В битката със свободните часове да могат да бъдат включени преподавателите по всички дисциплини, независимо от това кой точно учител отсъства в момента, обмисля МОН.
"Идеята е към такъв вариант да се пристъпва само когато не може да се осигури учител по предмета или не може да се направи друго разместване на програмата", обясни Милка Коджабашиева, началник на дирекция "Координация и контрол" в просветното министерство. Според нея в подобен случай не следва да се преподава урок, а просто да се извършва допълнително занимание с децата. Не бива да ги оставяме през свободните часове навън, е аргументът на експертите.
Просветното министерство обсъжда и промени в нормативната уредба, така че да бъде облекчен режимът за временно наемане на заместващи учители. В момента училищата са длъжни да наемат учители на трудови договори, които задължително се регистрират в НОИ. Те нямат стимул да привличат заместници, защото губят и пари.
"При отсъствие на учител с платен отпуск по болест на заместващите го педагози трябва да се плаща за сметка на училищния бюджет", обясни просветният министър Даниел Вълчев. За един лекторски час в момента държавата плаща 3.60 лв. Според Вълчев проблемът може да се реши чрез създаване на фондове към общините, с които да се покрива заплащането. "Не бива да се създава усещането, че българските учители масово отсъстват. Някои от тях обаче отсъстват дълго, което се отразява на общата статистика", коментира още Вълчев.
Събираните ежемесечно от МОН данни за присъствието на деца и педагози показват, че от началото на годината отсъствията на учители по причини, различни от здравните, са незначителни. И тази година обаче тенденцията за масово отсъствие на учениците от 12-и клас се запазва. През октомври на 1 дванадесетокласник са се падали по 10 извинени отсъствия.
УЧЕБНИЦИ
Просветният министър Даниел Вълчев обещава да вземе сериозни мерки и по повод редовно отправяните критики към качеството на учебниците. При предстоящия конкурс за нови учебници за 6-и клас в комисиите ще бъдат включени хора, които имат самочувствието да оценят по същество качеството на самото съдържание, вместо да се концентрират формално върху критерии, коментира Вълчев. И сега в комисиите се включват външни представители, не е ясно дали квотата им ще бъде увеличена.
Не знам защо, ама по мое време свободния час си беше направо черезвичайно произшествие. Сега обаче едва ли не редовния час е такова. Веднаж миналата учебна година попитах директора на училището в което учише дъщеря ми защо вече почти месец нямат манематика.Какъв мислите беше отговора "Няма пари".
Що се отнася за многото отсъствия на дванадесетокласниците, отговора но въпроса "защо" е много прост. Той е просто при тази програма няма нужда от дванадесети клас и децата добре разбират това, но някои в министерството -не. Вместо да си губят времето в училище , многото от тях предпочитат да се занимават с подготовката си за кандидатстудентски изпити.