:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,887
Активни 207
Страници 30,452
За един ден 1,302,066

Екшън план за Светата троица

Политическият съвет на тройната коалиция е принуден да решава бързо един куп казуси - кой ще е еврокомисар, кой ще е конституционен съдия, какъв да е законът за горите... Защо ли са ни тогава министри и депутати?
Петьо Цеков
Сравнението на българската политика с древногръцки театър не е ново. Откакто страната се управлява от тройната коалиция на социалисти и либерали, в която се намират чисти комунисти и страхливи дясноцентристи, белезите на антична драма обаче стават все по-видими.

Дни наред на политическата сцена вилнеят разни трагични образи, ситуацията става все по-безизходна, а накрая като deus ex machina отнякъде се появява Светата троица на актуалната ни политика в лицето на Станишев, Сакскобургготски и Доган и решава със замах заплетените казуси.

Всъщност това неповторимо българско явление - Политическият съвет на управленската коалиция, бе създадено точно за това - да жонглира с проблемите така, че да опази коалиционното равновесие. Въпреки че доста подозрително тежестта на



изпълнителната власт бе

изнесена извън сградата на МС,



този странен орган някак си бе възприет - заради приемането ни в ЕС все пак тройната коалиция трябваше не само да съществува, но да работи. Така за една година ключови решения, засягащи съдебната власт, функционирането на Народното събрание, възможностите за финансова децентрализация на общините, за бюджета и данъците, за досиетата и т.н., бяха взети не от българското правителството, а от трима политици и десетина суфльори зад тях.

Вместо да дебатира върху обезличаването на институциите, обществото бе принудено да приеме, че Политическият съвет на тройната коалиция е един от малкото безотказно работещи органи в страната. Както спомена Доган след една от срещите в резиденция "Лозенец": "Политическият съвет на коалицията е работещ орган, своеобразна школа на коалиционна култура. Нещо, което беше дефицитна стока досега".



Освен като алтернативно правителство



Политическият съвет на управленската коалиция взе да се изживява и като парламент в сянка. Още през декември м.г. триумвиратът препоръча на бюджетната комисия на Народното събрание "да планира увеличение на работните заплати на учителите с 4 процента, считано от 1 януари 2006 г., при предстоящото гласуване на второ четене на проектобюджета за догодина". Нещо повече, в интервю пред "Дума" от април т.г. Станишев заяви: "Ролята на Политическия съвет трябва да нараства..." Накъде повече да нараства? Да започне да съветва президента? Да определя политиката в областта на отбраната, на външната политика?

Очевидно е, че следващото решение на българските Помпей, Крас и Цезар ще бъде свързано с избора на нашенския еврокомисар. Откакто министър Калфин изрази съмнения в качествата на министър Кунева, а приближените на последната й организираха мощна медийна кампания, стана ясно, че изборът няма да мине без кафепиене в "Лозенец". И то ще се състои в последния възможен момент. Както "Сега" написа, Европейската комисия ще трябва да се консултира на 19 и 20 октомври с Европарламента за номинациите на еврокомисари от България и Румъния. Това означава, че решението на София трябва да се вземе в рамките на една седмица. Добре е, че и румънците са на тоя хал. Те си нямат Политически съвет, но нищо чудно да се справят по-бързо от нас.

Хубаво ще е, ако с едно кафе Станишев, Симеон и Доган успеят да се договорят и за юриста, който ще бъде избран от парламента за член на Конституционния съд. Тримата нови конституционни съдии - Благовест Пунев, Димитър Токушев и Пламен Киров, положиха клетва в началото на седмицата, а парламентът все още умува кой да бъде неговият избраник в КС. Срокове текат, Конституционният съд не може да си избере председател, ако не е в пълен състав, а Народното събрание е в тупик - чуди се от коя квота да е човекът. Жълт ли да е или червен? Тежка, безизходна ситуация, усложнена от екзистенциалния спор от чия квота всъщност е единият от назначените от Първанов конституционни съдии - бил близък и до НДСВ, и до БСП, но и двете партии категорично отказват да го припознаят. За да не е капо, Доган пък обвърза всякакъв избор със закона за горите?! Даже ходи при Станишев по въпроса. Очевидно отново има идеален повод триумвиратът да се намеси.

Демокрацията не търпи съсредоточаването на огромна власт в ръцете на шепа хора. В България обаче демокрацията не е естествено състояние и появата на подобен съвет на старейшините се таксува като проява на висша управленска мъдрост.

С тези темпове на работа Политическият съвет на управляващата коалиция скоро може да се превърне в



орган, който ще решава всеобхватни проблеми -



като кризата с боклука в София, замърсяването по Дунав и застрояването по морето. Постепенно политическите низини ще прехвърлят към върховете все повече проблеми за решаване и накрая Станишев, Сакскобургготски и Доган ще трябва да заседават нонстоп, за да смогнат с решаването на завързани казуси, които всъщност имат ниска обществена значимост. Няма ли министри, няма ли депутати, които могат да решават подобни проблеми? Очевидно няма. Щом всички в държавата са наясно с ролята и значението на Политическия съвет, то защо трябва да работят?
Снимка: Велислав Николов
Политическият съвет на управляващата коалиция действа като алтернативно правителство и парламент в сянка.
14
2513
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
12 Октомври 2006 00:43
Много плачат това журналистите!
Ами "народа" нали затова им е дал власт на тези тримата, да вземат решения и да го го управляват! Доверие им имат хората!
Сега "народа" като избере журналиста Сидеров да го управлява, журналистите ще си намерят най-после мястото във власта, защото четвъртата власт си е власт ама плячката не лесна, пък е и твърде малка.
12 Октомври 2006 01:11
Tримата небългари на снимката сякаш са нарисувани от Доньо Донев... Малко държави могат да се гордеят, че са управлявани от ИЗЦЯЛО чужд елемент. И малцина са чак толкова бедни, за сметка на богатите малцинства по върховете.
12 Октомври 2006 01:23
СБЪРКАНА е саата Формула на Парламентарната Демокрация!
ТРЯБВА партията, която е спечелила най-много гласове на Изборите да съставя Правителство- БЕЗ то да се одобрява от Парламента, но Правителството да се КОМПЛЕКТОВА с министри и премиер, които вече са били избрани депутати/народни ПРЕДСТАВИТЕЛИ/!!!
Всички нови закони трябва да бъдат приемане от Парламента с Мнозинство от 2/3 ! Или, още по-добре- С КОНСЕНСУС! Сиреч, ако има повече от 2/два/ проекта за нов закон, да се гласува едновременно за всички проекти, като депутатите им дават точки в низходящ ред, а приет да е този законопроект, който е събрал най много точки! НЕ дефектната и НЕсправедлива Демокрация, а работеща и справедива КОНСЕНСУСКРАЦИЯ е нужна!!! КАЗАХ!
12 Октомври 2006 02:51
Как мислиш Параграфе, какво прави този супернаивен момък Сергейчо между двамата хитреци. Единият, който има само една цел да си опази заграбеното, което досега прави успешно. Вторият има много по- голяма и по- резултантна дейност да ни върне там, от където ни измъкна руско- турската война като използува глупостта и наивността, продажността на нашите хора. Сергейчо просто не знае какво преследва, освен да задържи нещо макар и временно за любимата си партийка. Картинката е отчайващо тъжна, и през това време всичко останало клепа и работи за каузата на основния стълб на тази бутафорна тройка-сегашния ни псевдопрезидент. Няма абсолютно никаква гаранция, че Сидеров може да направи реално кое да е от своите обещание, в условията на колониалната ни зависимост, но оставането на Първанов си е катализиране на трагедията.

12 Октомври 2006 03:01
И защо се тюфка господин журналиста? Тръткането насам-натам не помага - накъдето и да се обърнеш - все чепат. И да гласуваш, и да не гласуваш - все същата. Хубавите неща стават въпреки и диаметрално противоположно на т.нар. "народна" воля. Така е устроена държавата България. Жалко, но факт.
12 Октомври 2006 05:30
Много добра статия.......
втор е нрекъл мъглт "Света троица" ама то в случая има същото значение...
Иванов споделям мнението ти ........
12 Октомври 2006 08:25
Логистиката , чрез която се анализира обстановката , днес е типично капиталистическа.
Бръснарницата е на бръснаря , парламента е на депутатите , президента е президент на целият народ-обществена собственост бил , словото е собственост на журналистите , изброяванията могат да продължат .Формалностите са определящи , играе се театър и е важно да се играе на театър , при който народа е публика.
Всичко е частна собственост , свещена и неприкосновена.Дори и електората се третира като частна собственост , като стадо , което пастира може да подкара , било към пасището , било да го доят , било да го стрижат и даже към кланицата.
В най добрият случай това е някакъв политически Биг Брадър , в къщичката на властта . Вместо с SMS , чрез бюлетина се определят качествата на актьори . А печалбата не се натрупва от стойността на тези мобилни сигналче , а от това , че си определил с гласа си , кой да те язди в след изборният период.Електората е доволен , като си мисли , че сменя тези дето са го яхнали.Доволни са и обяздващите го.Те знаят , че народа като удари някое чифче , като си хвърли временният ездач , предстой друг да го яхне , на други остри шпори да се надене , за да го пришпорват още по яко .
До такава елементарна манипулация се достига винаги , когато се поставя въпроса КОЙ да ни управлява , без да се държи сметка за резултата от управлението.Резултата си остава за сметка на народа , социална цена той я плаща , на билето продавачите и актьорите , в този абсурден театър.И така , като изгледаш няколко такива спретнати постановки , накрая разбираш , че са ти спретнали най яката постановка , като са ти секвестирали животеца.
12 Октомври 2006 08:41
Тройна коалиция, триумвират, просто тройка, а не смеят да промълвят дори, че става дума за своеобразен ОФ и както върви работата може и бай Тошо да задминат по "народно доверие и единение..." на нацията...Ха Ха.
12 Октомври 2006 09:43

Много слаб текст на статията и почти напълно погрешен, особено в началото, където стига до глупост.
Поне две основни неща:
След 1989-та въпреки премахването на член първи от предишната Конституция, ръководната роля на партията се запази с пълна сила. Е, вече не е записано коя е партията, но управляващата в момента партия има пълен контрол над поне две от властите - парламента и правителството.
И второто за сегашната тройна коалиция - на бившия цар не му се ще да бъде прост министър в сегашното правителство и ето ти необходимостта и той по някакъв начин да си каже думата в управлението на България, защото фактически той еднолично решава какво да става в личната му партия "национално движение симеон втори" /НДСВ/.
И ето ти как съчетаването на първото с второто "роди" Политическият съвет на тройната коалиция, който реално сега ръководи България.
12 Октомври 2006 12:05
"... бяха взети не от българското правителството, а от трима политици и десетина суфльори зад тях"

Винаги съм твърдял, че добрите оперативни работници, стоящи зад тия, тримцата, са гаранция за ползотворна работа.
Моля колегата с ника с неизвестните величини също да вземе отношение по моето становище, щото знам, че е отвътре на проблема и компетентно, по бригоаспаруховски, може да се произнесе. Благодаря в адванс!
12 Октомври 2006 12:14
Не знам. Не съм навътре в тези неща,
но предполагам, че щом ги твърдиш, трябва да си наясно с кой, как и защо стои отзад на тези тримцата.
По принцип в една държава управляват хората, които имат парите, а парите в България ги имат групировките и са придобити изцяло или почти изцяло незаконно. В България има много силно съчетаване на власт с пари и престъпност. С други думи в България мафията си има държава.
12 Октомври 2006 13:06
каква хубава българска дума екшън.
се ено неделка фичовна от асеновградско я е казала
беизъл тофу станимъка
апа некво велицие от бигбрадър 3 стело да разполага с медицински асистанс
асистанс!
да разполага! представлявате ли си шура? разполага!
12 Октомври 2006 13:26
XYZxyz,
/:/ "...След 1989-та въпреки премахването на член първи от предишната Конституция, ръководната роля на партията се запази с пълна сила"
......................................... ......................................... .....................................
СМЕЯ да НЕ се съглася!
След 1989 г. "Ръководната роля на Партията", очевидно и очевадно, се смени/ СМЕНИХА я!/ с РЪКОВОДНАТА Роля на ПАРИТЕ!!! Сега дори и партиите са ЗАРАДИ парите и под властта на парите- на "Големите Пари"!!!
12 Октомври 2006 13:27
Петьо Цеков
добър анализ отново!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД