Славея Панайотова винаги изтъква, че докато е била началник на "Пътни такси" на граничния пункт, не било открито нито едно нарушение. |
Славея Панайотова бе доскоро шеф на районната служба на управление "Пътни такси и разрешителни" на ГКПП Свиленград. През 2005 г. била уволнена, после съдът я възстановил на работа, накрая през септември тя напуснала сама.
Славея стана популярна и като свиленградската Шарън Стоун. При това без преувеличение. Но красивата като кинозвезда началничка на кантар не е научила един от най-важните уроци на публичността - популярността е опасна и изкривява чувството за реалност.
Така превърнала се в обект на необичаен интерес, Славея разказа пред столични вестници, че всъщност не ГКПП "Капитан Андреево" е нейното призвание, а екзотичните приключения. По-важното е, че те не са останали неосъществената й мечта. Напротив - успяла е вече доста свят да види.
По официални данни от фонд "Републиканска пътна мрежа", под чиято шапка се води управление "Пътни такси и разрешителни", началниците на районните служби на управлението по граничните пунктове получават заплати от 440 лв. Как с годишни доходи от 5280 лв. се правят воаяжи до екзотична Куба? Как се ходи на сафари до Кения и Танзания? Как се ловуват омари из Атлантика? Бегла проверка из сайтовете на туристическите агенции показва, че десетдневна екскурзия до Куба струва между 1465 и 1954 евро в зависимост от класа на хотела. Авантюрите из саваните на Африка пък излизат поне 3300 евро.
Съпругът на Славея имал спедиторска фирма, сигурно официално той плаща приключенията. Но не е известно някой от шефовете й да е направил справка със Закона за държавния служител за конфликт на интереси.
И без фирма за прикритие за "кантарджиите", както са популярни в обществото служителите в "Пътни такси и разрешителни", горепосочените суми не са проблем. Те не живеят от едната си заплата. Големите пари идват от таксите, които се събират заради претоварване на ТИР-овете или извънгабаритните товари. Пред доходите, които си докарват хората от УПТР, митничарите направо са бедняци. Хора от кухнята на "Пътни такси и разрешителни" неофициално разказват за случаи, при които шофьори са плащали по 22 000 лв. за претоварване.
По принцип новите камиони имат електронно регулиране на натоварването и преразпределяне на тежестта върху всички оси. Системата автоматично изравнява натоварването чрез пневматиката. Дори и електрониката да покаже някакво претоварване, камионът се връща обратно и товарът се пренарежда. Кантарът е електронен и данните автоматично излизат на екрана на компютъра. На служителя му остава само да потвърди данните, като натисне клавиш. Това е моментът, когато той може да изнуди шофьора. Защото след като вече е подадена командата, служителят не може да влиза в програмата и да поправя данните.
Неотдавна шефът на "Републиканска инфраструктура" Веселин Георгиев с гордост рапортува, че след въвеждането на автоматизираните системи по част от граничните пунктове в страната приходите от пътните такси, които превозвачите плащат, са нараснали в пъти. Идеята на автоматичните системи е да сведат до минимум риска служителите да определят своеволно размера на таксите, които се събират от превозвачите. Песимистично настроените вещаят, че с това ще угасне престижът на професията "кантарджия". Оптимистите обаче казват - нали сме нация техническа ...
---------------
След като напусналата служителка на "Пътни такси и разрешителни" на ГКПП Капитан Андреево Славея Панайотова започна да дава оневиняващи я интервюта из вестниците, реакцията на пътния началник Веселин Георгиев не закъсня :
"С госпожа Панайотова се запознахме може би лятото ... Тук (на ГКПП "Капитан Андреево") я наричат и Шарън Стоун. Тя го демонстрира при нашата среща. То не бяха намеци, не беше показване на гърди, не беше кръстосване на крака, да е жива и здрава."
Веселин Георгиев, изп. директор на фонд "Републиканска пътна инфраструктура", в интервю пред bTV.
Заради това Славея се закани да го съди за 1 лв. за клевета.
---------------
38-годишната Шарън Стоун от Свиленград отдаде 3 години от живота си на събирането на пътните такси. През това време е успяла да завърши и семестриално право. Вече мечтае да стане прокурор...