:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,479
Активни 492
Страници 1,044
За един ден 1,302,066
Минало несвършено

Край софрата на властта

Карикатура на Александър Божинов от 1923 г., осмиваща земеделските лидери.
"Ще тръгна пред теб, чадо - благо казал известният с комунистическите си убеждения през 30-те години Константин поп Русинов - Червения поп - на дошлия да го арестува за пореден път полицай, - но да знаеш, пред когото съм тръгнал, на добро място не съм го отвел".

Не зная защо тази история ми дойде наум, когато преди няколко седмици прочетох, че един от водачите на земеделците е издигнал кандидатурата на Бойко Борисов за президент. Имаше нещо хем унизително, хем смешно в това бързане да се настаниш до трапезата, да не изпуснеш очаквания пир, да подложиш канчето си под черпака рядка чорбичка на президентската власт. Че дори и достолепната госпожа Мозер - и тя не отрече възможността, ако се наложи, да се жертва в името на народа и мъченически да приеме евентуалното предложение да се впусне в кандидатпрезидентска надпревара. Слава Богу, не й се наложи.

Като се замисли човек, с каквото са се захващали земеделците след краткия си звезден миг през 20-те години на 20-ото столетие, все доникъде са го докарвали. Преди години на конференция жестоко спорихме с американския българист Джон Бел. Автор на нелоша книга за Стамболийски, той, както нерядко се случва, се бе едва ли не идентифицирал с обекта на своето изследване. Твърдо бе убеден, че земеделското управление било апотеоз на демокрацията. Равнодушно подминаваше многобройните примери за брутално насилие над политическите опоненти, на съзнателно раздухвани конфликти между селото и града, на подценяване на интелигенцията.

От самото начало БЗНС си е парадоксална партия. Вярно, че в България в началото на 20-ото столетие 4/5 от населението са селяни. На пръв поглед място за земеделски партии бол. Но проблемът е, че от самото начало тя не може да се измъкне от прокрустовото ложе на несъвместимите си идеи. Иска модерна селска икономика. Но иска и запазване на дребната собственост. На тази, която не може да приложи модерните методи на производство. Нещо като Буридановото магаре. Само че, докато реалното магаре винаги ще си избере по-примамливата купа сено, водачите на земеделците като правило си оставаха по средата. Основание за колебливостта си имаха. Щяха ли да гласуват за тях селяните, ако им се кажеше откровено, че модернизацията налага пропадането на дребните, неефективни, лошо обработвани стопанства? Затова кооперацията, която привидно позволяваше да се обединят двете идеи, беше толкова популярна. Хем вълкът сит - хем агнето цяло. Само че у нас в повечето случаи хем вълкът си остана гладен, хем агнето бе изядено.



Също така компромисни бяха и водачите на организацията



Интелигенти или поне това, което минаваше за интелигент през онези години. Вярно, повечето идеха от село - но кой не бе от село тогава в България? Селски интелигенти хвърлили надалеч пъпната си връв. Издигащи къщи в центъра на София, около паметника на Цар Освободител. Присмех и почуда предизвикваше земеделският министър Георги Йорданов през 30-те години със селското си рухо. Щото другите отдавна бяха облечени с костюми, навикнали бяха и на фраковете. Когато замириса на власт и влияние, в редиците на земеделците се устремиха амбициозните и напористите. Със земеделците флиртуваше д-р Никола Генадиев. Една от иконите на земеделското движение бе Никола Петков - заможен, та и богат адвокат, търгуващ с недвижими имоти, получил образованието си във Франция, майстор на салонните и паркетни разговори, едва ли някога похванал в ръка мотика.

Бъркаме понякога, когато говорим за партията БЗНС. Поддаваме се на натиска да използваме политически коректен език. Така говорим за държава Босна и Херцеговина, каквато всъщност няма, за държава Сомалия, каквато отдавна няма, но не говорим за държава Косово, каквато всъщност има. Щото БЗНС от самото си начало вероятно бе партията у нас с най-силни вътрешни разделения. За няколко години ги преодоля желязната ръка на Александър Стамболийски, който размахваше пред носа на кандидат-водачи моркова на властта. След това всичко рухна.

БЗНС си изгради легенда, повярва в легендата си и съумя да убеди в нея дори и противниците си. Не че харесваха земеделците, но броят на евентуалните гласоподаватели зад тях замрежваше погледа им.

Опрени на легендата, от края на 20-те години насетне земеделците се настаниха до хранилката на властта. Понякога по-далече, понякога по-близо до нея. Инстинктивно може би възприеха железен принцип - част от тях можеше и да е в опозиция, но част беше на власт. Тези на власт ругаеха противниците си, които разпокъсвали редиците им, но и се грижеха поне донякъде за тях. Зер палачинката можеше да се обърне. "Крилцата" и "перцата" на партията твърдо влязоха в политическия фолклор.

В годините след Втората световна война земеделците прибягнаха към изпитаната тактика.



Разцепиха се



Помним най-вече тези, които си изпатиха. Тези, които напълниха трудовите лагери и затворите. Тези, които бяха най-последователните противници на новата идеология. Но пак земеделци се наредиха редом с комунистите на държавната трапеза. Щедро мажеха върху филията си от благинките на властта. Все пак, когато режимът поомекна, в съгласие със стародавната традиция се погрижиха поне донякъде за пострадалите. А пък и те бяха уморени от търкането на дървените нарове. Строят изглеждаше непоклатим. Трябваше не да го приемат, но някак си да се приспособят. Ако не заради самите себе си, то поне заради децата си.

Оттам нататък БЗНС стана само трамплин към властта за някой честолюбец. Имаше запазени периметри за земеделците. Не от най-апетитните може би, но достатъчно да удовлетворят един честолюбец със средни амбиции. Та и досега. Скоро един от заместник-министрите в сегашното правителство искрено сподели, че след като на два пъти не успял да стане член на БКП, решил да стане член на БЗНС. За идеи ли говорихме?

Легендата обаче си остана. В спомените си някои от водачите на СДС сега горчиво се каят за това, че в плен на историческия спомен всъщност не разбрали колко незначително е влиянието на БЗНС в началото на 90-те години, та отделили на старите стръвни за власт аграрни водачи непомерен дял от депутатските мандати.

Скоро пътувах из България и спирах на крайпътните импровизирани пазари. Дожаля ми за селяните. За цените, които искаха за труда си. С пъти по-ниски от тези в софийските магазини. Да сте чували някое от спорещите за етикета БЗНС-ата да ги е подкрепило, като изключим ефектните, но неефективни PR кампании на Яне Янев?

Колко години още земеделската легенда ще храни някои политици?
18
6081
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
06 Октомври 2006 01:51
Сетих се че съм писал преди няколко години по тевмата, и то точно в този стил
Като започна едно ухажване на туй БЗНС та цяла неделя..
Когато ви разправях, че СДС не може да направи ни шаг от дъното, без да си направи равносметка на миналото, Натка се ослушваше, ослушва се и сега. Същото е положението с останалите ухажьори на позакъсалата мома-БЗНС.
Инак щяха да са напълно наясно какво ще им донесе това ухажване. Но да поясня.
БЗНС във властта с участието на Венци, юристчето му-секретар(-забравих му името-дето искаше да влиза във властта с комунистите лани-б.м-сега) и останалата кохорта донесе на ИК не-по малко негативи от участието на който и да било от другите емблематични фигури. Когато бяха на власт, т.н лидерка не само овласти посредствени и калпави хора, но поощряваше и прилагаше всички хватки за доене на патньорите и държавата, като надуване на кухи структури, повсеместна и безогледна борба за влияние и негласно толериране на лично облагодетелствани от властта. Така Мозер разширяваше влиянието на БЗНС и си създаде лична гвардия калпазани.
Възникнала като организация , създадена от богаташите за борба срещу десятъка-според Буров, тази Партия се оформи през десетилетия като партия на конформисти и посредствени люде.
Доказателство за нейното никакво влияние и отрицателния имидж, вследствие от упражняването им на властта бяха месните избори.Те ги нареждат до съюз Радикали –имат само два общински кмета. Това постигна тази близо стогодишна партия.
Партията на Мозер създаде малка олигархия, която се нажаби през Костово. На тази олигархия сега и трябва спокойствието на депутатстването- и Мозер ще се съюзи с дявола, за да го постигне, инак ще я изоставят.
Въпросът е, защо има още да й се ловят на въдицата.
-нейде 2004
Истината е, че по селата и дълбокия прованс освен комунисти и депесари, се въдят и чат-пат земеделци или царисти-другите партийци са екзотика.
06 Октомври 2006 02:18
Добра статия.
Ще добавя, че родината на фашизма като феномен не е нито Германия, нито Италия, а именно България.
Верно е, че нашенският земеделски тоталитаризъм е селяшки недоразвит и на пръв поглед неагресивен (доколкото изстъпленията на селските отряди са насочени към вътрени врагове, а не към външни), но като характерситики, земеделското движение , дефинирано от Стамболийски е тоталитарно.
Стамболийски пръв създава наченки на партийна армия за сплашване на политическите конкуренти (аналог на немската SA).
Стамболийски въвежда задължителната трудова повинност (предшественик на трудовите лагери, развили се в Германия и Русия като концентрационни).
Стамболийски въвежда реформа в правописа в посока на вулгаризирането му и откъсването на езика от историческите и етническите му корени (подобно на Болшевиките и Хитлер, който премахва готическите букви в Немския).
Две десетилетия по-късно езиковата реформа на Стамболийски вдъхновява Тодор Павлов в Източна България и Методи Шатаров в Македония за откъсване на писмения език от историческите му корени и създаване на две български езикови норми.
Пази Боже тъп селянин да управлява.
06 Октомври 2006 02:56
БЗНС-то, то е само едно разбира се – ментета та не се броят, са една от малкото организации в които още има политически живот. Събират се по кьошета и кафенета дядковците и бистрят политиката. Ей, така – лакърдия да става, те друго и не чакат. От време на време се метнат на влака или съберат пари, пазарят един рейс и айде в София на конгрес.
Навремето, след девети, ако комунистите са нямали поддръжката на руските главорези, никога е нямало да помиришат власт.
Костов, като оглави Съюза Демократичен най-го беше страх от земеделците, защото още на втория ден от управлението му дядковците по кьошетата и кръчметата взеха да го одумват него, президента Пешо Стоянов и Муравей. Последните двама заради връзките им с откровено фашистки легионерски организации. И затова Костов упълномощи Христо Бисеров и Йордан Цонев да разтурят СДС, прогонят земеделците и създадът нова синя партия, без никаква идеология (синята кауза!), основана на поголовна кражба и плячкосване на държавата с лидери от типа на Александър Божков, Евгени Бакърджиев и още много знайни и незнайни юнаци.
И сега Пинчев, мълчи и не казва кой ще подкрепи, та тва много дразни комунистите. Ясно е, че Първанов няма да го угрее.
06 Октомври 2006 04:49
Горски, две забележки:
Задължителната трудова повинност при Хитлер няма нищо общо с концентрационните лагери. Тя затова е "задължителна", понеже вси4ки младежи и девойки трябва да минат през нея. Не смесвай "Калофер" с "Калифорния".
Второ, ти да си видял сега някой в Германия да ползва готи4еската азбука? Да не би Хитлер да е на власт?
06 Октомври 2006 05:24
Добра статия. Баба Маузер да я чете...... и да се учи.........
06 Октомври 2006 10:32
Горскио малко си попредървил нещата.
А статията си е много вярна. Замеделците са подгонили интелигенцията, но най-изненадващо - агрономите (които разбира се са завършили в чужбина)., не толкова инженери и др. Така един от първите авиационни инженери в България - дядото на Асен Агов е бил убит като земеделски водач.
Този с кожухчето е бил стрителен министър, а за просветния министър се говори, че е пишел ОВЦА с 4 грешки УФСЪ.
Все пак най-големи бели на България са донесли високообразовани политици.
06 Октомври 2006 12:41
"Ще тръгна пред теб, чадо - благо казал известният с комунистическите си убеждения през 30-те години Константин поп Русинов - Червения поп - на дошлия да го арестува за пореден път полицай, - но да знаеш, пред когото съм тръгнал, на добро място не съм го отвел".

За поп Константин Русинов, приятел и съученик на поп Иван Русинов
„Ние комунистите - казва той - отричаме религията и нейните разновидности като теософията, спиритизма и другите мистични лъжеучения на господстващата експлоататорска класа, целящи да притъпят съзнанието на трудещите се. Ние ще се борим против реакционната идеология и религиозните заблуждения, които буржоазията ни поднася ту в груби попски дрехи, ту в изтънчени философски одежди.”

Червения поп води яростни антирелигиозни проповеди, заради което през 1941-42 г. попада в концлагер.
„Най-популярен в целия концлагер беше Константин Русинов - Червения поп. Той забавляваше концлагеристите с памфлети и анекдоти с дълбоко политическо съдържание.”

След 9 септември 1944 г. Константин Русинов - Червения поп, става депутат в Народното събрание.

За поп Иван Русинов, приятел и съученик на поп Константин Русинов
„Протойерей Константин Русинов, за да попадне в днешното безизходно положение, е жертва на децата си и на госпожа презвитерата, жена почти неграмотна, която заедно с децата си е посещавала редовно клуба на комунистите и е толкова фанатизирана, че мъжът й се поставя при свършен факт да мине в редиците на комунистите. Ваше Преосвещенство (митрополит Максим Пловдивски), много говорихме, увещавах го, молих го с болка на сърцето си да заяви, че се отказва от комунистите, обаче с тъга на душата си донасям, че няма резултат положителен и нищо утешително няма.”

На 23 декември 1944 г. отец Иван Русинов е арестуван, защото отказал да венчае един от партизаните, тъй като жена му била пристанала. Комунистите викат за справка набелязани хора от селото заради митинга на Г. М. Димитров. Между тях попада и отец Иван, вероятно заради лична омраза.
В спомените си Васил Тодоров пише: „Не чух ни дума, ни ох, ни ах от устата на дядо поп Иван. Караха го да се отрече от Господ, но той не се отрече. Загина твърд като мъченик за вярата.”
На сутринта близките му отиват да го приберат с каруца - били му избодени очите.
В смъртния акт № 115 пише: „Смъртта се дължи на кръвозагуба, което личи от анемичността на вътрешните органи и големите кръвонасядания по тялото. Тези кръвоизливи са причинени от скъсване на кръвоносните съдове вследствие на ударите, нанесени с твърд, тъп предмет.”
Васил Тодоров си спомня, че дело е имало. Трима от десетината убийци получили някакви присъди, но това не попречило впоследствие те да станат „народни милиционери” (по опит и заслуги), а някои и професори. Не са пропуснали да увековечат подвизите им и общинарите, като са наименували някои улици на селото на тях.


06 Октомври 2006 13:31
По-добра статия от писанията за мъката по Генадиев.
06 Октомври 2006 14:54
И поради това "системата" ни е с краката нагоре , Професоре ... Речеш да я изправиш , а се дърпа ... Удобна за яхане и за "хей така", а както сме се накупчили в нея , не отбираме , че оня без раменете , на нас влиза ... ...

06 Октомври 2006 15:24
Господин Илчев, поздравления. Този път сте вие! Статията е чудесна, и според мен, точна в анализа.
06 Октомври 2006 16:03
за автора
06 Октомври 2006 17:46
za hamEr
06 Октомври 2006 17:52
Това "ченге"... не?! Илчев , за: "БеЗ НаС, в труден момент"ли пише или за демократите от най - новата ни история...хитрец...Ха Ха.
06 Октомври 2006 19:51
забравя да се спомене за нишката спогодба подписана от стамболииски за изтребление на вмро. фактически национално предателство.
асъщо и корупцията-стамболииски, даскалов и т.н.
06 Октомври 2006 23:02
Да, добра статия.
07 Октомври 2006 00:16
Димитър Чукарски се казваше секретарчето на Венци. Заради него вицето на ПС Тодор Кавалджиев си подаде оставката. Същият искаше миналото лято БЗНС да влезе във властта с БСП

Редактирано от - Наум на 07/10/2006 г/ 00:17:17

10 Октомври 2006 10:05
Току що гледах повторението на Ифандиев по патриотичната ТВ. Та там той представи извадки от книгата на някаква другарка, родена 67ма(баща й тоже професор), работила като преподавателка по история, и сега доцент-в СУ. Въпросната персона имала интереси по нова и най-нова история, издала книги, защитила докторат и т.н. Ифандиев зачете определението й за фашизъм. Уджас, просто! Тя го нарече крайно дясно, почнало като такова и свършило крайно вдясно. Значи, съдейки само по това-фашизъм-крайно дясно-може спокойно да я определим като рехава лява номенклатурна фаланга, и спокойно може да заключим, че за СУ и историческата наука в Бг времето е спряло на марксистко ленинското определение през 70те. Представям си тази да ме оценява!?!? И това, при условие, че това марксистко определение изобщо не е вярно и това се е знаело още тогава-при неговото възникване и утвърждаване през 30-32-вж Райх. Да наречеш фашизмът крайно десен е точно същото, като да го наречеш крайно ляв и с една дума да покажеш, че хал хабер си нямаш от материята. И ся каката работела във...Външно, разбира се, а вероятно и оценява студенти и ги учи в СУ-то.
Трагедия!
12 Юни 2009 23:26
Факт е, че от 1919 г. винаги земеделци е имало на власт, т. е. министри - и прези 1944 и след това, след 1989 г. чак до 2003 г., когато земеделското министерство Симеон го даде на ДПС-то
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД