Измамниците по правило са добри психолози и знаят, че старите хора са чувствителни на тема деца. Всяка набързо пробутана история, уж свързана с нечий син или дъщеря, работи безотказно. |
Банална и изтъркана е схемата с машинните части, но при нея сумите са с по три нули отзад, потърпевшите пък винаги се хващат на въдицата. Всичко започва с обаждане от "роднина":
- Здравей, как си?
- Кой се обажда?
- Ти не позна ли старите си роднини?
- Е, добре, кой се обажда?
- Айде сети се.
- Николай, ти ли си?
От последния въпрос на жертвата измамникът вече е сигурен в успеха. След като потвърди, че е Николай, или каквото име му се подхвърли, започва въвеждането в схемата. Измамникът предлага изгодна сделка, като жертвата трябва да се появи на определено място, където да закупи машинните части. Цената им варира от 500 до 8000 лв. Най-високи са стойностите, когато измамникът обясни, че става дума за части за самолети. За да убеди наивния купувач в стойността им, "роднината" обещава, че закупените части впоследствие ще се препродадат двойно. За по-голяма сигурност често на мястото на сделката освен подставения продавач има и още един участник в измамата, който играе конкурентен купувач и предлага по-висока сума от тази на жертвата. В крайна сметка измаменият получава увити в тиксо стари железа, които на пунктовете за изкупуване струват стотинки.
Най-често в тези схеми са замесени роми. Само през изминалата седмица бяха регистрирани два подобни случая в Провадия и Поморие, при които полицията арестува четирима. Групите обаче не действат само в един регион, а обикалят из страната. Наскоро и в Ямбол 80-годишен старец "изгоря" с 2000 лева за маслени повдигачи...
Фрапантен по отношение на наивността на жертвата бе и случай в град Левски. В края на август полицията задържа 26-годишен измамник. Той успял да убеди 78-годишен старец да му преведе 500 лв. с телеграфен запис. Пенсионерът бил заблуден за самоличността на измамника в разговор по телефона и без да се бави, превел парите в местния пощенски клон. Същият измамник две седмици по-рано завлякъл и 85-годишен мъж от София с 1000 лева.
Популярна стана и схемата с причакването на жертви пред клонове на банки, след като са изтеглили спестяванията си. Набелязаният е догонван от измамника малко след като е излязъл от банката. Той се представя за служител (задължително е облечен добре), обяснява му, че в банката е получен сигнал за опериране с фалшиви банкноти и най-вероятно клиентът също е получил такива. След това "служителят" взема парите и обещава лично да ги подмени с истински, като се извинява за неудобството. След това се връща в банката с парите и изчезва от друг изход. При същата схема измамниците често придружават жертвите си до "друг клон на банката", където трябва да стане подмяната. Резултатът е същият.
Подобна схема бе разкрита наскоро и в Шумен, където полицаи заловиха 33-годишния сериен измамник от ромски произход Стефан Илиев. Любопитно е, че в богатата кариера на Илиев един пенсионер все пак не се подлъгва. Но обяснението не е в бдителността на стареца, а става дума за издънка на измамника. Илиев се явявал пред възрастните хора и твърдял, че има да връща заем на техен син или дъщеря, но носи едри пари и те трябва да му върнат ресто. Те го пускали в дома си и веднага вадели парите. По план измамникът си поисква чаша вода и химикалка. Обещавал и пълни бутилки олио срещу празни и докато старците събират амбалажа, той изчезвал с парите. При последния си опит обаче се издал - възрастният мъж, когото опитал да измами, нямал син и се обадил в полицията.
Актуална и непозната доскоро схема за измами бе разкрита в Русе. При нея измамниците са семейство "унгарци", които уж са на почивка в града. Неизвестни до момента за полицията мъж и жена спрели 70-годишни съпрузи на улицата и на развален български ги помолили за помощ. Те обяснили, че са унгарци и са им нужни 3200 лева за лечението на техен близък. Непознатите поискали сумата като заем, като обяснили, че нямат български пари, но ще оставят на възрастните хора като залог торбичка с валута. Пенсионерите повярвали и ги поканили в дома си. Там извадили всичките си спестявания и броили на непознатите 2680 лева. Гостите обещали, че ще върнат парите възможно най-скоро, а за благодарност ще поканят на собствени разноски пенсионерите в Унгария. После уж тръгнали към болница да уредят плащането и изчезнали с парите. След известно време възрастното семейство се усъмнило, отворило оставената в залог чантичка, но в нея открили само пакетчета носни кърпички...
Изобретателността на измамниците е правопропорционална на наивното поведение у възрастните. Запознаването с популярните схеми, разкриването им никога не може да защити нарочените жертви от изобретателните измамници. Показателен е изключително дръзкият измамник, който преди дни опита по сходен начин да измами не 80-годишен пенсионер, а министъра на земеделието и горите Нихат Кабил. 40-годишният ром от Сливен се представи по телефона за здравния министър Радослав Гайдарски и поиска от Кабил 1300 лева за спешна операция. Естествено, опитът му се оказа несполучлив и измамникът беше задържан. Демонстрираната дързост обаче показва, че измамниците трудно могат да бъдат сплашени.
Д-р Руслан Терзийски: "Вдетиняването на възрастните ги прави лесни жертви"
Д-р Руслан Терзийски, психиатър и експерт към Софийския градски съд. Работил е още в Психиатричната болница "Свети Наум" в София.
- Доктор Терзийски, защо възрастните хора се оказват най-желаните жертви на измамниците?
- Две са основните причини за тази тенденция. От една страна, елементът на изненадата при тях е по-голям, когато на прага или по телефона се заговорят с непознат. Оттам и реакциите и поведението им стават нелогични и податливи на емоцията. Трудно се ориентират при неочаквано и непосредствено общуване с непознати. Другото е възрастовата особеност. Това е причина за по-мудната памет и невъзможността за бърза и адекватна реакция. Възрастните хора много по-трудно могат да преценяват ситуацията. При тях има и по-изявен момент на инфантилност.
- Такива психолози ли са самите измамници, че винаги знаят към коя група и отделна личност да се насочат?
- Те действат на принципа проба - грешка, но имат силна интуиция в подбора на жертвата на измама. От друга страна, възрастните са чувствителни към обекти. Такива са близките им хора или скъпи предмети, за каквито им са посочвани машинните части. Нормално е за тях в такива ситуации да бъдат по-лесно податливи на манипулации.
- Защо толкова лесно допускат непознати хора в домовете, а впоследствие им предоставят и всичките си спестявания?
- При възрастните на един етап има и вдетиняване. Затова са склонни след елементарна лъжа да допуснат и непознат вкъщи и да дадат парите си. Или обратното, когато ги залъгват с бърза печалба, става пак лесно, защото лошата им преценка най-често се дължи на бедността и отново на това вдетиняване.