:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,296
Активни 482
Страници 7,199
За един ден 1,302,066
РАЗСЛЕДВАНЕ

Обръчът от фирми на българската армия

Компании, собственост на висши военни, печелят по странен начин конкурсите за снабдяване на войската с продукти
снимка: Николай Дончев
Николай Цонев признава, че е бил в приятелски взаимоотношения с предшественика на министър Близнаков Николай Свинаров. Точно по негово време "Нилана" става основен снабдител на армията с хляб.
Да се прави разследване за българската армия е трудна, почти невъзможна задача, защото там всяка дейност, дори най-елементарната, минава под гриф "строго секретно". Което пък е удобен параван за далавера и корупция. Преди месец "Сега" изнесе скандални факти за строителството на Националния армейски комплекс, както и за материалното състояние на Стоян Стоянов-Стутци, който с една военна заплата стана собственик на "Ламборгини". Прокуратурата вече образува проверка по материалите. Разследването предизвика голям интерес и сред военните. В редакцията се получиха куп сигнали за други сделки на армията. Новото разследване се занимава с конкурсите за снабдяване с хранителни продукти във военните поделения. Темата само на пръв поглед е маловажна. В тази област се въртят огромни пари. Затова не е изненадващо, че и там се е оформил обръч от фирми, свързани с ръководството на армията.

Така например снабдяването с хляб в по-голяма част от армията се осъществява от фирма "Нилана" ООД, в която дял има директорът на Изпълнителна агенция "Социални дейности на МО" Николай Цонев. Той притежава 191 дяла, което е малко над 31%, други 31% се държат от панамската фирма АД "Амтек груп инк". Останалите дялове се държат от Николай Тапаров и Йордан Воденичарски. И тримата съдружници са бивши офицери от армията. Освен това ги свързва дългогодишно приятелство с ексминистъра на отбраната Николай Свинаров. Цонев беше една година негов съветник в МО, а другите двама са се сприятелили със Свинаров покрай първия му братовчед - бившия банкер Цветан Начев. В началото на демокрацията пък Начев, Воденичарски, Тапаров и Цонев участват в създаването на Международна ортодоксална банка.

Начев, който е адвокат като братовчед си Свинаров и води предаване по тв СКАТ, е в много от фирмите на бившите офицери. Той дори е в сдружението "Обединен спортен клуб на МО" и в "Българска федерация за младежки и масов спорт".

"Сега" успя да установи, че "Нилана" доставя хляб в софийския териториален център (обхваща Софийска област), Военния университет във Велико Търново, всички военни болници в страната, Националната гвардейска част и няколко санаториума. На въпрос имало ли е конкурс за снабдяването, Министерството на отбраната отговори положително. Той е обявен през септември 2003 г., т.е. по времето, когато министър на отбраната бе точно Николай Свинаров. В него са се включили 3 фирми - "Хлебни изделия Лозенец", ботевградската "Профекс хляб" ООД и "Нилана". Тъй като "Профекс хляб" не внесла нужната гаранция, процедурата била прекратена. След това се минало на пряко договаряне с останалите фирми, тъй като сроковете притискали. Законът за обществените поръчки позволява това. И фирмата на Цонев спечелила.

Интересни връзки изскочиха и около кетъринговото хранене на армията. То бе въведено за първи път в Националната гвардейска част миналата година. Не е ясно точно как, но организацията по готвенето е дадена на фирма "Гергана Георгиева-Гери". Проверка на "Сега" показа, че въпросната компания не съществува изобщо на кетъринговия пазар. Тя е избрана след вътрешно обявяване на конкурс за фирменото хранене на гвардейците. Няма офис, а в информационната система АПИС е посочен адрес и телефон на счетоводна къща. Фирмата е активирана през тази година, като дейността й е фиксирана в "търговия на дребно в неспециализирани магазини с разнообразни стоки". "Сега" се опита да поговори с "Гергана Георгиева-Гери", но от фирмата отказаха среща, тъй като работата й била свързана с "класифицирана информация".

Същата фирма е спечелила храненето и в Националния военен университет във Велико Търново през май. Там се хранят около 600 души. Малко по-малко са столуващите в поделението на гвардейците. Изпълнителният директор на ИА "Социални дейности на МО" Николай Цонев призна пред "Сега", че "Гери" се снабдява с хляб от "Нилана".

