:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,789,068
Активни 763
Страници 15,942
За един ден 1,302,066
Преход

Временният залез на Източна Европа

Протестиращите тълпи в Будапеща само потвърждават тезата, че бившите социалистически страни навлязоха в първата сериозна фаза на общата европейска криза
СНИМКИ: РОЙТЕРС
Протестите в Унгария са поредният сигнал за общата криза в Източна Европа.
Това, че с източната част на Европа става "нещо", беше ясно от доста време - най-малкото от 3-4 години. Провалът на политическите сили, които играеха главна роля в бившите социалистически страни от 90-те години, доведе до ръста на популярността на нови политици, които обещават неверни, обикновени и ясни решения на натрупаните проблеми. Тези хора, независимо дали са от десния политически сектор (като управляващите в Полша братя Качински) или левия (като новия премиер на Словакия Роберт Фицо), не се спират да обещават какво ли не и активно използват енергията на източноевропейския национализъм. Последният беше изтласкан на заден план през 90-те години от либерално-демократичната идеология, която беше внесена от Европейския съюз.

През 2004 г. много неща се промениха, осем страни от бившия социалистически лагер влязоха в ЕС и получиха същите права като държавите от "стара" Европа. Това означаваше, че те вече можеха да решават вътрешните си проблеми,



без особено да се съобразяват



какво ще каже Западът.

Резултатът беше известен и дори закономерен. Ръстът на националистическите настроения в Източна Европа говори за "болестта на организма" като цяло. Тя става факт поради икономически, политически и психологически причини.

Източноевропейците се оказаха днес в ситуация, която е позната на много хора - отдавна желаната цел е постигната и изведнъж се оказва, че "няма радост", тъй като мечтаното идеално състояние все още е много далече.

Влизането в ЕС донесе немалко позитивни моменти. От възможността за свободна работа в Западна Европа до привличането на чужди инвестиции и отпусканите от Брюксел допълнителни средства за развитието на инфраструктурата в Източна Европа. Но това не можа да реши голяма част от проблемите. Нещо повече - създаде редица нови грижи.

Същата либерализация на общоевропейския пазар на труда доведе до



нов поток на работна ръка



от Изток на Запад. Така за по-малко от три години в другите страни на ЕС, най-вече във Великобритания и Ирландия, пристигнаха над 1 милион гастарбайтери от Полша и десетки хиляди латвийци и литовци.

Има и забележима трудова имиграция вътре в самата Източна Европа - към страни, където стандартът на живот и доходите са по-големи.

Словаците например в по-голямата си част си намират работа в съседна Чехия и в Словения, които са най-добре развитите от новите членки на ЕС. Независимо от това в някои райони на Словакия безработицата достига 15-17%, а в Полша - цели 20 на сто. Ситуацията, която цари в повечето провинциални градове и села в Югоизточна Полша, Словакия и Унгария, може да се определи с една дума - безнадеждност. И това, при положение че стандартът на живот там ще се стори много добър на много руснаци и украинци, много от които вече се подвизават там като наемни работници.

От политическа гледна точка Централна и Източна Европа също преживяват сериозна криза. Дори



побеждаващите напоследък популисти



нямат особено голям запас от кредит на доверие - поне не такъв, какъвто имаха преди 15 години политиците на посткомунистическата ера.

Рейтингът на братята Качински и тяхната партия в Полша значително е паднал, макар че са на власт по-малко от година. Победата на партията на Роберт Фицо през юни т.г. в Словакия беше доста по-неубедителна, отколкото се очакваше. В Унгария "душата" на безредиците станаха активистите на радикалното движение "64 края" (броят на провинциите на Унгарското кралство от 1919 г.), чиято ниска популярност едва ли ще ги вкара някога в парламента на страната. Чехите пък, напротив, предпочитат да си гласуват традиционно за двете най-големи партии - социалдемократите и гражданските демократи. Независимо от факта, че и в Чехия фразата "политиците се интересуват само от парите" е вече



най-разпространената народна мъдрост



Като цяло заедно с ръста на национализма и популизма в региона се наблюдават и други феномени. Това са разочарованите граждани в постокомунистическата политическа класа като такава.

По всичко личи, че унгарският премиер Ференц Дюрчани плаща не само за своите грешки, но и за тези на своите предшественици както отляво, така и отдясно. Тъй като техните обещания към избирателите винаги си оставаха



обикновен блъф



А понеже политическата култура на тези страни като цяло не е толкова авторитарна, колкото в Русия и другите бивши републики от СССР, разочарованието в традиционните политици не води до появата на "силни лидери" и установяването на авторитарни режими. Качински все пак не прилича на грузинския президент Михаил Саакашвили.

Протестната енергия на източноевропейците се изразява в подкрепата за считаните по-рано за незначителни партии като "Самоотбрана" на Анджей Лепер в Полша, участието в улични сблъсъци като в Унгария или "гласуването с крака", когато хората просто имигрират на Запад.

