Късметлия си е бил този Константин Димитров-Самоковеца, дори и след смъртта си. Приживе той въртеше бизнеса си комфортно под чадъра на прокурори и антимафиоти. Никой не го закачи, дори когато строежът на хотела му в Боровец навлезе чак на територията на почивната станция на МВР, направи фирми в Лондон, купи си имот за 600 000 лири в един от най-престижни квартали, с него се занимава цял парламент и куп комисии, но за закона бе недосегаем. След убийството му излезе наяве, че дори някога имал присъда, после я отменили, а прокуратурата забравила да обжалва съдебното решение. Той беше и пример как едно пиколо и производител на картофи може да стане клиент на магазините за диаманти в Амстердам.
Дори и след смъртта му неговите покровители не позволиха държавата поне да си прибере наследството му. Разправиите за имуществото му в Англия продължават, а за хотела му в Боровец едните забравили, другите не знаели, трети закъснели. За да се стигне до последното решение на Софийски окръжен съд, с което беше отнета нищожна част от имуществото му.
Делото се водеше по междувременно отменения Закон за собствеността на гражданите, по който се търсеха и конфискуваха имоти и пари от т.нар. нетрудови доходи. При него тежестта на доказване е обърната - прокуратурата твърди, че някакви имущества са придобити от незаконни доходи, собственикът им може да доказва, че това не е така, накрая съдът решава. Процедурите са по-леки, отколкото при заместилия го закон "Петканов". Но и в тях се допускат свидетелски показания и експертизи. Спасението за наследниците на Самоковеца дойде от
вълшебното холандско семе за картофи
В интерес на истината съдът направи свръхвъзможното и не се съобрази с експертизата на вещите лица (подкрепена и от свидетелските показания), че доходите на Самоковеца надхвърляли придобитото имущество, поискано от прокуратурата да се конфискува. Все пак останаха едни около 35 000 долара с неясен произход, та съдът успя да вмести някакво имущество в тази сума и да го отнеме. И това е, защото съдиите не приеха например, че кумът на Самоковеца му подарил 50 000 марки. Но пък експертизите твърдяха, че от холандското семе може да се докара такъв добив, че Константин Димитров да спечели 500 000 лева, а мезонет 227.78 кв. м в столицата, офис от 73.36 кв.м, гараж и мазе в "Зоопарка" да струват 55 671.26 долара.
Случаят със Самоковеца подсказва какви страхотни проблеми и препятствия ще има при очертаващите се стотици дела за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност.
По действащия закон "Петканов", за да започне процедурата, трябва да има и образувано наказателно производство срещу съответното лице. Не може просто така - както по отменения Закон за собствеността на гражданите, да се търси съответствие между доходи, разходи и придобито имущество.
Отсега е ясно какви експертизи ще се правят, какви доказателства ще се вадят. И сигурно ще се окаже, че не е легенда, че хора, които не могат да докажат имущество, търсят да купуват в пъти по-скъпо фишове на спечелили милион от тотото. Или "пазаруват" кредити, търсят познати, за да твърдят, че са им давали заеми, дарения, помощи ...
Като се има предвид колко богата бе реколтата на Самоковеца, занапред трябва да чакаме
златни добиви от фъстъци, домати, краставици, тикви, дини и
какво ли още не. Например холандски лалета.
Ако наистина се преследва успех в конфискацията, под лупа трябва да се гледат всички експертизи. Защото и покрай оценките на столичните Хали, и покрай куп дела за пътни инциденти, и в реституционните процеси, съмненията в обективността на вещите лица и специалистите са огромни. Едно вещо лице се отърва само с условно присъда за това, че бе завишило 200 пъти оценката на имот в полза на собственика - окръжен съдия. А при конфискацията интересите ще бъдат огромни. Парадоксално е, че държавата плаща на експертиза 60 лв. Вероятно държавата не би могла да се състезава с неограничения престъпен интерес, но все пак...
Проблемите, които предричаме, се виждат още сега, когато само се запорират имоти и още не се е стигнало до фактическо отнемане. Темповете са убийствено бавни. Комисията за въпросното имущество действа от година, но до момента няма нито 1 отнет лев. Всички хвалби са единствено за запорирани имоти.
Случаят със Самоковеца навежда на дълбок скептицизъм. Щом с наследството на един покойник не можа да се справи цялата прокуратура, МВР, дипломати, комисии, данъчни, митници, как да разчитаме, че ще бъдат разкрити незаконно забогатели политици, висши чиновници, властници? Та те имат далеч повече възможности от едно бивше пиколо в Боровец - първо, защото са живи, и второ, защото техните кохорти от скъпоплатени правни, данъчни и икономически съветници са далеч по-големи и тежки. Явно обществото ще трябва да преглътне още тонове холандски картофи.
|
|