Трудно е да си представим по-удачно прикритие за убийството на избягал руски дисидент. На 1 ноември стотици руснаци пристигнаха в Лондон за мача от Шампионската лига ЦСКА - "Арсенал". Сред тях убийците са можели да разчитат, че ще останат незабелязани.
В тази вечер Александър Литвиненко, бивш руски шпионин и враг на Владимир Путин, се почувствал зле. След няколко дни той вече е в болница, а на 23 ноември почина - неговите вътрешни органи бяха разрушени от рядък радиоактивен изотоп - полоний-210.
Убийството повлече след себе си гигантско полицейско разследване, в хода на което радиация бе открита в 12 точки на Лондон и в два самолета на British Airways, пътували между Лондон и Москва. Компанията бе принудена да предупреди 33 000 пътници, които са пътували в заразените самолети. Хиляди хора се обърнаха към държавната служба по здравеопазване, опасявайки се, че са имали контакт с полония. Макар да се твърди, че рискът за тяхното здраве е минимален, лекарите бяха предупредени, че симптомите за отравяне с малки дози полоний могат да се проявят до 4 седмици - този срок изтече миналата неделя.
Въоръжена с детектори за радиация, полицията щателно възстановява маршрута на Литвиненко на 1 ноември, опитвайки се да изясни
къде е бил и с кого се е срещал
Миналата седмица тя продължи да изследва отцепената част на осмия етаж на хотел Sheraton Park Lane, където са намерени следи от полоний. Стаите там са били наети от руснаци, а в една от тях са намерени следи от радиоктивния изотоп. Ако това действително е така, ще се появи нелош ключ към разгадаването на тайните на произхода на отровата. Полицията нищо не съобщава за личността на главния заподозрян, но не е трудно да се предположи кой е той. Бившият руски агент Андрей Луговой, с когото Литвиненко се е познавал, бил отседнал през този период в хотела и ако се вярва на собствените му думи, също е заразен. Близките приятели на Литвиненко смятат, че Луговой - умишлено или не - има пряко отношение към отравянето. Но той и бизнес партньорът му Дмитрий Ковтун, който също е бил в Лондон, яростно отричат съпричастност. Луговой каза: "Следи от полоний бяха намерени даже у моята съпруга и децата ми. Нелепо е да се смята, че аз ще ги изложа на опасност".
Макар че много неща все още не са известни, няколко факта вече са безспорни:
1. Като се имат предвид количеството и чистотата на полоний-210, използван за убийството на Литвиненко, може да се направи изводът, че това вещество е трудно да се достави - то не може да се поръча по интернет. Дозата, която надвишава 100 пъти смъртоносната, показва, че полоният е получен в реактор и в резултат на голяма търговска сделка, която не може да не предизвика въпроси.
2. Макар Великобритания да внася някакво количество полоний, в самата страна не се произвежда, а за изчезнали количества засега никой не е съобщавал. Това означава, че изотопът е внесен в страната контрабандно.
3. Литвиненко е бил отровен не по-рано от 1 ноември, а следите от полоний в самолета и в лондонския хотел са се появили на 25 октомври.
4. Полицията е намерила следи от изотопа в 12 точки в Лондон, в т.ч. в ресторант, 2 хотела, няколко офиса и в дома на Литвиненко.
5. Засега само у Литвиненко, неговата съпруга Марина и италианеца Марио Скарамела е открит полоний в организма. Степента на заразеност на Марина и Скарамела са много по-ниски, отколкото у починалия.
Колкото повече неща стават известни за смъртта му, толкова по-ясно е, че полоният е страшно оръдие за убийство. Макар да оставя радиоктивна следа, тя е във вид на алфа-частици, които излъчват на 7-8 см, и не се улавят от обикновен гайгеров брояч. Убийците са можели да се надяват, че той никога няма да бъде открит. "Доколкото ми е известно, това е първият случай, когато човек умира от предозиране с алфа-радиация," казва бившият шеф на биомедицинските изследвания в Управлението по атомна енергия Ник Прист.
Ето защо в началото лекарите са били силно озадачени. Литвиненко е имал класически симптоми за лъчева болест, но проверката за гама-радиация не показала нищо необичайно. Полоният е толкова рядко вещество, че
на никого не би му хрумнало да го търси
Проби от Литвиненко са били изпратени за анализ в Научно-изследователския център за атомно оръжие, където учените потресени открили алфа-частиците. Видът на отровата е установен само няколко часа преди неговата смърт, но дори ако това се бе случило по-рано, не е било възможно той да бъде спасен. За количествата полоний, с които той е бил отровен, няма известно лечение.
Полицията иска да изясни какво знае по случая Андрей Луговой. В много отношения той е също толкова странен персонаж като Литвиненко. Луговой напуска руското разузнаване, за да започне работа във Федералната служба за сигурност, която охранява първите хора в Русия. През 1997 г. постъпва в службата за сигурност на ОРТ - телевизионния канал, който по онова време е собственост на Борис Березовски. Там се запознава с Литвиненко. По това време Луговой по тайнствен начин се превръща в богат бизнесмен. Миналата седмица той каза, че фирмата му "Першин" притежава контролни пакети акции в компании в сферата на сигурността, безакохолните напитки и вината и че струва 100 млн. долара. Беше ясно какво има предвид: защо му е на състоятелен бизнесмен да се намесва в убийство?
Луговой често е идвал в Лондон и се е срещал с Литвиненко. В интервю, дадено в петък в Москва, той описва своя маршрут: "Дмитрий (Ковтун) и аз долетяхме от Москва в Лондон на 16 октомври с авиокомпания "Трансаеро". Отседнахме в хотел "Паркс", видяхме се с Литвиненко и отидохме на среща в Erinys - компания, която се занимава с въпросите за сигурността." В офиса на тази компания миналата седмица е намерен полоний.
Луговой се върнал в Москва на 18 октомври, на 25 октомври отново пристига в Лондон с British Airways и се настанява в хотел Sheraton Park Lane. Пак се среща с Литвиненко и на 28 октомври се връща в Москва. Отново каца в Лондон на 31 октомври за мача "Арсенал" - ЦСКА.
Тук възникват редица важни въпроси:
1. Полицията смята, че Литвиненко не е имал контакт с полоний до 1 ноември.
2. Луговой твърди, че у него са намерени следи от полоний.
3. Радиация, чийто източник е полоният, е установена в Sheraton Park Lane.
Но нито Литвиненко, нито Луговой са били в Sheraton Park Lane след 28 октомври. Как тогава се е оказал полоният там? Бил ли е заразен Луговой по онова време? И в неговата стая ли е открила полицията веществото?
Другата загадка възниква заради противоречивите показания за офиса на Березовски, разположен до Sheraton. Според едни източници Луговой е бил там между 25 и 28 октомври, а според други - на 31 октомври или 1 ноември. Въпросът е важен, защото когато Луговой е посетил офиса, той е бил вече силно радиоактивен - там също са открити следи от радиация. Луговой и Березовски са се прегърнали при срещата, както правят руснаците, пили са бяло вино, Луговой е седял на дивана, където следователите откриват най-голяма концентрация на радиация.
Полицията се опитва да определи маршрута на полония, изследвайки самолетите на British Airways. Ако следователите установят кой е седял на "замърсените" места, могат да установят кога за първи път се е появила заразата с полоний. Сега полицията се е съсредоточила върху полетите на 25 октомври. Една от версиите е, че може би нападението срещу Литвиненко е било планирано за края на октомври, а после е било отложено. Ако е така, убиецът е можел да отвори контейнера с полоний, за да се подготви. Така частиците са попаднали по ръцете и дрехите му. След това убийството е било отложено, а убиецът "неволно" е оставял следи по пътя си.
Но дори Луговой да е бил заразен с полоний до 1 ноември, това още не доказва, че е отровил Литвиненко.
Сутринта на 1 ноември Литвиненко е отишъл в центъра на Лондон с автомобил, в който не е намерен полоний. Ако се има предвид високото ниво на радиация, от което той е пострадал, може да се предположи, че се е разболял бързо - от няколко часа до максимум едно денонощие след заразяването. За първи път му става лошо вечерта на 1 ноември.
Следи от полоний са намерени в бар Pine и в мъжката тоалетна на хотел Millenium, където са били отседнали Луговой и Ковтун и там са се срещали с Литвиненко.
Около 15 часа Литвиненко се е срещал и с Марио Скарамела, който разказва, че е искал да се види с него, защото е получил информация, че ФСС е набелязала списък с хора за унищожаване, в който е и Литвиненко. Те се срещат в суши-ресторанта "Ицу" на площад "Пикадили". Италианецът пил вода, Литвиненко си взел суши.
"Александър ми каза, че срещата е била много неочаквана. Марио е настоял да се видят спешно. Саша ми каза, че
Марио се държал странно, бил много нервен
Дал му някакви документи, които били на английски", разказва приятелят му Юрий Фелщински. Но той не смята, че Скарамела е виновен.
Италианецът също е заразен. Адвокатът му каза, че анализите са показали, че източникът на отравяне е същият като при Литвиненко. Но е доказано, че Скарамела не се е заразил от Литвиненко.
Документите, които Скарамела е предал на Литвиненко, също са заразени. След срещата руснакът веднага се отправил към офиса на Березовски, където показал документите на олигарха и направил фотокопия. На копирната машина са намерени следи от полоний. Березовски и неговата съпруга също са изследвани за радиация, но резултатите още не са известни.
Литвиненко е имал и бизнес интереси. Някои източници твърдят, че финансовата помощ от Березовски е била орязана и той все по-често ставал посредник между руски и американски компании. Не е изключено така да е настъпил интересите на руската мафия.
Източник, близък до разследването, заяви: "Това е много сложна ситуация в духа на Джон льо Каре, но ние сме сигурни, че ще я разплетем".