:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,713,577
Активни 698
Страници 24,507
За един ден 1,302,066

Минимален риск от нови случаи на менингит в СМГ

Вероятността други ученици от Софийската математическа гимназия да развият менингококов сепсис е изключително ниска, тъй като болестта е много рядка и развитието й се дължи на индивидуална реакция, обясниха от МЗ по повод смъртта на 17-годишен ученик. Момчето почина в четвъртък в "Пирогов".

Едва 2-3 са случаите на свръхостър менингококов сепсис у нас годишно. Обикновено те са в края на зимата и в началото на пролетния сезон, но има и изключения. Бактерията причинител - менингокок, е масово разпространена и появата на болестта не е толкова въпрос на среща с причинителя, а по-скоро на индивидуална реакция на организма. Острата форма протича много тежко, мълниеносно, в рамките на 3-4 часа и в световен мащаб смъртният изход е над 90%, обясни пред "Фокус" шефът на противоепидемичния отдел на МЗ д-р Ангел Кунчев. Разпространението е по въздушно-капков път, но е доста по-трудно, отколкото при грипните вируси.

Не са нужни крайни мерки в СМГ, обясни Кунчев. Като презастраховане и за успокоение на родителите, учениците ще бъдат наблюдавани 1 седмица от личните лекари, колкото е инкубационният период. Децата ще получат и петдневна профилактика с антибиотик.
6
2485
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
02 Декември 2006 09:34
Защо лекарите още първият път, когато са дошли с линейка, не са взели детето в болница. Може ли от настинка да се вдигне 40, 2 градуса? Забавянето фатално ли е било? Чудя се.
02 Декември 2006 09:42
Менингококов сепсис е усложнение на менигококова инфекция, наречено синдром на Фридрексхаузен. При него, менингококовата (Neisseria Meningococchus, братовчед на причинителят на трипера Неиссериа Гонококи) инфекция, която атакува предимно мозъчните обвивки, атакува надбъбречните жлези и предизвиква кръвоизлив у тях. Жлезите загиват, което довежда до трудно увлядаемо ниско кръвно налягане, т.е. шок. Това се дължи на факта, че надбъбречните жлези произвеждат хормоните, които поддържат тонуса на кръвоносните съдове. Когато този тонус спадне, кръвното налягане се "приземява". След като масовите вливания на течности не помагат, то е ясно, че на организма трябва да се дадат по спешност, изкуствени надбъбречни хормони. Не мисля, че посочения случай би трябвало да се счита за фатален потенциално.
02 Декември 2006 10:38
Кой е автор на статията и какво се цели с нея?
Синът ми учи в СМГ и всички родители сме много силно разтревожени. Новото ръководство на СМГ е реагирало изключително неадекватно и непрофесионално, като е казало на децата че "МОГАТ ДА НЕ ХОДЯТ НА УЧИЛИЩЕ" на 01.12, т.е. оставили са децата и родителите да решават. Всички медии от вчера по стар тоталитарен обичай се опитват да омаловажат случая като ни пробутват боза вместо новини. Явно най-важното за тях е да няма паника и децата ни да мрат спокойно под бодрите фанфари на НАТО и ЕС. Това не са медии а БОКЛУЦИ.

Редактирано от - HiFly на 02/12/2006 г/ 10:43:58

02 Декември 2006 14:33
Синдром на Waterhouse - Friderichsen
02 Декември 2006 14:45
Хайде сега и едно сайтче за онагледяване:
http://content.nejm.org/cgi/content/full/ 344/18/1372
03 Декември 2006 11:48
Чичо Докторе,
Обикновено кратките ти образователни лекции са доста добри и занимателни за немедицинската част от форума, но този път определено си се поизложил - и с наименованието на синдрома, и с опита за простичко обяснение на патогенезата. Това, с което наистина не мога да се съглася обаче е тезата ти, че състоянието не е потенциално фатално. Това просто не е така. Рядко подобни пациенти са спасявани, защото до появата на хеморагичния обрив състоянието е невъзможно да се различи от банална (макар и тежка) вирусна инфекция, а след това обикнавено вече е късно и дори мега-дозите антибиотици и кортикостероиди + активна реанимация не помагат. Въпрос на късмет дали обривът ще се демонстрира на място в болница и/или колко бързо такъв пациент ще се транспортира до болница и колко бързо ще се организират на място колегите. Отрицателните примери в това отношение (за голямо съжаление) са много.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД