:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,917
Активни 395
Страници 482
За един ден 1,302,066

Гледай Грузия, сещай се за Косово

Евентуална независимост на сръбската провинция ще създаде прецедент, който може да подпали Кавказ и Приднестровието
Емил Спахийски
Не може да не започна с любимия си виц за Кавказ: В един автомобил се возят грузинец, арменец и азер. Кой стои зад волана? Отговорът е много прост: дежурният милиционер.

Балканите и Кавказ си приличат по много неща, но най-вече по прекалено многото история, натрупана в недрата. Двете места са конфликтни зони както за отделните етноси, така и за световните сили (особено Русия и САЩ). Ако на Балканите обаче остана едно-единствено тлеещо огнище, то в Кавказ те са много.

Тази седмица бяхме свидетели на една доста интригуваща провокация - грузинските служби за сигурност арестуваха четирима руски офицери и ги обвиниха в шпионаж. Русия реагира доста бурно, но не чак толкова, колкото мнозина очакваха. Както и да разсъждаваме, Грузия никак не е независима.



Икономически тя се крепи на Москва, политически - на САЩ



(достатъчно е да изтъкнем, че цялата администрация се крепи на финансовата помощ на американски филантропи, а военната "мощ" - на подаръци от натовски държави). Разбира се, съществува възможност арестът на руснаците да е самоинициатива на грузинския президент Михаил Саакшвили, който така иска да реши предстоящите местни избори в страната. Ако това е така, в най-скоро време ще го видим вън от президентството, пометен от народното недоволство.

В същото време обаче да се закачаш с мечка, която е натрупала мощ и самочувствие, е доста глупава работа. Освен ако не си получил обещания за протекция. В крайна сметка се



получи това, което Тбилиси търсеше - помитащо отмъщение.



Интересно е обаче как реагира Москва. Русия разполага с достатъчно военни сили в кавказката република, за да прави каквото си иска. В минали години спецназовците нямаше да се поколебаят да превземат ареста и да освободят своите сънародници. Така звучи по руски, по жуковски. Дипломацията е за някой друг. Тук обаче видяхме една съвсем западна, бих казал бушовска реакция. Първо, бяха сезирани международните организации и директно ООН (все пак руските войски са там със статут на мироопазващи сили). Второ, започнаха икономически санкции, които обаче се опират стриктно на буквата на закона - проверка на капитали (грузински в Русия, сиреч мафиотски пари), казина, цени на енергията, пощи, транспорт, емиграция. Според оценка на "Таймс" незаконните пари, които текат от Русия към Грузия, годишно са около $2,5 млрд. Това е близо една трета от бюджета на страната.

Ефектът от спирането на тези пари може да се окаже смазващ за днешното правителство в Тбилиси. Първо, народът ще изреве - той живее от помощите на своите сънародници в Русия, второ - мафията ще изпищи - тя също живее от това. Ще стане много лошо за Саакашвили. Наказателните мерки се оказаха по-железни от спецназ - офицерите вече са на свобода, но отмъщението продължава. Путин може да не е Сталин, но не е и Елцин. Той показва истинското си лице по време на криза. А може би това е целта на тази провокация, без значение кой и как ще плаща.

Към този момент



има две неща, на които Русия е контра



- евентуалните санкции срещу Иран заради ядрената му програма и независимостта на Косово. Има и още един фактор, който играе много важна роля в кризата - предстоящото интегриране на Грузия в НАТО, но това е само катализаторът в цялата история.

До края на годината окончателният статут на Косово трябва да бъде решен. Темата е много деликатна, понеже може да влезе в противоречие с философията на мира в Европа след Втората световна война. Според тази философия не може да има промяна на границите по насилствен начин. Каквото и да говорим, това продължава да бъде сръбска територия. Белград е твърдо против пълната независимост на областта. Москва - също. Обявяването на нова държава в Европа в противоречие на желанията на държава - член на Съвета за сигурност към ООН и държавата майка, създава прецедент, който може да породи ефекта на доминото. Той между другото би следвало да е в полза на Русия, защото тя ще може, вече открито, да сложи на масата въпроса за съдбата на Приднестровието, Осетия и Абхазия. Москва обаче не бърза да свали картите на масата, защото има нужда от Сърбия като съюзник на Балканите.

Западът също е наясно с играта. В навечерието на епилога на косовската криза той настоява, че не може да се поставя знак на равенство между сръбската област, от една страна, и Приднестровието, Абхазия и Осетия, от друга. Трудно обаче можеш да обясниш на един народ защо в Прищина референдум може да е "демократичен инструмент" за решаване на етнически конфликт, а в Тираспол - не. Само преди месец там болшинството от хората пожелаха да станат част от Русия в съвсем демократичен вот, но това желание не бе уважено от никого. Евентуална независимост на Косово може да даде претекст на Москва да поиска своето и този път да действа така, както САЩ действа в Югославия.



Каква е разликата?



Светът може и да не признае присъединяването на Приднестровието, Южна Осетия, Абхазия към Русия, но какво от това. Лошо за САЩ е нещо друго. Представете си Грузия като натовска държава, част от която е в ръцете на друга свръхсила. Сложна работа.

В крайна сметка шпионската криза едва ли ще доведе до въоръжен конфликт най-малкото защото Русия не го желае, а Грузия не може да си го позволи. Тбилиси обаче е на пазара на политиката и все по-често ще става обект на търговия между Москва и Вашингтон, както отбеляза един руски вестник. Подобни кризи много бързо катализират процесите. Путин може да проиграе козовете си в световната политика в името на гордостта, но може и умело да ги използва за постигане на далеч по-значима цел. При всички положения САЩ ще знаят как да действат и какво да говорят на срещата на върха на НАТО тази есен, в каква посока да поведат преговорите за Косово и с какво разполагат в двубоя си с Техеран. Москва - също. Да му мисли Саакашвили.
Снимка: РОЙТЕРС
Грузински полицаи водят руските офицери, които бяха арестувани и обвинени в шпионаж, за да ги предадат на ОССЕ. Освобождаването на руснаците обаче не разреши кризата между Русия и Грузия.
 Грузинският президент Михаил Саакашвили е просто пешка в сложното надхитряне между Русия и САЩ.
106
4125
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
106
 Видими 
06 Октомври 2006 00:40
Русия съвсем хуманно и по демократически ще и види сметката на Грузия. Евалата за хуманизма!
06 Октомври 2006 00:44
Глупости!
Грузия е страна с хилядолетна история, а не руски анклав.
Грузия трябва да заеме мястото, което и се полага в ЕС и Нато.
Жалко е, че 2 десетилетия не бяха достатъчни на страната да се отърси от руското господство.
Прав е сегашният президент, че залавя и екстрадира руските шпиони, макар и да плаща висока икономическа цена.
Даде ли се шанс на ФСБ‌ (руската тайна служба) сценарият с марионетката Шевернадзе ще се повтори.
.
Подрави на всички за победата на Топалов. Май мястото и беше на първа страница.
06 Октомври 2006 00:47
"НЕ правете това, което САЩ ви съветват да правите, а правете това, което САЩ правят!"/Дж. Щиглиц- нобелов лауреат, бивш съветник на Бил Клинтън и бивш щеф в Световната банка/
Путин и Русия са се вслушали в съвета на Щиглиц, май?!
06 Октомври 2006 00:54
И си припомят поговорката : "Храни куче да те лае."
06 Октомври 2006 00:56
"В същото време обаче да се закачаш с мечка, която е натрупала мощ и самочувствие, е доста глупава работа. "
А бе авторе ти апологет на робството ли си?
Сигурен ли си че Русия "може да прави каквото си иска" и малките и "глупави"съседи трябва да се оставят да бъдат тъпкани, експлоатирани и унижавани?
Статията ти е лишена от историческо знание и от елементарен човшки морал!
"Мечката" в този случай са кавказките народи борещи се за независимост и достойнство!
На Русия краката са от глина.Геноцид и варварските погроми над малцинства са отживелици от миналото!Варварска Русия научава това много бавно.Зле за нея!Тя ще загуби!
06 Октомври 2006 01:12
FL
А грузинците кога ще са по независими?
Сами но врагове на Русия
Сами но приятели на Русия
Зависими от Нато и никакви на Русия.
Аз ако суъм грузинец няма да ми е лесно да отговоря!
Но според мене бъдещето им е само в приятелството с Русия.
06 Октомври 2006 01:16
Прав си вожде:
Икономически тя се крепи на Москва, политически - на САЩ

Да ама поръчва музиката този който я плаща...
06 Октомври 2006 01:25
Няма да се учудя, ако Путин и Русия последват братския пример на Буш-младши и САЩ, и издигнат "демократична" СТЕНА между Русия и Грузия!
06 Октомври 2006 01:36
Вожде, за каква Русия говориш?
За Русия , равна на НАТО и на Западните страни?За Русия като цивилизована, просперираща страна?
Русия е икономически и политически второстепенна страна!
Русия или ще се демократизира и цивилизова или ще се разпадне!
Крайната победа, както в Балтика, ще е с свободолюбивите малки страни на Кавказ!
06 Октомври 2006 01:41
Иззад бюрото на Спахийски Русия може и да изглежда велика сила, но тя отдавна вече не е такава. В реалността Русия е регионална сила, бореща се да запази някакво влияние върху остатъците от съветска империя. Синдромът на обидената мечка не е нов. Вече второ десетилетие се повтаря едно и също - заплахи, газов шантаж, шпионски постановки, ответные меры. Така беше с Литва, Латвия и Естония, така беше с Украйна, така беше дори с България през периода 1997-2001. Така става и с Грузия.


Отговорът на въпроса защо Русия повтаря едни и същи грешки, използвайки едни и същи дивашки методи не е лесен. Той, отговорът, се крие някъде дълбоко в "руската душа", кой знае защо смятаща себе си за различна, специфична, особена, загадъчна и противяща се на общоприетата цивилизованост.


Онези, дето се кефят на "Умом Россию не понять.... Россию можно только верить", да се огледат и да видят, че верващите намалеха с още един цял народ - грузинците. За съжаление.


06 Октомври 2006 01:47
Бъдещето на Русия?
Бъдещето на Нато?
Бъдещето на САЩ?
Бъдещето на ЕС?
Бъдещето на Китай?
Величини от еднакъв порядък, не сигурни!
Съседната държава? Сигурна величина!
06 Октомври 2006 01:47
Раюотя в Русия от една година. По-тоталитарна държава не съм виждал и по Татово време. По-надменни хора от руснаците няма. Ако не са милионите гастарбайтери от Кавказ, Молдова и Средна Азия, Москва ще е една огромна клоака.
На автора и другите русофили мога да кажа, че Русия се опитва да притиска Грузия от повече от една година икономически като забрани вноса на грузински и молдовски вина, опитвайки се да пречупи тези 2 републики. По същия начин постъпи с Украйна. По руските телевизии и преса (в огромната си част контролирани от държавата) тече системна и непредизвикана анти-грузинска, анти-молдовска, анти-украинска и анти-прибалтийска кампания.
06 Октомври 2006 01:52
McPHISTO,
НЕ се кахъри!
Русия има "право"/според САЩ!/ да държи Грузия под икономическо ЕМБАРГО поне още 41/четиридесет и една/ години- колкото години вече САЩ държат Куба под икономическо ембарго, нали?!
06 Октомври 2006 02:00
Прарграфе - пак извърташ - САЩ не е разполагал ядрени ракети в Грузия, нали?
Освен това статутът на "мироопазващите сили" е даден от Шеварнадзе, а нека си спомним как беше изгонен той от Грузия.
Русия вън от Грузия!!!
06 Октомври 2006 02:19
Действително разпадането на социмпериите стана по соц административните граници, даже където не отговаряха на никакви демографски и исторически реалности (като Крим), но отговаряха на реалностите на късната съветска номенклатурна борба за власт.
*
Аналогията между Косово и Транснистру не е точна. Косово си имаше автономия по конституцията на СФРЮ от 1974, която Милошевич отмени, въведе военен окупационен режим и накрая подготви изгонването на албанците в съседните страни. Неизбежната независимост на Косово беше заслуга на Милошевич. Косово има граница с Албания и може един ден да се обедини с нея. Транснистру не е имала автономия в рамките на Молдавската ССР, нито Кишинеу е предприемал там нещо подобно на Белград в Косово. Транснистру си беше жив произвол на съв. 14-та армия на ген. Лебед. Транснистру няма граница с Русия, нито може да бъде самостоятелна държава. Транснистру има голямо българско и гагаузко (смятано в СССР и стара Русия пак за българско по произход) население.
*
Русия прави голяма стратегическа грешка като отказва да признае независимостта на Украйна и Грузия и да има равноправни отношения с тях. Сегашното й ембарго срещу Грузия е съсипително и за руския бизнес. Политиката й в Абхазия и Южна Осетия трябва да търси аналогия не с Косово, а с Чечня. Щом Чечня остава в РФ, защо тези две бивши автономни области на Грузия да не останат в Грузия? Наистина решението на Сталин да тури Северна Осетия в Русия, Южна - в Грузия не е било издържано, но това не е единствената "неиздържана" вътрешна граница в СССР.
*
Русия бърка, като подстрекава сепаратизма в Молдова и Грузия (и Украйна), понеже самата Русия е много по-застрашена от етносепаратизъм от тези доста по-компактни етнически от нея страни. Мюсюлманите на Волга и Урал тепърва ще се събуждат, Далечния изток все повече ще гледа на изток, не към Москва.
*
Капитална грешка на Русия е линията на отчуждение от САЩ. Цените на горивата спадат, излишните пари на Путин ще свършат. Русия има шанс за нещо само в съюз със САЩ и сътрудничество с ЕС. Без тях, дори и при високи цени на горивата, Русия е нищо. А с ниски цени - или пък в епохата на водорода един ден?
06 Октомври 2006 02:45
McPHISTO,
САЩ имаха и имат ядрени ракети в Турция- доскоро граничеща с СССР/понеже Грузия беше част от СССР/!
Освен това, икономическото ембарго на САЩ над Куба е СЛЕД историята с СССР-ските ракети там, и продължава до ден-днешен! Въпреки, че в Куба НЯМА от 1963 г. СССР-ски ракети, а и СССР го няма от 1993 г.!!!
Освен това, и при САЩ досега, и при Русия СЕГА, става въпрос за използване на Икономическо Ембарго за постигане на политически цели и "защита на национални интереси" !!! Поне така ни казват от САЩ досега и от Русия СЕГА!! Наред е и Китай, май?!?
06 Октомври 2006 02:57
Много хубава статия!!
Нещата наистина се показани като част от цялостната картина.
Самият факт че грузинците побързаха да освободят руските офицери, след като бяха помолени от ОБСЕ показва че това беше самоинициатива на Сакашвили. Реакцията на Русия действително беше доста по - различна и по "подемократично" му.
Реакцията на Русия по нищо не се отличава в случая от реакцията на САЩ срещу Венецуела и Куба. Икономическа блокада и врява по световните организации, което в случая действително е доста по - ефективно от военни операции!!
06 Октомври 2006 02:58
Невероятно е че някои верват, че в дългосрочен план Русия има интерес от косовския прецедент.
Днес може да изглежда така с приднестровската "република", Абхазия, Южна Осетия, дори Крим, ами утре? Сепаратизъм не се бори с "Тополь М", а как иначе - видяхме в Чечения...

Колкото до Косово - свършен факт. Няма какво да се обсъжда.
06 Октомври 2006 03:01
Реакцията на Русия по нищо не се отличава в случая от реакцията на САЩ срещу Венецуела и Куба.

А нима САЩ третират по един и същи начин Куба и Венецуела?
Иначе верно руснаците се отнасят към Тбилиси почти както САЩ към Хавана. Печално, но факт...

Редактирано от - Oraсle на 06/10/2006 г/ 09:42:04

06 Октомври 2006 03:46
Тоа афтор май не познава Кавказ, а усета му за хумор е едноок.
Все пак, напънът му има изненадващо грандиозен резултат - Oraсle снизходи до термин като "печално"
06 Октомври 2006 06:03
Пара , забележката ти за Китай ми хареса. В бъдеще , ако някой не харесва китайската политика по даден въпрос - ще му бъде наложено ембарго върху вноса на китайски кецове.
06 Октомври 2006 06:29
"....трудно обаче ще обясниш на един народ защо...."
Браво на автора! Ето за това говорим от сума ти време. За двойния стандарт. А не кой е по-добър или по-лош. А на обяснения ала-Фичо-ФЛаНели никой сериозен човек не обръща внимание. Защо албанските касапи в Косово са борци за свобода, а кюрдите, или баските - терористи? Защо един Мушараф е демократ, а Садам - диктатор? Защо Израел трябва да има атомна бомба, а Иран, или Корея - не? Защо САЩ могат да имат жизнени интереси, или национална сигурност, а Русия - не? Защо САЩ могат..., а никой друг - не?
PS : Защо не могат да се съдят американци за военни престъпления, а стотици невинни германци бяха осъдени в Нюрнберг по скалъпени обвинения?
06 Октомври 2006 07:34
Това което е станало в Грузия и силовото решаване на въпроса, само ще направи враждата между Грузия и Русия още по голяма. Тогава ще става лошо. Грузинците не са като българите. Не си траят.........
06 Октомври 2006 08:09
Русия днес не е това, което беше при Елцин. Който не го е проумал ще си пати. Това което става в Грузия и само началото.
06 Октомври 2006 08:17
Разсъжденията, които прочетох досега са на тема "Добрия, лошия и грозния", като всеки според своите пристрастия вижда в добрия и лошия САЩ или Русия. Но темата не е в това. Темата е, че САЩ се опитват и досега успяват да реализират чрез Косово, план за преформатиране на световния ред след ВСВ, за пренебрегване и неглижиране на международните институции, които до момента реализират този световен ред. ЕС не успява с нищо да им се противопостави, а и не иска, защото му е по-изгодно да представя в ролята на световен полицай САЩ. Ако в Косово успее да се създаде независима държава, ще се създаде прецедент, който ще окаже влияние в бъдеще в две посоки: 1.Т.нар. "Велики сили" ще имат възможност да пренебрегват старите правила, всеки път, когато това им изнася, и ще се позовават на случая "Косово". 2.Създаването на нова държава и приемането й в международните институции е пробен сценарий, чрез който в бъдеще, подклаждайки и стимулирайки сепаратистки течения, САЩ ще могат да прекрояват политическата карта, както им е угодно и да се намесват в политиката на държави и региони подкрепяйки една или друга враждуваща страна. А това е истинската заплаха за Русия, защото прекроена може да се окаже тя.
06 Октомври 2006 09:04
Чичо Фичо, обясни защо в Макдония, след като е нямало Милошевич, албанците също искат независимост. Македония дефакто е разделена на
две държава.
06 Октомври 2006 09:05
Ба, Транснистру?, Джорджия 2, Осетия, Абхазия и Косово, ама изобщо нямат нищо общо, а Саакашвили бил пешка, която иска да стане царица, ама и двамата играчи я докараха до последното поле преди производство и сиа, проблемата е: ще бъде ли жертвана тази американска пешка...Колко му е? има и други пешки, важното около границите на Русия да има хаос, пък останалото ще свършат, бананите , дънките и Кака Колата...Ха Ха.
06 Октомври 2006 09:12
Пак ви казвам - руснаците ги тресе имперския комплекс и много тежко преживяват, че някой има различно мнение. Разликата от Щатите - мислите ли че САЩ ако искаха да свалят Кастро това нямаше да се случи за 57 години - със сигурност е имало много поводи.
06 Октомври 2006 09:32
Из Грузии в пятницу продолжится эвакуация российских граждан на родину
02:24 | 06/ 10/ 2006

ТБИЛИСИ, 6 октября, /Новости-Грузия/. В пятницу, 6 октября, двумя самолетами МЧС России продолжится отправка в РФ российских граждан, временно пребывавших на территории Грузии.

Прибытие самолетов МЧС РФ ИЛ-76 в аэропорт Тбилиси предварительно запланировано на 16.00 мск., двумя бортами будут эвакуированы 180 россиян, - сообщили в посольстве РФ в Грузии.
06 Октомври 2006 09:35
Otvrat
...Защо САЩ могат да имат жизнени интереси, или национална сигурност, а Русия - не? Защо САЩ могат..., а никой друг - не?
PS : Защо не могат да се съдят американци за военни престъпления, а стотици невинни германци бяха осъдени в Нюрнберг по скалъпени обвинения?..

Защото наш Фичо харесва САЩ.
06 Октомври 2006 09:41
McPhisto
...мислите ли че САЩ ако искаха да свалят Кастро това нямаше да се случи за 57 години - със сигурност е имало много поводи...
Ние не мислим, ами знаем какво е станало с Куба. САЩ наложиха същото ембарго каквото налага Русия сега. А всяка голяма нация я тресеат имперски мераци, вклчая САЩ. И по телевизиите на САЩ трудно ще чуеш друго мнение по въпроса за Куба и Венецуела. Предаванията си за Китай винаги започват с Тянанмън, забравяйки как се разправиха през 60-те години със собствените си студенти, даже бомбардираха Университета в Кент.
Така върви светът за съжаление.
06 Октомври 2006 09:48
Грузия и някои други подобни "републики" от бившият СССР ще се превърнат в нещо като р.Куба в другият край на света.
Русия ползвайки винаги добре положителният пример на Западна Европа САЩ, ще им наложи икономическо и политическо ембарго по подобие ембаргото , което наложиха САЩ над р.Куба.
Известно време Куба, бе на издръжка на Соц. лагера и Китай. Сега се подпомага основно от Китай.
Ако Грузия не си намери, кой да я дарява финансово, тя е загубена! САЩ никога не дават на една страна повече от колкото вземат от региона, в която тя им помага за нещо! Тук региона е беден! Грузия не е Израел. САЩ биха дали на Грузия, токлкова, колкото и на България т.е. по-малко от почти нищо!
06 Октомври 2006 09:49
Според мен авторът е объркал заглавието, а оттам и някои причинно-следствени връзки в анализа.
Би трябвало да е: "Гледай Косово, сещай се за Грузия"
Прецедентът Косово създава условия за територии като Приднестровието, Осетия и дори Крим да имат възможността да искат пълна независимост или присъединяване към Русия.
06 Октомври 2006 09:49
Забравяте най-важното в случая. Не Русия започна този конфликт, а Грузия. За 15 години антируска политика Русия не наложи никакви санкции на Грузия и продължи да я финансира чрез банкови преводи и евтини стоки. И вероятно така щеше и да продължи, но грузинците решиха да минат в настъпление. Заради двама свои войници пленени на Ливанска територия докато са извършвали изтребление в шиитските села Израел изби няколко хиляди души и нанеси щети за 100 млрд долара. В подобна ситуация бяха пленени от грузинци 5-ма руски офицери и Русия им наложи икономически санкции. Пите се коя от двете страни е държава на хуманисти и коя на нацисти.
Грузия в момента е най-тоталитарната държава в Европа, управлявана от военна хунта. От идването си на власт Саакашвили изби стотици хора и вкара в затворите хиляди по политически причини. В страната липсва каквато и да е форма на законност - действа се на приципа на джунглата. Но поради антируския си диктаторски режим страната е аплодирана от Европа и САЩ
06 Октомври 2006 09:56
Не прави чест нито на Вас, нито на вестника ви, който е с претенциите да е центристки /е, вярно лявоцентристки/ тази откровено проруска статия. Добр, че откачихме нашия вагон от руския влак, ама от такива писания още си личи колко ви боли. И още нещо- много се напъвате в областта на геополитиката, но именно в нея не Ви бива, г-н Спахийски.
06 Октомври 2006 10:04
Уважаеми June, аз от доста време пък твърдя обратното, че повечето статии напоследък във вестника, отнасящи се за Русия, поддържат позицията на западните медии или са преводи.

Докато анализът на г-н Спахийски е напълно обективен (с някои леки пропуски по лично мое мнение) Wall Street Journal колко "проруски" вестник е според Вас? Вижте това, например: Натиснете тук
06 Октомври 2006 10:10
Ето цитат от този уважаван с определено антируска ориентация вестник:
Some two weeks ago, as the world's statesmen met in New York to make speeches at the U.N.'s plenary session, word went out that Kosovo was on the point of officially declaring independence from Serbia. The Russians countered in support of their Serbian ally. They let it be known that, in response to such a precedent, Abkhazia and South Ossetia would also declare independence from Georgia. It amounted to a finely calculated geostrategic blocking maneuver.

Georgia must consider such a declaration tantamount to an act of war and respond accordingly. Would the West rally to its support? No, it wouldn't. So Kosovo had to back off in order not to set off a chain reaction. Russia had won. That much is a matter of record. The rest is logical inference. The Kosovars cannot be persuaded to stay yoked to Serbia indefinitely, to postpone self-determination and put off forever their evolution toward a democratic polity under European standards; the Abkhaz and South Ossetians, in the meantime, can only choose Russian-approved leaders.

Та какво по-различно казва Спахийски. Според мен, дори го казва още по-дипломатично и тактично, докато WSJ направо декларира: "Russia had won. That much is a matter of record. "
06 Октомври 2006 10:26
Възможните и въображаеми пазарлъци между Русия и САЩ са едно, българските интереси - друго. Независимост на Косово и Метохия означава узаконяване на сепаратизма на етническа основа, както и нещо без прецедент - създаване на втора национална (албанска) държава. Това е бомба със закъснител и за България.
Косово трябва да остане част от Сърбия. Не защото сме големи приятели със сърбите, а защото това е в интерес на българската държава и българите.
Който не го осъзнава е пълен глупак. Правителството на Костов го осъзна и го доказа с действия - не само с отказа да приеме "бежанци" по време на конфликта, но и с ясното заявление, че България е против променяне на границите на Балканите, или където и да било.
Сегашните власти не само мълчат и се ослушват, но и обучават бивши шиптарски главорези на "дипломация" - очевидно по поръчка на тия, дето им дърпат конците.
За Косово още нищо не е решено. Българското правителство би трябвало да заяви ясно единствената позиция, която отговаря на българския интерес - не на независимо Косово.
06 Октомври 2006 10:35
Горски,
може би Грузия ще има хилядолетна история ако я извърви. А тя още не е тръгнала. Особено пък след раздялата с Русия толкова се е върнала, че не може да се опие. Преди всичко бее на гърба и за сметка на Русия. Ходил ли си поне веднъж там? Дори в онези времена когато беше СССР, там беше цигания. Сега е бетер арабско гето.
06 Октомври 2006 10:35
Слаб, много слаб автор и много слаба макар и силно русофилска статия.
Изкуствени аналогии породени от незнание.
Жуков е съветски, а не руски пълководец и никога не е командвал спец операции ОСВЕН в един случай - клал е руски селяни в Тамбовска губерния.
За това е получил Орден краснава знамени - значи ги е клал яко.
Нема да е лошо автора да попрочете за Ермолов за да са му по-подходящи сравненията...

Редактирано от - Hugin на 06/10/2006 г/ 10:36:52

06 Октомври 2006 10:39
В общи линии това което казва Емил е вярно. Освен това да се говори за демокрация от кавказки тим е смешно и нелепо. Там още 100 години няма да я опознаят демокрацията. В момента управлението на Мишката се е превърнало в диктатура от оранжев тип, която не признава различни мнения и опозиция - Вся Власт Оранжевьiм. Русия може да е всякаква, но все още е свръхсила, която не може просто така да подмине наглостта на командваната от САЩ оранжева върхушка, която между другото взе властта насила. От геополитическа гледна точка Русия и Грузия винаги ще бъдат тясно свързани една с друга, не само икономически, а и културно и исторически. Събитията ще покажат колко дълбоко неправ е Мишката. Лошото за Грузия тепърва започва.
06 Октомври 2006 10:42
Аналогията между Косово и Грузия е нелепа - всичко е наопаки, ама автора не го знае.
Косово е стара сръбска земя заселена по-късно от албанци.
В Грузия е обратното.
Общото е, че и на двете места кашата е забъркана при социализъма...
06 Октомври 2006 10:50
Интереса клати феса, по целия свят! Като ви чета и за вас се отнася!
06 Октомври 2006 11:04
Решението на всички тези сложни геополитически въпроси е съвсем просто - уважаване правото на народите на самоопределение. Само че това не изнася на великите сили че и на някои наши патриотари. "Ако Косово стане независимо няма ли и нашите турци да се отцепят?" Ами няма, защото има почти чисто турски села, но няма големи области където преобладават турците. Има, обаче, области извън България с преобладаващо българско население.
06 Октомври 2006 11:20
Статията е наистина обективна-особено в частта за грузинците, които работят и пращат пари в Грузия.после не трябва да се забравя, че грузия иска или не, но е абсолютно енергозависима от Русия и като така не следва да си прави никакви експерименти да си разваля отношенията със съседна страна..Сега като секне кранчето от партие от грузинските казина-

По оперативным данным, в числе постоянных посетителей казино на Дмитровке были участники этнических криминальных группировок, возглавляемых выходцами с Кавказа. Это удалось легко определить, благодаря картотеке, которую вело руководство заведения.

мафията сама ще изгони пишман-президента си Саакашвили, колкото и да е имал съвсем други намерения. После- парите за администрацията идват от САЩ, но Грузия не е щат на тази държава и обикновените хора не виждат нищо от тези пари и помощи, така че отново Саакашвили ще си получи всенародната омраза, след като грузинците бъдат изгонени от Русия и останат без препитание в Грузия..Прекрасна страна е Грузия, хубави хора са, весели и отзивчиви-поне личните ми впечатления от там са такива, но романтичното време на Великия и несъкрушим Съюз със съседна Русия приключи отдавна и става дума за геополитика и ИКОНОМИКА най-вече.
Не Русия започна конфликта-Саакашвили да му мисли!
06 Октомври 2006 11:26
Абе доколкото се сещам, Призренската лига е създадена доста преди появата на социализъма по тия земи.
Слуховете затова как Косово е изконна српска земя и, видиш ли, едва по титово време са се появили първите албанци, са силно преувеличени и част от српската митология. А тя, последната, както е известно, е майка на съвременната научната фантастика

Редактирано от - Forza NATO на 06/10/2006 г/ 11:27:33

06 Октомври 2006 11:27
Ето линк за форумците-да се посмеете на братята хамериканци, дето си мислят, че има руски войници в щат Джорджия /Грузия на ингилизки/ и се възмущават що щат руски войници в САЩVV
Но комент!

http://www.rg.ru/2006/10/06/amerika-gruzi ya.html
06 Октомври 2006 11:38
Косово е стара сръбска земя заселена по-късно от албанци.

Косово не е "стара сръбска земя", а стара българска земя, много по-късно посръбена. Преди да дойдат турците, сръбете не са е владели и полвин век даже.
Повръщането на заграбеното е добър прецедент от гледна точка на българските интереси, та нека Спахийски да не ни будалка и той, че требва да са притесняваме за чуждите интереси. Дмитрий ни е достатъчен.
06 Октомври 2006 11:44
Афтора да прочете това изследване и да се самоопровергае в следващ брой: V. Kynchov - Izbrani proizvedenija, tom 2 - 1.5

Натиснете тук

Скопският вилает, наричан още Косовски, се дели на 6 санджака, именно: Скопски, Призренски, Новопазарски, Пекски и Плевленски. [1] Всякой от тия санджаци се дели по на няколко кази. Цялото население на Скопския вилает има около 907 600 души. Това население се състои от българи, турци, арнаути и сърби. Българите и турците живеят в казите, що се намират в Македония. Сърбите населяват казите в Стара Сърбия. Арнаутите са разпространени в двете области, само че в Македония те се намират в пограничните кази като малцинство, а в Стара Сърбия преобладават навсякъде, заради това много често тая област се причислява към Горна Албания. Естествени граници между Македония и Стара Сърбия са гребенът на Шар планина и Черна гора.


В македонската част от вилаета влиза целият Скопски санджак, една каза от Призренския санджак (Тетовска) и една от Прищинския санджак (Прешово). Всичките останали санджаци са в Стара Сърбия. Според населението Скопският санджак сам има 1/3 от целия вилает, а цялата македонска част от вилаета има 407 000 жители. От това се вижда много хубаво неравномерното административно деление, нещо, което се среща навсякъде в Турция. Причината, която е накарала турското правителство да създаде повече санджаци в Стара Сърбия, е същата оная, която я караше да държи там централното управление на тая област. С усилената администрация правителството се стреми да въдвори ред между немирния арнаутски народ.


Българите в македонските кази на вилаета достигат 232 300 души и съставляват голямо мнозинство. Само в Тетовската каза те отстъпват първенство на арнаутите и в Радовишката на турците.

Редактирано от - Doctora на 06/10/2006 г/ 11:53:02

06 Октомври 2006 12:13
Абе що нещо па ми намирисва на двойни стандарти и в статията и у форума Кой е борец за свобода и кой-сепаратист, чии икономически санкции са правоверни и чии не?
Казва ли ти некой
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД