Евросъюзът ни взема през 2007 г. - достатъчен повод за масова радост, но всеки си знае защо. Еврокомисията измисли магическа формула как всички да бъдат доволни от постигането на общата цел, без да споделят общи виждания.
Управляващите тържествуват, защото
формално България влиза в ЕС като пълноправен член
Призивът на премиера Сергей Станишев "Не ни унижавайте!" е чут. Правителството на тройната коалиция се чувства спасено от европейското позорище и от нуждата да прави спешен ремонт или направо да си ходи.
Опозицията също се радва, защото постигането на националната цел й развързва ръцете. Пълноправното членство на България е поставено под толкова условия, че на всеки шест месеца може да бъде ревизирано. Това означава, че Брюксел ще дава периодично шанс на опозицията да щурмува властта. Европейското вдъхновение дори може да послужи за спойка на раздробената десница.
Народът също е доволен, защото се надява, че някой отвън ще стъпи на врата на мафията, пред която е безпомощен, и ще я накара да краде с мярка. Той чувства, че властта волю-неволю ще трябва периодично да хвърля на брюкселския жертвеник по някой бандит, което би накарало другите да се държат по-прилично. Освен това българите, които са най-бедните европейски граждани, очакват, че в клуба на богатите могат да се надяват на по-високи доходи. Брюксел държи под око тяхното ограбване и затова сочи в мониторинговия си доклад, че "реалните заплати през първото полугодие на 2006 г. са се повишили само с 1,5%, което е по-малко от нарастването на производителността".
Еврокомисията като гарант на интересите на страните в ЕС е спокойна, че приемането на България и Румъния няма да я дискредитира, защото им очерта
три кръга, през които ще ги пропуска след щателен преглед
Най-външният кръг са общите правила, валидни и за старите, и за новите членки. Те са изложени в 90 000 страници общностно право, чието превеждане на български закъснява и тревожи Брюксел. Според тях всяка държава по всяко време може да се обърне към Европейския съд в Люксембург и да поиска санкции срещу друга държава, която ги нарушава. Взаимният колективен контрол е ефикасен механизъм, който се смазва с пари от глоби и от удържани субсидии в земеделието и регионалното развитие.
Междинният кръг са предпазните клаузи, които са записани в присъединителните договори на новоприетите държави. Това е голямата тояга, от която управляващите се плашат най-много. Те могат да изключат България от някои общи политики в сферата на вътрешния пазар и правното сътрудничество и да превърнат членството в непълноправно. Тяхното задействане бе отложено в последния момент, когато Еврокомисията се увери, че е по-добре да ги пази в резерв, а първо да използва нов преходен механизъм.
Този механизъм е най-тесният кръг около България и Румъния, измислен специално за тях под названието придружителни мерки. Той ще бъде като чистилище със зададени нормативи, които ще трябва да бъдат изпълнявани от двете държави, за да не бъдат сложени на поправителен режим в междинния кръг със зловещите клаузи. За България параметрите са шест, като само един е изпълним в кратък срок (поправките в конституцията), а останалите могат да бъдат следени неограничено дълго. Те изискват съдебната система да стане прозрачна и ефикасна, да се засили нейната отчетност, да се разследва корупцията на високо равнище, да се пресече корупцията по границите и в местната власт, да се приложи стратегия за борба с организираната престъпност - все мерки, които политическият елит прилага с голяма неохота.
Става така, че Еврокомисията започва да играе
ролята на най-ефикасна опозиция в България,
защото никой не би могъл да извива така успешно ръцете на управляващите. В същото време тя заставя правителството да й се отчита на всеки шест месеца какво е свършило по спуснатите му параметри, което означава, че му изземва важна част от властта. Ако нашите хитруват - отиват на поправителен изпит! Ето такъв пример: България извърши ударно застраховане на автомобилите чрез смяна на регистрационните табели, за да постигне европейски процент на застраховките по гражданска отговорност, но докладът показва, че хитруването не е минало. Комисията знае, че догодина няма как отново да се сменят номерата и е записала застраховането пак в графата на недовършената работа. Или друг пример: еврочиновниците, които ни навестяват на контролни мисии, са се разочаровали от услугите на българските авиокомпании и предупреждават в доклада, че ще ги запишат в черния списък на несигурните в ЕС превозвачи. Може да се очакват спешни спасителни мерки за въздушния транспорт.
Благодарение на ЕС България става държава с управляваща опозиция. Това небивало явление ще бъде сочено някой ден в учебниците по политология и няма как да не бъде отчетено като исторически принос. Честито!
|
|