Офсетът е нещо ново за България. Но тъй като е доходоносно, вече две министерства се карат за него - на икономиката и на отбраната.
Обикновено офсетът се прилага при сделки за над 10 млн. евро при покупката на ново оръжие и техника за армията. Тези пари отиват за нещо, от което обществото на пръв поглед няма особена полза. Това са допълнителните ангажименти, които компаниите имат отвъд стойността на сделката. Офсетът е директен и индиректен. При първия допълнителните инвестиции си отиват пак в армията. Ако примерно фирмата продава самолети, тя осигурява обучение на пилоти, изграждане на хангари и инфраструктура и др.
Индиректният офсет е с по-широки измерения. Компанията продавач на военна техника може да участва като посредник или поема ангажимент да убеди друг инвеститор да инвестира в страната ни.
Най-малко 200 млн. евро от офсет трябва да се влеят в икономиката само от трите сделки за модернизация на армията ни. Първият договор с такъв тип ангажименти бе подписан през 2003 г. с "Даймлер Крайслер". Следват споразуменията с" Юрокоптер" и италианската "Аления - Аеронавтика". Тук не споменаваме договора с израелската компания "Елбит системс" за ремонт и модернизация на руските ни армейски хеликоптери, тъй като той е пред разваляне.
Договорът с "Юрокоптер" е първият, който предвижда инвестиции извън предмета на поръчката. По него има опции за трансфер на информационни технологии. Доставка по договора с компанията вече е факт, след като във военната авиобаза "Крумово" в Пловдив кацна и вторият хеликоптер "Кугар". Сделката е за общо 358 млн. евро. Инвестициите й обаче все още се изясняват. Причината е в различията на това, което "Юрокоптер" предлага като вложение в наши заводи, и това, което иска Министерство на икономиката.
От компанията планират инвестиции в активи за над 19 млн. евро, както и експорт на наши стоки за 58 млн. евро.
Проблемът при договора с "Даймлер Крайслер" пък е, че е подписан по наредба, която
предвижда 70% офсет от стойността на сделката
Той е сключен с военното министерство и предвижда именно то да каже в полза на кого да е офсетът. Условията и по този договор обаче се предоговарят, тъй като в него е записано, че е съобразен с действащото законодателство.
По офсетното споразумение компанията планира да започне у нас производство на авточасти. Най-вероятно това ще са кабели, динама, стартери, акумулаторни батерии. Представители на автомобилния концерн трябва да проведат разговори с военното и икономическото министерство. Вероятно след подписване на рамково офсетно споразумение пътят за допълнителните инвестиции ще бъде отпушен.
С "Аления", която ще достави нови транспортни самолети за армията, засега не е имало конкретни разговори за инвестиции. "Има набелязани области за инвестиране. Възможно е на тях да предложим проект за карго летище за малки и средни самолети", обясниха от икономическото министерство. Италианците проявяват интерес към машиностроенето, информационни технологии и енергетиката, за които са заделили 46,2 млн. евро. Очаква се и да реализират експорт на наши стоки за 24,5 млн. евро.
За 152 млн. евро директен офсет италианците трябва да построят нова авиобаза във Враждебна край София. Индиректният офсет за 70 млн. евро предвижда износ на наши стоки - безпилотни летателни апарати, софтуер и информационни технологии.
Израелската "Елбит системс", която трябваше да модернизира хеликоптерите Ми-17 и Ми-24, беше обещала да произведе детектор за бойни отровни вещества за 14 млн. евро, трансфер на технология за производство на тетра мрежа за 12 млн.евро. По офсетното споразумение се очаква да купи наши продукти за 3 млн. евро. Планирано е и строителство на ново предприятие за 47,5 млн. евро.
Механизмът на офсетните споразумения предизвика сблъсък между икономическото и военното министерство.
От ведомството на Овчаров настояват да се увеличи делът на индиректния офсет за сметка на директния, тъй като вторият е свързан пряко и единствено с предмета на поръчката. Първият пък предполага вложения в производство, стимулиране на износа на наши стоки и др.
От икономическото ведомството предложиха и промени в наредбата за офсета, с които да се изчистят неяснотите около привличането на инвестициите чрез него. Част от идеите са тежестта на директния офсет да стане 1%, а на индиректния между 1-3 % .
Според военния министър Веселин Близнаков въпросът вече е бил почти решен и най-вероятно съотношението ще бъде 30 към 70 % в полза на индиректния офсет. Министър Румен Овчаров избягва да се изказва по този въпрос, тъй като той има да решава и проблеми със самите фирми, офсетоносителки. По сега действащата нормативна уредба при неспазване на договорите за офсета фирмите трябва да заплатят 5% неустойка от стойността на договора. По принцип това не е добре измислена санкция, тъй като еднократната глоба от 5% е много по-малка от офсетните инвестиции, които трябва да бъдат направени, твърдят специалисти.
Всъщност напрежението идва от това кой ще контролира изхарчването на тези 200 млн. лева, които са още на хартия - икономическият или военният министър. От това зависи и в каква посока ще се промени наредбата за съотношението на директния и индиректния офсет. И в крайна сметка това ще определи кога фирмите най-сетне ще започнат да инвестират. Разбира се, докато междуведомствените спорове за техните пари са изгодни за компаниите, защото просто наблюдават и изчакват.