:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,072
Активни 733
Страници 5,002
За един ден 1,302,066
Глобално

Новият световен ред след Северна Корея

Пхенян се възползва от слабостта на Америка
Снимки: Ройтерс
Дългогодишните опити да се преговаря с Ким Чен Ир се провалиха, защото никой не бе готов да заплаши Северна Корея с война.
В понеделник Северна Корея реализира подземен взрив, който най-вероятно беше ядрен. Започвам този текст внимателно, защото все още няма категорично потвърждение какво точно се случи в началото на седмицата. Със сигурност е регистрирана слаба подземна експлозия, която - ако е плод на ядрен взрив - е резултат от изключително слабо и примитивно атомно устройство. Съществува и тезата, че взривът не е предизвикан от ядрена реакция, а по-скоро от подземен опит с мощно конвенционално оръжие. Най-вероятният сценарий обаче е, че Северна Корея се е опитала да осъществи мощен подземен ядрен взрив, но експериментът не е успял и енергията, която верижната реакция е освободила, е била далеч по-малка от очакваната. Точният анализ на случилото се в понеделник предстои. Основният въпрос е



как международната общност ще реагира



на факта, че най-затворената тоталитарна държава на света се сдобива с ядрено оръжие.

За да можем да потърсим изход от създалата се изключително опасна ситуация за световния мир и сигурност, е хубаво да си зададем въпроса защо се стигна дотук. През 90-те години на миналия век в една от речите си президент Джордж Буш-баща обяви, че след края на Студената война идва "нов световен ред". Той беше прав - отпадна идеологическото противопоставяне от миналото и изглеждаше, че демокрацията ще победи в целия свят. Постепенно обаче се оказа, че това няма да се случи. Промените в Източна Европа обхванаха само някои бивши съветски републики, разпадът на Югославия роди диктатора Милошевич. В Близкия и Далечния изток, в Африка - края на Студената война не донесе повече демокрация и сигурност, а напротив - разпали конфликти, които десетилетия тлееха нерешени.

Първото правило на "новия световен ред" бе, че в него има една суперсила - САЩ, която поема отговорността заедно със своите съюзници, да поддържа реда по света. Второто правило бе, че за да поддържа глобалния ред, САЩ и техните съюзници трябва да защитават човешките права и постиженията на демокрацията навсякъде, където има хора, които се борят за тях. Третото правило на "новия световен ред" бе, че всеки опит за насилствена промяна на граници - какъвто беше окупацията на Кувейт от Ирак - ще бъде наказван безмилостно.



Така изглеждаха нещата на теория



На практика се случи нещо съвсем различно.

Америка се справи с първото предизвикателство - Саддам Хюсеин, който беше нарушил третото правило на "новия световен ред". САЩ обаче се провалиха в Сомалия. През 1992 г. Белият дом изпрати военна мисия в Могадишу, за да предотврати хуманитарната криза, предизвикана от гражданската война и сушата в тази бедна африканска страна. При лошо планирана военна операция на 3 октомври 1993 г. 18 американски военни биват убити. За да спаси администрацията си от широкото обществено недоволство, Бил Клинтън реши веднага да изтегли американците от Сомалия. Първи провал на "новия световен ред" - сигналът, който Америка изпраща, е, че е силна на думи, но слаба на действия. Скоро след Сомалия последва и проваленият опит на САЩ да върнат на власт в Хаити демократично избрания президент на страната. Но най-голямото бягство от отговорност на Америка е през 90-те - престъпната липса на реакция, когато през 1994 г. близо 1 милион души бяха изклани в Руанда. Белият дом не реагира. Едва в края на войната в Босна САЩ се ангажират със Западните Балкани, но доколко успешно, е отделен въпрос.

След Сомалия, Хаити и Руанда



посланието, което Америка изпраща



към всички диктатори, терористични групировки и ислямски фундаменталисти е едно - ние сме слаби. Първият отговор последва с взривяването на американските посолства в Кения и Танзания през 1998 г. Реакцията на Белия дом отново бе слаба - голям брой ракети, изстреляни срещу лагери на талибаните в Афганистан, които обаче пропускат основната си цел. И така през 2001 г. с подкрепата на същите тези талибани, Осама бин Ладен нанесе удара срещу Ню Йорк и Вашингтон. Последва бърза реакция от страна на президента Буш-младши, който обяви "война на тероризма". Последваха Афганистан и Ирак. САЩ се въвлекоха в две войни, които за разлика от първоначалните очаквания се оказаха тежки, продължителни и ангажираха изцяло американските въоръжени сили, ограничавайки силно опциите на Белия дом да реагира гъвкаво на заплахи в други части на света.

В понеделник Северна Корея се възползва от слабостта на Америка. От гледна точка на Пхенян рисковете в момента са изключително малки - географските дадености на тоталитарната държава изключват възможността тя да бъде атакувана с ядрено оръжие; всеки опит за конвенционална атака ще бъде посрещнат с артилерийски бараж срещу Южна Корея и



буквалното сриване на град Сеул;



войските и вниманието на Вашингтон са ангажирани в други части на света. Наскоро подобна бе и логиката на Москва, когато се изправи срещу беззащитната Грузия, знаейки, че въпреки факта, че Америка има интереси в Грузия, тя няма да реагира, защото вниманието й е другаде. Така и стана…

Първият урок за международните отношения днес е един: ако зад дипломацията не стои реална заплаха за използване на сила, то тя остава празни приказки. Дългогодишните опити да се намери дипломатически изход от кризата със Северна Корея се провалиха, защото никой не беше готов да заплаши Пхенян с използването на сила. Вторият урок е, че разривът, който се отвори между Европа и Америка, може да бъде пагубен за световния ред и сигурност. Каквито и разлики да има между двата континента, основните ценности, върху които са изградени обществата от двете страни на Атлантика, са едни и същи. Възстановяването на диалога, общите действия и изграждането на единен фронт между САЩ и Европа ще имат повече възможност да окажат възпиращо влияние върху страни като Северна Корея и Иран. Третият урок е, че



ако Китай и Индия не бъдат привлечени



като съюзници на Европа и САЩ в решаването на подобни кризисни ситуации, заплахите за световния мир и сигурност ще се увеличават.

Ако се върнем към правилата на "новия световен ред" от началото на 90-те години, ще видим, че днес те вече са невалидни. Световният ред не може да бъде гарантиран от една- единствена държава. Това единствено може да стане в постоянен диалог с онези глобални и регионални сили, които, на базата на споделени ценности, са готови да поемат своята част от общата отговорност за мира и сигурността на XXI век.
Снимка: Велислав Николов
Николай Младенов
46
3839
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
46
 Видими 
12 Октомври 2006 00:27
человекът, дето се интродюсва
- Председател на УС на Европейския Институт, мерси
е съставил, en passant, следното изречение, значи:
Първият урок за международните отношения днес е един: ако зад дипломацията не стои реална заплаха за използване на сила, то тя остава празни приказки.

12 Октомври 2006 00:40
Тезисите на другаря Младенов са много коректни
12 Октомври 2006 00:58
За съжаление живеем в меркантилен свят. Ценностите са си ценности, ама сиренето е с пари, нали ?
Защото в последно време като се говори за ценности, кой знае защо се разбира сирене.
12 Октомври 2006 01:14
Да.. ей сега се е разтърчал Бушмена да брани Грузия от Москва. Много романтично го давате г-н Младенов, по-леко с демокрацията. Тя е на дневен ред само в присъствието на обилни количества петрол. Всичко останало е реалполитик.
12 Октомври 2006 01:14
ядрената смърт на земята е най.голямата опасност
12 Октомври 2006 01:33
И нито дума за ядреното оръжие и ракети на ДИКТАТОРА ген. Мушараф и Диктатурата му в Пакистан, например?!?
*****

Редактирано от - bot на 12/10/2006 г/ 09:19:30

12 Октомври 2006 02:04
Другарю Младенов, браво за хубавия анализ. Ние от енската комсомолска организация харесваме такива анализи, в които се говори за лошите севернокорейци, но не се споменава за хубавите пакистанци с военната им диктатура, дошла след преврат, които също наскоро се сдобиха с ядрена бомба. За Израел и неговата ядрена програма също не се с поменава, което е друг плюс за този прекрасен анализ. Другарю Младенов, гордеем се с вас и аналитичната Ви мисъл.
12 Октомври 2006 02:05
Странно, обаче "анализът" сякаш е по цитати на амсалаци като Мукито и Душко. Представата за земното кълбо като зона, осеяна със стотици невменяеми държави-хрантутници, ръчкани от злия янки-възпитател е характерна за квадратните червени чутури.


Камуняките много обичат да газят из глобалната политика със запретнати крачоли, характерен блясък в очите и пролетарска мъка в душите. За съжаление, гледната точка от бунището на историята е тъжна, но за сметка на това дава прости отговори. Например, каква е причината убиецът на сестрите Белнейски да се разхожда още на свобода? Отговор: Америка е виновна!
12 Октомври 2006 02:29
Екип от американци и иракчани оцени, че от началото на инвазията на американските и английските войски в Ирак през март 2003г. са загинали повече от 650, 000 човека. България, т.е и аз и вие всички форумци "доброволно" участвуваме в тази коалиция за "демократизация" на иракското население
A team of American and Iraqi epidemiologists estimates that 655, 000 more people have died in Iraq since coalition forces arrived in March 2003 than would have died if the invasion had not occurred.

12 Октомври 2006 02:49
Съжалявам за израза, но тезите в статията са примитивни. Ако това е външнополитическият капацитет на СДС, то е още едно доказателство защо вече е само в историята.
12 Октомври 2006 03:15
ole-le,
Прав си! Но те вече не са в историята, а на бунището на историята, а от там връщане няма!
12 Октомври 2006 05:01
Къде е този Европейски Институт? Да не е в някоя запустяла кланница в Лом? Ако мирише на л... както НБУ, остави го. Странно, че някои хора получават заплата за такива примитивни разсъждения. Както му каза на автора някой по-горе, забрави петрола в сметките. Иначе САЩ нямат ресурси да контролират целия свят, факт който се разбира от много хора тук. В такива случаи ограничените ресурси се съсредоточават върху най-важните направления (определение за стратегия). А те са зоните с големи залежи на петрол, който лесно може да бъде овладян, напр. Близкия Изток, където има опасност чалмите да овладеят петрола, и да спрат кранчето. Ще мизерстват, ама са свикнали. Русия има петрол, ама има и ядрено оръжие. Освен това за разлика от чалмите, Русия винаги ще продава на Запада, защото е капиталистическа държава, водена от Западната идеология за печалбата. Северна Корея, забрави, какъв грездей има там. Руанда, Муанда и сие - какво има там? Само маймуни. Както беше казал един американски генерал, ако в Ирак имало краставици вместо петрол, никой нямало да го напада. Странно колко лумпени има на света!
12 Октомври 2006 05:26
Ами то веднага се вижда че това нещо е тартор на УСирането на нещо, кой знае защо "европейско", нейсе...
А, бе чоджум, след като си връзваш задника с такъв чеп - че нямало никакви факти, данни и сигурност... от какъв зор тоя предстоящ анализ щом, по думитет ти, е безпочвен. Или всичко е само заради основния спонсориран въпрос? Ми, то тогава нема нужда от анализ - бате ти химериканец каза - начи е така, освен ако получаваш процент за всяка извънредна чикия.
Но, понеже си непознат мен афтор, нема да те оставям с лошо впечатление след пръв прочит - имаш една забележително позната фраза в целия този буламач: " Постепенно обаче се оказа, че това няма да се случи." Само дето не е казано защо - ами, как ще се случи, като знаем кой я разнася тая "демокрация". Или цялото занятие е било само да ни се съобщи отново координатата "Грузия" и да ни се напомни за "тлеещия конфликт" с Китай.
Божке, толкова простотия и некадърност, и толкова далеч от модела - предполагам, в третия райх са щели да разстрелват за подобна бездарна пропаганда.
12 Октомври 2006 05:38
За да е пълна картинката, освен снимка на "Председателя" на нам кво си, трябва и снимка на банкнота от един долар /от двете страни на банкнотата/......
12 Октомври 2006 05:43
Според мои наблюдения, председатели, директори, управители обикновенно стават "наши" хора, поради липсата на каквито и да са умения да вършат някаква смислена работа. АФтоорееееее ......... Опитай пак. Това не става........
12 Октомври 2006 06:30
Статията е дилетантска. Авторът се радва, че САЩ не може да огрее целия свят - Сомалия, Руанда, КНДР. Западните Балкани. Трябва да се разчита на регионални сили. Много хубаво. На кои поточнее?
*
Какво направи западна Европа по югокризата? Нали Босна е в средата на Европа - бивша австрийска провинция? Там изклаха 250 хил. души, на един път изклаха 8 хил. деца и пленници под носа на европейските холандски сини каски. А какво направи Европа в Руанда, бившата белгийска колония? А какво прави Франция в бившите си колонии? А Британия в бившата си подмандатна територия Палестина? А какво направиха регионалната сила Китай и регионалната сила Русия по въпроса за КНДР? Зер те и граничат с нея, и ракетите й сигурно стигат до Пекин и Владивосток малко по-лесно, отколкото до Сан Франциско и Сиатъл? Какво направи регионалната сила Индия по въпроса за цунамито в Суматра? Кой организира хуманитарна помощ? А какво направиха Европа и Русия по въпроса за Иран? ЗА какво прави регионалната сила Русия в своето "мягкое подбрюшье" - Грузия? Молдова? Украйна? Изнася стабилност?
*
Какви "общи ценности" открива авторът между САЩ и регионални сили като Путинова Русия, комунокапиталистически Китай, ислямистки Иран, Венецуела на Чавес?
*
А ако в САЩ примерно утре надделеят изолационистите и решат да се изтеглят от Иран и Афганистан, да оставят Турция и Израел сами да се оправят, и прозападните правителства в бившия СССР сами да се оправят, и нас да се оправяме и т.н. Кой ще спечели?
*
Авторът не е чел, за да знае, че и древния Рим не владеел империята си с физическа сила на всяко място. А задавал параметрите на империума - поддържал пътищата, моретата свободни от пирати, пазел лимеса от варварите, общодържавния култ към императора, гръцката образованост, подкрепял местните елити и ги приобщавал, съюзявал се с по-малките народи срещу по-големите - дивиде ет импера.
*
Макар по различен начин, САЩ сега и в обозримо бъдеще ще задава наклона на света - в науката, висшето образование, техниката, информацията, бизнеса, стила, развлеченията - а не само във военното дело - и няма друга сила, която да предложи алтернативен наклон на света. СССР искаше да е такава сила, но от 1991 г. вече не е. Франция не е от 1815 г. насам, Англия - от 1919 г. насам, Испания - от 17 в. насам. Китай никога не е бил друго освен голяма регионална сила. В момента КНР доизчерпва възможностите на НЕП-а. Ислямизмът няма позитивна програма, само гола омраза към САЩ.
12 Октомври 2006 07:43
4и4о Фи4о, 4и4о Сам ти е промил мозъка изцяло.Защо направо не си прекръстиш ника на 4и4о Сам?
12 Октомври 2006 07:52
В америка, кадето живея от много години , има толкова неразрешени проблеми(здравни осигуровки, социални и т.н.), те тръгнали да дават акъл на целия свят как да живее-да им е 4естита демокрацията на ирак4аните с 550 000 убити и пред гражданска воина, земята им е огромен ресурс на 4ерно злато, а ирак4аните тънат в мизерия, Афганистан са съшо пред гражданска воина поради "намесата на братския американски народ".Бюджетния дефицит е в трилярди долари и ти ще плащаш тъпотиите на Бушмена, както и твоите деца
12 Октомври 2006 08:02
Анархията е майка на реда!
12 Октомври 2006 08:07
Още през 2015 год. белите ще бъдат по- малко от половината от населението на САЩ.

ГОЛЯМОТО предимство на САЩ е райският климат, природните богатства ( суровини, пшеница, говеда ) и това че е изкуственно създадена държава. Бивша колония на Великобритания не е имала силни съседи. Великите държави ( главно в Европа ) са били мнооошо далеч - зад Океана и са нямали претенции към САЩ.


Хубавия климат например води до това, че ИЗЛИШЕКЪТ от население в Света се насочва към САЩ. Така САЩ печелят готово работоспособно население.
Някога 18 и 19 век имаше Демогафски ВЗРИВ в Европа - прираст от 0, 8 % на година.
Излишните европейци ( до 200 Милиона ) заселиха САЩ.


Тия Големи предимства през 21 ВЕК ще доведът до заселване на САЩ но вече не със изпитващите демографски СРИВ европейци, а с милиони хора от Лат. Америка, Индия, Юг. Изт. Азия и частично от Китай.


Ще стане както в Индия и Бангладеш - прекрасния климат на тази страна ( продобен на този във Калифорния , Тексас и Флорида ) е привлякъл там Индо - Европейските народи на Ариите, но и т. нар. негроидни народи на Мунда Кола и Дарвитските (тамилските) племена.


Още днес в Калифорния ( Най - Големия щат по население ) неевропейските народи са МНОЗИНСТВО.
В големите градове на Тексас - Далас Хюстън , С. Антонио и Форт Уорт длатиноамериканците са мнозинство. Вярно в селата - краварите са все още предимно бели.

Със зеселването на южните щати емигрантите се предвижват и на север.
В Атланта ( щата Грузия или Джорджия по английски ) черните са мнозинство отдавна, кметовете на големите градове - Н. Й. Вашинтгон и т. н. по традиция също са чернокожи хора.
12 Октомври 2006 09:07
*****

Редактирано от - bot на 12/10/2006 г/ 09:18:49

12 Октомври 2006 09:17
авторът не знае или не казва много неща, ученическо есе, млад е за геополитически анализи
12 Октомври 2006 09:25
Този господинчо наистина си вярва, че думичките демокрация, права на чавека, суверенитет, плурализъм и т, н, са без кавички, , ,
12 Октомври 2006 09:29
Не казва нещата , щото не ги знае. *****

Редактирано от - bot на 12/10/2006 г/ 11:27:21

12 Октомври 2006 09:38
Тезата на автора е - САЩ не използват достатъчно сила, не бомбандират достатъчно страни и не окупират достатъчно територии. Предложението - започване на световна война и изтребване на несъгласните. Къде ли сме го чували това?
12 Октомври 2006 09:41
Това им обичам на тоя род анализатори - всичко е ясно и просто смляно до дветри точки, както при учителя Ленин, дето я беше смлял до една.
Оная за електрификацията.
И друго им обичам - учудването, когато стане дума за паре.
12 Октомври 2006 09:48
А-а-а , не. За последното не си прав. Кога стане дума за паре , хичи не се и чудят , билля. Догава демонстрират учудващи познания и компетентност.
12 Октомври 2006 10:19
Толкова много глупости на едно място рядко могат да се прочетат. Дори и нашто чиче се е възмутило - и е написало други глупости.
Какъв е тоя институт? Кой плаща за тоя институт?
12 Октомври 2006 10:28
Със сигурност е регистрирана слаба подземна експлозия, която - ако е плод на ядрен взрив - е резултат от изключително слабо и примитивно атомно устройство
...което предизвиква 4.2 по Рихтер...
Първият урок за международните отношения днес е един: ако зад дипломацията не стои реална заплаха за използване на сила, то тя остава празни приказки.
12 Октомври 2006 10:32
За да можем да потърсим изход от създалата се изключително опасна ситуация за световния мир и сигурност, е хубаво да си зададем въпроса защо се стигна дотук
... и кое му е опасното на "създалата се ситуация"? Че Северна Корея били несигурни? А какво попречи на "сигурните" съединени американци да хвърлят 2 атомни бомби в Япония (официално 2, защото неофициално и в Ирак е използвано тактическо ядрено оръжие...)
12 Октомври 2006 10:46
А най-точно за "ценностите" са се изказали Ramstein:
We're all living in America
Coca-Cola, sometimes war
We're all living in America
America, America!
12 Октомври 2006 10:49
*****... що се не погледнеш в огледалото първо... там сичко си пише...

Редактирано от - bot на 12/10/2006 г/ 11:26:22

12 Октомври 2006 13:23
винаги съм имал едно на ум за феновете на Ramstein и подобни смехотворни немски банди
12 Октомври 2006 14:14
"Това единствено може да стане в постоянен диалог с онези глобални и регионални сили, които, на базата на споделени ценности, са готови да поемат своята част от общата отговорност за мира и сигурността на XXI век."

За нов "концерт" на Великите сили ли говори автора? Това вече сме говиждали, не става...
12 Октомври 2006 16:32
чоун, не съм им фен, но това "Coca-Cola, sometimes war" е много добре казано...
12 Октомври 2006 16:40
Още един на който Америка му е крива. И защо е крива Америка? Защото не била искала да върши мръсната работа на света. Силна била Америка на думи, но слаба била на действия! Не искала, значи, Америка да ходи по света и да налага всеки непослушен, докато в това време социалистическа Европа, неототалитарна Русия, капитало-комунистически Китай и разните му дребосъците в ООН пищят на умряло какви били агресивни американците и не уреждали нещата с дипломация. Америка е велика демокрация и велика икономика. Това я прави да бъде естествен лидер на света. Но лидерството й непрекъснато е оспорвано от разни европейски и азиатски Сулю и Пулю, които не могат да си връзват сами гащите нито икономически, нито политически, но и те се бутат да въдворяват световен ред. Може би е време Америка да остави света да си оправя сам бакиите и да погледа малко сеир, демек, и тя да започне да "урежда" нещата с дипломация. Да видиме тогава пишман лидерите на Европа и Азия какви ще ги забъркат. А като нагазят яко в лайната Америка ще им бутне пак един Marshall Plan. [/b]
12 Октомври 2006 16:58
Лудите требва да се връзват. Това е демокрацията. Другото е сиромахомилство.
12 Октомври 2006 17:30
Най-вероятно е Америка постепенно да се оттегли от много ангажименти към останалия свят.
12 Октомври 2006 18:17
Оле, още един политически келеш се преоблекъл в академична тога. Навремето някой като влезнеше в номенклатурата, нямаше излизане. провалил се като шех на завод, значи го слагат шеф на баня, на кантар, на вестник, все да е шеф на нещо. Най-неудачните, особено ако се случеше да носят и очила, затъваха в науката.
Та и тоя значи доживял да се сблъска с феномена на топлата вода. Попрочел нещо, пък медиите какви задължения имат, освен да го го публикуват. Вместо да преведат оригинала, ако струва нещо. Поне да бе написал, откъде е намерил това прозрение, че "третото правило на новия световен ред" било, че границите са нерушми. Аре бе! Нещо да е чувал за Косово, Източен Тимор, Чечения. Неамериканските граници са си много даже рушими.
Но какво ще да е било това залюхано щатско провинциално крайно дясно изданийце, от което е преписал мисълта, че "След Сомалия, Хаити и Руанда посланието, което Америка изпраща към всички диктатори, терористични групировки и ислямски фундаменталисти е едно - ние сме слаби", до което още не е достигнала вестта, че страната им нападна и окупира Ирак?! И се получи такъв сигнал, че която страна няма атомна бомба, съжали, че я няма. Сега схвана ли, Николайчо, отговора на разгадката, която те мъчи?
12 Октомври 2006 19:19
Да бехте си пуснали CNN поне ко не друго. На американците не им пука имат ли южнокорейците бомба или не (Буш призовава за още по-строги санкции, колкото да реагира по някакъв начин). Японците обаче се разтревожиха и започнаха да говорят в парламента за пренаписване на конституцията и за изграждане на армия. Това обаче плаши китайците и то точно в момент когато двете страни затоплят отношенията си - за пръв път от пет години насам японски премиер е на посещение в Китай. Южна Корея - традиционен, дългогодишен донор на севера преосмисли политиката си, не спря помощите, но реши известно време вместо храни да доставя луксозни стоки - сами си отговорете защо.
12 Октомври 2006 19:21
Статията е добра. На пещерняците няма начин да им хареса защото е "право куме в очите" . На кой не му харесва да запасва пищовите и в Афганистан. Снощи гледах "9 рота" Много поучително.
12 Октомври 2006 19:49
Абе що статията е харесала на Ел ливадо значи автора може да се отпише от СДС и да се запише у БСП или, още по-добре, у Атака......
12 Октомври 2006 20:20
САЩ не се определя като етническа нация и усвоява имигрантите си по-добре от коя да е европейска страна. В САЩ всички стават американци.
12 Октомври 2006 20:47
Усвояват да. В Ло с Анжелос има едно море от 3-4 милиона испаноговорящи Ист ЛА, Белл, Кудахи, Хънтингтон Парк, Болдвин парк, Саут Гейт, Дауни ( с гаража на Металика, където вече няма грингос), Уитиър, Мейуд, Вернон, Сити ъф индустри, карсон, Уилмингтон, Сан Пердо, Санта Ана, Анахайм, все градове с по 50-100-200 хиляди души , където населението е 98% испаноговорящо . Като проговориш на Английски и си като паднал от Марс. Децата не научават английски до 8 клас, защото няма в средата им никои английско говорящ. Учителите са задължително и испанско говорящи за да го ползват за патерица. Усвояват, да. За граничните райони на Тексас няма да говорим, то се знае че там вече всичко е усвоено.
13 Октомври 2006 04:16
Както показват съвременните изследвания, а не измислиците на ултраконсерватора Пат Бюкенън, мексиканците стават американци със същото темпо, с което ставали и италианците в началото на 20 в. Дори малко по-бързо от тях. И Америка поема доста нещо от тях, както по-рано от италианците. Салсата се харчи повече от кетчупа, маргаритата е по-модна от том-колинс-а. Така било и когато "пица-пай" станала основното ядене в Ню Йорк. Преди нея били франкфуртери със зауеркраут. Интересно, но в 2006 процентът на родените извън САЩ жители на страната е същия като в 1906 - 12.5%. В 1906 пак имало "родници", които се страхували от нашествието на чуждия елемент - италианците католици и мафиози. Преди тях било времето на "no Irish need apply" - табели по дюкяните. Eвреите също имали кой да се плаши от тях.
*
Мексиканизацията на Америка не е от вчера. Ето от "Американския език" на Х.Л. Менкен за езиковите (и културни) заемки от Мексико от средата на 19 в.:

From the Spanish, once the Mississippi was crossed, and particularly after the Mexican war, there came a swarm of novelties (нови думи - б.м.), many of which have remained firmly imbedded in the language. Among them were numerous names of strange objects: lariat, lasso, ranch, loco (weed), mustang, sombrero, canyon, desperado, poncho, chapparal, corral, broncho, plaza, peon, cayuse, burro, mesa, tornado, presidio, sierra and adobe. To them, as soon as gold was discovered, were added bonanza, eldorado, placer and vigilante. Cinch was borrowed from the Spanish cincha in the early Texas days, though its figurative use did not come in until much later. Ante, the poker term, though the etymologists point out its obvious origin in the Latin, probably came into American from the Spanish. Thornton’s first example of its use in its current sense is dated 1857, but Bartlett reported it in the form of anti in 1848. Coyote came from the Mexican dialect of Spanish; its first parent was the Aztec coyotl. Tamale had a similar origin, and so did frijole and tomato. As usual, derivatives quickly followed the new-comers, among them peonage, broncho-buster, hot-tamale, ranchman and ranch-house, and such verbs as to ranch, to lasso, to corral, to ante up and to cinch. To vamose (from the Spanish vamos, let us go), came in at the same time. So did sabe. So did gazabo in the American sense.

Така обикнатия от другарите символ на американщината - каубоя (оня от КОВБОЙИЗЪМА) е също чисто мексикански герой и оригиналното му име е вакеро (бакеро) - кравар. Произлиза още от средновековна Испания. Каубойската шапка Стетсън и каубойските ботуши са чисто мексикански. Ранчото (на Буш), корала, родеото, ласото - тоже.
13 Октомври 2006 04:24
Усвояват my ass или ако сте по-усвоени в мексиканската вълна mi culo. Само заклинания чичо.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД