:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,790,874
Активни 275
Страници 17,748
За един ден 1,302,066

Корупцията - маловажен проблем за образованието

Пореден доклад препоръча очевидни мерки за повече ред и прозрачност в училищата
Снимка: Юлиян Савчев
Учебното съдържание е далеч по-голям проблем от корупцията в училищата, считат учители, родители и ученици.
Макар да е важна за ЕС, темата за корупцията в образованието се оказа недотам водещ проблем за експерти, учители, родители, ученици. Това установи поредният доклад за корупционния риск в образованието, изготвен от "Отворено общество" в рамките на плана за интеграцията ни в ЕС. Документът сочи очевидни слаби места и препоръча редовно лансирани мерки.

Голяма част от анкетираните експерти, родители и учители от 10 общини са били затруднени да посочат по-слабо корумпирана сфера в България от образованието, обясниха от екипа. Сходни са констатациите и в други доклади, посветени на корупцията в образованието в последните няколко години.

Според анкетите водещи в дневния ред на образованието са проблемите с учебното съдържание, децентрализацията, въвеждането на информационните технологии, външното оценяване на учениците, по-високите заплати и стимулирането на квалификацията на учителите. Корупцията е до голяма степен функция от тези проблеми, считат анкетираните. Дори един-единствен случай на корупция в образованието поражда голям социален проблем, защото оказва негативен ефект върху децата, коментира просветният министър Даниел Вълчев.

Най-малка е корупцията в градините и основните училища, по - голяма - в гимназиите, най-голяма - в университетите, са установили експертите. Рискът нараствал при прехода от една степен в друга - при постъпване в 1-ви клас, гимназия и при кандидатстване за вуз, възниквал и при случаи на неясно формулирани права и задължения.

Най-широко разпространената корупционна практика в средното образование са частните уроци, е констатирано в доклада. Според експертите най-ефектният начин за борба с тях е въвеждането на тестовете. Корупционни практики често има и при оценяването на учебници, прехвърлянето или записването на деца над отпуснатите бройки, ремонта на училища и наемането на фирми за оказване на различни услуги, назначаването на кадри. За разлика от други сфери доминиращото корупционно средство не е подкупът, а лобирането, връзкарството, размяната на услуги.

Причините за тези проблеми са редовно сочени в различни анализи - разминавания в нормативните документи, липса на системен контрол, слабото участие на родителите и обществото като цяло.



ПРЕПОРЪКИ

Да бъде проведена широка разяснителна кампания за нормативната уредба в средното образование, като такива курсове влязат в учебните програми на вузовете, е една от препоръките в документа. Експертите считат още, че ограничението за броя на учебниците - до 3 за предмет, трябва да падне, а на експертите в МОН и инспекторатите да се забрани изрично да участват в писането и рецензирането на книгите. Друга идея е да бъде въведен регламент за броя на извинените отсъствия. Сред предложенията е създаване на публичен регистър на фирмите, предоставящи услуги за деца и учащи се, както и по-строг контрол за отдаването под наем на училищни помещения, посещаемостта в класните стаи и конкурсите за обслужващи фирми. Препоръчва се задължителен конкурс за назначаване на учители, както и ограничения за злоупотреби с дългите неплатени отпуски.
5
4850
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
25 Септември 2006 23:35
Темата за образованието толкова сме я "дъвкали", че ако в МОН ни четяха, досега да са отстранили 80% от проблемите...
Само да добавя - трябва да се прекрати издаването на няколко учебника - от много предложения комисия от 100 учителя, преподаващи предмета и подбрани чрез жребий от цялата страна да одобрат един, да се отпечата качествено и с дебели корици и да се знае, че е за поне 4-5 години...
26 Септември 2006 08:48
Корупцията не емаловажен проблем , защото тя съществува най вече заради ( меко казано ) толерантността , която в министерството на образованието проявяват към нея . Всички инициативи като Зеления телефон и т.н. са само прах в очите на обществеността . На корупцията се гледа през пръсти , защото е проникнала в най-високите етажи на министерството , а и служителите там никак не са припирани да и противодействат — просто на някои сили им изнася да бъде съсипано образованието и авторитета му ( ако още го има )
26 Септември 2006 09:44
Корупционните схеми в образованието са толкова много , че може да се напише учебник по " Корупционни схеми и методи " Като започнете от безплатните екскурзии на учителите , преминете през подъраците за рожденни дни , частните уроци , разпространяването на теми и одобряването на учебници , та достигнете до закуските в училищата !...
Проблемът е , че в България все още се счита , че кмета , даскала и попа са интелигенцията в едно населено място , към което трябва да добавим и наглостта на даскалите , за да достигнем до печалните резултати - лошо образование , масови частни уроци и непрекъснато увеличаващи се заплати единствено на даскалите и за сметка на тези , които ВЕЧЕ нямат нищо общо с тях ( слава Богу !... ) , което се укрива от Министерството и други институции , за да не бъдат накърнени "безценните " електорални единици !... като че ли те са не само безценни , , единствени , но и незаменими !...
А в същност са най-тъпата прослойка на интелигенцията в обществото , пред което всички си затваряме очите - поради личния интерес или поради непознаване на тяхната същност ...
26 Септември 2006 18:42
Че то и корупция ли имало в образованието?

Малии до къде сме я докарали!!
26 Септември 2006 19:50
Наистина корупцията не е най-големият проблем на образованието, както е наблегнато в заглавието на статията. И въобще частните уроци не са причина, а следствие. Следствие от безумните реформи, които текат в образованието от седемдесетте години и все по-зле става. Аз лично се гордея, че не са ме закачили никакви реформи. Когато аз бях ученичка, думата частни уроци не беше позната. Когато кандидатствувах и в езиковата гимназия, а после във ВУЗ, нито аз, нито съучениците ми ходеха по уроци. Четяхме си в къщи от учебниците, които бяха единни за цялата страна и за вузовете съответно и си влизахме, и то с висок успех. Сега какво е: за да кандидатствува нещастното дете медицина, трябва да учи един учебник по биология за Пловдив и Плевен, за София друг, въобще пълно безумие. Същото е и с географията, и с литературата. От къде иде това? Ми рибата мирише от главата. Пример с моите собствени деца. Когато голямата кандидатствуваше в езиковата, по български си ги подготви учителката, дали имаше вече СИПове тогава, не помня, но госпожата си ги научи. По математика я пратих на курс, защтото така се случи, че учителката им се разболя сериозно и я заместваха няколко души, та се наложи. Малката ми дъщеря, седем години след голямата, кандидатствуваше, и вече беше наложително да я пратя на някой и друг урок, и то закъснях, чак през април го направих, защото си въобразявах, че нещата в училище са както са били преди с голямата ми дъщеря.
Но защо все пак се налага вече да се ходи на частни уроци, ако се кандидатствува някъде: първо, примера, който дадох с безумните и различни учебници, второ: от учебниците в училище са изхвърлени много неща, които вузовете искат, тоест, щещ не щещ, трябва да си пратиш детето на уроци.
Трето, учителите са докарани до такава мизерия, че частните уроци са начин за оцеляване, а не за забогатяване. Единици са тези, и това са може би университетските преподаватели, които забогатяват от уроци. В едно провинциално градче просто не става. Четвърто, определено от години насам е мода и сред родителите, един вид престижно, да си пращаш детето на уроци. А че въпросното дете, щом е пратено на уроци, в училище въобще не се вясва, или ако го прави, въобще не слуша какво му преподават, а разчита частният учител да му го налее. Въобще системата е тотално сбъркана, и най-малка, според мен, е вината на учителството. И не бива Лютия така злостно да се нахвърля, защото и него го е направил човек някой учител.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД