Костас Симитис
Браво! Похвално решение. Но все пак тези действия трябва да се координират с Министерството на образованието. По мои лични наблюдения една огромна част от учениците не посещава учебните занятия за сметка на други маловажни занимания като посещения на кафенета, игрални зали и увеселителни заведения. Смятам, че за да се намалят отсъствията на подрастващото поколение, трябва и наложително е да се изготви стратегически план. Една идея, която ми хрумва, е да се състави комитет от будни родители и роднини на децата, които да правят инспекции в училището и да водят строг отчет за присъствието, респективно отсъствието, на децата. По този начин ще се намали чувствително училищният ученически произвол.
СветлоПиво
Регулацията трябва да става по естествен път. Всякакви правила, наказания и разни инициативи са безсмислица и харчене на пари. Ако на някого не му се учи, това е негов проблем и проблем на родителите. Образованието не трябва да е задължително. Ако хора без образование се подпомагат постоянно, то те се научават на мързел. Аз не желая да давам помощи на мързеливи.......
galena
Решението на въпроса с отсъствията е правилен! Недоволните могат да се оплачат на арменския поп! Интересно защо всички родители, няма значение дали са бедни или богати, не получават детски надбавки, нали материалното подпомагане е основен принцип на политиката за насърчаване на раждаемостта?
Chicho Dr.
Откъде накъде детските трябва да се обвързват с поведението в училище на същите деца? Провинилите се деца трябва да бъдат наказвани по въведените от МОН правила, а не да наказват родителите им финансово.
Fani, от USA
Чичо Д-р, обвързани са, защото тези, които имат пари за частни училища, не получават детски. А тези, които разчитат най-вече на детските, записват децата в училище, след което ги пращат да просят пред луксозните хотели или по кръстовищата. Напротив, според мен решението е напълно нормално - като не ходи детето на училище, родителят трябва да бъде наказан по някакъв начин. И понеже да издирят родителите по телефона при първо отсъствие на детето в България още не са се сетили, да ги глобяват. У наше село тоя срок малката ми дъщеря се разболя нещо, заведох я на лекар и до 9 часа (при положение че започват в 8) успяха да ми се обадят на всички видове телефони и по имейл, че детето ми не е на училище. Толкоз.
Каменарче
Това, че родители не знаят за бягствата на децата си от училище, не ги оневинява , а, напротив - прави ги още по-виновни, защото са безотговорни. Макар че Масларова не е любимият ми министър, считам, че мярката е много навременна и напълно оправдана - родителите трябва да носят отговорност за поведението на тези, които възпитават.
Как`Сийка
Масларова, като каза "а", да каже и "б". С тези мерки върза ромчетата в училище до голямото междучасие - докато си изядат закуските. Ако въведат и безплатен обяд, дали няма да ги задържат и по-дълго?
Manrico
Добра е мярката, но тези "детски" трябва изобщо да се премахнат. За родителите, които печелят, трябва да има големи данъчни отстъпки за децата. За бедните, които имат право на социални помощи - да се предоставят безплатни услуги и стоки за децата - учебници, обяд, транспорт, дрехи...
Gong
Това е пълна глупост, измислена пак от "прекрасната" соц. министърка, според мен, щом като са разрешени 15 или 20 неизвинени отсъствия, всеки ученик има право да си ги използва. След като са превишени, следва изключване от училище, тогава вече да си ги спират надбавките. 5 неизвинени могат да се направят само от закъснения, да речем, по вина на градския транспорт. Вземете например една жена самотна майка, която работи за 200 лв. заплата, има ученик, който всеки ден си го изпраща на училище, разбира се, той е хулиганче, след като няма баща да го строява, и рядко влиза в часовете.Тези надбавки за майката - дали 20 или 30 лева, са й от жизнено значение и са отнети не по нейна вина. И за нея и детето й животът им става още по-труден и мизерен. Проблемът не е у родителите, а в училищата и директорите им, защото те всячески гледат да запазят колкото се може по-голяма бройка ученици, за да имат по-голям бюджет. След като един ученик натрупа повече от разрешените отсъствия, да се изключва и да ходи в друго, ако и там бъде изключен, да няма право да се записва в трето, ако иска да продължи, да ходи във вечерно. Просто трябва по-голям контрол над директорите на училища.
Cruella de Vil
Абсолютно правилна санкция! Утре тези необразовани деца ще легнат на гърба на държавата (останалите) като безработни, защото няма да ги вземат на работа.
Ама защо не санкционирали и богатите!? Те, богатите, вече са санкционирани, след като не получават детски. Защото в България детските се дават като социална помощ, а не заради децата.
Apolitichen
Тия деца, дето ходят на училище само заради "помощите", да не би да са се научили да четат и пишат!?
Знаете ли колко струва администрирането на тези "велики помощи"? Получават ли учителите допълнително възнаграждение по подобие на данъчните за вменените им социални отговорности? Не смятате ли, че това е форма социалната министърка да си извоюва по-голям бюджет и да го прахосва за глупави идеи? И в крайна сметка защо един социален проблем трябва да бъде решаван с множество нормативни актове - Семеен кодекс, Кодекс за социално осигуряване, Закон за социалното подпомагане, Закон за облагане на доходите.., Закон за народната просвета? Не ви ли прилича на стар болшевишки трик за прехвърляне на отговорности и, при късмет, източване на обществени средства?
grushenka
Изключително глупаво е обвързването на едното с другото, още повече че санкцията има обратен ефект и вместо да привлича към класните стаи, веднъж наложена, довежда до още повече отсъствия. Плюс това се спира жизненоважен финансов минимум на най-бедните, при които изпращането на детето на училище е по принцип проблем. Един омагьосан кръг е тази така наречена санкция.
Аз пък искам моите данъци да отиват точно за най-бедните, за детски надбавки и стимулиране на раждаемостта. Също така и единственият изход за тая държава е задължителното образование, но с адекватни мерки и форми на контрол, а не тъпи идеи.