Като цяло в Източна Европа сега протича



процес на отрезвяване



от прекомерните надежди, които много хора възлагаха във връзка с демократизацията и интеграцията в ЕС. Стана ясно, че този регион няма скоро да стане част от "истинския" Запад, ако изобщо някога стане такъв. Всъщност в момента тече процес, който ще постави нещата на местата им.

От XVI до ХХ век центърът и изтокът на Европа стояха встрани от основните търговски пътища заради исторически и географски обстоятелства и съответно не бяха част от най-заможните и развити региони на Стария свят. В икономически план Прага, Гданск или Будапеща не можеха да се сравняват с Лондон, Ротердам или Рур. Геополитическата роля на Източна Европа се променяше през различните епохи, но в социално и икономическо отношение през последните 400 години винаги е изоставала от западната част на континента. Няма причини да се мисли или твърди, че този вековен разрив може да бъде преодолян с един замах и именно сега. Независимо от това падането на комунизма, на този неуспешен проект на "догонващия" модернизацията, породи надежда, чийто край обаче настъпи.

Но Централна и Източна Европа



едва ли са обречени



да играят ролята на вечния неудачник. Икономиката на повечето страни от региона постоянно расте с доста добри темпове - 4,7% годишно. Членството в ЕС допринесе за политическата стабилност, след като Брюксел вече се наема да играе ролята на арбитър например в граничния спор между Унгария и Словакия. В противен случай пак може да се стигне до появата на поредната "гореща точка". Също така растат чуждите инвестиции, при това до такава степен, че малко преди да напусне поста си, канцлерът на ФРГ Герхард Шрьодер обвини в "отсъствието на патриотизъм" немските фирми, които изнесоха капиталите си в източна посока.

Под влиянието на подробни и задължителни инструкции на Еврокомисията, които понякога дразнят обществеността и местните медии, се формира цивилизовано местно чиновничество. Променят се и много други неща, просто темповете и мащабите на тези процеси не са толкова бързи, колкото бяха представяни.

Централна и Източна Европа едва ли в близко бъдеще ще станат "пъпа на земята", който ще диктува на останалия свят темповете и характера на социалното, икономическото и технологичното развитие.



"Конякът" на Източна Европа



в средносрочна перспектива ще си останат леката и хранителната промишленост, както и селското стопанство, ако бъде постигнат "пробив" в рамките на ЕС да се намалят субсидиите за западните фермери, преди всичко за французите. Не трябва да се забравя и за важната роля на този регион като транзитна зона между Русия и Западна Европа, за възможностите, които се откриват пред руските капитали.

Без съмнение изтокът на Европа в момента изживява криза.Това обаче са процеси, след които може спокойно да се изпрати телеграма с известния цитат на Марк Твен: "Слуховете за моята смърт са силно преувеличени".
 Полският премиер Ярослав Качински залага на национализма и популистките идеи, но рейтингът му постоянно пада.
 Все повече работници от Източна Европа отиват да работят на Запад заради по-доброто заплащане.
82
4003
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
82
 Видими 
25 Септември 2006 22:08
Решението за Европа вече е взето. То се състои в частична отмяна на демокрацията чрез създаване на наднационален елит, който никой не го избира. Най-важните чиновници в ЕС - председателят на Европейската комисия, шефът на Централната банка и еврокомисарите са много далеч от прекия народен вот. Избират се по супер сложна процедура, която слага избора в ръцете на самата бюрокрация, която ще ръководят. Самият шеф на Централната банка пък дори не се отчита пред никого. Над него е само Господ. Този недемократичен елит ще ръководи ЕС, защото народите на ЕС очавидно трудно могат да се ръководят сами. И в Рим са били чиста демокрация, докато проблемите избухнали и изпаднали в граждански войни. Накрая се появи Цезар и би избран за пожизнен диктатор - титлата е все още републиканска, но същността и е монархическа. След като го убили, следващията направо бил провъзгласен за император. Днес няма да има граждански войни, но крайният резултат ще е същия, защото проблемите са същите.
25 Септември 2006 22:26
К'вато статията - такъв и първие коментар.
Цонтроллед демолитион отсекаде и ниско прелитат мексикански изтребители.
25 Септември 2006 22:38
Статията я видях днес в оригинал. Но бих Ви препоръчал и мнението на в-к "Гардиън". Превел съм го на:
Натиснете тук
25 Септември 2006 22:56
Изумен съм че руснаците са написали такава ласкателна статия за източна европа. Без никакво злорадство и със доза самоирония за собственото си битие.
А хуинянкото от по-горе е чист американски морон.
25 Септември 2006 23:38
Голямо преувеличение!Грешни паралели!Повърхностни заключения!
Няма криза на "свободният пазар" на "новите демокрации"!Има протрахирана смърт на комунизъма!Разбирането че е ОК да се лъже беше втълпявано от комунистите на народа в продължение на 60 години!
Истината е че лъжите на премиер и президент като Парванов е грях и тежко престъпление!
26 Септември 2006 00:31
Светът се промени през последните 10 г много. Бизнес интересите са в Далечния Изток. ЕС има много слаб икономически растеж. Как да налива повече пари в Източна Европа? На вишеградските отличници им беше даден кредит по политически причини във времена, които вече не съществуват. Големите пари бизнесът прави в Китай, Юго-Източна Азия, Русия. Пука му на него за "отличниците" от Източна Европа.
26 Септември 2006 00:34
Проблемите от тежкото комунистическо наследство и проблемите от глобализацията се застъпиха. Западна Европа също изживява криза, както и Щатите, породени от глобализацията.
Глобализацията има две страни. Едната страна е добра- развитие на информационните технологии, които правят света едно голямо село със съответните нови възможности. Другата страна е, че националният капитал колкото повече се превръща в международен, толкова повече става национално безотговорен. Капиталът вече се интереува само от печалбата. Не го интересува екология, охрана на труда, грижа за човека, патриотични чувства, нищо. Само печалбата, за която минава през трупове. Капиталът изнася производствата от цивилизованите страни, където има закони за трудовото законодателство, екологията, държавата следи строго и налага санкции. Изнася ги в страни, където няма такива закони и можеш да замърсяваш на воля и да убиваш работниците във вредни за работа условия.Условията на труда се връщат като в началото на индустриалната епоха.
Докато проблемите от комунизма ще отмрат с времето, то за проблемите от глобализацията тепъва обществото трябва да намира защитни механизми. Правилната посока е да се развива национално отговорен бизнес. Да се пресичат мераците на колемите корпорации да обсебват целия бизнес, да се ограничават и да се развиват дребен и среден бизнес, регионален бизнес. Кооперации, за които имаме традиции. Бизнес на общински фирми.
26 Септември 2006 00:45
Навремето "Харли Дейвидсън", световно известната фирма за мотоциклети, изпада в невиждана криза. Както сега "Форд". Изпада в криза, защото лакомите за печалба инвестори натискат постоянно да се вдигат акците, за да печелят, да се правят икономии от всичко, не ги интересува развитие и обновяване на производството, искат бързи пари, максимално възможно и сега. Засират с една дума марката и компанията. Стига се дотам, че раздават акциите на работещите в корпорацията. Работниците и мениджърите стават собственици. Отиват новите собстеници при правителството и искат да им се помогне. Пет години да се ограничи вносът на мотоциклети. Първата година изцяло, втората да се отпусне внос на 20 процента, третата на 50 процента... така до пет години. Процентите не са точни, но са нещо подобно. Държавата изпълнява това искане и на четвъртата година от Харли Дейвидсън отиват и казват, няма нужда повече да ограничавате вноса. Нашите мотоциклети вече са най-добрите.
26 Септември 2006 01:14
Друг пример-с "Енрон".
Добра връзка между боса на Енрон и една водеща политическа фамилия става основата на развитие на един изключително печеливш бизнес. Всички други играчи в петролния бизнес понякога губят, понякога печелят, а тези само печелят. Печелят, но да едно време, докато се занимават с петрол. След като решават да се занимават с още много други работи и да налапат света, оттам започват загубите. Но системата им дава възможности да прикриват загубите и да вадят всяко тримесечие все по-печеливш отчет. Акциите растат, инвесторите печелят от нищо и постоянно натискат ръководството да вдига печалбите. Ръководството е принудено да ги вдига, но на книга. Като цяло корпорацията губи, но основните инвестори печелят здраво. Юнаците измислят счетоводство, при което осчетоводяват печалбата още при подписане на договора за някаква бъдеща сделка, която ще се реализира да речем следващата година. Изпълнението на сделката още не е започнало, но те вече вкарали очакваната печалба в счетоводния баланс. С много подобни сделки всяко тримесечие изкарват предприятието все по-печелившо, съответно баламите броят все повече пари за акция, а тарикатите ги лапкат.
Друг начин за печелене- хванали електромрежата на Калифорния и ката седмица спират тока. Обаждат се на подчинените им в станции и подстанции, и им разпораждат да спрат тока, уж по някаква техническа причина. На всяко спиране на тока, вдигат двойно цените. Радват се на горски и полски пожари, дори ги предизвикат, за да горят електропроводи, да стават аварии и да вдигат цените. Всички си спомняте голямата криза за ток в Калифорния преди няколко години. Теса измислили тази криза, без да има такава. Бившият губернатор на Калифорния се видял в чудо. Отива при Буш, при Чейни и иска федералното правителство да се намеси и да сложи някакъв таван на цените на тока. Той разбрал каква е работата. Буш и Чейни му отговарят, че това противоречи на пазарната икономика.
Това е друг пример за превръщането на бизнеса в национално безотговорен. На този бизнес трябва да му се отрежат крилата и да да се вкара в някаква рамка. Регионите и общините се нуждаят от по-голяма самостоятелност при решаване на бизнес делата. Да могат да водят собствена политика в търговията, производството и услугите. Тяхните ръководства са по-близо до хората. Виждате от примера реакцията на губернатора и тази на Буш.
26 Септември 2006 01:34
Зойче идваш при нас комунистите. Стегни се бе пещерняк. Някакви си тинтири -минтири екологични измишлоьтини . Ти си истински български реднек не издавай фронта. Българския реднек не вярва на учени, осеобенно еколози , дарвинисти и тем подобни учени глави дето мътят мозъка на децата му.
26 Септември 2006 01:39
Според мен нашия бял брат Зую има акции във Форд. Немога да си обясня такива прозрения за американския корпоративен комунизъм освен да е настъпил лопатата два пъти Иначе е прав горкия
26 Септември 2006 01:40
Не може държавата да е зле, а трезорите да са добре
Пет правителства рекетираха банките
Пишехме наредби под диктовката на МВФ, казва проф. Тодор Вълчев*

В. "СТАНДАРТ"-26.09.2006
..........................
Натиснете тук
26 Септември 2006 01:51
Всеки който си има някакаво миниум минимално понятие от ГЕОполитика,
веднага ще ви каже, че Източна Европа е третостепеннн регион във всяко едно отношение.


1 ) Политическо
2 ) Икономическо
3 ) Военно
4 ) Селско стопанство
5 ) Туризъм


Не става дума за любов или омпраза към Изтока или Запада.
Нито за Зуювско- Хугиносите ОЛОвни разсъждения за проспериращ капиталистически Китай ръководен от 70 милионната славна Китайска Комунистическа партия ,
и Комунистическа Източна Европа членка на НАТО и СЪЮЗА ( Евр. ) .


Причината за третостепенното значение на Изт. Европа е в това, че и липсва ОТКРИТО МОРЕ.
( Като на САЩ, Британия, Япония, КИТАЙ . Не случайно Русия хвърля големи сили да поддържа северните си пристанища - връзка и със света отвъд Европа. )
Мизерните Черно и Балтийско морета са слепи бъбреци, контролирани от Запада ( Скандинавия, Британия ) и Турция.
Дори почти затвореното Средиземно Море е второстепенен регион от епохата на Великите Географски Открития.
А Някога там са били Италия - РИМ , Турция - Византия , Египет и Картаген политическото и икономическо сърце на ЗАПАДния свят.
Сега от славното му минало е останало само името - Морето на Средата на Земята.
Без излаз на Открито Море един регион няма никакъв шанс да играе Първостепенна или Второстепенна роля в Света .


От епохата на Вел. Геогр. Открития до 20-ти век - великите сили се оформят около Атлантическият океан - Испания, Франция , Холандия, Великобритания и накрая САЩ.
Сега 3-тото хилядолетие е векът на ТИХИЯТ ОКЕАН. Т. е КИТАЙ, Асеан и донякъде Индия, САЩ, Русия, Австралия, Япония.
Източна Европа (за съжаление) е безкрайно далече от този регион .


***************************************** ************************
Още по- ЛОШО е положението със РЕСУРСИТЕ.
Там състоянието е ПЛАЧЕВНО. Практически 0, 0 .
Ако някой се сеща за някакъв природен или демографски ресурс който да притежава изт. Европа, да ми го съобщи.


Една страна със Мощни Ресурси може да създаде Могъща Армия и да си защити интересите ( Австро - Унгария, Русия, разни Монгролски и Хунски империи )


***************************************** ************************
Да минем към точка 4 - Селско Стопанстово.
Средна работа. По добри условия от тия в Сибир и Централна Азия но по лоши от тия в Франция, Флорида, Калифорния.
В Китай хората праскат по ТРИ РЕКОЛТИ на година и хранят 1, 3 МИЛИАРДА гърла.
В Индия също. АСЕАН и те не са малко хора.
Ясно е, че в Източна Европа няма да гладуват, но не могат и да станат важен селскостопански регион.
Източноевропейчските цигари, вина, консерви, зърно, месо и мляко не могат да изместят френските, испанските, австралийските вина, зърното от Америка и месото от световния производител - Бразилия и Аржентина, нито млеката от Австралия и Н. Зеландия.
Дано Западно европейците купят някое друго сиренце или млекце от нас.


***************************************** ***********************
По точка 5 - модния напоследък туризъм - Средна работа. Има красиви места, но не може да се мерим с Гърция, Испания, Италия, Тибет, Алпите, Непал, Индия, Египет.
Плажовете, планините и археологическите паметници не могат да съперничат на тия в по- гореспоменатите страни.
Казанлъшката Гробница е красива, но няма да събере туристи както Хеопсовата пирамида.
Карпатите са красиви, но Алпите и Хималаите са световния връх в планинския туризъм.
Надеждата е в безработните Дойчовци и в романтичните ипенсионерки - Англичанки.
Дано Германия и Англия не закъсат съвсем (с тия темпове от 1, 2 % на развитие) и да спрът да плащат помощи и пенсии.
Такава е сега тенденцията - намаляване на помощите, по- късно пенсиониране и в блищзко бъдеще - отпадане на държавните пенсии.
Между другото - това лято наша чиновничка в туризма каза - Световната тенденция в Туризма е - Бавно увеличаване на парите в този бранш и рязко увеличаване на КОНКУРЕНЦИЯТА.
Т. е. за същите пари ( в световен мащаб) ще се бори с все повече и повече конкуренти.


***************************************** *************************

Още веднъж повтарям. Това не е желание , мечти, любов или омраза, а ОБЕКТИВЕН АНАЛИЗ.
И никой , дори самият Дън Сяо Пин или Ху Дзин Тао да застанат начело на Вишеградските Отличници, пак не могат им помогна.
26 Септември 2006 02:11
"източноевропейския национализъм" това не ми е ясно. Не дочетох това писание, щот ми се стори неадекватно........
26 Септември 2006 02:14
Ти пък - децата му ако имат мозък, вероятно не са от него
26 Септември 2006 05:22
Ел Ливадо,
къде го видя този комунизъм? Дори и комунизъм да е, но да не е от руски тип, какъвто го имахме.
Ако съм за комунизъм, то бих искал той да е с голямо разнообразие на видовете собственост. За всеки един вид собственост- частна, акционерна, държавна, общинска, кооперативна, училищна, читалищна, църковна, на творчески съюзи, групова, каквато ви дойде на ума, си има ниша в производството, търговията, услугите, духовната дейност, където отделният вид собственост е най-подходящ за целите на съответната дейност. Категорично не може да се каже, че частната собственост е най-добрата за каквато и да е дейност, каквото разбиране доминира в момента в Западния свят. Същото е за държвната собственост. Всеки вид собственост си има мястото в нашия живот. За съжаление, много видове собственост умишлено не се допускат да се развиват. Частната и държавната собственост просто налагат монопол. Законите са за тях. От разнообразието на видовете собственост следва, че не е задължително само печалбата да е водещият мотив за всяка дейност. Печалбата в средствата за масова комуникация води до там, че ни вампирясват от реклами и защитават каузи според това кой ще плати повече. Обществото има нужда от други видове средства за осведомяване. От обективна информация. От дискутиране на реални проблеми. При съществуващите видове собственост обществото ще продължава да слуша само лъжи и измами. Уточнявам, че за някои дейности е най-полезно печалбата да бъде водещ мотив. За други не. За трети- печалбата, но при спазване на определени условия- екологично производство, охрана на труда, развитие на персонала в професионален план и т.н. Ако в едно село решат да се ограмотяват, да учат чужди езици например, следва ли, че печалбата трява да бъде водещ мотив в начинанието, или, че само с частна собственост трябва а се застрои тази дейност?
Друг проблем е неимоверното разрастване на корпорациите и стремежът им да обхващат все повече и повече бизнес. Много голяма част от бизнеса, който по би отивал да се върти от малки и средни фирми, отива в ръцете на големите корпорации. Те просто налагат монопол над пазара. Колкото повече бизнесът се концентрира в по-малко ръце, толкова повече договорки се извършват между конкурентите. В момента в Щатите от всички браншове, всяка година сядат конкурентите в даден град и се договарят какви заплати ще дават, за да няма конкуренция на пазара на труда. Казват, че само сравнявали заплатите и ако някой е изостанал, да побърза да навакса! Тези, които би трябвало да се конкурират, просто се договарят. Нормалното състояние на пазара е те да се конкурират. Концентрирането на бизнеса във все по-малко ръце води до олигархия. Аз съм за точно обратния процес- все повече хора да се занимават реално с бизнес, за всички възможни видове собственост да се даде възможност да съществуват и се развиват. Голямата корпорация си има своето място. Да работи по големи проекти. Но не и да сложи ръка на закусвалните, но млякопроизводството, кафенетата и подобни. В Щатите хора като Тед Търнар са хванали краварки бизнес за милиарди долари на държавна земя, ползвана на безценица. Кравефермите са с по над петдесет хиляди крави. Кравите, млякото, маслото, месото...монопол отвсякъде.
И в Съединените щати, и в Западна Европа, и в Русия, и другаде се заформят яки олигархии, която може да донесат само бели на човечеството в борбите си все повече и повече печалби.
26 Септември 2006 07:19
Га си Зуека...май го е чукнала неква светкавица.Ча не е за верване туй, де го пише срещу най-димукратичните институции кат Енрон и тем подобни.
Господи, помилуй!
26 Септември 2006 07:52
еее, доживяхме да видим нещо трезво и без емоции написано от душето. Търпи градивна критика, разбира се. Ако продължиш да пишеш Душе по този начин, ще те махнем от полицата на която пише FL and...
сега да доразвием темета в личностен план. Уважавам хората които виждат, мислят и споделят. Другите които разсъждават в стил баба пена ми каза че там е много зле, да ме извиняват.
Душе, ти си в Австрия, пишеш сравнително гранотно български, но не си фен на БГ , , очевидно имаш мегаломания на тема Русия (лошо няма) както и чичко сталин (да ме прошаваш!), превъзнасяш поднебесната, мражиш грузинци, украинци и презираш европа. Да кажеш как е в Австрия... разбирам. Да кажеш как е и в Русия... пак разбирам, ако си ходиш там да кажем често. Ма да ми превъзнасяш китайците как ще разкажат играта на света с големи букви заедно с непобедимата - да ме извиняваш много. Нито съм китаец, нито смятам да ставам и ми дреме на онази работа как велико ще се вържат делата на дръпнатите за сметка на останалите. Ми отиди в китай и ги превъзнасяй от там. А ти се се кротнал в презряната от тебе европа, и от там пуцаш. Ами не се вързва, да ти кажа. Освен това, още няколко много важни неща. руснаците, с малки изключения, живеят ЗЛЕ. още по-зле живеят масовците китайци -всеки който е ходил до там , го знае. Произвеждат стоки за целия свят и едва сбират пари да си купят това което произвеждат със специлана остъпка и то откъде - от китайския Walmart. Да, грузинците сигурно живеят още по-зле. Това не прави руснаците по-малко или повече велики. Съгласен ли си?
А ти ми приличаш на син на рускиня и бг партиен активист, карал школите, изпратен на специализации, операции и накрая - набутан в някоя от канторите във Виена. На години си - щото си фен на Сталин. Китайската връзка от жена ти ли идва? Айде , стига толкоз. Пиши трезво и може да заслужиш комуникация
:-)

26 Септември 2006 07:54
Какъвто "анализът" - такива и възхитващите се от "анализа".
Дружество "Г.Кирков"!
26 Септември 2006 08:30
Хубав си е анализът. Примитивен поглед към Източна Европа. Изпод ниските хоризонти на руската гледна точка, естествено, се виждат само блъфове, популизъм, национализъм, както и малко лека индустрия. И по неква случайност ЕС спасява бедните държавици от самоизяждане. Мимоходом да отбележим пълното сходство у акъла на българските камунизи и палиттехнолозите от гъзета.ру.


Бурен смех будят много от понятията, с които разсъждават таваришчите, но онова за "пъпа на света" е немало нужда дори да го пишат. Пъпът, знае се, още седи в мавзолея на красная плошчадь.


Инак от Бузлуджа по-високо нема, Крым наш, Курилы тоже!
26 Септември 2006 09:06
Абе България и Румъния в къя Европа са, че в анализа няма и дума за нас, това на шега, ама "Това ни чака и по зле, като влезем". Тъй си мисля, ще си останем в менгемето между Русия и Западна Европа, както между другото винаги сме били...Нейсе...
26 Септември 2006 09:12
Не надо было заголовок менять, по моему. Смысл совсем другой получается.
Закат Европы. На сей раз – Восточной
26 Септември 2006 09:18
Статията, както и материалът на J_J добре осветляват това, което става в Източна Европа. На Хуйедин не му харесва, защото не му съвпада с умствените наслоения. Пък Зуеку-Суеку след като обявил, че това се дължи на "проблемите от тежкото комунистическо наследство", а то преди това имаше и "тежко капиталистическо и тежко фашистко наследства", е взел съвсем прогресивна насока да громи глобализацията и безотговорния капитализъм. Съвсем по комунистически ги громи нашенеца. Сигурно са му праснали един laid off или fired в братската Хамерика и той се е плоретаризирал.
26 Септември 2006 09:21
Е добре де сгрешил съм: Зуеку се е пРоЛетаризирал.
26 Септември 2006 09:30
вижте сега
С разширението на Европа тя не може и няма да остане същата. Животът е движение и Европа не може да остане на едно място. Новите страни, като по-динамични ще започнат да я тласкат. А накъде могат да я тласкат? Както в статията по-горе така и в тази в Guardian ясно се пише, че моделът на Вашингтон и Брюксел не върви. В стремежа си да се оправят те ще я тласкат към социализъм и комунизъм.
Разбира се това няма да е социализмът от Студената война. Това ще е един нов социализъм, или един социализъм по-близък до първоизточниците си Маркс и Енгелс и далече от Сталин.
26 Септември 2006 09:31
Превода на заглавието от оригнала е чиста манипулация...Смисъла е изобщо за Залеза на Европа и този път на Източна, но нейсе...
26 Септември 2006 09:35
Откак Дън продаде задниците на китайците на световния капитал никой район на света няма шанс за стабилно развитие. В способността да се скъсват от работа за жълти стотинки и в тези мащаби китайците могат да бъдат конкурирани само от индусите. Останалото е бла-бла-бла.
26 Септември 2006 09:49
Точно така Газета.Ру, остава да чакаме братушките пак да ни освободят, мерси.
Добри, никак не са сложни процедурите, мойто момче, а председателят на ЕЦБ се отчита пред Сметната палата.
26 Септември 2006 10:37
Г-н Зую е дънсяопинист и сторонник на политиката "Нека цъфтят всички цветя"
26 Септември 2006 11:18
Руските ребята си представят демокрацията /своБодния пазар/ като системен политически строй, който се налага отгоре надолу с бой, както комунизма, и по смисъла на своето разбиране в статията определят, че Източна Европа е на етап, на какъвто е била през 1956 година след въвеждането на комунизма - уморена и разгневена на принципните съветски другари...Това знаят, това си баят...- 1 етап - демокрация, 2 етап - развита демокрация, 3 етап - пресветла и окончателна демокрация, но третия етап не е настъпил, защото е утопия като светлия комунизъм...и прочие глупости! Истинската беда е, че Русия още има толкова ядрени ракети, че да унищожи и САЩ, и цяла Европа, защото студената война не завърши с безусловна капитулация, а с временно примирие. Източна Европа също не получи безусловна независимост, а в Малта руските интереси там бяха до голяма степен гарантирани - най-добре гарантирани в България, естествено...Така се получи нещо като нова Ялта - Полша- САЩ - 90%, Русия - 10%; България - САЩ 60%, Русия - 40%; и тъй нататък...Тъкмо тази договорка изяде главата на демокрацията, защото тя спъна реформите в Източна Европа и вместо политическа стабилност доведе до дълбоко разделение вътре в самите управляващи елити, част от които продължават да обслужват руски интереси, макар да се водят апологети на НАТО. Така се получи фасадната демокрация, зад която всяко управление се превръща в договорка между външни сили, чиято основна грижа е да си гарантират своя интерес за следващите 4 години. Според мен народите на Източна Европа все по-често ще посягат към национализма като единствено лекарство срещу договорките от Малта.
26 Септември 2006 13:20
Тракиец, че и златен, значи според тебе вървим и си пеем: И ний вървим, вървим нататък и няма край и няма край... дописваш...щото винаги вървим на майната си...Не ли?! Ха Ха.
26 Септември 2006 13:59
Тракийче ,
Тя , нашата е все неясна , но СЕГА да стори един деликатен разговор със Стратега , за Китай... Не коментирам целите на научния му интерес, а требе да се съгласим , че като правят своето , на китайците добре им идва - свиват поотделно бедността ... Богатеенето им било ОБЩА САМОЦЕЛ ...Восточната Европа и днес требе да ги помни тези неща и да ги познайва , но на пример по-друг от този , дето е в главата на "газетата"...


26 Септември 2006 14:32
Чапай и Петка явно ги мъчи носталгията по имперските времена, когато източна Европа им беше васалитет, паднал им се по волята на съдбата след ялтенския покер разигран с хвърчащи листчета. Пренебрежителното отношение не може да скрие факта, че бившите "соц" отдавна имат сумарен брутен продукт за какъвто Русия не може и да мечтае в обозримо бъдеще. Изключваме петрола, тъй като никоя страна не забогатя от петро-долари. Няма да забогатее и от петро-рубли. Забогатяха само елитите, а самите петропроизводители по закономерна случайност са сред най-кризисните райони на планетата.
26 Септември 2006 14:56
бившите "соц" отдавна имат сумарен брутен продукт за какъвто Русия не може и да мечтае в обозримо бъдеще

26 Септември 2006 15:49
G5, не само Душко за анализа, който е направил. Имаме още един форумец, който е надскочил себе си и е дал много добър анализ. Mrx++ за тебе става дума. Като изключим последното изречение, останалото е супер. И точно в това е проблема на ЕС.
26 Септември 2006 15:59
Той пък анализът като е един руски....Прилича на преписвано от западната преса, а и самата ГЕОполитическа ситуация, описана по този начин е западно ориентирана, в смисъл, че Източна Европа е всичко на изток от Европейския съюз. С една дума-преписвано, и то здраво.
Като че единственото "оригинално"в статията е, че ние сме си други понеже не сме част от Източна Европа, Русия си е Русия. Иначе в газетару и по-добри анализи могат да се намерят.
26 Септември 2006 16:20
В общем, в Newsweeke в последнем номере что-то подобное вышло, но непонятно кто у кого переписывал
А если бы заголовок так беспощадно не опропастили, то сразу была бы видна аналогия автора и со статьей-первопроходцем Фарида Закария: http://www.msnbc.msn.com/id/11298986/site /newsweek/

редактировал(а) - ясенево на 26/09/2006 г/ 16:23:42

26 Септември 2006 16:29
Събитията в Унгария показват как Европа може да излезне от кризата. Това е борба срещу висчки форми и метастази на социализма и левичарството.
26 Септември 2006 16:40
Много хора грешът, като считат че Русия има излаз на Тихоокеанското крайбрежие. Рано или късно, народите на далечния изток и Сибир ще се освободят от Руско робство и ще започнат нормално съществуване. Тези народи с основение разчетат на помощта на Китай. Деколонизаацията н аостатъчната руска империя е неизбажна. Европа нямя да им помогне. Елементите на морална деградация, поради левичарство, ще попречи на това.
26 Септември 2006 16:40
Ясенево, може би си прав.
Просто искам да кажа, че очаквах внещо по-различно от познатите клишета. А че статията геополитечски е разположена западно, това е ясно като бял ден. Очаквах друга гледна точка, която уж би трябвало да е различна-Русия очевидно не е Запад....
26 Септември 2006 16:51
zlobarcheto, у нас свыше 40 000 СМИ (интервью ББС с Путиным) , но я до си пор не видел, что бы кто-то в Болгарии переводил, что то другое кроме Ленты, Газеты и Комсомольской правды.
Статья ничего себе, на среднем уровне бы сказал, но уж очень однобоко освещено все. Даже статьи из западных СМИ взять будет гораздо лучше и получится более реальная картина российской жизни и взглядов, чем та, которую обрисовывают болгарские газеты.

редактировал(а) - ясенево на 26/09/2006 г/ 16:57:29

26 Септември 2006 17:15
Минаха 17 години, а БВП-то на Източна Европа все още е по-ниско от това през 1989. Упадъка започна още тогава и докато сме заедно с най-бавно развиващата се част от човечеството - ЕС няма причини да очакваме промяна. То и ЕС не е Русия за да ни подаряват ресурси за компоти. Те ни викат за да смучат, а не да плащат.
26 Септември 2006 17:22
Мда развеселих се значи.... тази руска статия ми напомня за басните на Лафонтен и за лисицата и киселото грозде и там .... след мен потоп... на мястото на русия бих се концентрирала в
собствените си проблеми....но нейсе...загубата на влияние е болезнена за мегаломана...Предпочим 1000 бг да е в тази зона на влияние вместо в руската а иначе с удоволствие един ден бих посетила русия като турист ....
26 Септември 2006 17:32
Че ще отиваме към по-зле няма съмнение. Дори и Маркс го е отбелязал. Задава се втора серия на социализъма.

26 Септември 2006 17:41
Честито, аверчета от демокрацията...Без каманистите 15 годин не можете да влезете, додАха видяха и ви набутаха в къщата на Еуробрадър, сега "нЕма лабаво", като в СИВ навремето...Пени се не пени ке го ядем...Ха Ха.
26 Септември 2006 17:46
Нов вид социализъм - дрън-дрън. На ЕС проблемът му е в прекаленият социализъм, когато това бъде осъзнато ще се тръгне по модел по-близък до американският. Само тогава Европа ще просперира с по-бързи темпове.
26 Септември 2006 17:55
Разбира се че няма нов и стар. Самия Маркс го отчита и правилно е отбелязал, че соца циркулира между Сталин и Маркс. "Нов" го пишем за грешка на езика, смисъла вероятно е че се задава, а не че е нещо неизвестно на "науката".
26 Септември 2006 18:10
Според Бойко Борисов ДПС трябва да излезе в опозиция
http://WWW.ACTUALNO.COM-26.09.2006

Според Бойко Борисов ДПС трябва да излезе в опозиция и колкото по-бързо стане това, толкова по-добре. Това каза той днес пред журналисти преди подписването на споразумение за съвместни действия между сдружение "Граждани за европейско развитие на България" /ГЕРБ/ и Национален защитен център "Справедливост".

"Не може да не се благодари на ДПС , тъй като благодарение на техния мандат се влиза в ЕС. Това е срам за тези, които в момента се наричат политици в България", коментира Бойко Борисов.

По думите му в страната няма етническо напрежение, а има икономическо, създадено от кръговете на Доган и обръчите на Костов в София. Борисов отбеляза, че ГЕРБ и Национален защитен център "Справедливост" са за недопускане на националистични вълни.В България има български граждани, които имат право на свое вероизповедание, но оттам нататък има български граждани и български език, който е официалният, допълни Борисов.

от: 26.09.2006 час: 15:04
.....................................
СИДЕР/ов/ИАДА?!?
26 Септември 2006 18:13
Тук, както обикновено някои виждат това, което искат да видят.
Щели сме да вървим по пътя на САЩ. Е как ще стане това. Ще печатаме евро, както те печатат долари без покритие, а някой друг ще ни работи, както китайците им работят и ще покриваме липсата на стоки зад тези евра с арабския нефт. Май китайците в един момент ще се усетят.
Американският модел на просперитет е продутр на много специфични условия създадени след 2-те световни войни, в които Европа беше разрушавана, а САЩ печелеха от това. Да ама войните са отдавна в миналото. Сега САЩ водят война. какво ще излезе от нея предстои да се види.
26 Септември 2006 18:20
а иначе с удоволствие един ден бих посетила русия като турист


Это для среднестатистическото болгарина в близком будущем невозможно. Дорого. Москва - не Париж.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД