България и Румъния ще постигнат голямата си цел - членство в ЕС от 2007 г. без предпазни клаузи, но ще останат под постоянна заплаха от санкции, показва предварителен текст на последния мониторингов доклад на Еврокомисията за двете страни, който ще бъде огласен днес пред Европарламента в Страсбург.
Двете страни ще трябва да се отчитат на всеки шест месеца, а след всеки отчет ЕК ще запазва правото си да прибегне до задействане на предпазните клаузи.
Оценката на ЕК за България е, че е "постигнала ограничен напредък в реформата на съдебната система". Проблемните области за Румъния са способността да усвояване на земеделските субсидии, както и борбата с корупцията. Букурещ е похвален, че има напредък след втория мониторингов доклад през май в регионалната политика и в конкурентоспособността.
Въпреки призивите България и Румъния да бъдат третирани като другите новоприети държави от петото разширяване докладът ще препоръча двете страни да бъдат наблюдавани по-сериозно.
--------
РЕАКЦИИ:
Мария Капон (ДП): ЕС ще наложи на България европейски политически борд, което ще бъде лоша оценка за работата на кабинета и особено на министрите Румен Петков и Георги Петканов. Системата на контрол и наблюдение от Брюксел обаче ще бъде добра за гражданите, защото ЕК ще играе ролята на коректив на правителството.
Мартин Димитров (СДС): Предпазните клаузи на практика ще влязат в действие, но под формата на мониторинг. Системата на наблюдение ще ограничи достъпа на България до еврофондове и от 1 януари тя ще стане "нетен донор" на ЕС, защото ще плаща пълната си вноска, без да се облагодетелства от субсидиране. Очаквам засилване на евроскептицизма на българите, защото цените на енергоносителите ще се повишат след достигането на задължителните минимални прагове на акцизите в ЕС.
Кристиян Вигенин (БСП): Не бих преувеличавал ролята на мониторинга, защото той бе предвиден още в присъединителния договор. Няма как ЕК да следи напредъка на България, ако няма някаква система на наблюдение. Посланието ще бъде двойно - окуражаване на България и Румъния чрез приемането им през 2007 г. и успокояване на старите членки на ЕС, че няма да бъде допуснато двете държави да се вмъкнат като слабо звено в съюза.
Кристиан Думитреску (румънски социалист): Това ще бъде съвсем нов механизъм, който няма да бъде класически мониторинг, а ще представлява наблюдение и оценка.
|
|