Две момичета намериха смъртта си при срутването на сградата на ул. "Алабин". Засега единственото ясно е, че тя е рухнала след ремонтни дейности. |
Пръв пари от фонда за бедствия поиска столичният кмет Бойко Борисов. Той настоява София да получи спешно 1 млн. лв. за разрушаването на 60 опасни сгради, общинска собственост. С парите трябва да се укрепят и 12 детски градини. Опасните постройки били 159, но информацията е от 2003 г., сподели кметът.
С контрасписък излезе Емел Етем. "В Плевен област има 197 потенциално опасни сгради, от които 132 за разрушаване. В Габровска област обектите са 230. В Кърджалийско са 100", отчете се Етем. "Ако продължа в този дух, колко милиона считате, че трябва да отпуснем на общините?", запита тя. Етем не отговори ще даде ли пари на Борисов, но препрати към Закона за устройство на територията и посъветва кмета да извади от сметката дейностите, които са вменени на общината като задължение. Според закона общината е длъжна да събори за своя сметка опасните сгради, които са общинска собственост. В същото време Борисов твърди, че отпуснатите за целта пари в бюджет 2006 са едва 120 000.
Междувременно главният архитект на столицата Петър Диков категорично заяви, че срутилата се на ул. "Алабин" сграда няма как да е паднала от само себе си. "Във всички случаи съм убеден, че срутването е причинено, т.е. по конструкцията на тази сграда е пипано", коментира пред БНР Диков. Той обаче се усъмни, че истината ще излезе наяве. "При такава авария трудно могат да се съберат доказателства, но познавам достатъчно добре тези стари, солидни сгради, които са стояли 80 г. и стават жертва на желанието за максимално използване на всеки метър търговска площ", добави Диков.
---
БЕЗРАЗЛИЧИЕ
Не една и две са разпоредените в последните години проверки след нелепи инциденти, отнели живота на невинни граждани. Загрижеността на институциите обаче обикновено трае кратко и не ражда ред. Такава бе съдбата на разпоредените от пожарната проверки по дискотеки след трагедията "Индиго". Тогавашният шеф на пожарникарите Кирил Войнов твърдеше, че инспекциите са периодични и изненадващи. Едва след като бе отстранен и даден на военната прокуратура, се разбра, че срещу Войнов има сигнал за подписано разрешение дискотека "Индиго" да заработи отново след трагедията, въпреки 2 отказа на столичната пожарна. Докато още бе пожарникар №1, Войнов поведе битка само срещу една дискотека. Той обяви, че е заповядал да се затвори столичната "Син сити", защото дискотеката може да стане второ "Индиго". Заведението продължава да работи.
Наскоро, след сблъсък между Георги Славов и гардовете му с персонала на "Син сити" вътрешният министър Румен Петков заплаши собствениците с нови проверки за противопожарна безопасност, ако не съдействат за разкриване на инцидента. Те съдействаха.
Без особени резултати останаха и заканите на институциите да наложат железен контрол върху ученическите екскурзии след трагедията край р. Лим. В продължение на цяла година контролът върху тях бе възложен на институция, която реално не съществува, защото е трансформирана в търговско дружество. Едва тази година бе въведен нов, по-тежък регламент за организиране на екскурзиите.