Подписването на поредната инструкция за взаимодействие между институциите за борба с организираната престъпност пак изкара наяве разнобоя между властите.
"Главният прокурор ми е изпратил един списък на лица, които са уличени в сериозни престъпления, и работим по тях". Това обяви вчера Стоян Кушлев, шеф на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, известна още като комисията "Петканов". Ставало дума за над 200-300 души, похвали се Кушлев. Вчера той, главният прокурор Борис Велчев, шефът на националното следствие Ангел Александров и министрите на вътрешните работи и финансите Румен Петков и Пламен Орешарски парафираха инструкция за взаимодействие при конфискация на бандитски имоти.
Велчев обаче контрира по-късно, че не е пращал никакви списъци.
"Г-н Кушлев има склонността да персонифицира извършеното. В случая най-вероятно става дума за стотици имена, които са предадени на комисията от всички прокуратури в страната. Става дума за средства, придобити от търговия с наркотици, пране на пари и контрабанда", обясни Велчев.
Бивши политици и известни лица от бившите силови групировки присъстват в списъка, твърди обаче Кушлев. До момента комисията е образувала 95 производства за конфискация. По думите му в 25 от случаите е запорирано имущество за 7 млн. лева, други 8 случая вече са предадени на съд. В началото на октомври тръгва и първото дело в Ловеч.
"Има 6-7 души, по-значими фигури от бившите групировки, както и бивши политици", заяви Кушлев, без да назове имена.
Проверяваното имущество най-често било придобито с пари от проституция и наркотрафик. Повечето от имотите са в София, Пазарджишки, Пловдивски, Сливенски и Плевенски регион. Кушлев не отрече също, че се проверяват и имоти на съпруги на бивши босове от престъпния свят. Една от тях е съпругата на убитият преди 3 г. в Холандия Константин Димитров - Самоковеца- Ангелина.
Въпреки недоразумението около поредния списък вчера представителите на различните институции заявиха, че с новата инструкция ще се повиши ефективността на работата им. Кушлев се оплака, че доскоро от КАТ отказвали да дадат номера на автомобили на хора, проверявани от комисията. Оправдавали се, че нямат такива инструкции.
СЪС ЗАКЪСНЕНИЕ
"Проверките са малко позакъснели". Така шефът на хотелиерската асоциация Благой Рагин коментира вчера анонсираната акция на МВР и прокуратура да търси хотели, чрез които се перат пари. "Моите колеги като цяло не се безпокоят. По принцип 90% от хотелите са построени с банков кредит", заяви Рагин. По думите му в асоциацията няма сигнали за пране на пари.
Въпреки уверенията за съвместна работа с МВР шефът Стоян Кушлев пък обяви, че неговата комисия няма ангажименти към проверките по хотелите. "Това не е наша работа. МВР, Министерството на финансите и прокуратурата си имат отделна инструкция", обяви Кушлев. През юли ВКП, Агенцията за финансово разузнаване и МВР парафираха друга инструкция, насочена към противодействието на изпирането на пари и финансирането на терористична дейност.