:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,788,383
Активни 417
Страници 15,257
За един ден 1,302,066
Анализ

Новоприетите в ЕС - икономическото чудо не се случи

Източноевропейските правителства години наред мамеха своето население заради влизането в ЕС. Сега е време да се погледне истината в очите
РОЙТЕРС СНИМКИ
16% от трудоспособното население на Полша произвежда в аграрния сектор по-малко от 3% от БВП, а във Франция същите 3% от БВП в този сектор се произвеждат от 4% от трудоспособното население.
Източноевропейците явно не се справиха с ролята на локомотив за стара Европа, каквато им бяха отредили преди няколко години. В Унгария, Полша, Чехия и Словакия политическите проблеми доведоха до безредици и протести, корупционни скандали и междуетнически конфликти. Не са цветущи нещата и в икономиката. Най-остро това се усеща в Унгария, където бюджетният дефицит през тази година ще достигне 10% от БВП. Какво се случва в Източна Европа?



Отричане от Стария свят



Преди три години, когато осем държави - бивши членки на съветския блок, завършиха процеса на влизане в ЕС, никой не можеше даже да си представи днешната криза. Тогава благополучната и вдъхваща големи надежди Източна Европа се готвеше да постигне безпрецедентни резултати. Икономически ръст от 5% на година, ниските данъци за бизнеса и квалифицираната работна ръка трябваше да привлекат колосални инвестиции от западни компании. Официалната финансова помощ на ЕС трябваше също да помогне за просперитета. Правителствата на източноевропейските страни, дошли на власт с лозунга за влизане в ЕС, излъчваха оптимизъм и увереност в утрешния ден.

Голяма част от източноевропейците не бяха обаче убедени в изгодата от присъединяването към ЕС. Активизираха се националистически политически движения, които проповядваха идеята, че не е добре едва измъкнали се от прегръдката на един голям брат - СССР, страните да се хвърлят доброволно в обятията на друг - ЕС. За да тушират тези настроения, правителствата бяха принудени да обещават твърде много. Така например популярното сред селското население движение "Лига на полските семейства" се обявяваше рязко срещу влизането в ЕС до момента, в който управляващите не гарантираха щедри дотации за полските фермери. Политиката на обещанията създаде у източноевропейците устойчивата вяра, че самият факт на влизането в ЕС ще доведе до икономическо процъфтяване.



Чудото не се случи



Независимо от на пръв поглед нелошите макроикономически показатели реални дивиденти от присъединяването към ЕС засега източноевропейците не усещат. Полша си остана страната с най-високо ниво на безработицата и най-неефективно селско стопанство в Европа (16% от нейното трудоспособно население произвежда в аграрния сектор по-малко от 3% от БВП, а във Франция същите 3% от БВП в този сектор се произвеждат от 4% от трудоспособното население). Унгария се оказа на границата на фалита. За да го избегне, правителството вдига данъци и съкращава социални разходи. Въпреки това по жизнено равнище унгарците не са се приближили даже до Италия или Испания.

Страните от Западна Европа пък са затънали в собствените си икономически и политически проблеми и съвсем не им се занимава с повишаването на жизненото ниво на Изтока. Източноевропейците могат свободно да се придвижват в ЕС, но продължават да работят главно нелегално, тъй като трудно получават нужното разрешение за легален труд.

И докато специалистите се затрудняват да определят ползата от такава миграция за западния пазар на труда, те са категорични, че самата Източна Европа не печели от нея. Вместо да развива своята национална икономика, най-активната и квалифицирана част от населението напуска страната. По неофициални данни само от Полша са емигрирали около 2 млн. млади хора, като само половината от тях работят легално.

Можеше ли да бъде другояче? Исторически погледнато, Източна Европа нито веднъж не е била люлка на икономическо чудо. За да прекъсне тази тенденция и да мине в качествено ново състояние, всяка източноевропейска страна трябваше да разработи своя стратегия за развитие, да намери конкурентни предимства и да заложи на тях. Така както навремето постъпи Испания например. Източноевропейците имаха прекрасен шанс за това - страните преживяваха национален подем и все още не бяха вързани с правилата на ЕС. Да се създаде и реализира подобна стратегия обаче не е лесна работа, тя изисква наличието на ярък лидер и силен екип.

В Източна Европа обаче в момента на влизането в ЕС властите послушно следваха командите на Брюксел, чиято основна задача бе не националното развитие, а изпълнението на безкрайните нормативи на Еврокомисията. Те упорито убеждаваха своите избиратели, че най-важното за страната е влизането, а по-нататък под мъдрото ръководство на Брюксел всичко ще се нареди от само себе си.



Без воля за подвиг



Фактически онези непопулярни икономически реформи, с които сега се опитва да спаси страната унгарският премиер Дюрчани, трябваше да бъдат извършени преди 3 години. Но тогава правителството бе притиснато между ангажиментите пред Брюксел и големия бизнес, от една страна, и необходимостта да се омилостиви електоратът, за да не се противопостави на "европейския избор". В редица страни на проведените референдуми гражданите едва не казаха "не" на ЕС (като в Полша). Затова не е странно, че нито едно източноевропейско правителство не посмя да каже честно на избирателите си, че за подобряването на жизнените стандарти - при това в достатъчно отдалеченото бъдеще, те ще трябва здраво да се потрудят. Вместо това те наблягаха на добрата икономическа ситуация, която след влизането в ЕС ще стане още по-добра. Това всъщност е онази лъжа, за която така образно се изказа Дюрчани: "Нито една европейска страна не постъпи така тъпо като нас. Аз едва не умрях, когато в течение на година и половина ние трябваше да се преструваме, че управляваме. Вместо това ние лъгахме - сутрин, обед и вечер".

Лъга не само той, лъгаха всички, просто само той си призна. За да поддържат у населението усещането за ръст на благополучието, правителството трябваше да намали данъците и да увеличи бюджетните разходи. Това обаче доведе до огромна държавна задлъжнялост и бюджетен дефицит.

Не се оправдаха надеждите за ръст на чуждестранните инвестиции и нашествие на западен капитал. Капиталът, разбира се, дойде и купи всичко, което му се стори интересно, но не започна да създава нищо ново и крупно. Инвестициите бяха главно в покупката на приватизиращи се предприятия, а доходите от това кабинетът похарчи за запълване на бюджетни дупки. Очакването за износ на производство от Западна Европа в Източна се оказа силно преувеличено. Много западни предприятия искаха, но не се решиха да направят тази стъпка. В Германия например профсъюзите организираха мощен отпор срещу износа на производство. Немските работници се съгласиха да работят по-дълго и за по-малко пари само и само заводите да не бъдат пренесени в Източна Европа. Онези, които се решиха да изнесат част от производството, се насочиха към Китай, където все още е много по-евтино (преди влизането в ЕС заплатите и цените в Източна Европа скочиха), а и китайският пазар е по-голям и расте по-бързо.



Добре дошли в периферията



Мнозина и досега не могат да проумеят как отличните икономически показатели в отчетите на източноевропейските страни могат да се съчетаят с толкова лошо реално положение на нещата в региона. Съществува мнение, че новите са подходили "творчески" към съставянето на статистиката, както това навремето направи Гърция, за да влезе в еврозоната. На тази мисъл навежда и коментарът на еврокомисаря Хоаким Алмуния, който разкритикува унгарската финансова отчетност, отбелязвайки твърде голямата доза измисленост в нея.

Наистина трудно е да си представим, че в ЕС не са забелязали тази практика. Естествено, решението беше по-скоро политическо. Някои страни бяха взети "на доверие", разчитайки да се оправят с тях по-късно. Най-красноречивият пример за това е Полша, чието присъединяване така страстно желаеше Германия. В момента на влизането в ЕС над 30% от населението на тази страна бе фермерско, а безработицата бе около 20%. Бе много трудно да се намерят в реалността признаците за икономическия ръст, така смело рапортуван на хартия. Днес икономиката на Полша е в приблизително същото състояние: голяма безработица, бедни селяни, които почти нищо не могат да продадат на европейския пазар - там има достатъчно френски и испански производители.

В Брюксел обаче и сега не виждат поводи за безпокойство и продължават да настояват, че Източна Европа трябва да продължи да следва съществуващата система, а не да изобретява някакви собствени планове за развитие. Следващата поставена цел е влизането в еврозоната.

"Ако говорим за икономическата ситуация, Полша и Чехия се намират в благоприятен период на внушителен икономически ръст. Очаква се тази година ръстът на полската икономика да е 5,3%, а в следващата - 4,3%. В Чехия тази година да е 6%, а следващата - 5%. В Унгария фискалните проблеми ще понижат икономическия ръст до 2%. Ако говорим за политическата ситуация, аз не бих я характеризирал като криза, а по-скоро като политическа неопределеност. Независимо от всичко това трите страни трябва да направят еднозначно приемането на еврото свой политически приоритет. Но аз не очаквам тези страни да влязат в еврозоната в текущото десетилетие, както това бе планирано преди няколко години. Има различни причини за забавянето. В Чехия и Полша това е преди всичко липсата на политическа воля минаването към евро да се постави като приоритетна задача, а Унгария не е икономически готова за това. Според мен Полша и Чехия ще могат да минат на евро между 2010 - 2012 г., а Унгария - две години по-късно", смята главният икономист на Deutsche Bank Норберт Валтер.



Изтрезняването



Сега бъдещето на източноевропейските страни зависи от това колко адекватно могат да оценят ситуацията, в която се оказаха. Може да се говори за два варианта за изход от ситуацията.

Първият е унгарският. Правителството най-накрая казва на народа истината за действителното положение на нещата и започва жестоки икономически реформи - съкращава социалните разходи, а всички възможни данъци се повишават. На оздравяването на унгарската икономика обаче може сериозно да попречи националното популистко движение, което оглави вълната протести. Засега правителството на Дюрчани удържа фронта, не без помощта на Брюксел. Ако обаче то сериозно се разклати и падне, на власт най-вероятно ще дойдат десните популисти от "Фидес". Тогава Унгария ще тръгне по втория възможен път, по който уверено крачи Полша.

Полският път - това е здраво омешана с популизъм постоянна политическа нестабилност, липса на силен лидер, който би спечелил доверието на населението, за да проведе болезнените реформи. Сегашното полско правителство начело с близнаците Качински, дошли на власт благодарение на популистката програма на партията "Право и справедливост", обеща да направи държавата по-евтина, да построи жилища за бедните и да се бори с корупцията. Сформирайки правителство с откровено маргинални партии като "Самоотбрана" и "Лига на полските семейства", полското правителство напълно върза ръцете си. За никакви икономически реформи не може да става дума, тъй като те моментално биха свалили кабинета. Полша все повече затъва в блатото на популизма.
Снимки: Ройтерс
Демонстрации пред унгарския парламент срещу правителството на Дюрчани. През есента Унгария изпадна в най-тежката си политическа криза след приемането в ЕС.
Снимки: Ройтерс
Премиерите Качински и Дюрчани. Двамата избраха различни политически практики, но резултатът може да е фиаско. Първият е явен популист с ограничени въможности за действия като премиер, втория бе принуден да провежда тежка рестрикции.
91
5186
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
91
 Видими 
27 Ноември 2006 23:38
Има и трети вариант
Снишаване - и да става каквото става
Един вид либерална стратегия по източноевропейски.....
27 Ноември 2006 23:54
Аман от предупреждения да не очакваме нищо хубаво!
Имам чувството че някой им ги плаща тия предупреждения.
Да не би случайно да е възможно да стане по-лошо от сега?
За мене - не. За една много малка част от населението обаче, която в момента се чувства изключително комфортно, наистина ще стане по-лошо.
Виждам даже и някои приятни неща: абсолютните безпределни господари на тази жалка държавица на 1 януари ще се събудят изтрезнели като слуги на нови господари.
28 Ноември 2006 00:06
Редактирана статия но и без редактирането безброй глупости.
"Новоприетите страни" са комунически!
Правителство и народ не знаят кой пие кой плаща!Не знаят що е глава що е задник!
28 Ноември 2006 01:05
Не се оправдаха надеждите за ръст на чуждестранните инвестиции и нашествие на западен капитал. Капиталът, разбира се, дойде и купи всичко, което му се стори интересно, но не започна да създава нищо ново и крупно. Инвестициите бяха главно в покупката на приватизиращи се предприятия

Имаше си баш нашествие на западен капитал при тех, додека ний правехме "плавен преход", кажи речи целата автомобилна индустрия са изнесе в Словакия и Чехия и пр..
Но според тъпите авторе на статията, не било създадено "нищо ново и крупно".
Тва още един път доказва, че поръчаните манипулативни ченгесарски статии са предназначени единствено за затъпяване на читателете и требва да са посрещат с присмех и освиркване от грамотната публика.
Сага, макар и със закъснение, капиталете са насочват към нас и то в пропорционално по-големи размери от тия в Централна Европа.
Чуждестранният частен капитал обаче е убийствен за ченгесарете, затва и все повече ша бълват змии и гущери и секакви такива "анализи" ша вадат от аналните си отверстия.

28 Ноември 2006 01:41
И няма как да се случи. Светът се промени, а отличниците вишеградци не го разбраха. Те не осъзнаха, че на тях им беше даден кредит в други политически условия, които днес не съществуват. Те си останаха със соц мисленето, че някой ще им налива непрекъснато в гърлата задето попържат а ла Данко Хаирсъзина от БГ. Свърши, мандалото лопна, световната икономика се измести към Далечния Изток. Идеологическият враг го няма, има бизнес интереси. Пък и Путя каза, че няма да плаща за разширението на ЕС и НАТО. Еех, славни времена бяха, когато бай‌ Тошо целуваше гъз, и ресурсите течаха.
28 Ноември 2006 02:03
Мда-а-а-а-а, да му мислят и да се готвят предстоящите наскоро за приемане. И умната...
28 Ноември 2006 02:15
5-6% растеж на БВП е висок!
Стара Европа и Америка не са виждали подобно темпо от десетилетия!
Страни от Стара Европа показаха за пръв път от години растеж а не спад на БВП поради имгрантите от новоприетите страни!
Статията е некомпетентна!
След разширяването си цяла Европа е в възход!
28 Ноември 2006 02:31
Др. Тодаре,
Чудото в западна Европа след ВСВ му трябваха над 10-20 години, а у нас досега сериозни реформи не е имало, всичко ще почва в ЕС. В западна Европа имаше денацификация, план Маршал и американски чадър*, без които нямаше да има чудо. За нас ЕС е плана Маршал, НАТО и базите са ни американски чадър.

* Смята се, че ако европейските страни нямаха американски чадър и сами се грижеха за сигурността си, никога нямаше да отделят средствата за инвестициите, нужни за "чудото". В началото парите от Маршал съставяли 50% от всички инвестиции (Франция в 1949-52).
28 Ноември 2006 02:44
"Капиталът, разбира се, дойде и купи всичко, което му се стори интересно, но не започна да създава нищо ново и крупно. Инвестициите бяха главно в покупката на приватизиращи се предприятия..."
Автора явно малко разбира от пазарна икоомика и цикъла на инвестициите!
Щом като влезе в страната ни капитала почва да циркулира.
Този които е продал стара фабрика може да вложи капитала в "ново","крупно" да модернизира и т.н. даже да ги остави в банкови депозити България печели!
28 Ноември 2006 03:12
"Чудото" в Германия след ВСВ стана благодарение на наложената им демокрация и масивни американски инвестиции!
Американските инвестиции бяха доходоносни поради евтината работна ръка и, най важното, най високо квалифицираните специалисти в света по това време.
Към това се се прибавя и най честната и ефективна държавна администрация в историята на Европа.
Товa в България неможе да се случи!Ние страдаме от руско турска корумпираност и комунистическа некадърност.
Българското образование е менте!
28 Ноември 2006 06:14
Както и да усукваме , Икономическото чудо е възможен резултат от Политическото ... Продължаваме да си внушаваме , че То се е състояло и си кукаме в очакване... Слепи сме , та не виждаме що става ? Статистики...

28 Ноември 2006 06:37
За България и българското земеделие може да се каже очевидното: то няма да прокопса, докато печалбата отива изцяло в търговците и посредниците. Без земеделие нямаме хранително- вкусова промишленост, която е силно конкурентно способна. Една от най- тъпите грешки е дърленето срещу Русия - най големият ни пазар. Все едно Мексико да се блещи на САЩ.
28 Ноември 2006 06:49
Хубава статия- нещо по-различно да чуе човек. Колкото до нас- аз лично се надявам че под чуждия натиск ще се проведат правни и политически реформи, които ще ни помогнат да изградим гражданско общество и ще ни помогнат да се оттървем от тая пасмина от ДС дето ни е хванала за гушите. Какво имаме да губим ?
28 Ноември 2006 09:04
проблемът на България, на българското общество не е технически
за да има реформа трябва да бъдат подменени изцяло всичките управленски структури заедно с техния грунд. Защото те така са напправени за да изключат каквато и да било рационалност. А действие според правилата е рационално действие.
Управлението се гради по "естествен" път и с топли връзки - то е семействено архитипически. В него са важни вътрешната лоялност и конкурентност едновременно. Правилата които действат създават всекидневно корупционните практики. Основния принцип е защо да го правим по-бързо по-качествено и по-ефективно ако от това нищо ни печелим ние. Тези т.н. трудности от техническо естество - примерно няма мрежа в държавните институции - е планирана трудност. Множество дублиращи звена, лошата комуникация и координация при брилянта имитация на най-новите административни модели за показ - всичко това органично се вплита в "капитализиране" на институционалните места и връзки
Кагато слушах встъпитилните думи на Кунева пред комисията - ето образец на тази цяла система. Блякаво безсъдържателно говорене, целта на което е да я припознаят бюрократите - "наша" е и няма да създава проблеми с наивния романтизъм или тесния професионализъм, знае как да се преддставя и имитира загриженост и ефективност
Сега кой и какви правила ще блъска тук за да се лиши от това удоволствие да имаш власт и да нямаш никаква отговорност...........
28 Ноември 2006 09:18
Пари при пари отиват - но не многото при малкото, а молкото при многото...НЪЛ ТЪЙ! Добре, че като потребители ще бъдем защитени от ПРЪМОВА!!!!!
28 Ноември 2006 11:16
има си добри и лоши страни в това членство. ние повтаряме грешките на другите новоприети. при нас е същотот. почти никакво усвояване на фондовете, корупция, налагане на теорията за нископлатена работна ръка и тн и тп. мисля, че ние българите не трябва да бъдем индиянците на европа, а хора с достойнство и манталитет, хора със самочувствие. когато българия е била цивилизацията в европа във франция и германия са били доста по-назад. мисля, че трябва да станем една швейцария на балканите, да го направим, даже и без еврочиновниците.
28 Ноември 2006 11:23
А сега каква стана тя, кой ми .... у гащите
Ама като гледам какви умници са се наредили по-горе да дават акъл FL, чич Фич и мирмидонеца Тодар, дето Европа не са я виждали през плет. Всеки си пее по принципа "Кво си баба знае оно си баба бае" - FL вдига лозинги против комунизма, чичо ви Фичо за след 2-та световна война и плана Маршал, като, че ли има нещо общо сегашната ситуация с тогавашната, а на мирмидонеца пак му се превиждат платени ченгесарски статии даже в западните списани.
Господи защо ни мъчиш толкова, а не слезеш от небето и си прибереш верисиите дето си ги раздавал.
Ами кво да кажем ние с гайдите дето сме в Унгария и получаваме унгарски пари и ги харчиме на унгарски цени. От тези умници по-горе не можем да си отворим устата.
В общи линии статията е вярна.
28 Ноември 2006 11:26
АХАХАХАХАХАХА Нямало нашествие на капитал... Ами как стана тогава така, че в Чехия например дори алкохола и цигарите са доста по-евтини от българските /за храната е излишно да говорим/, а средната заплата е около 550 Евро? Де да има и тука така - литър бира за 10 стотинки, Виктори за 2 лева, килограм сух шпек за 3 лева и заплата от 1000 лева - пък вийте колкото искате след това.
28 Ноември 2006 11:39
И докато специалистите се затрудняват да определят ползата от такава миграция за западния пазар на труда, те са категорични, че самата Източна Европа не печели от нея. Вместо да развива своята национална икономика, най-активната и квалифицирана част от населението напуска страната. По неофициални данни само от Полша са емигрирали около 2 млн. млади хора, като само половината от тях работят легално.

Наистина хубава статия, браво на автора, тури им яко го на всички глобалистки умни деца в българско.
Де ги веролом и юмжиту да четат и да се маят.
28 Ноември 2006 11:46
Статията ми хареса. Проблемът е посочен съвсем ясно - следват се директиви от Брюксел и се вярва, че като влезем в ЕС всичко някак ще се нареди. Само че нещата не се нареждат от само себе си, а сам си ги нареждаш или някой друг ги нарежда както на него му харесва. Къде е собствената стратегия за развитие? Ами просто такава няма. Политиците са едни Андрешковци нахлузили маркови дрешки, на които обаче провинциализма и липсата на каквито и да е управленски способности им личат от пръв поглед. Народът или е изпаднал в апатия и виси по кафенетата, или гледа да се спасява - както посочва авторът с работа на запад, често нелегална, което с нищо не допринася за подобрение положението на страната - активните хора напускат, остават тия по кафенетата.
28 Ноември 2006 12:03
Статията е от сп."Експерт". Вероятно става дума за руското издание. Това обяснява глупостите написани в нея. Няколко сравнения само. Страните от ЦИЕ правят средногодишен ръст от 5-6% на фона на мощно нарсастване на цените на петрола и суровините. Русия, за която най-силно важи "гроздето е кисело", и която е главната облгодетелствувана от ръста на тези цени, трудно постига повече от 7%. При това предимно за сметка на екстензивен ръст. Повечето страни от ЦЕ успяха да съхранят индустрията си и се радват на стабилни инвестиции в автомобилостроенето (ако и някой да смята, че са се превърнали просто в асемблатори). Процесът на интеграция няма да продължи 1 година, по-скоро 10-15, но резултатите са видни. Показателно е сравнението с останалите зад борда на ЕС. Сравнете развитието на една Сърбия, БиХ, Черна Гора, Украйна, Белорус и т.н. и всичко си застава по местата. Подобни статии не са сериозни и имат по-скоро вътрешнополитическо значение.
28 Ноември 2006 12:18
Хиршфелд,
Или статията или ти ... единия е манипулатор, но кой ...

Сигурно не е вярно, че : "Вместо да развива своята национална икономика, най-активната и квалифицирана част от населението напуска страната."
Или викаш, най-активната и квалифицирана част са създания като Н. Василев и миленчу Велчев. Дето се върнаха в България и я ... "оправиха"
28 Ноември 2006 12:20
Mrx++
[Златен]
от Germany
Ами кво да кажем ние с гайдите дето сме в Унгария и получаваме унгарски пари и ги харчиме на унгарски цени. От тези умници по-горе не можем да си отворим устата.

А бе то човек не мож ти затвори устата, ама кат си я отваряш, кажи поне нещо умно, за да е от полза за по-простите от теб.
Я дай малко унгарски опит, как така Унгария имаше през 1970 г. БВП (5, 5 млрд.$) 2 пъти по-малък от България (11, 2 млрд.$), а пред 1997 г. (45, 7 млрд.$)- 4, 5 пъти повече от България (10, 2 млрд.$).
Революции ли правиха тия хора, додека ний са перестройвахме, та сага ша требва и унгарците да гоним, кат че ли си немаме друга работа?


Редактирано от - другаря Тодар Живков на 28/11/2006 г/ 12:53:02

28 Ноември 2006 12:30
Очевидно статията е манипулативна.
Не ме интересува нито лицето Х, нито Y. За мен е важен макроикономическия поглед. Това, че ти не си се справил с промяната, не означава, че нещата като цяло са зле. Макроикономически ЦИЕ се развива в ЕС доста по-добре, напук на външни ценови петролни шокове. И по-добре ще става. Европа просто се интегрира. Трудно беше и в бившите източни провинции на ФРГ, но с времето разликите се топят. Който смята, че в еС няма перспектива - да стяга куфарите за Русия. Там, където явно е по-добре, според авторите на "експертната" статия.
28 Ноември 2006 12:32
Аз не участвам в сделки като групировката НДСВ, заяви националният селекционер Христо Стоичков пред bTV, цитиран от БГНЕС. Той каза, че Столичната община е продала имот на заместник-председателя на НДСВ Пламен Панайотов на много ниска цена без да казва подробности.
Той "чико" отдавна е известен, как си приказва, но интересно все пак дали е вярно това за мекерето Пл. Панайотов?
28 Ноември 2006 12:41
Хиршфелд,
Toва със стягането на куфарите за Русия не схванах, от къде го заключи. Няма да спекулирам за логиката ти, надявам се да можеш да го аргументираш с нещо повече.
Очевидно ... статията е манипулативна за някой бг-политик с макроикономически полюции нощем. България дари на света за 10 години около 1/4 от работещето си население като емигранти. Да ми говориш на фона на тези данни, че аз не съм се справил в България и затова съм избягал там където съм е толкова смешно и нелепо, че и ти щеше да се попикаеш, ако можеше да мислиш трезво и без предразсъдъци.
България няма адекватни политици на власт и това е очевадното! И макроикономически и микро... пак се вижда, когато имаш време да се огледаш трезво.
Надявам се да имаш спокойсвието да си преосмислиш репликата. Защото и макро и микро погледнато говориш празни приказки.
Успех!
28 Ноември 2006 12:49
Хиршфелд,
бъдещето е ЕС, няма спор. Въпросът е, че за да ти помогне Господ, трябва да си помогнеш сам. А в бившите соц. страни и по-специално в България градивна, ориентирана към реални цели разработена стратегия няма. Има пасивност, емиграция и залитане по националистически движения.
28 Ноември 2006 13:04
Макроикономически България наистина понижи безработицата си, но това стана за сметка на огромното количество емигранти. Така че нека да не си говорим със псевдо-макроикономически локуми, а да погледнем още по-макро, тогава ще се види най-добре, кой кум, кой сват и кой на булката брат. Стига на Хиршито да му се гледат, щото днес май са му още съненки очичките.
28 Ноември 2006 13:05
Така - тръгваме от куфарите. Когато един руски вестник пише за това, как перспективите не са се оправдали, ако статията не е просто политическа манипулация (както някои смятат, че не е ), то тогава излиза, че се предлага алтернативно развитие. Какво е то ? Без коментар.
Колкото до това дали България има стратегия и какво е причинило емиграцията...
Доколкото България в политически план не е населението, а управляващата класа, тя определено има стратегия и я следва вече повече от 20г. За тази управляваща класа, емиграцията е страничен проблем, който в случая носи и известни допълнителни изгоди във вид на млрд. евра пратени до семействата. Очевидно на нея не и пука за това, че стотици хиляди са емигрирали. Но всичко това няма нищо общо нисто с ЕС, нито със статията, която коментираме. За нашата държава алтернатива на ЕС в изминалите 20 и в следващите 20 г очевино няма.
28 Ноември 2006 13:11
Много качествено списание ( Натиснете тук ) , между другото. Препоръчвам на специалистите, пък и на хора, които се интересуват от темата.
28 Ноември 2006 13:15
Чета го редовно. Това не пречи да има доста манипулативни статии. Примерно горната или някои за Грузия...
28 Ноември 2006 13:18
Дадох линка за другите форумци, нямах предвид теб. Специалисти са хора, които разбират от дадена материя, боравят с факти и въз основата на тези факти правят достоверни изводи. Но това не пречи спорът ви със Скаличански да е изключително забавен и лично аз го чета с интерес
28 Ноември 2006 13:22
Мненията се въртят около това "в България е лошо и хората затова емигрират". Че това е вярно, едва ли някой спори. И какво да правим? Ами да го направим по-добре, да вървим нанякъде. Накъде? Ами защо да не видим накъде емигрират хората и да тръгне цялата страна по този път?

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
28 Ноември 2006 13:24
Хирш...,
Независимо дали една статия е публикувана в руски, френски или панамски вестник, произхода й не обуславя политическата манипулативност!
Автора пише още:
"Можеше ли да бъде другояче? Исторически погледнато, Източна Европа нито веднъж не е била люлка на икономическо чудо. За да прекъсне тази тенденция и да мине в качествено ново състояние, всяка източноевропейска страна трябваше да разработи своя стратегия за развитие, да намери конкурентни предимства и да заложи на тях."
тук аз лично виждам само добронамереност, а Хирши-то може би манипулация.
Още един напълно верен абзац:
"В Източна Европа обаче в момента на влизането в ЕС властите послушно следваха командите на Брюксел, чиято основна задача бе не националното развитие, а изпълнението на безкрайните нормативи на Еврокомисията. Те упорито убеждаваха своите избиратели, че най-важното за страната е влизането, а по-нататък под мъдрото ръководство на Брюксел всичко ще се нареди от само себе си."

Хиршито и в него може би вижда долна лъжа?! Та ако позволяваш да те попитам директно:
-Кое точно е манипулирането в тази статия?
28 Ноември 2006 13:29
Извинявам се, може би попрекалих малко със закачката, но си припомних споровете покрай Крамник-Топалов. Същата схема - не се гледа кой как играе, стабилността в позициите, припряността при изчисляването на вариантите, а просто се кара по логиката единият е наш, а другият - руснак. Тука същата работа - България е източноевропейска страна, а "Есперт е руски вестник" . Е не става така номера, лозунгохвъргачи и без това си има в изобилие.
28 Ноември 2006 13:31
"Стратегията" се състои в половинчато следване на директивите от Брюксел, обикновено със закъснения. Погледнете политиката на старите страни-членки. Австрия например непрекъснато реформира законодателството си, от 2007 влиза в сила новият търговски закон, Corporate Governance кодекса се обновява всяка година, вече има SE - акц. дружества на ЕС ниво и пр. - безброй примери мога да дам. Старите членки непрекъснато се развиват, а ние, дето толкова има да наваксваме.....си мислим, че като влезем в ЕС всичко някакси ще се оправи, само "да се закачим".
28 Ноември 2006 13:34
Думата анализ, означава - разбор на събития, които са се случили.
Ако на някакъв семинар за млади български дипломати са те учили да предлагаш винаги на края на анализа си успешно решение ... само мога да се смея. Щото тогава наистина може да не се чудим, защо всяко недоносено бг-политиче и дипломатче днес си вярва, че то има правилното решение. Понякога решенията не се виждат веднага и не е нужно нито себе си да напъваш нито други хора да насилваш да ти дават решение.
Най-градивно се мисли, когато нямаш излишен стрес, но все пак малко стрес трябва. Така че търси баланса!
За мен разборът на случилото се, който тази статия прави, плюс някои напълно добронамерени алтернативни идеи, (без гръмки твърдения, че това са решенията) които подхвърля я правят ценна и полезна да се прочете от хора търсещи решения. Но не и от хора, които си мислят, че знаят вече решенията и само нисшите слоеве от българския плебс не ги разбира, като в тези слоеве сигурно минават и такива като мен, които не разбират "висшата" макроикономическа култура на недоразумения на висшето образование като Н. Василев и М. Велчев например.
28 Ноември 2006 13:40
Като говорим за Австрия ми се иска да допълня, че Австрия не се засили да става член на НАТО, за да я вземат в ЕС. И ми беше безкрайно весело да чета и слушам някои наши водещи дипломати и тяхната платена прислуга да ми обяснява, как ако не бяхме станали първо член на НАТО нямаше да влезем в ЕС, защото Русията щяла веднага да ни окупира. Може би на някои други също ще е смешно, но не се шегувам и днес има недоразумения в политиката ни, като например военния ни министър Близнаков, който още вярва, че ако не вкараме американските бази у нас, то Русия утре още ще ни окупира. Това е за съжаление качеството на управляващите ни политици днес. За мен това е трагедия.
Милия преди седмица каза, че ако нямало да му отпуснем пари, по-добре да сме излезли от НАТО, мислейки си, че сигурно ни е заплашил и стреснал с тази "клетва".
28 Ноември 2006 13:52
Всичко е ясно, няма смисъл да си губим взаимно времето.
28 Ноември 2006 13:58
Ето ви още една типична статия от нароилите се напоследък.
Четете я внимателно, доста пасва на предишната и дано ви уврат главите.

СЕВЕРНАЯ КОРЕЯ - СИМВОЛ СВОБОДЫ ВЫБОРА

КНДР ДАЕТ ЗРИМЫЙ ПРИМЕР СОПРОТИВЛЕНИЯ АМЕРИКАНСКОМУ ДИКТАТУ


Ядерные испытания, проведенные 9 октября Корейской Народно-Демократической Республикой (чаще именуемой Северной Кореей), если и не изменили (что, вообще-то, невозможно) мировую военно-политическую ситуацию, то весьма всколыхнули ее. Причина тут, конечно же, не в том, что крохотная КНДР способна кому-то угрожать военной силой, а в том, что республика все более становится неким символом противостояния прогрессирующей агрессивности США... И это не может не служить для кого-то укором и источником психологического неуюта, а для кого-то грозным предвестником будущих глобальных антиглобалистских потрясений. С другой же стороны, стратегическое положение Корейского полуострова очевидно - он находится в центре треугольника "Китай-Россия-Япония". И для Соединенных Штатов, все более производящих лишь бумажные доллары и биржевые котировки вкупе с новыми ядерными боеголовками, более чем соблазнительно установить над полуостровом полный контроль.
С учетом всего этого развернутый анализ "синдрома КНДР" представляет несомненный интерес, заслуживающий не одной статьи. Однако автор попытается сказать что-то по этой теме в рамках газетной полосы.

СЕВЕРНАЯ И ЮЖНАЯ КОРЕЯ - ЧТО ЖЕ ЭТО ТАКОЕ?

Корейская проблема многоаспектна и неоднозначна. Тут важны не только военно-политический и военно-технический аспекты, но и чисто политический - вокруг КНДР (Северной Кореи) и Республики Корея (Южной Кореи) напластовано немало лжи (первую безоглядно чернят, вторую раскрашивают в исключительно преуспевающие цвета). А ведь как впечатления объективных наблюдателей, так и простая статистика наводят на серьезные раздумья. Некоторые усредненные данные по двум Кореям приведены в таблице.

*****

Сергей БРЕЗКУН
профессор Академии военных наук


Натиснете тук


Редактирано от - bot на 28/11/2006 г/ 14:06:29

28 Ноември 2006 13:58
Благодаря ти Хирш...,
радвам се, че ме разбра. Или поне ще се насиля да си мисля това, което е добронамерено да си мисля за теб. Другото не си заслужава да го коментирам.
Макар че и народа ни има не малко поговорки по темата. Както и да е, аз я приемам за изчерпана, а теб за разбрал, колко големи точно са рамките на макро-то
28 Ноември 2006 14:03
мда ... опасенията ми се оказват май истина, но вари го печи го ... на гайда мирише.
Защо реши, че свободата на избора на Северна Корея корелира със свободата на избора на България?
Ти още малко за върл русофил ще ме изкараш, че чак параграфа ще ми завиди.
Хирши... стегни се, надали си глупав човек. А в нашата статия по-горе ... има не малко истини. Които не ти се ще да обмислиш дори. Една спекулация на темата е, че си елемент на властта и гледаш да я крепиш. Не е задължително да е вярна, но поне ще покаже от къде ти идва изгодата. Щото ако си вярваш, че България наистина съществено си е подобрила макроикономическите показатели ... то си голям тъжен наивник. Стегни се!
28 Ноември 2006 14:10
За съжаление автора е много прав с тази статия.Чета тука глупави расъждения от рода че били платени статии и други подобни.Живея в чужбина и виждам нещата от друг ъгъл не от манипулираното представяне на нещата в България.Абе вие имате ли си въобще понятие в какви лайна живеят
хората в Бг. Какви са тези тъпи въпроси от рода по лошо от това не може да бъде.МОЖЕ и още как.
Знаете ли ако ви докарат мизерниците от Африка, Пакистан, Близкия изток какво ще стане в България.Разходете се в центровете на големите европейски градове и ще видите само черна сган там, продавайки наркотици, живеещи на социали и създаващи само проблеми.Малко ли ви се виждат проблемите на Германия с турците или на Франция с негрите. Имам възможноста да разговарям с хора от цитираните в статията страни относно какво получиха те от ЕС.
Нямате си и на представа колко негативно отношение имат всички те към ЕС.
95% от тях казват че животът в техните държави се е влошил след влизането в богатото еврпейско семейство.Повишаване само на цените на всичко но не и на заплатите.За какъв хуй ни е това евро.Вижте какво стана в Гърция след въвеждането му.ОБЕДНЯХА.Защо Англия, Швеция и Дания не си сменят валутата а.Защото имат интереси и си ги защитават.Да поговорим и за отношението на Запада към бившия соц.блок.Никой не ни смята за равноправни защото тези политици ни поставиха в това положение.Западноевропейците се мислят за велики но не знаят колко жалки са всъщност.Проблема е че ние също ги мислим за велики но не са.Докато самите ние не решим какво искаме и какво трябва да направим за нас, и да влизаме всяка година в ЕС все на същия хал ще си останем.
28 Ноември 2006 14:26
Мирмидонец Тодар
1. Не си спомням Унгария да е била по-зле от нас, даже точно обратното. Откъде си я изкарал тази статистика не ми е ясно.
2. Това става по следния начин: вдигаш цените 10 пъти и брутния ти продукт се вдига с толкова, т.е., да вземем у нас 1 билет за градския транспорт беше 6 ст., а сега е 70 ст.
Виждаш ли как производителността у нас се вдигнала 10 пъти. Ама за този билет получаваш една и съша услуга и ватмана е изработил една и съща работа. По същия начин у нас Топлофикация си е вдигатела повече от 10 пъти проиводителността, въпреки, че ползвателите и масово си изключват радиаторите.
Така, че тия статистики по-добре не ги чети.
Да сравняваш тогавашния продукт със сегашния може само ако успееш да сведеш нешата да еднакви цени на труда.
28 Ноември 2006 14:27
Николай Скаличански
[Златен]
от Germany
Хирши... стегни се, надали си глупав човек.
Щото ако си вярваш, че България наистина съществено си е подобрила макроикономическите показатели ... то си голям тъжен наивник. Стегни се!

"Възход и падение" на българското БВП при строящия се и "построения" социализъм
1991 - 8, 1 млрд.дол. - изпълнение на "насрещния план"
2006 - 30 млрд.дол. - "насрещен план"
28 Ноември 2006 14:28
Да сравняваш тогавашния продукт със сегашния може само ако успееш да сведеш нешата да еднакви цени на труда.
Те хората затова са измислили данните за БВП по Purchasing Power Parity - макар и да е по цени на стоките, не на труда.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
28 Ноември 2006 14:31
Ами защо да не видим накъде емигрират хората и да тръгне цялата страна по този път?

Manrico,
28 Ноември 2006 14:55
Скаличански,
Защо приказваш, без да имаш хабер? Австрия и Финландия бяха буферни страни, Виена беше окупирана и от СССР, на зони като Берлин. За Австрия било прието да я смятат за "първата жертва" на Хитлер, което не отговаряло на истината - тя била активен и съзнателен участник в райха, половината служители на райха в концлагерите били австрийци и голяма част от СС. Да не говорим, че и самият Хитлер бил австриец. Курт Валдхайм, президент на Австрия и генсек на ООН, беше активен нацист. Виена беше средище на КГБ и филиалите й и сега - на червените хилядарки и тиранти. Освен това Австрия не е чак такъв образец за благоденствие и зряла демокрация - мини между Австрия и Бавария и ги сравни - те са съседни братски провинции.
*
Че без НАТО и американската военна протекция нямаше да има европейско чудо е природен факт, признат от всички сериозни историци. Че без план Маршал и без американски натиск за либерализация нямаше да има и европейска интеграция - тоже. И че без американска държавна администрация, както ти каа ФЛ - нямаше да има оправия в Германия (и Япония).
28 Ноември 2006 15:07
Manrico
Те хората затова са измислили данните за БВП по Purchasing Power Parity _______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?

Bulgaria - GDP - per capita (PPP):
1992 - 4 883 $ (PPP) - World Bank - World Development Indicators database
2005 - 9 600 $ (PPP) - CIA - The World Factbook
_______________________
"КомунизЪма си отива, спете" си спокойно, бе товарищи. Не се косете за тоя що духа!
28 Ноември 2006 15:09
Запишете си, другари - западноевропейското чудо, европейското благоденствие и демокрация след ВСВ е заслуга на САЩ. Еднолично. И точка.
*
Без САЩ истината за Европа е тая, която била на връх нова година 1940-41: фюреровата крепост Ойропа плюс дружеския ней Сталинов СССР плюс няколко дружески ней по-малки сатрапии като на хенералисимо Франко и Салазар и чифт послушни ней неутрални като перящата кафявите пари и еврейските златни коронки Швейцария и Швеция, снабдявала райха с над 60% от желязната му руда чак до началото на 1945 и пропускала свободно нем. войници отпускари от Норвегия и само една Англия на периферията. не случайно Швейцария и Швеция и досега са сред най-богатите страни в света.
*
Също си запишете, че САЩ, който освободи Европа от Хитлер (и после и от СССР), в 1945-1952 г. се ръководел от либерали Ню-дийлъри, които вече били извадили Америка от голямата депресия с държавно планиране и масивни, вкл. държавни, инвестиции в инфраструктура и тежка индустрия, активни социални грижи, активна държавна регулация на финансовите пазари, немислима за времето либерализация на международната търговия с международен валутен стандарт и система за плащания, плюс активна борба с тоталитарните идеологии, партии и мафии.

Редактирано от - Чичо Фичо на 28/11/2006 г/ 15:13:18

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД