----------------------
Доц. д-р Борислав Великов е депутат за втори мандат. Бе председател на 39-ото народно събрание. По професия е преподавател по хидрохимия. В момента е зам.-председател на ПГ на НДСВ.
----------------------
- Г-н Великов, споделяте ли мнението, че решението на НДСВ да не участва в изборите за президент може да се отрази пагубно върху партията?
- Не мисля, че ще има нещо пагубно. Според мен това е едно мъдро решение предвид конкретната политическа обстановка. То е резултат на реалистичен анализ.
Президентските избори действително са нещо сериозно, но не на всяка цена трябва да се участва в тях. Становището на Политическия съвет и на нашия лидер бе, че поради недостатъчната подготвеност на страната и на бизнеса е по-добре да съсредоточим усилията си за разработването на програма, свързана с критичната 2007 г. като първа в ЕС. Президентът все пак е една представителна власт, която няма правомощия да решава конкретните проблеми на хората. А ние бихме искали това да правим и затова ще се готвим за местните избори.
НДСВ има трайни позиции за подкрепа на бизнеса. Според мен тройната коалиция трябва да поеме ангажимент да подобри още бизнес климата, като се намали вътрешно-фирмената задлъжнялост и се скъси времето за издължаване на разсрочените плащания. Това е от значение най-вече за малките фирми, които трудно могат да издържат, ако не си събират вземанията. А те някой път се бавят повече от година. Затова става така, че частният бизнес кредитира сектори като здравеопазването например. Вярно е, че имаме висок икономически растеж. Това обаче не води до автоматично повишаване на доходите и една от причините е именно липсата на нормална бизнес среда. Тя означава, като извършиш някаква услуга или продадеш нещо, да си получиш парите. Тогава ти можеш да вдигнеш заплатите на хората. Как да го направиш, като не си получаваш парите шест месеца или една година?
- Защо след като за НДСВ изборите за президент не са приоритет, партията бе първата, подала документи в ЦИК?
- Първоначално, преди около 2 месеца, съществуваха известни предпоставки и дори една надежда у членовете на НДСВ, че Симеон Сакскобургготски ще се кандидатира. Тогава щеше да има реална алтернатива на досегашния президент. Но тъй като това не стана, беше преценено, че няма смисъл да се участва само заради самото участие. Това все пак не е олимпиада. НДСВ прецени, че е по-добре да вложи усилията и ресурса си за създаване на една програма за приспособяване на българските граждани и бизнес към изискванията на ЕС. Хората все още не осъзнават колко са сериозни тези изисквания, а ние сме наясно и можем да бъдем полезни.
- Ще има ли НДСВ позиция при евентуален втори тур на вота?
- Към настоящия момент по-скоро мисля, че няма да има втори тур. Ако има, безспорно ще трябва да се вземе решение на Политическия съвет и тогава да се излезе с конкретна препоръка към нашите членове и симпатизанти. Но отсега да се предсказва е трудно.
- Какви са вашите основания да смятате, че НДСВ би могло да се представи добре на местните избори, след като на предишните, когато рейтингът ви бе по-висок от сега, резултатите бяха скромни?
- Ние започнахме от нула, но все пак спечелихме в някои важни общини като Добрич, Кюстендил, Лом и др. Имаме основания да смятаме, че тези успешни кметове от НДСВ доказват на дело възможностите на нашата партия и можем да разширим базата. НДСВ вече набра опит, който ще бъде полезен и превърнат в конкретни по-добри постижения.
- Но НДСВ все още няма достатъчно структури из страната, което е много важно, особено за местни избори.
- Да, може да се каже, че нямаме чак такава структурираност, както други партии. В момента обаче се подготвя специална програма, която ще допринесе за засилване на местните структури.
- Ще успеете ли да наваксате за една година това, което не сте направили за пет в партийното строителство?
- Не мисля, че не сме направили. Във всяко населено място имаме ядра, имаме активисти, има на какво да се опрем. Въпросът е да има една допълнителна мобилизация и разясняване на това какви са нашите цели.
- Според социолозите обаче НДСВ вече е дори под 4% популярност и ако сега има парламентарни избори, дори няма да влезете в парламента.
- Все още говорим за местните избори. За парламента е ясно, имаме 53 депутати, което е един приличен брой. Нашата ПГ е втора по сила. Имаме проучвания, според които в много от общините в страната сме втора политическа сила. Нямаме основания да се съмняваме в тези данни.
Народните представители от НДСВ се ползват с авторитет, много често са сред хората, стремят се да решават конкретни техни проблеми. Тези, които имат възможност, отделят лични средства да помагат в случаи, в които държавата не може. Смятам, че хората оценяват това. Вижда се, че не сме влезли в политиката, за да се обогатяваме.
- Вие лично да, но като че ли за друг от НДСВ не се е чуло да прави такива жестове.
- Много хора правят. Например доц. Щерев и проф. Герджиков. Има и от други партии. Не бих искал да изброявам подробно, защото ще пропусна някого. Повечето народни представители действително се изживяват и действат като такива. Те имат чувството за мисия да помагат на хората конкретно. Не само с добри закони тук и с добро представяне на страната навън, а и с конкретна работа с хората.
- Защо тогава парламентът е с може би най-ниския рейтинг от всички институции?
- Не би трябвало да е така. Може би и вие, журналистите, трябва да сте малко по-активни в популяризирането на добрите примери. Но, от друга страна, може би се приема за нормално, че когато си избран за народен представител, ти си образец във всяко отношение - в залата, в комисиите, в правенето на законите, в международната дейност, в региона си, помагаш на хората безкористно, не влизаш в някакви далавераджийски комбинации... Това е нормалното и следователно за него може би наистина не би трябвало да се пише, а да се отбелязват нередните неща. Значителна част от колегите обаче са в рамките на нормалното, не на нередното.
- Знае се, че в НДСВ има настроения да се напусне управляващата коалиция след 1 януари, когато България влезе в ЕС. Какво е вашето мнение?
- Според мен ще бъде безотговорно да напуснем коалицията, освен ако някакви много сериозни причини или нови обстоятелства не го налагат. В крайна сметка с влизането ни в ЕС сериозната работа едва започва, колкото и това да е клише. Кой по-добре от НДСВ, което има вече един над 5-годишен опит с министри и зам.-министри, ангажирани 100% с европейската тематика, ще допринесе решаващо за нашето активно приспособяване? БСП още не могат, ДПС също нямат този потенциал, който имаме ние. И то доказан потенциал. И искам да свържа това с въпроса за еврокомисаря. Той се определя от премиера, но ако се избира пряко от народа, аз съм убеден, че Меглена Кунева би застанала начело с едно много голямо отстояние от други кандидати. Надявам се, че и коалиционните партньори, а и опозицията ще приемат това становище. Тук не става въпрос за някакво партийно мнение.
- Вече стана ясно, че предпазните клаузи няма да бъдат задействани за България още от 1 януари. Но как смятате, ще успеем ли да избегнем опасността от орязване на еврофондовете?
- Съвършено съм против да ни се наложи някакво орязване на средствата за земеделие, околна среда, инфраструктура. България е на последно място по брутен вътрешен продукт на глава от населението в ЕС. Не трябва да бъдем наказвани допълнително за това, че с достойнство и с усърдие наваксваме всички пропуски, които ни се подсказват от Европейската комисия. Напротив, трябва да бъдем насърчени.
- Няма ли това обаче да бъде по-скоро оценка за възможностите ни да усвоим европарите по предназначение?
- Работата е там обаче, че според европейските колеги намаляването на финансовата подкрепа с 25% примерно ще е свързано не с невъзможност да усвоим парите, което донякъде е разбираемо. А с това, че не сме реформирали достатъчно съдебната система или че има по-висока корупция.
- Но те не са ли прави за себе си? Дават пари и искат да отидат по предназначение, а не в нечий джоб.
- Съгласен съм. Но трябва да се види, че все пак съдебната система е на сравнително добро ниво. Не казвам, че няма недостатъци, но в коя съдебна система няма. А че имаме какво да подобряваме, така е.
- Ако ни приемат в ЕС с известни уговорки, трябва ли хората в изпълнителната власт, в чиито сектори са тези уговорки, да бъдат сменени?
- Уговорки ще има сто на сто, защото въпросът за приемането ни от 1 януари 2007 г. се използва и за вътрешнопартийни цели в една Германия например. Но не мисля, че трябва да има промени в правителството заради това, защото виждам колко много усилия се полагат. И резултати има!
Вижда се, че не сме влезли в политиката, за да се обогатяваме.
другарят нали е съпартиец на др. арсенова и на др. велчев