Николай Василев и Меглена Кунева до последно се опитваха да убедят Брюксел, че страната ни е подготвена за членството в Евросъюза. Готвеният нов екшън план ще спаси страната ни от предпазни клаузи. |
Кунева обаче призна, че най-проблемната област продължава да е глава "Правосъдие и вътрешен ред". Тя успяла да убеди ЕС да не ни налага ограничение на полицейското и съдебно сътрудничество с Брюксел. В противен случай щяла да се активира предпазната клауза. Затова пък остава наблюдението как изпълняваме задълженията си в тази област. Кунева допълни, че в доклада на ЕК са изброени всички механизми в европейското пространство, които насочват към дисциплина в държавата.
"България и Румъния влизат в ЕС на 1 януари 2007 г. без предпазни клаузи и това е успех, за който всички трябва да се зарадваме", обяви евроминистърката. Тя добави, че в текста на доклада не е записана датата, но от правна гледна точка това не било необходимо. Важно било, че предложение за отлагане няма.
Ден по-рано стана ясно, че към страната ни са поставени 6 условия. Ако София и Букурещ не се съобразят с тях до 31 март, комисията ще задейства предпазни клаузи. От страната ни се иска да промени конституцията и да премахне двусмислието по отношение на независимостта и отчетността на съдебната система. България се задължава да проведе професионални, непартийни разследвания по обвинения в корупция по високите етажи на властта. Необходими са и мерки за предотвратяване на корупцията особено по границата и в местната власт. Има изискване за стратегия за борба с организираната престъпност, особено с прането на пари и системно да се конфискуват авоарите на престъпници.
Кунева успя да внесе в Брюксел информация за подготвяната четвърта поправка на конституцията буквално в последния момент. Завчера тя изпрати писма до шефа на Еврокомисията Барозу и еврокомисарите по разширяването и по правосъдие и вътрешен ред. Според нея това ще даде друг тон на дискусиите за нашия доклад. България беше поела ангажимент пред ЕК до 26 септември поправките да бъдат гласувани от парламента на първо четене.
Освен измененията в основния закон като важна, но недовършена мярка Кунева посочи и Законът за лобизма. Той бе приет от МС, но отлежава в парламента.