ГЕРБ е частично повторение на проекта НДСВ. До това мнение стигнаха социолозите Живко Георгиев (ББСС "Галъп") и Боряна Димитров ("Алфа рисърч"). Според Димитрова ГЕРБ все още не притежава ясно изразена политическа идеология. "Това е един конгломерат от личности, структури и части от други партии", смята Димитрова. Тези особености щели да създадат проблеми за структурирането на формация, способна да взема важни решения и да определя идентичността си. Димитрова прогнозира, че партията на Борисов ще играе по три оси - популизмът, национализмът и европейското развитие на страната.
"И ГЕРБ, и НДСВ дават заявка за присъствие в центъра, но проектът на Борисов дава по-силни индикации за дясна ориентация", бе категоричен Живко Георгиев. Но успехът на царската партия не можел да бъде повторен от Борисов.
Според Георгиев ГЕРБ ще е популистика формация, но заради самия лидер, а не по програма. Социологът смята, че няма вероятност ГЕРБ да изпраща чисто националистични послания.
"След НДСВ и "Атака", ГЕРБ ще е третият постпреходен партиен проект", коментира пък политологът Димитър Димитров. Голямо предимство на новата партия било, че в нейните редици липсват типичните партийни апаратчици.
Дългоочакваното учредяване на партията на Бойко Борисов в неделя се посреща с умерен оптимизъм от успешните кметове. Каварненският Цонко Цонев и сливенският Йордан Лечков ще са гости на конгреса, но засега ще се въздържат от членство. "Ще оформя чувствата си към ГЕРБ, след като се запозная с програмата" обясни Цонев. Лечков допълни, че очаква формацията да е от граждански тип.














