България и Румъния ще бъдат приети на 1 януари 2007 г. в ЕС, но Европейската комисия поставя пред двете страни съответно 6 и 4 условия. Ако двете страни не ги спазят до 31 март, комисията ще задейства предпазните клаузи. Това съобщи Би Би Си, позовавайки се на предварителния доклад на ЕК, който ще бъде публикуван във вторник.
Фактът, че България и Румъния ще бъдат наблюдавани и след като станат пълноправни членки, се оценява като безпрецедентен. "Комисията не размаха голямата тояга, но пази други тояги в запас", пише Би Би Си.
"В най-проблемната област - правосъдие и вътрешен ред, комисията е много по-строга към България, отколкото към Румъния. Това личи от използваните формулировки - от страната ни се изискват "незабавни действия и нови усилия", докато Букурещ трябва да демонстрира единствено "нови усилия".
каре
----------
Кои са шестте условия?
От България се иска да промени конституцията си и да премахне двусмислеността по отношението независимостта и отчетността на съдебната система. Страната ни трябва да проведе "професионални, непартийни разследвания по обвинения в корупция по високите етажи на властта". Другото изискване са "мерки за предотвратяване на корупцията особено по граничните пунктове и в местните власти". Настоява се и за "стратегия за борба с организираната престъпност, най-вече с прането на пари и системно да се конфискуват авоарите на престъпници".
---------------------------
"Еврокомисията засега не смята да въвежда предпазни клаузи по отношение на България и Румъния", заяви еврокомисарят Франко Фратини. Той допълни, че ще има механизъм за наблюдение на двете страни и при неизпълнение на препоръките са възможни санкции. На практика така ЕК си запазва възможността да наложи последващи предпазни клаузи в определени области. "Ако сега задействаме предпазните клаузи, няма да имаме средство за натиск", обяснява схемата дипломатически източник пред АФП.
Продължаващият мониторинг над България и Румъния е наречен в доклада "механизъм за подпомагане и удостоверяване на прогреса след приемането", за да се избегне впечатлението, че двете страни ще станат второкласни членове на ЕС. Те трябва да докладват в Брюксел на всеки шест месеца. Първият им доклад трябва да е готов на 31 март. Ако до тази дата системите за разпределяне и контрол на средствата на ЕС в областта на селското стопанство не функционират добре, ЕК ще задържи 1/4 от парите, отпускани за фермерите. Тези съкращения ще продължат година или повече.
"Не смятам, че предпазните клаузи могат да бъдат мотивиращ фактор за по-големи усилия за реформи. Напротив, те могат да постигнат обратен ефект", заяви президентът Първанов в интервю за телевизия "Евронюз".
Той припомня, че България спазва стриктно поетите ангажименти като предстоящото затваряне на два реактора на АЕЦ "Козлодуй", въпреки че това решение "не беше справедливо за България и за българския народ".
"Ето защо е много важно Европа да разбере и да отчете жертвите и лишенията, които прави българският народ. Самият ЕС трябва да направи усилие за интегрирането на България", заяви Първанов.
Възможно е ЕК да ограничи достъпа на България до вътрешния авиационен пазар на ЕС, ако "страната не подобри сигурността на полетите и самолетите. На български самолети ще бъде забранено да летят в страни от ЕС, пише още в проектодоклада на ЕК.