:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,703,505
Активни 565
Страници 14,435
За един ден 1,302,066

Край гузната съвест на професионалната политика

Димитър Денков
Български политици с различна ориентация и съдба - от Доган през Лилов до Филов - в изблик на откровения са признавали, че истинското им призвание е науката. Ако са я изоставили, то е за известно време, което са посветили на обществото. Жертвата, представена като дълг, изглежда достатъчна за оправдаване на мечтата да се върнат при смисъла на живота си. Понякога това се подкрепя и от действителни интелектуални гъвкавости - все пак благодарение и на тях те са имали възможност да прескочат от зле платеното научно поприще в по-богатото политическо съществуване. Често пъти един научен труд - я за онтологията на вероятностите, я за природата на художествения образ, я за гробницата в Мезек - се е оказвал значим биографичен и научен факт. Това нерядко оправдава личните илюзии, че теоретичните способности са гаранция за успех и в практическата област на политиката.

Затова нямаме право да се съмняваме в честността на хора, които се каят, че са изневерили на любовта си към знанието. Просто те са влезли в разбираема афера с



една от най-старите професии -



политическото управление. Аналогиите с проституцията идват тук от пренебрегване на показателите за време и количество. Докато проституцията е най-старата професия за мимолетно удовлетворяване на лични потребности, политиката трайно удовлетворява масови нужди. Поради което и личният усет за изневяра към науката е тъй горчив. Все пак има нещо гузно в това, решим ли да го съизмерваме с обратните признания - примерно на учени, които съжаляват, че са изоставили политиката. Те са малцина, тъй като политиката се мисли за нещо временно. И понеже рядко някой уважава професионалните политици, те търсят оправдание в предишния си престиж, който ще е същият и в бъдеще. Няма да е: както впрочем и кривването с проститутка трудно се оправдава с щастието в любовта - казват, укрепвала, защото се научават нови хватки от професионалистка.

Погледнем ли обаче наистина



научно и без плоски аналогии,



в тези приказки откриваме не просто лично самомнение, а обективно състояние на нещата - трудната професионализация на политиката у нас през целия ХХ век. Тя бездруго е трудна, когато политиците произлизат най-вече от пресичащите се кръгове на професионални революционери, конспиратори и агенти на службите за сигурност на предишната държава. И се затруднява още повече при илюзията за някогашно научно призвание, което може да компенсира несъстоятелната политика. Впрочем, тази илюзия е донякъде безобидна проява на революционно-конспиративен манталитет.

Самото предположение, че днес човек може да се върне така лесно към науката, след като се е ангажирал дори за един мандат в политиката, е показателно. То говори, че за такива хора упражняването на научната дейност все още е възможно от чист разум, без постоянно следене на научното развитие и живеене с научните проблеми. Че науката е място за организация на хора и думи, които могат да бъдат разигравани дотам, докато се стигне до чудодеен програмен текст или общоразбираема формула. Че



в науката се успява случайно и гениално,



без здрава връзка със съответни световни общности и с пенкилерна употреба на популярни знания - от морфо-синтаксиса на алтайските езици до макроикономиката. Накъсо - говори, че собствено под наука непрофесионално се предполага това, което е условие за политическото съществуване у нас: създаване и служене на идеологии, които нямат нищо общо с истинското състояние на нещата, а само със словесното им представяне и апаратното разместване на хора по правилни места. По които причини в политиката тъй масово нахлуват кандидати и доктори от обществените науки. Уж временно.

Но точно при тези науки истината има и вечни, морални измерения, които опират най-накрая до природата на човешките взаимоотношения. По принцип не може да е успешна политика на хора, изтъкващи личните си жертви, но забравящи хората, които тяхната политика е жертвала. Особено когато хората няма как и къде да се върнат. Както науката, така и политиката



не са поле за изява на лична суета



Добрите учени наистина експериментират със себе си; добрите политици обаче са още по-предпазливи - те не експериментират с никого. Ето защо не е добър политик, който е забогатявал, когато страната му е натрупвала външен дълг; с чийто глас са се пращали български войски в чужбина, а се е увеличавал броят на пазещите го милиционери и полицаи; който е на власт, когато нараства смъртността, увеличават се неграмотните, разпадат се нормалните човешки взаимоотношения и се разпродава общественото богатство.

Затова най-накрая, зад жалбите по изоставеното научно призвание, лъсва негласното признание, че всеки обществен ангажимент се основава на произвол. И е лесна стъпката до циничното убеждение, че съществуват полета на сериозни човешки взаимодействия, където се влиза, пребивава и излиза единствено по лично желание. При това без да се търси сметка за поразиите, които човек е направил със себе си, но най-вече - с другите.
31
3497
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
23 Декември 2006 05:28
Опитал се е наш Митко да се почеше витиевато тама, де най-малко го сърби, ама много нескопосано го е сторил.
Толкоз нескопосано, че даже и форумните шарани не кълват.
23 Декември 2006 06:37
Някакъв идиот беше казал преди време, че проституцията била най-древната професия. После всички повтарят като папагали, без да си дадат отговор на въпроса, аджеба, точно от коя година да броим насам...Някои писаха, че от Ева трябва да се почне. Да, ама тогава е нямало пари, тоест не може да има стоково-парични отношения. Изобщо тази литературна изцепка не се употребява правилно, а да правил аналогии с нея , като че ли е доказателство за умствена недостатъчност. Или пък новя проява на философската мисъл от Школата на циниците.
23 Декември 2006 07:01
Появата предполагам при липса на пари е било със натурален обмен ето ти издялан камък- добър улов до златото и войните за хубавите жени питай Костас той е запознат със тези периоди на епохата.
23 Декември 2006 07:22
Затова нямаме право да се съмняваме в честността на хора, които се каят, че са изневерили на любовта си към знанието.


от друга страна, нищо не ни пречи да не верваме на номенклатура, що се самоназначава на "научни" длъжности и си дава "научни" титли га може да лъготи по-добре.

интересното съвпадение е, че у нашто село секо диване, що иска да мине за учен-политик, се излиза номенклатура и мошеник.

сигурно всичките са урочасани ...

Редактирано от - simo на 23/12/2006 г/ 07:26:48

23 Декември 2006 07:39
Аплодисменти за Денков, че все пак пуска темата в сферата на професионализацията на политиката. Така разговорът става сериозен и евфименистичен.
Димитър Денков не иска да го каже - и е разбираемо защо. И редакторите във вестника не биха му пуснали ако го каже.
Ще го кажа аз - с което вероятно ще се сбъднат част от очакванията и на Денков и на редакцията.
Ахмед Доган няма как да се върне в науката, защото никога не е бил там. Никога.
В очите на някакви смешни журналистчета той изглежда като някакъв Алкивиад (умствено имам предвид), който е научил някакви тайни похвати от Сократ и сега може да ги "бъзика" политиците и да ги "ебава" хората.
Няма как да се върне в науката човек, който никога не е бил четен и слушан от учени. Който не е участвал в никакви научни обсъждания, при които няма как да се аргументирш с няколкотостотин хиляди, гласуващи са теб под строй.
Нека дам един списък - Доган, Гоце, Желю, Пантев, Бо Димитров, Др. Драганов, Ал. Томов, Ог. Минчев, и прочее. Те няма как да се върнат в науката - не са били там.
23 Декември 2006 08:08
Разказвали са ми, че - преди години още - Доганчо се опитвал, чрез други лица да си изпроси покани за някои от научните събития във Философския факултет. Но на тези лица е отговаряно с такава твърда ирония, че гьонсуратът на Доган се пропуква и дори той не посмява да се яви.
Факт е, че философите никога на са си и помисляли да се въползват институционално от Желю, Доган и прочие, защото никога не са припознавали тези двамата, като принадлежащи към философите.
Смях ме напушва само като си представя Доган редом с Александър Андонов, Иван Стефанов (светла му памет), Христо Тодоров, Пламен Макариев, Райчо Пожарлиев, Димитър Денков, Цочо Бояджиев, Георги Каприев, Исак Паси, Искра Цонева. А редом до по-младите - направо започвам да го съжалявам.
Смешно е Догане.
Но има и хубави неща в неговото желание да се върне в науката. Да си припомним как са се създали повечето от колежите във Великобритания. Провинилите се пред съвеста благородници били строго съветвани да основат колеж, да го изргадят иего да го издържат барабар с учените и учениците в него.
Едно такова завръщане в науката би било чудесно.
Нека Доган завърне част от откраднатото и тогава философите ще го понаучат и той ще може да си живее щастливо и според мярата си.
23 Декември 2006 09:01
Олигархията не може да прочисти сама себе си. Всеки, който някога е бил част от нея, винаги си е част от нея, както и да изглежда сега. Промяна може да дойде само с външен за олигархията натиск. Източниците на този натиск са 2 – външен изобщо за държавата – например ЕС, или външен за кастата на привилегированите – това са обикновените граждани имащи (все пак) право на глас…

(Подход към промяната на Добри Божилов – кандидат за евродепутат)
23 Декември 2006 10:07
А аз приемам тезата на г-н Денков само при условие, че този текст е начало. Съгласете се, че има необходимост и от: "Край гузната съвест на професионалната наука", "Край гузната съвест на университетското образование" и т.н. Иначе би трябвало да се примирим с положението, че заниманието с наука не е обществен ангажимент; че в нея не се извършват поразии с другите и за сметка на другите; че посредствеността и моралната нечистоплътност в научните общности лъсва единствено когато техен представител започне да се подвизава в политическата сфера. Не е коректно в единия случай да акцентираме върху причини, стоящи вън от общността, а в другия - върху личната отговорност. И ако ще говорим за вечните морални измерения, редно е да ги потърсим и в общността, която най-добре познаваме - отвътре и в детайли. Защото за да се подвизават като политици разни докторчета, преди това някой си е замълчал за истинските научни критерии и вечните морални измерения. От криворазбрана колегиалност или от общностна солидарност. Или от нещо друго...
23 Декември 2006 10:52
Най-старата женска професия е дялане на каменни върхове за стрели.
23 Декември 2006 12:03
власт, сила, можене се дават добро да правиш за народа си, трябва ти справедливост да виждаш истината и пътя, защо си живял радост ако не си дал
23 Декември 2006 12:36
Като говорим за наука - сравнението може да бъде единствено със световните образци. Останалото е занаятчийство за вътрешна употреба.
Кой от българските политиканстващи аматьори (не ги наричам политици, хеле пък държавници!) става за нещо ако към него се приложат световните критерии?
23 Декември 2006 14:34
автора
помачугата
23 Декември 2006 18:06
Политиката на прехода изначално пропъди и Научната и Художествено-творческата ни общности от доблестната им длъжност да бдят и пазят Духа на нацията... Зла прокоба за България и исторически шанс за г-н Доган и "модерната" Реставрация ...

23 Декември 2006 18:12
Предлагам някой да ми изясни понятието:професионален български политик. Такова животно наистина нема. Изобщо понятието "професионалист" е приложимо само в тесни области-примерно : енергетика, атомна физика, генно инженерство и тям подобни. Това са професии в които се създава нещо.Що за професионалист може да бъде например Секскобурггорския-?Е, като професионален картоиграч и измамник-да-професионалист е от висша класа, но то не е същото като премиер. Изобщо, напоследък като прочета за някого , че е професионалист и направо ми се повдига. Политиката не е професия, а призвание и единственото изискване е да бъдеш лоялен към сънародниците си. Ею това качество липсва на нашите псевдополитици и затова сме на това дередже. А що се отнася до научната дейност на Доган-това е смехотворно.Всъщност много професионално би могъл да развие дисертация по темата за обръчите и други далавери, които не биха били възможни в друга държава, освен в България.И не само той.
23 Декември 2006 19:22
Наивно, много наивно, в стил ранни народоволци?!? Все пак за 120 години нещо би трябвало да се понаучи!!! А то е че политиците се делят на успешни, които с години са във властта, знаят политическите науки и успешно ги прилагат в защитата на интересите на тези групи хора за които смятат че трябва да работят /например Доган за последните 17 години в България е пример за изключително успешен политик, докато Богдан Филов за изключително неуспешен такъв/ Докато тези хора, които са избрали да се занимават с наука се оценяват актуално от бизнеса /поръчки и съответно приходи/, обществеността /симпозиуми, публикации, цитати, лекции у нас и в чужбина/ и най-паче от времето /в никакъв случай не от журналистите/ например акад. Методи Попов! Ха весели празници!
23 Декември 2006 19:31
Born Има брат, има професионални политици! Например Хенри Кисинджер или Уинстон Чърчил, надявам де, няма да те обидя ако прибавя и Ленин! Политиката си е наука като всяка друга, само че по-сложна и по-трудна за реализация. У нас от времето на марксизма-ленинизма я приравняват с философията /макар че имат много общо/ и затова наблюдателят в случая сравнява Ахмет Доган с Исак Паси и изпада в затруднение. Ами просто Исак Паси се е занимавал само с марскистко-ленинска философия /поне когато аз съм бил на негови изяви/, вероятно сега е разнообразил и по не марксистка философия, докато Доган наред с философията е чел и от политическите науки, осимслил гие, схванал е правилно "историческият момент" а вероятно си има и дарба и резултатът е налице.
23 Декември 2006 21:26
Нещо не са се доразбрали философа и политика
А при чем здесь науката?
23 Декември 2006 21:35
Та исках да кажа, че нема това дет не е. Казват, че нема хардуеристи! Е има много продавачи такива! И кво от туй???- значи има, ма ни е по-удобно да ги няма; били бегали най- големите; кой може бега, както некой викаше кой може мие чиниете, кой го е срам търси начин да се задържи тука! Ако може и има връзки! Щото с връзки може и Агенция да оглавиш.
Та да се върнем към хардуера- хора има, човечи дет да видят нема! Или има ама са византийци, как те яхат, те си знаят... Интересно, как ли се чувстват тези дето остават? Кой ли има или кои ли имат желание да обявят, че ги нема? Некаква програма? За софтуера е същото!
24 Декември 2006 16:02
Аристотел е постулирал , гражданите да са разумни , а политиците - образцови и разумни... Ще рече , длъжност на политиците е да са образцови граждани...
Докато , Реферирането на демократичния процес е длъжност на националния ни Дух и Интелект , в едно... Повече взискателност към "образцовите", Приятелю Димитър Денков... Честита Коледа...

24 Декември 2006 17:36
Философията може и да е била наука по времете на Аристотел, но от Декарт насам философията и науката само съжителстват в един или друг мислител, без обаче някой да е доказал тяхната фундаментална съвместимост. Кант не успя да го докаже, провали се и свръхрационалистът на 20 век с неговия последователен позитивизъм - феноменологията.

Научната нагласа и философската нагласа са две взаимоизключващи се настроения на духа. Както и преподаването в академия не е наука, а занаят. Фактът, че съм доцент или професор, не ме прави учен по никакъв начин; в повечето случаи хабилитацията е самоцел, в постигането на която способността да правиш наука се оценява по точките в атестационния талон (а всеки знае, че атестацията е жива подигравка с науката).

С една дума, Доган шамароса всички академични философи, като им демонстрира на практика, че философията може да се разглежда като наука само когато донесе обществено значими резултати. Доган е единственият практически реализирал се и самостоятелно преуспял философ след 1990 г.

Докато академичните философи се чудеха как да си продадат задника на чужди фондации. Или да намерят 5-600 лв., за да самофинансират издаването на хабилитационния си труд.

Практическият резултат е критерият за истинността на философската рефлексия. Това е, което академичните философи не могат да простят на Доган.
24 Декември 2006 18:21
Менте , качи се по-нагоре...
Национален "Дух и Интелект ведно" , се носят не от научнопреподавателската ни общност , а от Суверена и прилежащата му целокупна интелигенция... Може да си шамаросваш всеки отделен университетски философ, но не и Феномена , за който по-горе става реч... Докато , от Друга позиция , философът Ахмед Доган е посегнал тъкмо Него да удари... Който и да си , длъжност ти е да прозреш...

24 Декември 2006 18:30
Безспорно има полъх на кисело грозде у Митко Денков. Ахмед беше "онтолог" - метафизическо направление, което в наше време съществува главно у католическите (религиозни и светски) философи, а у нас беше "кул" по конюнктурни причини - хем кокетираше с "научни" (т.е. физически) проблеми, хем пускаше струйка Сартровска дискотечна мъгла за "битието" срещу Ленино-Т. Павловото "гносеологизиране".
*
Ахмед обаче си беше изцяло марскистки, диаматовски мислител. Беше и интересен, оригинален - дали просто защото си беше интересен или защото беше "черен" - турчин (или по-точно татарин, отгледан от арменци от с. Дръндар, Варненско), агент на ДС и политзатворник, за което последното студентите му се възхищавахме, без да знаем подробности - не знам. Друг ярък, популярен млад философ и също агент на ДС и треньор по карате беше логикът Христо Смоленов.
*
Съгласен съм с Менти, че (за марксиста) задачата на философията е да променя света (съгласно пословичния 11-ти Марксов тезис за Фойербах), следователно от марксистка гл. т. Ахмед е най-преуспелия (единствено преуспелият) наш философ след 1989. Преди него преуспяваха Д. Михалчев (министър, посланик), Т. Павлов, С. Гановски, Н. Ирибаджаков, К. Василев, А. Лилов, Д. Спасов, М.Янков, В. Проданов. За други школи философията оставя света какъвто е, а само анализира терапевтично човешките заблуждения, произтичащи от ограниченията на културата ни.
*
Не съм съгласен и, че философията е "нормална" наука, за която са нужни нещата, които пише Митко Денков. Философите имат повече общо с белетристите, отколкото с учените. Човек може да "дропне аут" от академичното и да продължи да си е философ. Какъв академик е един Декарт или Лайбниц или Витгенщайн? Въпроса е дали Ахмед е продължил да бъде философ - по нищо не личи, че е така (не сме чули нищо от него след 1989, което да не е византийски увъртаници). А и не личи дали по-рано е бил философ, понеже е бил такъв, или философията е била "превърната форма" на политиката и кариерата в ЕЦФС-БАН - "превърната форма" на политическата кариера. БАНската кариера тогава си беше кариера, и за някои и досега си е такава, вече ариергардно.
*
Освен туй като всеки специалист и философът подлежи на издигане на властова "мениджърска" позиция дори в академията или по-нагоре - ето Н. Василев беше просветен министър, покойният Л. Кючуков - зам., З. Попов - външнополитически сив кардинал. Друга форма на упражняване на известна власт е писането на публицистика - десетки са философите, които искат да го правят, вкл. Митко Денков, и преди, и сега. Дори Жоро Каприев също, но за съжаление още не на висотата на префесионалните си писания. Трета форма е частния бизнес - някои познати колеги философи доста разбогатяха в началото-средата на 90-те, сега вече не толкова, но пак са добре. И философстват само на маса, но пак интересно.
*
Издигането на академици и писатели в политиката според мене е присъщо на по-ранния етап на демокрацията и на по-изостаналите общества. В "съветските" страни то стана и поради неестествено високия статус на "научната интелигенция" (и "художествената'). Наистина в развитите страни е възможно, но не типично, издигането на "селебрити" политици - А. Шварценегер.
24 Декември 2006 21:38
BOBY 1945,
/:/ "...докато Доган наред с философията е чел и от политическите науки, осимслил гие, схванал е правилно "историческият момент" а вероятно си има и дарба и резултатът е налице."
......................................... ......................................... .....................................
На "даровит" политик ПО` му приляга да прави Политика с НОРМАЛНА партия, а НЕ с етно-религиозна и ПРОТИВОКОНСТИТУЦИОННА, и с "политически Електорат" на НЕполитическа основа!!!
"Даровитият политик"/според теб!/ Доган НЕ прави Политика , а прави ПАРИ/според мен!/!!!
Политика е да осигуряваш и защитаваш ПОЛИТИЧЕСКИТЕ интереси на Мнозинството от Електората на партията ти, а НЕ собствените ти и на Върхушката в партията ти КЕЛЕПИРСКИ интереси!
Впрочем, ако на някой хомосексуалист му хрумне да направи "Партия на хомосексуалните в държавата" и ако съседна на държавата му е МОЩНА държава "Хомосексландия"- можеш да бъдеш сигурен, че партията му ще има ОСИГУРЕН електорат и осигурена външна поддръжка- но НЕ поради "политически", а поради "сексуални" Причини и Нужди! И той ще бъде "даровит политик"- със ОСИГУРЕН сигурен Електорат! И с осигурен и сигурен келепир за "даровития политик"! КАЗАХ!
24 Декември 2006 22:53
Параграфчо ,
На връх Коледа остави сексевфемизмите , ами тегли черта между Филибе и Русчук... На изток от нея е Сточна Румелия... С Олигарх-Валия Ахмед Доган - Реставратор... Всичко е точно... Вече го сравняват с Баязид Йялдаръм на 21-я гяурски век ... От ДС-то по-голям търговец няма... Накрая и "марката" продава...

25 Декември 2006 19:06
Митко Денков е гениален философ и поради това политическите му опити са пълен провал, обратното може да се каже за Доган. Дали от това трябва да си направим извода, че истински философичните духовни хора са а приори "неуспешни политици" ?
Честито Рождество Христово на всички!
25 Декември 2006 19:44
paragraph39 Това дали ДПС е конституционна партия вече май не е актуален въпрос за никого у нас а и в ЕС, за където се движим с пълна пара! Весели празници!
25 Декември 2006 22:09
Ма той Доганя и учен ли бил?!Все си мислех че е двоен Агент!t
25 Декември 2006 23:57
BOBY 1945,
Дано да НЕ е вярно това, което твърдиш!
Ако в една държава, или в съюз от държави, НЕ прави впечатление и НЕ тревожи НАРУШАВАНЕТО на конституцията- това е началото на Края на тази държава и този съюз от държави!!!
Конституциите и законите на/в/ Държавата са, за да се СПАЗВАТ, а НЕ, за да се нарушават НЕнаказано! КАЗАХ!
26 Декември 2006 12:33
Менти, май го даваш на саркастична ирония.
Доган би бил добър политик, ако беше направил партия, която да налови електорат, да решава проблеми и дипломатически дилеми...
А неговият електорат е бетонен електорат.
Това е неговият изключителен ресурс, до който той е бил допуснат поради ДС заслуги и двоен шпионаж.
Това се казва "политически монопол". А от политически монопол най-лесно се става олигарх.
Поради това Доган направи много, много милиони и стана много мащабен Бг олигарх.
Затова много политици му завиждат.
Особено Костов.
26 Декември 2006 13:48
Честита Коледа на всички форумци! Желая ви здраве, щастие и успех !
Боби, благодаря за вниманието, но не съм съгласен. В България всичко е опорочено, особено политиката.И то не отсега. Не съм съгласен с теб, че можеш да правиш сравнения на Доган с Чърчил и т.н. Един прост въпрос: Доган се хвалеше, че е милионер в зелено. След като няма бизнес и един вид се препитава с депутатската заплатка, откъде дойдоха милионите? Ако това е държане на политик, здраве му кажи! И ако политиката се изразява в нагло и безскрупулно използуване на ситуационните недоразумения на политическата реалност в България, до-тогава ще се съглася. За съжаление.
26 Декември 2006 21:06
От едната страна , продавач , от другата, купувач , а от третата , И за себе на кяр ... Накрая , оловце ... Семе от тикви...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД