Преди две години "Сименс" отново беше забъркан в скандал, че са дадени подкупи на сътрудници на италианския енергиен концерн "Енел".
Сега информацията била подадена на прокуратурата в Мюнхен от техни колеги в Швейцария и Италия, които установили тайни сметки на "Сименс" в редица банки, през които минавали съмнителни транзакции. Според първоначални данни ставаше дума за около 30 млн. евро. Тази седмица немските медии съобщиха, че вероятно сумата възлиза на стотица милиони евро, като можела да достигне и 1 млрд. евро. Досега в системата за "черни каси" са замесени редица държави - САЩ, Италия, Швейцария, Австрия, Гърция и Вирджинските острови на Карибите.
Миналата седмица полицията в Мюнхен претърси и офиса на председателя на управителния съвет на компанията Клаус Клайнфелд, тъй като до 2004 г. той е бил шеф на комуникационното направление на "Сименс". Смята се, че оттам се е контролирала дейността на "черните каси". Това направление в Мюнхен, т.нар. "Ком", всъщност е концерн в концерна с годишен оборот от 87 млрд.евро. То обхваща десетки държави по света, където компанията има свой бизнес.
Тайната финансова система функционирала от началото на 90-те години на миналия век по следния начин.
Големи суми пари били прехвърляни с фалшиви документи
за консултантски услуги на две компании в САЩ и Австрия. След това милионите евро се прехвърляли чрез офшорни фирми на Карибите, от типа на холдинга "Марта Овърсис", в банкови сметки в Швейцария.
Миналата година прокуратурата е блокирала между 30 и 35 млн. евро. В Австрия са установени и запорирани 60 млн. евро в сметки в Инсбрук и Залцбург. Други 40 млн. евро са установени в Лихтенщайн в сметка на гръцкото представителство на "Сименс". Тук подозрението на немската прокуратура е, че с тези пари е била осигурена поръчка за системата на сигурност на Олимпиадата в Атина през 2004 г., която била на стойност 250 млн. евро.
В повечето случаи достъп до всичките тези сметки е имал водещ мениджър на "Сименс" от отдела на комуникационното направление. Името му засега се пази в тайна от следствието. Първоначално медиите насочиха своите подозрения към Клайнфелд. Говорителят на прокуратурата Антон Винклер опроверга тези твърдения и заяви, че той не е обвиняем, а се явява в качеството си на свидетел. Членове на Управителния съвет не са разпитвани, тъй като не са заподозрени. Миналия петък обаче шест висши мениджъри на компанията бяха задържани за разпит, но после освободени.
Според нови данни на немската преса в аферата били замесени бившите мениджъри Анди Мейтс и Михаел Кутченройтер. Журналистите се опитаха безуспешно да се свържат с Мейтс, който в началото на тази година отиде да работи в американския гигант "Хюлет Пакард". Кутченройтер, който ръководи дъщерната фирма на "Сименс" за недвижими имоти, също не бе открит за коментар.
Безспорно е, че двамата са били водещи фигури в аферата, твърдят от прокуратурата в Мюнхен. Те имали много големи правомощия, което им позволявало да действат с размах по проекти на фирмата в световен мащаб, без да са подложени на пряк финансов контрол от самата компания.
Скандалът идва в много
неподходящо време за Клаус Клайнфелд
и провежданото от него най-тежко преструктуриране в 150-годишната история на компанията. Това може да струва работата на хиляди служители на "Сименс".
Концернът тъкмо се оправи финансово от скандала с фалита на спонсорирания от него производител на мобилни телефони BenQ-Mobile. Сега отново стана напечено за шефовете на "Сименс". "Настроението е взривоопасно", заяви един от шефовете на фирмата. Той обаче припомни, че даването на подкупи е неписана практика в повечето браншове. "Има места по света, където не можеш да вършиш работа си, без да направиш различни услуги за някого", допълва служителят.
Това обаче не оправдава концерна, тъй като в етичния кодекс за финансова дейност, в точка седем, е уточнено: "Служителите трябва да съблюдават законовите условия, основната политики и правилата на фирмата", а те изключват рушветите.
Но фактът, че в аферата са замесени висши мениджъри, които са нарушили собствените си указания, ще доведе до много сериозни последствия. Концернът вече е подложен на голям натиск от всички страни. "Разследването върви много успешно и с бързи темпове", заяви Кристиан Шмид-Зомерфелд, шеф на прокуратурата в Мюнхен.
В самата компания избухна конфликт между отдела за контрол и ръководния състав заради разкритите "черни каси". "Тези разследвания със сигурност трябва да бъдат обект на обсъждане в отдела за контрол", заяви негов представител. "Ние трябваше да бъдем информирани по-рано за това от ръководството", допълва той. По време на следващото заседание на Управителния съвет на "Сименс" това щеше да бъде тема №1. Тогава би трябвало да стане ясно дали мениджърите са знаели за съществуването на "черните каси" и какво точно. Предполага се, че тогава Клаус Клайнфелд ще бъде разпънат на кръст и ще трябва да отговаря на много неприятни въпроси, най-вече заради това, че е бил шеф на комуникационния отдел допреди две години. Много анализатори дори очакват той да подаде оставка, ако нещата се влошат още повече.
В официално становище от петък "Сименс" съобщи, че ще провери обстойно обвиненията в пране на пари и вътрешната контролна система, като е назначил ревизия. Концернът е
упълномощил адвокатската кантора "Бекщайн"
от Нюрнберг да поеме функциите на омбудсман, пред когото служители ще могат да подават анонимни сигнали, ако попаднат на нарушения на свои колеги или са репресирани от ръководството.
Не е ясно обаче какво ще стане с многото милиони евро, които бяха открити и все още се намират в замразените сметки в Швейцария и другите страни. В момента е ясно, че никой не иска да ги вземе веднага. От "Сименс" едва ли засега имат интерес да приберат мръсните пари.
каре - Мерки
-----------------------------------------------------------------------------------------
Един от висшите функционери на концерна все пак намери смелост и призова ръководството да оттегли проектите си от страните, които са замесени в аферата с "черните каси", съобщи в."Берлинер цайтунг". "Компанията не трябва да се ангажира в държави, където се е действало с помощта на изпрани пари", заяви Георг Насауер, шеф на създаващата се в момента съвместна компания "Нокия Сименс". Тя трябва да стартира от 1 януари догодина и няма намерение да ползва услугите на комуникационното направление "Ком" в Мюнхен, откъдето са се извършили повечето тайни транзакции.
Според Насауер, който започна работа в концерна през септември, повечето служители на "Сименс" са шокирани от разкритата афера и се страхуват за работните места. "Правилата срещу корупция трябва да важат и в страните, където на практика може да се върши бизнес само с помощта на подкупи. Иначе се получава порочна система, която сега разтърси и самата централа", каза шефът на бъдещата съвместна компания.
Бившият финансов директор на компанията Хайнц-Йоахим Нойбюргер предложил още миналата година нов механизъм за такъв контрол, но без ефект.
"Шокиран съм от обвиненията в пране на пари и подкупи", заяви за в."Зюддойче цайтунг" анонимен член на Управителния съвет на "Сименс". Точно ръководните кадри трябва да следват строгите правила за поведение, а не да ги нарушават допълва той.
Шефът на Управителния съвет на концерна Клаус Клайнфелд вече трепери сериозно за стола си в компанията. |