:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,788,375
Активни 407
Страници 15,249
За един ден 1,302,066
Трета възраст

Старците - най-лесната мишена на измамниците

Схемите за ограбване и на последните пари на пенсионерите се обогатяват. На мода са мнимите унгарци
Снимка: Архив "Сега"
Измамниците по правило са добри психолози и знаят, че старите хора са чувствителни на тема деца. Всяка набързо пробутана история, уж свързана с нечий син или дъщеря, работи безотказно.
Българският пенсионер доколкото има заделени пари, рядко ги държи в банка. Възрастните хора са хитовите клиенти на измамниците. С минимум разходи престъпниците се обогатяват с тлъсти суми, заделяни с години от наивните старци. На прага ви се появява непознат, който се представя за приятел на сина ви и трябва да му занесе 2000 лева. Налудничаво е да му повярвате. Но, оказва се, такива схеми работят безотказно и само вече пострадали от тях са склонни да се усъмнят в искреността на случайните си гости.

Банална и изтъркана е схемата с машинните части, но при нея сумите са с по три нули отзад, потърпевшите пък винаги се хващат на въдицата. Всичко започва с обаждане от "роднина":

- Здравей, как си?

- Кой се обажда?

- Ти не позна ли старите си роднини?

- Е, добре, кой се обажда?

- Айде сети се.

- Николай, ти ли си?

От последния въпрос на жертвата измамникът вече е сигурен в успеха. След като потвърди, че е Николай, или каквото име му се подхвърли, започва въвеждането в схемата. Измамникът предлага изгодна сделка, като жертвата трябва да се появи на определено място, където да закупи машинните части. Цената им варира от 500 до 8000 лв. Най-високи са стойностите, когато измамникът обясни, че става дума за части за самолети. За да убеди наивния купувач в стойността им, "роднината" обещава, че закупените части впоследствие ще се препродадат двойно. За по-голяма сигурност често на мястото на сделката освен подставения продавач има и още един участник в измамата, който играе конкурентен купувач и предлага по-висока сума от тази на жертвата. В крайна сметка измаменият получава увити в тиксо стари железа, които на пунктовете за изкупуване струват стотинки.

Най-често в тези схеми са замесени роми. Само през изминалата седмица бяха регистрирани два подобни случая в Провадия и Поморие, при които полицията арестува четирима. Групите обаче не действат само в един регион, а обикалят из страната. Наскоро и в Ямбол 80-годишен старец "изгоря" с 2000 лева за маслени повдигачи...

Фрапантен по отношение на наивността на жертвата бе и случай в град Левски. В края на август полицията задържа 26-годишен измамник. Той успял да убеди 78-годишен старец да му преведе 500 лв. с телеграфен запис. Пенсионерът бил заблуден за самоличността на измамника в разговор по телефона и без да се бави, превел парите в местния пощенски клон. Същият измамник две седмици по-рано завлякъл и 85-годишен мъж от София с 1000 лева.

Популярна стана и схемата с причакването на жертви пред клонове на банки, след като са изтеглили спестяванията си. Набелязаният е догонван от измамника малко след като е излязъл от банката. Той се представя за служител (задължително е облечен добре), обяснява му, че в банката е получен сигнал за опериране с фалшиви банкноти и най-вероятно клиентът също е получил такива. След това "служителят" взема парите и обещава лично да ги подмени с истински, като се извинява за неудобството. След това се връща в банката с парите и изчезва от друг изход. При същата схема измамниците често придружават жертвите си до "друг клон на банката", където трябва да стане подмяната. Резултатът е същият.

Подобна схема бе разкрита наскоро и в Шумен, където полицаи заловиха 33-годишния сериен измамник от ромски произход Стефан Илиев. Любопитно е, че в богатата кариера на Илиев един пенсионер все пак не се подлъгва. Но обяснението не е в бдителността на стареца, а става дума за издънка на измамника. Илиев се явявал пред възрастните хора и твърдял, че има да връща заем на техен син или дъщеря, но носи едри пари и те трябва да му върнат ресто. Те го пускали в дома си и веднага вадели парите. По план измамникът си поисква чаша вода и химикалка. Обещавал и пълни бутилки олио срещу празни и докато старците събират амбалажа, той изчезвал с парите. При последния си опит обаче се издал - възрастният мъж, когото опитал да измами, нямал син и се обадил в полицията.

Актуална и непозната доскоро схема за измами бе разкрита в Русе. При нея измамниците са семейство "унгарци", които уж са на почивка в града. Неизвестни до момента за полицията мъж и жена спрели 70-годишни съпрузи на улицата и на развален български ги помолили за помощ. Те обяснили, че са унгарци и са им нужни 3200 лева за лечението на техен близък. Непознатите поискали сумата като заем, като обяснили, че нямат български пари, но ще оставят на възрастните хора като залог торбичка с валута. Пенсионерите повярвали и ги поканили в дома си. Там извадили всичките си спестявания и броили на непознатите 2680 лева. Гостите обещали, че ще върнат парите възможно най-скоро, а за благодарност ще поканят на собствени разноски пенсионерите в Унгария. После уж тръгнали към болница да уредят плащането и изчезнали с парите. След известно време възрастното семейство се усъмнило, отворило оставената в залог чантичка, но в нея открили само пакетчета носни кърпички...

Изобретателността на измамниците е правопропорционална на наивното поведение у възрастните. Запознаването с популярните схеми, разкриването им никога не може да защити нарочените жертви от изобретателните измамници. Показателен е изключително дръзкият измамник, който преди дни опита по сходен начин да измами не 80-годишен пенсионер, а министъра на земеделието и горите Нихат Кабил. 40-годишният ром от Сливен се представи по телефона за здравния министър Радослав Гайдарски и поиска от Кабил 1300 лева за спешна операция. Естествено, опитът му се оказа несполучлив и измамникът беше задържан. Демонстрираната дързост обаче показва, че измамниците трудно могат да бъдат сплашени.



Д-р Руслан Терзийски: "Вдетиняването на възрастните ги прави лесни жертви"

Д-р Руслан Терзийски, психиатър и експерт към Софийския градски съд. Работил е още в Психиатричната болница "Свети Наум" в София.



- Доктор Терзийски, защо възрастните хора се оказват най-желаните жертви на измамниците?

- Две са основните причини за тази тенденция. От една страна, елементът на изненадата при тях е по-голям, когато на прага или по телефона се заговорят с непознат. Оттам и реакциите и поведението им стават нелогични и податливи на емоцията. Трудно се ориентират при неочаквано и непосредствено общуване с непознати. Другото е възрастовата особеност. Това е причина за по-мудната памет и невъзможността за бърза и адекватна реакция. Възрастните хора много по-трудно могат да преценяват ситуацията. При тях има и по-изявен момент на инфантилност.

- Такива психолози ли са самите измамници, че винаги знаят към коя група и отделна личност да се насочат?

- Те действат на принципа проба - грешка, но имат силна интуиция в подбора на жертвата на измама. От друга страна, възрастните са чувствителни към обекти. Такива са близките им хора или скъпи предмети, за каквито им са посочвани машинните части. Нормално е за тях в такива ситуации да бъдат по-лесно податливи на манипулации.

- Защо толкова лесно допускат непознати хора в домовете, а впоследствие им предоставят и всичките си спестявания?

- При възрастните на един етап има и вдетиняване. Затова са склонни след елементарна лъжа да допуснат и непознат вкъщи и да дадат парите си. Или обратното, когато ги залъгват с бърза печалба, става пак лесно, защото лошата им преценка най-често се дължи на бедността и отново на това вдетиняване.
Снимка: БТА
Мошеници причакват възрастни хора пред банките и лесно им вземат парите. Без насилие, с елементарна измама, като се представят за банкови чиновници, които по грешка са им дали фалшиви банкноти. После вземат парите уж за проверка и изчезват.
Снимка: Любомир Спиров
Руслан Терзийски
12
4257
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
25 Септември 2006 23:29
Измами винаги и навсякъде е имало. Дали ще са машинни части или акции или други ценни книги няма значение.
Склонността на автора към обобщение и едва ли не изкарва пенсионерите поголовно балъци издава най-малкото плиткоумие.
25 Септември 2006 23:39
със статии няма да се преборим с тези хългъзници.Колко от тях са осъдени.Уточнявам-николко.Между другото -след неуспешен опит за измама ти казват адреса и етажа и номера и гласа им звучи заплашително.Умели психолози също като тези които ни лекуват или предсказват по телевизионните канали .Абе като боби цанков-и какво от това
26 Септември 2006 02:18
Според мен глупавите хора не бива да имат излишни пари, особено пък ако са и алчни. Така че измамниците всъщност изпълняват много полезна функция..
26 Септември 2006 02:20
За наивността на българите знаем. Дедото дето дойде от Испания, и ги излъга че ще ги "оправи".... за 800 дни... И сега какво. Останахте си с пръст в ...... устата а дедото е с имоти и пари. Вие му мислете.........
26 Септември 2006 08:27
Оказа се, че измамниците не подбират вече даже и възрастта на жертвите.Скоро се обадиха и на свекърва ми, която далеч не е на пенсионна възраст и си е съвсем с акъла.Май намират някакви телефонни номера в указателя и давай напред.Лошото е, че тя не се сети да му уреди среща и да го срещне с полицията.Ама нищо - другия път.Иначе, Светло пиво -
26 Септември 2006 09:19
И да го срещне с полицията - полза никаква. Докато не си дал парите, няма престъпление. Ако си дал парите, насреща си получил стока (нищо че за 5лв) - пак нямало престъпление.
26 Септември 2006 09:22
В много случаи измамниците са събрали доста информация предварително. Миналата седмица се опитаха много гадно и брутално да излъжат баба ми - за щастие неуспешно. Но този който се е обаждал е имал доста информация...
26 Септември 2006 10:11
Това ми напомня, че преди 2 години и на мен по GSM ми се обади някакъв непознат да ми предложат сделка да дам 2-3000 за някаква стомана на склад и да спечеля още толкова като и за него щяло да има толкова пчалба, просто нямал парите, за да задвижи нещата. естествено не се вързах, но това не значи, че друг не би го направил...
26 Септември 2006 10:23
Брат ми пък на един такъв продавач на машинни части му предложил като няма пари да ги купи да поиска заем от банката...
26 Септември 2006 15:04
Тук въпросът опира до една стара максима - докато има телета, ще има и касапи. А алчността на българина и мисълта за лесна, добита без капка труд печалба, го гложди непрекъснато.
Близка моя роднина едно време за малко да се върже на Капустин, който даде обширно интервю по телевизията. Добре че ми повярва, че дори в страна като Бруней, печелеща по 1 милиард на ден от земята, не дават такива лихви. Но доста балъци изгоряха, алчни за пари.
Когато българинът се научи, че пари се печелят с труд и пот и безсънни нощи, тогава такива тарикати просто ще нарамят въжетата и ще отидат на площад Македония в София да хамалуват. А дотогава - халал да са им "честно" спечелените от абдалите пари...
04 Януари 2007 18:07
Контакти с д-р Руслан терзийски могат да се вземат от този сайт:
http://web.hit.bg/psychotherapy/
04 Януари 2007 22:50
Ей, докторче, да си чувал за лекарския етичен кодекс? А за това, че лекарския съюз има етична комисия?
От мен съвет – потърси помощ от някой колега истински психотерапевт!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД