:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,108
Активни 730
Страници 5,038
За един ден 1,302,066
Интервю

Децата никога повече няма да слушат възрастните

В свят, в който дори половата идентичност е въпрос на избор, покорство "по условие" не може да съществува, смята философът доц. Георги Лозанов
Снимка: Николай Дончев
Георги Лозанов
Доц. Георги Лозанов е завършил философия в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Ръководи катедра "Печат и книгоиздаване" към Факултета по журналистика и масова комуникация в СУ, чете лекции по теория на културата, пресфотография, книгата като медиа. От 1997 до 2004 г. бе председател и член на Съвета за електронни медии. Председател е на Управителния съвет на Българската медийна коалиция.



- Възпитателният проект, който обществото очаква от училището, е в криза. Това проблем на училището ли е, или е резултат на грешни очаквания от него?

- Най-лесно ми е да кажа и на двете, но по-скоро е на второто. Отдавна твърдя, че драматичните прояви на насилие и на агресивна сексуалност в училище, които сега влизат в дневния ред на медиите, са болезнен знак за края на патриархалния модел в България. Този, на който разчитаме от Възраждането, а и от преди това, да ни пази от нас самите, да нормализира междуличностните отношения, да гарантира покорството на децата. Разчитаме той да конструира социалния свят на основата на традицията, според която родителите решават вместо децата си, а училището "по условие" буди респект и страхопочитание. Това е модел на поколенчески и институционални йерархии - подчиняваш им се, независимо дали ти харесва или не. Въпрос на възраст. Когато сам станеш възрастен, на теб ще ти се подчиняват. Да не говорим пък, ако станеш даскал - в далечната перспектива на модела даскал и възрастен са едно и също. За новото виртуално поколение просто вече не е така. Това разпределение на ролите е отменено. Не революционно - с конкретна дата и извършители, някак между другото, но необратимо.

- Има ли нов модел, който да се настани в училище на мястото на патриархалния?

- Няма. Първо, той и без това е труден за разпознаване, защото за разлика от патриархалния не йерархизира живота по прост начин. Не само не е достатъчно да имаш бели коси или дълга показалка, за да си авторитет, но въобще авторитетите са под съмнение. И второ, не искаме да повярваме, че самият патриархален модел си отива. Плашим се да си признаем края му, чувстваме се безпомощни и ограбени, преживяваме неговия край като край на детството въобще. И то наистина е така, поне на една представа за детство, според която, особено в балканския й вариант, майката и бащата бдят над детето като над птиченце в гнездо, хранят го в човчицата, а срещу това то трябва да ги гледа със зяпнала уста. Децата са превърнати в група в неравностойно положение: грижиш се за тях, но за сметка на това ги лишаваш от право на собствена воля, изключваш ги от социалния свят и ги представляваш. Те се нещо като изключено малцинство подобно на ромите или турците, само дето си нямат своето ДПС. Но малцинството на децата отдавна се е разбунтувало. И в най-добрия случай чака първа възможност просто да си вземе куфарите и да напусне патриархалния свят на разнежените деспотични възрастни.

- Излиза, че кризата и в семейството, и в училището има общ корен?

- Разбира се, защото е криза на модела, на матрицата. Самото класическо семейство, може би срещу нашите желания, но със сигурност с наше участие, бавно се превръща в музеен експонат. Както и добрият стар строг даскал. Който раздаваше финално правосъдие от името на знанието. Най-малкото децата вече имат алтернативен източник на знание и вместо на буквара се доверяват на интернет, където йерархии и съответно авторитети няма.

Родителите са обезпокоени, че не разбират какво става с децата им и няма как да разбират, докато ги наблюдават през патриархалната представа за детство. А учителите са сърдити, че учениците не ги слушат, и търсят нови педагогически средства, с които да укрепят старата си власт. А те никога повече няма да ги слушат в смисъла на предварително гарантираното подчинение. Единственият шанс да се възстанови диалогът между поколенията е младите да участват в него, за да реализират волята си, а не за да бъдат санкционирани.

Същото е валидно за националната идентичност. Тя няма как повече да се нарича с ужасната дума българщина, която дори чисто звуково внушава някаква космата репресивност и травматичност. С влизането ни в Европейския съюз българи ще останат само онези, които го искат - като персонална воля, като радост и удоволствие. Идентичност, но не по "по задължение", под поколенчески, институционален, обществен или какъвто и да е друг натиск. Наследената от Възраждането идея, че националната принадлежност е колективен дълг, е свършена. Отстъпва място на мултикултурната идея за идентичността като лично право.

- Това опира до другия училищен проект в криза - патриотичния. Той се крепи основно на обучението по литература и история и обществото постоянно се чуди защо децата не оценяват едно или друго национално произведение.

- Нека се завъртим в този омагьосан кръг. Докато училището се опитва да остане в партиархалния модел, трябва да има някаква репресивна идеология, която да гарантира властта на възрастните над младите. И единствената оцеляла идея, край другото и заради политическия популизъм на прехода, е националната. Кой смее да възрази, когато му казват строго, че негов дълг е да пази националните интереси, родината си, макар и никой да не я заплашва? Детето от рано - чрез литература и история - започва да бъде санкционирано за това, че хипотетично не иска да изпълнява дълга си. Скритата задача на патриархалното образование е да внушава идеологическа вина към предците, били те хайдути или партизани.

Неслучайно патриархалният и социалистическият модел съвпадаха по един гротесков начин. Държавата беше едно голямо семейство, а поданиците й - деца, които трябва да папкат и слушкат. Тогава народът прозорливо наричаше първия й ръководител Тато, а сега неговата внучка често се изказва как за да защитим децата си, трябва да ги ограничаваме и санкционираме.

И всичко това в глобалния свят, където идентичността - от сексуалната до религиозната, от мястото, където ще живееш, до езика, на който ще говориш - не е предварително дадено, а е въпрос на личен избор, т.е. на индивидуална свобода. И ако българското образование не успее да се включи в тази глобална тенденция на либерализация, поколенческите разминавания ще стават все по-драстични, младите ще се превръщат в социален "анклав".

- Но ако приемем правото на личен избор на ранна възраст, следва ли училището да се откаже от възпитателната си роля?

- Не. Въпросът е как възпитаваш. Възпитаваш в равнопоставен диалог, не възпитаваш в предварително йерархическа привилегия. Ако възпитанието значи включване на младите в една или друга ценностна перспектива, цената е да ги убедиш. Затова твърдя, че децата са по-добри възрастни. Те влизат в играта сега и не са натоварени с куртоазия към авторитетите.

А и като цяло има хиперболизиране на идеята за опасност. В какъв смисъл е опасен социалният свят за децата? Опасен е например заради дрогата. Само че тя не е проблем на децата, а на това разпространителите на дрога да са в затвора. Нямаме право да превръщаме проблемите на възрастните, насилието между тях в проблеми на децата си и да се опитваме да ги решим, като ги санкционираме. Помня, когато се случи трагедията с "Индиго", какви бяха реакциите - вечерен час, няма да пускаме децата по дискотеките, направо да ги затворим и пр. А защо просто не направим дискотеки, които не се срутват? Сега пак - за да не се случват трагедии в училище, децата да ходят с придружител. А защо не направо с милиционер? Или пък да сложим психолог до всяко дете. Това е такава смешка - като че ли по предпоставка децата са на прага на психическия срив, на лудостта. Аз мисля, че по-скоро до възрастните трябва да сложим психолог, защото те са далеч по-неадекватни в патриархалните си претенции. И далеч, далеч по-големи насилници. Целият преход, разпределението на благата в него е една "икономика на насилието". И то най-често между възрастни, които иначе нежно обичат майките си и родината си.

- Тези дни бе представено изследване, според което децата поставят парите и властта на последните места в класацията си на ценностите за сметка на семейство, приятели, личен успех. В представата на възрастните за децата обаче пари и власт фигурират на челни места. Това бе изтълкувано като приписване на децата на отношение към живота, което самите възрастни имат.

- Възрастните се опитват да кажат, че нищо особено не се е случило. Че децата приличат на тях, споделят собствените им амбиции и приоритети и всичко може да се продължи по старому. Макар че за себе си едва ли биха признали, че са сребролюбиви. Защото в патриархалния свят се шири викторианско лицемерие. Създаваш пред обществото видимост, че спазваш йерархиите, а зад гърба му даваш воля на нагоните си. Въпросът е само децата да не разберат. Когато те влязат в стаята, се слага пръст на устните. Мисля, че пак е време Канал 1 да пусне филма на Николай Волев "Да обичаш на инат".

- На предна позиция в тази класация на споделяните от децата ценности излезе и човечността, а напоследък ставаме свидетели на крайни прояви на точно обратното.

- Тези случаи не бива да се приемат за норма на детското поведение. Това са абсолютно инциденти, злокобни прояви. Те са само симптоматика за ценностно насилие, произтичащо от опита да се "претопля вчерашният обяд", да се реанимира патриархалният деспотизъм, да се пробутват фалшиви героики и носталгизми. В определени точки и само на ниво симптоматика ценностното насилие ражда в отговор реално насилие. Тук и на медиите им предстои дълъг път в темата, защото, когато просто се отразяват подобни случаи в жанра на черната хроника, скритото послание е: "Това е нещо чудовищно, ето какво се случва, когато патриархалният модел се разпада". Аз бих казал обратното - ето какво се случва, като се опитваме да реставрираме този разпаднал се модел. Ето какво се случва, като продължаваме да показваме на децата един призрак още щом се появят на социалния терен и ги възпитаваме с носталгия по килийното училище.
29
5164
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
04 Декември 2006 23:34
децата растат в други условия и войнишко послушание не става, работят много повече от другите професии, знаят, могат много повече, и какво им осигурява обществото след дипломиране, билет, а насилието винаги е простотия, избор на ниво от многото възможни значимости
05 Декември 2006 02:04
Брей, папионката се издигна в очите ми!
Ако някой се интересува от темата, може да свърже написаното с книгата "Защо толкова малко успяваме" на Юлиан Генов.
Т. нар. в статията патриархален модел включва няколко "ценности" - ниска склонност към риск, голямо властово растояние, колективизъм, социален икономически модел и пр., които (както е описано в книгата) забавят развитието на индивидите и на обществото. Там има и повече за причините, поради които патриархалните ценности се обезсмислят - не са икономически рентабилни.
От друга страна не съм съгласен, че екстремните прояви на насилие са резултат на силово налагани патриархални ценности. Това е само една от причините.
Шокиращите случаи в последно време са просто:
1. "Human nature at its worst" т.е. нещо логично при създадените обстоятелства. И нещо случващо се при всякакви обстоятелства.
2. Отказ от осъществяването на адекватен родителски контрол според разбиранията на който и да е модел на възпитание.
Подобни неща се случват навсякъде и винаги и са удобна занимавка за вестници и телевизия. В този ред на мисли - има ли някой данни за бройката на тежките престъпления, извършвани от деца, през годините.
05 Декември 2006 02:38
mooner, като вземеш и развиеш втората си точка, вероятно ще имаме твърде по-стойностно гледище от предлаганото ни. Всъщност какво толкова е издигащото. Може би това , че "обществото" очаква добри вести от училището като че ли то е извънземна цивилизация.
Вместо просто да му даде нужното.
05 Декември 2006 04:56
Много Сартровски се настроил доц. Лозанов. Да си гей не е въпрос на избор, а природен факт. Те СА гей, не се "правят" гей - от снобизъм, декадентство и т.н. Последното било убеждението на властта в патриархалното общество. Да не говорим за избор на езика - човек може да си смени езика само ако от ранно детство - до 7-8 г. най-много - живее в чужбина. Нещо, което не е свободен да избира, а му се дава отгоре, от родителите. Аз например живея в САЩ от 11 години и половина (от 32 г. възраст), работя писарска работа, завършил съм английска гимназия в България, английски дип. курс и американски университет - масторска степен, и съм писал в България докторска дисертация за американската философия, и дори съм бил даскал по английски, ама нямам избор кой да е езика ми - езика ми е български и ще е той до смъртта ми, и американците ме приемат само като българин. Нашето не-Аз (Сатрровско) обхваща много повече неща, отколкото се струва на автора.
*
Разпадането на традиционните авторитети - падането на соца - и изобилието (често само привидно) на информация, конкуриращи се ценности и стилове наистина предизвиква шок у непривикналите. Но постсоца не е толкова "постмодерен". Младите българи, независимо от циничната си понякога и чалга повърхност, са като всички млади хора по-уязвими и по-наивни от възрастните. Поставени в ситуация на реална отговорност, в организирана - не непременно йерархична, може и "плоска" - среда, те се водят и се карат точно като връстниците си навсякъде по света. Сложи ги на реална работа - да си вадят хляба, да носят материална отговорност и тутакси научават какво е авторитет на по-възрастен, питат, чувстват нужда от "контрол и помощ", от потупване по рамото. Дори изпитват нужда се гордеят с татковците и майките си си, макар да не са милионери, шампиони или мутри. Това е личен опит - моя син работи като ученик при мене една година стажант преди университета. Така е било и в стара България на нашите дядовци и баби.
*
За обилието от информация - интернета е велик народен медиум на свободата за образованите хора, но не замества образованието. Сегашните млади интернет гийкс изглеждат на компютърно неграмотните си старци толкова авангардни, колкото самите им старци са изглеждали някога на своите старци с тогавашната техника - телевизора, транзистора и радиограмофона/ролковия магнитофон. Но един неук човек с интернет at his fingertips е толкова неук, колкото ако е седнал сред голяма библиотека хартиени книги.
05 Декември 2006 06:09
Либераста Лозанов отново се мъчи да ни покаже колко напредничав е във възгледите си.Явно, според него, ние трябва да приемем такава идентичност, каквато ни определи той.Ако се смяташ за българин, значи си отречен от прогреса, ако си хетеросексуален- също.Фичо, с цялото ми уважение към философските ти опити, не мога да не отбележа, че за не-Аз говори напр. Фихте, а при Сартър този термин отсъства, защото според последния "чисто" съзнание не съществува(както е според класическата немска философия).Има само лично осъзнаване на света, свободен избор и в такъв смисъл личният Аз е всеобемащ.Има други, различни Аз, но не и не-Аз(тъждествено на абсолютното съзнание).
05 Декември 2006 06:26
Фиче , пия едно вино за твое здраве. Ти ме успокои напълно , приятелю. Аз си мислех , че щърбавио ми английски е по моя вина , ато какво било? Съвсем естествено състояние на кората на Главнио ми мозък , да гое.а у мозъко ! Наздраве ! Чиърс , де
05 Декември 2006 06:49
Какво значение има на колко езика можеш да кажеш нещо ако нямаш какво да кажеш?..
05 Декември 2006 07:26
Толкова много думи и накрая нищо конкретно.А то е просто иясно-това драги Лозанов е чалга-поколение, чалгата, която ти като член на СЕМ се правиш че не забелязваш.А чалгата е не само музика, тя е манталитет.Там работят само парите.Ако имаш 100 марки, стигат ти за цяла нощ, на човек му трябва едно ферари само, тоя дето няма пари е нищо, пък и бил това твоя баща-пенсионер.
Можеш да се чукаш с всеки, който има пари, пък бил той миризлив арабин, продавач на дрога.
Да, прав си, патриархалният морал си отива, но какво идва на негово място?
И не е ли заложен този морал в Божата заповед-Почитай майка си и баща си?
05 Декември 2006 08:23
имаше някъде описано поведението на племе лишено от някои ловни полета, трудното препитание променило психиката до атавизъм оцеляване, деца малко се раждали, насилието нарастнало, тъжно е, родители, възрастни по.точно, непостроили бъдеще за децата да искат признание и подчинение по право, великодушни са децата мисля, могат и да попитат, умен ти за какво живя, какво си ми оставил
05 Декември 2006 08:39
Твоите деца не са твои деца.
Те са рожба на зова на живота към самия себе си.
Те идват на света чрез тебе, но не от тебе.
И въпреки че са при теб, те не ти принадлежат.
Ти можеш да им предложиш любовта си,
но не и мислите си, защото те имат свои собствени.
Ти можеш да им дадеш подслон на телата им,
но не и на душата им.
Защото тя обитава къщата на утрешния ден,
която не можеш да посетиш дори в мечтите си.
Защото животът не се връща назад.
И не е спрял при вчерашния ден.
Халил Гибран
05 Декември 2006 08:40
Честно - направо му се чудя на Лозанов . Абе човек , вместо да перифразираш Хаджийски и Генов да си беше съставил собствено ама наистина твое обяснение . Това , което казваш звучи толкова днижно . Какъв философ си като не можеш да разбереш , че децата не уважават даскалото и даскалите , защото и самата държава се отнася абсолютно презрително с тях : дава им заплата 280-300 лева , не им е осигурила абсолютно никакви соц.прнеференции ... Ама децата виждат и си казват : Никой не ги уважава , че ние ли ! Ето това е драги Лозанов.Даскалята са със смачкано самочувствие и дори през ум не им минава, че могат и трябва да бъдат авторитети
05 Декември 2006 09:19
По наблюдателните хора отбелязват че единствената победила революция е сексуалната и произтичащото от това еманципация на жените и младото поколение.Разбира се, това е съпроводено с огромен хаос и объркване.Капитана е убит и в момента сме в състояние на бунт на кораба. Но накрая дори и Блудния син се завръща в дома на Отца си.
05 Декември 2006 10:03
Само в България може ватманът Евгени да е arbiter elegantiarum, а един зле сресан човек с папийонка за минава за интелектуалец само поради това, че не успява да роди никаква мисъл.


Въпросното недоразумение се изказва по въпросите на: литературата /?!?! /, фотографията /?!?!/, медиите /?!?!/, кулинарията /виж в-к "Политика" има-няма седмица/, политиката, естетиката - най-общо, но също така и по досиетата /?!?!?!/. .. а сега и по въпросите на етиката, педагогиката и психологията.
ТО е член на всяко жури в тази държава. ТО е и куратор на колекцията живопис на бат` Бойковата банка, но стои на позициите на БСП.

ТО е едно уникално явление, което илюстрира пълния упадък на понятието "интелектуалец" в България .

05 Декември 2006 10:06
Авторът е набъркал една каша от негови желания какво децата да искат и се опитва да нагоди фактите към желанията си. Само за сравнение - от една страна децата отхвърлят авторитетите, ползват Интернет, където нямало авторитети (май автора не знае че ако има проблем с някоя програма, първо се отива на сайта на производителя и в съответните форуми); а от друга страна уважавали семейството си и родителите (за какво бе?), които им ограничават свободата ... Каша безподобна.
Тука май важи максимата "Обущарю, не по-горе от обувките!" - *****

Редактирано от - bot на 05/12/2006 г/ 10:10:03

05 Декември 2006 10:08
Грешка, "на позициите на БСП" по-горе да се чете "на позициите на ДСБ"!!!

Макар че беше време, когато грешката ми беше правилна.

Ето така ми действа всеки път появата му на екран:

05 Декември 2006 10:12
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума

Редактирано от - bot на 05/12/2006 г/ 10:18:13

05 Декември 2006 10:27
патриархалният модел отдавна е отмрял в ЕС, където скоро ще бъдем. Там децата като цяло не са невъзпитани идиотчета.
Друго е обяснението - в България цари тотален хаос, младите нямат модел за поведение. По-точно моделите им са чалгаджиите, Слави, далавераджиите. Тези, за които образованието е ценност, учат на запад. Тези, които остават, виждат, че с честен труд едва ще си платиш сметките, а кой кара лъскави коли и виси по лъскави заведения с лъскави мацки? В България става все по трагично.
05 Декември 2006 11:44
Имам един въпрос към автора.
Ако толкова добре разбира възпитанието на децата. То той колко деца има или е възпитал и какво е станало от тях.
А ако не е възпитал деца /думата е в множествено число/ нека бъде така добър да не се бърка в неща които на практика никога в живота си не е правил.
05 Декември 2006 11:55
За деца не бих го питал, защото е твърде лично. Но бих го попитал, макар да знам добре отговорите:

- написал ли е, макар и една-едничко книжле, за да бъде литературно жури?!
- заснел ли е макар и една-едничка, що-годе прилична фотография?!
- къде си е създал име като журналист /без да броим така нареченият в-к "Халтура"/, за да се изживява като медиен експерт?!
и т.н.... въпросите са колкото претенциите му, тоест безкраен списък, който ви спестявам...
05 Декември 2006 12:00
"патриархалният модел отдавна е отмрял в ЕС, където скоро ще бъдем."

Да бе. Бил съм в двадесеттина от държавите от ЕС и с малки изключения навсякъде има ясно изразена матрица, която формира точно този тип поведение у подрастващите, който наричаме у нас "патриархален".
В Италия например е много силна църквата, която компенсира пропуските на образователната система. В скандинавския свят пък училищата са фокус на възпитателните усилия и именно там се формира отговорното гражданско поведение.
В Англия и до днес преди официална вечеря или друга ученическа проява се пее "God save the queen".
Освен това ми се струва, че тук се смесват два различни проблема:

1.Крахът на социалистическия морал и неспособността на обществото на прехода да го замени с нов, което води до появата на квази морал - a.k.a. чалга морал.

2.Крахът на социалистическия квази обществен договор /за ролята на партията и прочие/ и липсата на ясен такъв в момента, водещо до тоталната липса на доверие на гражданите към държавата. Нормално е когато родителите имат държавата за враг и я пцоват подрастващите да идентифицират своята си държава - родителите - като враг и на свой ред да обявят неподчинение и да започнат всякакви форми на неподчинение.

У нас единствен фактор формиращ младите за момента е пазарът и струва ми се това ще продължава да е така при отсъстващата църква, враждебната държава, отслабеното от условията семейство и калпавото образование.
05 Декември 2006 12:07
Разрешението на проблема е в създаването на Фонд "Бъдещи Поколения".
05 Декември 2006 12:25
ами зависи какво имаш пред вид под "патриархален". Не всяко общество, в което се зачитат традициите е патриархално. Познавам Скандинавия много добре - може би са най-отдалечените от патриархалните общества.
Проблем номер 2 доведе до проблем номер 1 (това по твоята номерация).
05 Декември 2006 12:45
Слушай Георги, чети Лозанов, това което проповядваш води до тотално КЛАСОВО разслоение, все още не можете да го постигнете, а бързате, вие които се намърдахте на трапезата, на нас ни РАЗРЕШИХТЕ да ви прислужваме. И така децата да се самоопределят, дали да учат, какво да гледат, педера..и ли да бъдат или гейове. Това си е ваша мечта, равенство, браство, справедливост не е соц.-комунистически лозунг. Извинявай но ти и аз като бяхме деца и ученици - изобщо не бяхме на едно ниво, още тогава ти беше от хайлайфа, защо ли сега ми говориш за патриархално и социалистическо общество?!
05 Декември 2006 15:31
Е, те това вече е върхът! Гого решил да си понамаже малко от най-авторитетните хуманитаристи в България - философите - и се пише за философ. Завършил си философия, *****

Редактирано от - bot на 05/12/2006 г/ 16:19:05

05 Декември 2006 15:32
и на снимката е с цигара. Е затуй децата няма да го слушат, като им казва да не пушат
05 Декември 2006 17:27
Бот е редактирал написано от мен. О, Боте, мой! Но, защо?
Защо, Боте, бъркаш редакция с редукция? Защо смяташ, че казването "...ама не е философ, а подмазвач от Журналистическия" заслужава редукция?
Кажи ми, моля те! Или питай, Лозанов!
А може би, Боте, той е ходатайствал за някое друго твое изпитче, а?
Давай, давай!
05 Декември 2006 17:55
Лулчев,
Приемам бележката ти - Сартр имаше "битие" и "нищо", т.е. аз и не-аз по фихтеански и по простонародному. Това, което сме ние и зависи от нас, и онова, което не сме ние и не зависи от нас.
05 Декември 2006 18:44
лесно е да обвиниш децата, беззащитни са, лесно и удобно, друго си е да кажеш истина пред институция, обяснението минава през разбиране, нека журналисти разговарят с различни деца, честно е да се чуе и тяхната истина
06 Декември 2006 11:22
Доста е краен доц. Лозанов, очаквах нещо подобно от него, но не до таква крайност. "Защо вместо да ограничаваме децата, не направим дискотеки, които да не се срутват" - ами защото, г-н доцент, дискотеката е направена за да бъде дискотека, това не е противосамолетен бункер! Както една химикалка е направена, за да се пише с нея, ако я налегнеш с ръце и я счупиш, това не означава, че химикалката е лоша!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД