Нито един лекар няма да се включи в бунт, организиран от БЛС, защото лекарите отдавна не вярват, че той защитава интересите им. |
Всичко това е демагогия. Тя традиционно избуява по това време на годината, когато се приема бюджетът, а здравната каса и лекарският съюз трябва да преговарят по рамковия договор, който определя на какви цени и при какви условия ще се разпределят парите. Този сезон обаче е особено силен откъм празни приказки, които оставят у страничния наблюдател впечатление, че догодина го чака невиждан здравен апокалипсис.
А истината е, че нищо особено няма да се случи
Затъналата здравна система няма да се подобри, но няма и да се влоши. Каквото е било здравеопазването тази година, такова ще е и догодина - разядено от корупция, с мизерни болници и недоволни лекари. Който има късмет, връзки и пари, ще оцелее. Който няма - не се знае. Част от болниците ще твърдят, че парите не им стигат, а останалите, напротив - ще се справят идеално. Достъпът до прегледи и изследвания ще е ограничен както обикновено.
Но нищо повече. Лекарският съюз проглуши ушите на всички, че през 2007 г. ще има здравен туризъм - касата ще налага лимити на всяка болница и щом те се изчерпят, пациентите ще обикалят по клиниките за безплатни операции. Касата обаче не предвижда такова нещо. Съсловната организация обяви, че ще застане начело на национален лекарски бунт и призова медиците да не подписват договори със здравната каса. За капак председателят Андрей Кехайов обясни, че НЗОК заплашва "гражданската демокрация". И всичко това, защото самият лекарски съюз не си свърши работата по рамковия договор, в отговор на което касата успя да наложи своите условия.
Досега касата и съюзът преговаряха за рамков договор. Ако се споразумеят - договор има. Ако не - остава в сила предишният. Затова и дълги години договорът се появяваше чак през пролетта, случвало се и изобщо да няма. Тази година например касата представи свой проект. В него няма нищо коренно различно от условията, при които се работи и в момента. Разликата в парите, уви, е колкото да се покрие инфлацията. Няма и лимити освен сега съществуващите. Ръководството на БЛС обаче се обяви категорично против, без дори да представи проекта на съсловието, но за сметка на това не даде никакви предложения в замяна. Преговорите зациклиха, а касата се възползва от промяна в закона, според която, ако двете страни не се разберат, предложенията им за цени и обеми на медицинските услуги стават част от закона за бюджета на касата и се приемат от парламента.
Лекарският съюз обаче не сколаса
да даде своите предложения и в момента в НС е само проектът на касата.
НЗОК освен това предлага промени в закона, според които, ако преговорите не дадат резултат до 15 декември, касата сама налага, без санкция от парламента, цени и обеми. Подобна промяна е много опасна, тъй като касата няма да има никакъв коректив и ще може сама да решава на кого, колко и за какво ще плаща. Така всички лекари и пациенти ще станат заложници на решенията на шепа хора от НЗОК.
В конкретната ситуация обаче касата просто няма друг избор. Без промените договор нямаше да има, а болници и лекари нямаше да получат, макар и мизерно, увеличението на доходите си. Да не говорим, че в настоящия си състав преговарящите от страна на лекарския съюз не са никакъв коректив. Отдавна е ясно, че ръководството на БЛС не преговаря, за да извоюва по-добри условия за лекарите, а за да търгува с влияние. След всеки договор редовите медици са все по-недоволни, а единственото, с което съюзът им помага, е да иска по пресконференции повече пари за здравеопазване. Само че, за сведение на д-р Кехайов, "гражданската демокрация" предполага, освен да искаш, и да даваш. Щом не можеш да предложиш нищо, на другата страна не й остава друго, освен да наложи своето. Нещо повече - тъй като с това ръководство на БЛС не може да се преговаря, касата е принудена да елиминира договорното начало. Защото няма как да отстрани върхушката на съсловната организация.
Затова са и отпорът, и заплахите, които никой не приема на сериозно. БЛС не го е грижа за "гражданската демокрация", а че ще загуби основния си лост на влияние - т.нар. преговори. Колкото и да плаши председателят Кехайов с протести,
нито един лекар няма да се включи в бунт,
организиран от съсловната организация. Защото лекарите отдавна не вярват, че тя защитава интересите им. С малки изключения, противно на кухите призиви на ръководството, лекари и болници ще сключат за поредна година договори със здравната каса. Просто защото тя плаща парите, колкото и малко да са те.
Покрай този скандал на повърхността изплуваха и няколко стари и дълго предъвквани теми. Депутатът от НДСВ Атанас Щерев за пореден път обяви, че за да се изправи системата на крака, трябва да се въведе задължително доплащане за лечението, а хората да бъдат стимулирани да се осигуряват допълнително в частни фондове. Което си е чисто упражнение по демагогия, тъй като отдавна е ясно, че подобна мярка няма да бъде въведена. Не само защото е силно антисоциална, а изборите у нас са през 1-2 години. А защото е безсмислена и с почти нищо няма да поправи здравната система. Облагите за частните фондове не се броят.
БСП не остана по-назад. Лично шефът на ПГ на Коалиция за България Михаил Миков обяви, че ще отмени задължителното членство в лекарския съюз. Колкото и примамливо да звучи за медиците, това си е чисто и просто шега, подхвърлена в удачен момент. Защото лекарският съюз в сегашния му вид няма друга алтернатива - самите медици трудно ще се самоорганизират в камари по специалности, които да бранят интересите им, а вариантът държавата да отговаря за съсловната регулация е още по-лош от настоящото статукво.
Празните приказки и упражненията в демагогия не помагат да никого. Особено в сфера, в която крайният срок за реални действия отдавна е минал.