25 000 любопитни столичани чакаха вчера пред Националния исторически музей (НИМ), за да видят изложените тракийски съкровища. Опашките от желаещи се извиваха от сутринта и въпреки че музеят затваря в 17.30 ч., желаещите не се отказваха. Поне 1000 души чакаха реда си половин час преди края на работното време. Вчера бе последната неделя в месеца и по традиция входът за музея е безплатен.
"Опашките са по цялата алея до входа. Забележете колко хора гледаха "Левски" и ЦСКА и колко идват в музея. Явно българинът е променил мисленето си", заяви директорът на НИМ проф. Божидар Димитров. По думите му напливът от желаещи не бива да се свързва само с вчерашния безплатен вход, тъй като само пътят до музея струва пари. Всичките около 1000 паркоместа бяха запълнени от автомобили заради неудобното пътуване до музея с градския транспорт. Според Димитров липсата на информираност сред хората е била причината в събота експозицията да бъде видяна едва от 4-5 хиляди посетители.
От управата на НИМ не очакваха вчера такъв рекорден наплив от посетители. В залите се пускаха по 40-50 души, но всеки може да стои колкото иска. Заради това други пък са чакали и по 4 часа, за да видят съкровищата.
Посетителите можеха да разгледат освен известните Рогозенско, Вълчитрънско и Панагюрско съкровище още и находките от пловдивските села Дъбене и Дуванли, от село Борово и село Златиново. Имаше обаче разочаровани хора, които са очаквали да видят абсолютно всички тракийски антики накуп.
Въпреки че освен тракийските в съседни зали са били изложени и български съкровища, към тях посетителите почти не проявяваха интерес. В НИМ има и три временни изложби - на бижута и килими, Балканско изкуство XIII-XIV век и царската изложба, която включва експонати от Третата българска държава. В НИМ е и частната колекция от антики на бизнесмена Васил Божков.
Божидар Димитров съобщи и че при излагането на златната експозиция в музея във Велико Търново е било пълно с посетители. "Много щастлив беше и попът в "Свети 40 мъченици", който ми каза, че покрай съкровищата са продали свещи през деня, колкото за един месец", разказа той.
Тракийските съкровища са у нас след едногодишно отсъствие и първо бяха изложени във Варна. Желаещите да ги видят в столицата могат да го направят всеки ден до края на месеца. След това експозицията ще бъде пренесена във Франция, Швейцария и Япония и 2 г. няма да е в България.
|
|