Освен "Нилана" и "Гери" около армията са се оформили още няколко фирми, които са постоянно на пазара на армейското хранене. Основни снабдители на армията са "Рея'96" ООД, която доставя месо и месни продукти, ЕТ "Панда-Ивайло Пандов" - със зеленчуци и плодове, риба, яйца и пилешко месо, "Бяла мечка" ООД - осигурява мляко и млечни произведения, "Агрима" АД - безалкохолните и алкохолните напитки и ЕТ "Крис - МиГ-Георги Кръстанов". В повечето от тях също работят бивши военни.

За какви пари става въпрос? На година в армията се консумират около 4000 тона хляб. При средна цена от 60 ст. се получава около 2.4 млн. лв. Отделно в поделенията се доставят още кифли и банички, които също надхвърлят 2 млн. лв. За година армията изяжда около 1500 тона месо, почти 5 млн. тона пилета и риба и още толкова плодове и зеленчуци. Тук вече смятането и парите е малко по-трудна задача, но със сигурност става въпрос за поне 60 -70 млн. лв.

Дневната разкладка на войника е на стойност 5.10 лв. Гвардейците получават бонус от 59 ст., тъй като се смята, че те трябва да изглеждат по-добре и да се хранят повече, защото имат представителни функции. По време на полеви учения разкладката се увеличава с още 60 ст. За тези пари се полагат закуска, обяд и вечеря.

Преди десетина години армията пробва да даде свобода на командирите на поделения сами да си доставят продукти. Това обаче доведе до огромни финансови злоупотреби. Стари армейци помнят как в един от най-големите армейски корпуси командирите доставили десетки тона месо на цена 10 лв., а в магазините тогава мръвката вървяла по 6 лв. За да се прекрати тази далавера, армията създаде шест ТСЦ (Териториални снабдителни центрове), които пряко бяха ангажирани с доставките на хранителни продукти. Те са базирани в София, Пловдив, Плевен, Сливен, Казанлък и с. Радко Димитриево, Шуменско.

Сега идеята е, че като се въведе кетъринговото хранене, ще отпадне и най-малката възможност за корупция при доставките на храни. В момента трескаво и бързо се търси вариант за въвеждане на фирмено хранене в района на 4-и километър в столицата, където е разположено командване "Запад", военната академия "Г. Раковски" и сградата на Генералния щаб срещу "Пирогов". Началото на следващата година на кетъринг ще мине и 9-а бронетанкова бригада в Горна баня.

Николай Цонев: Получавам дивиденти от "Нилана", но не ходя там

Николай Цонев е изпълнителен директор на Изпълнителна агенция "Социални дейности на МО" от 2002 г. Преди това е бил една година съветник на министър Николай Свинаров. 1999-2000 г. е директор на дирекция "Управление на доставките" - МО. Завършил е висшето военно училище, Военна академия - Киев, УНСС и философия в СУ "Св. Кл. Охридски". Има дялове във фирмите "Чехия консулт", "Булпапер", "Нилана" и "Пакпапер".



- Г-н Цонев, откога сте акционер в "Нилана"?

- Тази фирма е създадена от трима бивши офицери от българската армия през 1993 г. Аз ефективно съм напуснал фирмата като управляващ през 1994 г. Тогава с колегата разделихме бизнеса и аз започнах да се занимавам с друг бизнес. През 1999 г., когато постъпих в министерство на отбраната, напуснах управлението на всички фирми. От 1994 г. там няма никакъв мой подпис. Дори не ходя там. Във всичките фирми участваме тримата заедно. Може някъде да има и чуждестранно участие, ако банката изисква това.

- А получавате ли все пак дивиденти от "Нилана"?

- Получавам, разбира се.

- През коя година фирма "Нилана" е сключила договор с МО за доставка на хляб?

- Аз съм очаквал този въпрос някога да бъде повдигнат, но как да кажа на колегата да не участва в този търг. Аз се обадих на колегата от фирмата, за да получа информация. Има пет териториални снабдителни центрове. Те са кандидатствали за този в София. Договорът е от 2004 г. и приключва през тази година. Има съмнения, че има акция срещу нас, защото изтича договорът.

- Знаете ли, че "Нилана" снабдява с хляб всички военни болници, Военния университет във Велико Търново, както и фирма "Гергана Георгиева - Гери" ЕТ, която от своя страна храни няколко поделения в армията?

- Казаха ми вчера, че тази фирма "Гери" снабдява само гвардейската част. Другите работи не ги знам.

- Знаете ли, че преди няколко дни за изхранване на Военна полиция са се явили фирмите "Нилана" и "Астела кетъринг"?

- Иди в Княжево (там се намира един от хлебозаводите б.а. ), за да видиш откога не съм ходил там. Истината е, че ние с другия колега не сме доволни от управлението на фирмата, защото непрекъснато се инвестира, а не се дават парички. Аз не участвам в мениджмънта и не знам какво става. Аз имам достатъчно работа тук. Тази фирма не ме интересува. Аз чакам пари.

- Нормално ли е според вас една фирма, която не съществува на кетъринговия пазар, като "Гери" да спечели конкурса за войсково хранене?

- За тази фирма наистина разбрах вчера. Дойде едно от моите момчета и ми каза, че фирмата е на една мацка, която чрез Тапаров (съдружника му в "Нилана") си снабдява кетъринга в гвардейската част. Може и това, което казваш, да е вярно. Важно е аз да съм чист.

- Познавате ли полк. Петко Пенков, който също работи за "Нилана" във Велико Търново?

- Нормално е в "Нилана" да има военни, защото колегата ми е военен.

- Не смятате ли, че има конфликт на интереси?

- Прочетох в нормативните документи какво е конфликт на интереси. Това е ситуация, в която служебните задължения и личните интереси се преплитат по начин, който може да доведе до вземане на решение, което не е в обществен интерес. Аз не участвам във вземането на решения в "Нилана".

- Но познавате много добре хората от Управление на доставките, с които преди години сте били колега.

- Аз съм на 50 г., а тези момчета, които работят в момента там, са доста млади. Аз вече не знам званията в армията. Така съм се откъснал. Само генералите знам.
Снимка: Архив "Сега"
От 1 януари 2008 г. няма да има наборници, които да поднасят на офицерите храната в столовите.
снимка: Борислав Николов
Николай Цонев
21
11208
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
21 Ноември 2006 23:39
Николай Цонев: Получавам дивиденти от "Нилана", но не ходя там


Ще се напикая от смях. Боже, този ли е толкова тъп или нас мисли за толкова тъпи, че да не го изгоним с камъни вън от пределите на държавата ни?
Или аз казах нещо смешно пак
21 Ноември 2006 23:53
А кога ще се заговори за Войнтех и Свинаров? Или за рязанията за скрап? Или за зареждането с медикаменти?
22 Ноември 2006 00:33
Не ходи човека те му ги носят девидентите у тях
22 Ноември 2006 02:15
Във Варна пак по времето на Свинаров събориха гарнизонната фурна, която се намираше на пъпа на Варна и терена размениха за 3 ли 4 мижави апартамента в София и Бургас. Игнат Раденков бивш герой на соц. труда подробно описва делаверата, но няма кой да го чуе...
22 Ноември 2006 05:52
Кат гледам-и тука е пълно с чумбери, както и у вчерашната статия за купуването на безценица на жилища от дипутати.
И кат гледам-не видим поне един с резана каска между дургарите с чумберите.
А га наш Сокол набиваше у тъпи бАтакистки и не само бАтакистки тикви, че сичкото каца с медо се дръжи от чумбери-то не беше риване, то не беше бане на сичкото фес.
Вижте се бре, братя българи, вижте се поне малко, да го бем...
22 Ноември 2006 07:41
Кацата с меда....
Конкретно тази каца - министерството на отбраната - се отбранява до последно от НДСВ. Червените другари разбира се също имат традиционно силни позиции в това министерство, а резаните там хич ги няма. За разлика от другите големи каци - земеделието, туризма, държавния резерв, бедствията и авариите... Виж, в здравната каца не съм наясно доколко са успели да бръкнат, ама не вервам да не са се разписали и там.
Та малко ти пресилен оптимизма, бай Хасане.


Редактирано от - Oraсle на 22/11/2006 г/ 10:11:27

22 Ноември 2006 08:20
За година армията изяжда около 1500 тона месо, почти 5 млн. тона пилета и риба

Моля пресметнете - по колко тона пилета на ден трябва да изяжда един новобранец? Или просто е "малка" техническа грешка...
22 Ноември 2006 08:31
Николай Цонев: Получавам дивиденти от "Нилана", но не ходя там...
е, господа форумци, става ли ви ясно как можем да забогатеем
22 Ноември 2006 10:08
Най напред един брадат виц : Когато Господ раздавал акъл, военните били на маневри. Той ги чакал на един мост, те минали през реката. Това военно началство се прави на прост ли или нас прави на прости. Като му прочетох "тактикотехническите" данни направо се възхитих. Пи то хиляда образования. Защо ли не са го направили нещо повече.?!Вай, вай, вайлллл много кродлив народ има сред управляващите. Тежко ни
22 Ноември 2006 10:10
Днес представяме още един възпитаник на философския факултет на СУ, то май и Чичо Фичо беше завършил същия ...
- Аз съм очаквал този въпрос някога да бъде повдигнат...
- Иди в Княжево (там се намира един от хлебозаводите б.а. ), за да видиш откога не съм ходил там. Истината е, че ние с другия колега не сме доволни от управлението на фирмата, защото непрекъснато се инвестира, а не се дават парички. Аз не участвам в мениджмънта и не знам какво става. Аз имам достатъчно работа тук. Тази фирма не ме интересува. Аз чакам пари.
- За тази фирма наистина разбрах вчера. Дойде едно от моите момчета и ми каза, че фирмата е на една мацка, която чрез Тапаров (съдружника му в "Нилана" си снабдява кетъринга в гвардейската част. Може и това, което казваш, да е вярно. Важно е аз да съм чист.


Боже този наистина е ужасно тъп галош.
и колко смело заявява:
- Прочетох в нормативните документи какво е конфликт на интереси.

Явно е господинчо, с каква цел си го прочел.
А пропос, как може да си главен акционер в една фирма и да не участваш в управлението й? Бе вие гус'да депутати хептен за бунаци ни вземате.
22 Ноември 2006 11:20
Това е само върхът на айсберга. Ами сегашните директори в м-то на отбраната? За тоя с Ламборгинито се разбра, но публикациите секнаха. Не е само той ... Вижте тези, които са назначени по времето на Близнаков. Един от тях, личен приятел на сегашния министър, се отказа от заплата в международна организация (10 000 евро месечно) и предпочете директорския пост в м-то на отбраната. Не поради патриотични съображения, нали?

Редактирано от - Nevezha3 на 22/11/2006 г/ 20:44:34

22 Ноември 2006 13:17
Бяла мечка ООД! Бела фирма , доставя бели продукти!
22 Ноември 2006 14:30
- Аз съм на 50 г., а тези момчета, които работят в момента там, са доста млади. Аз вече не знам званията в армията.
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума

Редактирано от - bot на 22/11/2006 г/ 14:43:29

22 Ноември 2006 15:20
Армията на Германия има в-ик, който излиза веднаж на две седмици и е 16 стр. , в-ик "б. Армия" излизавсеки ден 24 стр. и седмична луксозна брошура, Воена телевизия, списание "Б. Войн" , финансират в-ик "с извинение", "Мисия" и всичко това за да укрият на сладка служба , десетки бивши политически офицери . ЗАЩО?И КАК ЩЕ СТИГА ВОЕНИЯТ БЮДЖЕТ ?Военият бюджет на Германия е 1% от Б.В.П., нашият е 2.6% плюс целево финансиране на воените ни мисии- отделно от бюджета. През това време тежко болните умират без лекарства! Не сме ли виновни и ние с нашето мълчание? Обръщам се към всички строеви офицери изхвърлени от армията за сметка на разплутите , безчислени чиновничета!
22 Ноември 2006 15:35
resevist,
22 Ноември 2006 16:53
Резервист, , ама вземи си оправи името.От радост май си изял една буква
22 Ноември 2006 17:10
Мдааа... Преди 1990 г. войската беше 170 000 (ако съм сбъркал поправете ме, но не е на порядъци), имаше над 1200 танка и 300 самолета, които не седяха, ами се движеха... Войската беше хранена, обута, имаше пари за гориво и снаряди, стреляше на поразия, годишно имаше поне две големи занятия на дивизии и армии.
Сега - 45000 души (колко са с автомати?). Войската я гонят вкъщи събота и неделя, за да не я хранят, танковете не знам колко са, сигурно се броят на пръсти, за самолетите, които летят, сме сигурни. Не знам какъв е бил процентът преди да избухне демокрацията, ама сега са 2, 6!
Изводите всеки сам си ги прави!
22 Ноември 2006 17:13
Su, за танкоете оня с Ламброджинито е осигурил бутала - да ги бутат. А за самолетите - канапчета, да ги дърпат
22 Ноември 2006 19:05
Името не променя фактите. 2, 6% бюджет за отбрана е прекален лукс за фалирала държава. Парите биха стигнали , ако не злоупотребяваха безобразно алчни наглеци обслужващи "ОБГРИЖВАЩИТЕ "се коалиционни паразити!
22 Ноември 2006 19:25
resevist, прав си! Трябва да се купуват още Ламборгинита (за директорите от гражданския сектор на м-то на отбраната) и Поршета (за техните любовници).

Редактирано от - Nevezha3 на 22/11/2006 г/ 20:46:21

22 Ноември 2006 21:30
За всички форумци изказали мнение !!!
Е, и ......?????!!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД