:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,633
Активни 749
Страници 24,198
За един ден 1,302,066
Сбогом

На прощаване с "Козлодуй"

Атомната ни централа плати греховете на няколко правителства
Снимка: Петър Ганев
Българската атомна електроцентрала не е от чернобилски тип, но невежи й лепнаха такъв етикет и европейските политици набързо й лепнаха присъдата
На 31 декември властта дърпа шалтера на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй" по нареждане от Брюксел. На прощаване с половината мощности на централата може да се кажат много добри думи за нея, защото бе надеждна и ни служи вярно от десетилетия за разлика от управляващите през времето на прехода.

През последните 15 години почти всяко правителство в някаква степен си оправяше политиката за сметка на централата, като за целта режеше от нея парче по парче. АЕЦ "Козлодуй" бе най-употребяваната българска девизна стока, с която, колкото повече се търгуваше, толкова повече се качваше цената й.

Да се върнем към



първите години на демокрацията



Когато новите прогресивни сили търсеха опорни точки в отричането на старата система, сложиха в кюпа и АЕЦ "Козлодуй". Еколози с разнородна политическа окраска предизвикаха протести срещу централата, защото като съветско наследство била опасна за страната и целия Балкански район. Други пък в напъните си да бъдат просто забавни проверяваха реакциите на народа с телевизионна "партенка", че "Козлодуй" е гръмнал. Стана голям майтап и не е важно колко хора се вързаха. Важното е, че безопасността на централата бе поставена във фокуса на общественото внимание, и то с посланието, че би трябвало да се тревожим. Четири-пет години след катастрофата в Чернобил подобно предупреждение звучеше сериозно и създаването на обществено напрежение постигна поне едно - замразяване на проекта за АЕЦ "Белене", въпреки че нито бъдещата централа, нито съществуващата са от чернобилски тип.

Сметките на нашите пишман "зелени" да натрупат политически актив за сметка на АЕЦ обаче излязоха криви и това личи от факта, че сега никой не очаква на предстоящите европейски избори нашата страна да изпрати евродепутати в групата на зелените в Страсбург. Народът няма да си направи труда да ходи до урните заради политици, които агитират срещу АЕЦ "Козлодуй". Даже се наблюдава обратната тенденция - сега всички политици се кълнат във вярност към родните реактори.

Употребата на централата за вътрешнополитически цели бе катастрофално за инициаторите, но техните вайкания стигнаха до чужди уши. През 1991 г. покойният вече океанолог Жак-Ив Кусто прелетя над Козлодуй и без да кацне, отсече, че централата е опасна. Западът още не бе й направил никаква проверка, но



пристъпи към издаването на присъда



През 1992 г. въз основа на оценките на МААЕ групата на най-развитите държави Г-7 прие класификация за действащите ядрени реактори в света и ги раздели на три групи. Първата включваше реактори, които не отговарят на съвременните изисквания и по онова време не можеха да се осъвременят на разумна цена. Те трябваше да бъдат затворени преждевременно. Към тази група бяха причислени четирите малки блока на АЕЦ "Козлодуй", които са от типа ВВЕР-440/В-230.

Това бе политическо решение, което се нуждаеше от експертна подкрепа. В централата вече работеха френски и германски специалисти, които трябваше да определят степента й на безопасност. През зимата на 1993 г. Франция и Германия поискаха да бъде спрян най-старият - първи реактор, за да бъде взета проба от вътрешността му. Дошлото по това време правителство на вече покойния Любен Беров отказа, защото имаше риск страната да усети недостиг на ток точно през студените месеци на върхово потребление. Париж и Берлин предложиха за компенсация доставка на електричество и сбъркаха, защото енергийната мрежа на България не бе свързана със западноевропейската.

Беров обаче не се възползва от грешката им, за да покаже как Европа действа повърхностно и прибързано, когато става дума за "Козлодуй". Той спря реактора напролет и от вътрешността му бяха остъргани метални проби (тамплети). Западните специалисти бяха изумени колко са здрави. Оказа се, че руснаците, които в средата на 60-те години не са били уверени колко ще бъде издръжливостта на подобен реактор, са го преосигурили с двойно повече стомана от необходимото. А и желязото тогава беше евтино.

Реакторът си бе годен, но започнаха разговори за контролните системи, които били остарели. Беров направи втора грешка. През 1993 г. се съгласи правителството да подпише споразумение с Европейската банка за възстановяване и развитие за извеждане от експлоатация на първите четири блока на централата до края на 1998 г. срещу отпуснатите от фонд "Ядрена безопасност" 24 млн. екю безвъзмездна помощ. Едва ли можеше да се измисли по-скъпа "безвъзмездна помощ".



Споразумението бе толкова абсурдно,



че правителството на Иван Костов се опита да го предоговори. Той обаче бе в неизгодна ситуация. България вече бе похлопала на портата на Евросъюза и се надяваше да влезе в пакета на 12 страни от Петото разширяване на ЕС. Освен това тя настояваше да получи безвизов режим още в началото на присъединителните преговори. Пазарлъкът вече бе налице и централата бе на тезгяха. Въпросът бе само по кое време колко да се реже от нея. През ноември 1999 г. Костовото правителство и Еврокомисията подписаха т.нар. Разбирателство, според което 1-ви и 2-ри блок да бъдат затворени до края на 2002 г., а до края на същата година да бъдат определени и датите за извеждане от експлоатация и на 3-ти и 4-ти реактор.

Костов жертва от централата два реактора, срещу което получи възможност да се похвали, че е дал на българите безвизова европейска перспектива. Той бе сигурен, че ще получи нов мандат и си остави за по-късен пазарлък още два реактора. За изненада дойде правителството на Симеон Сакскобургготски, което се възползва от остатъка. През есента на 2002 г. се водеха преговори с ЕС по глава "Енергетика" и външният министър Соломон Паси спазари набързо 3-ти и 4-ти реактор срещу затваряне на трудната глава. Фактически преговори не бяха водени, а бе прието старото искане на Еврокомисията двата енергоблока да бъдат изведени от експлоатация до края на 2006 г. Даже правителството на Костов не допускаше такава внезапна гибел, а предлагаше единият реактор да спре през 2008, а другият - през 2010 г.

В бързината кабинетът на



Сакскобургготски "забрави" да информира президента



какво е договорил и когато Георги Първанов отиде на посещение в Брюксел от 2 до 4 октомври 2002 г., зяпна от изненада, слушайки как тогавашният шеф на Еврокомисията Романо Проди и бившият комисар по разширяването Гюнтер Ферхойген един през друг му благодарят за решението на България да спре реакторите през 2006 г. Това си беше хвърлена ръкавица за класическа война между институциите, но светкавично решение на парламента я предотврати. Депутатите гласуваха единодушно затварянето на двата спазарени вече реактора да стане едновременно с приемането на страната в ЕС. Но докато отписването на реакторите бе гарантирано, членството на 1 януари 2007 г. тогава бе само пожелание.

Първанов остана на тесен терен за маневриране. На връщане от Брюксел на 4 октомври той заяви пред чакащите го на летището журналисти: "За мен едно е важно - че този урок би трябвало да ни даде да разберем, че не може да има тайна дипломация, че не може да има двойни стандарти, т.е. едно да се казва вътре, а друго да се казва навън".



Изправен пред свършените факти,



президентът се опита да залепи каквото може от счупените грънци, като на 24 октомври изпрати писма до всички европейски ръководители с призив да склонят на партньорска проверка за техническата надеждност на АЕЦ "Козлодуй". Тъй като решението за нейното затваряне бе изцяло политическо, той се надяваше, макар и вече късно, да предизвика експертна оценка. "Щом става дума за очевидна тактическа грешка на българската страна при воденето на преговорите за присъединяване, не биха ли могли страните-членки да проявят разбиране към една бъдеща страна-членка и да не наказват българските граждани за грешките, допуснати от техните управляващи?", запита той на 2 юни 2004 г.

Единственото, което държавният глава постигна, бе изпращането на експертна група, но при условие, че нейните заключения не могат да променят взетото вече решение. Приложен бе базовият принцип на международното право, който постановява, че договорите трябва да се спазват. Първанов се надяваше да бъдат направени някакви уговорки в незатворената още глава 31 ("Разни"), но правителството на Сакскобургготски бързаше да сложи точката в преговорите с ЕС и не направи никакъв опит. Присъединителният договор бе подписан на 25 април 2005 г. в Люксембург и потегли към националните парламенти за ратификация. Никакви промени повече не можеха да се правят в него.

Оттук нататък приказките за повторно отваряне на глава "Енергетика", за предоговаряне и разсрочване бяха само за вътрешна консумация. Докато течеше ратификацията, България не можеше да оспорва никакви клаузи в договора, защото бе достатъчно дори само една държава да не го ратифицира, и нямаше да видим входа на ЕС на 1 януари 2007 г. С други думи, можехме да си останем и без реактори, и без членство на определената дата.



Загубена ли е вече каузата



на половината от АЕЦ "Козлодуй"? От 1 януари ни остават само 5-и и 6-и реактор. Трети и четвърти ще изстиват и горивото ще си стои в тях още три години. Те ще бъдат годни за включване във всеки момент, стига да ни бъде бъде позволено. Ситуацията обаче е такава, че не просто трябва да ни бъде позволено, а трябва да бъдем помолени от ЕС да ги пуснем. Това може да стане само при едно условие: Еврокомисията да направи оценка на енергийната ситуация в района след спирането на реакторите и ако забележи хроничен недостиг на енергия, да поиска намеса на експертите. Тогава тяхната дума ще тежи повече. Евродепутати вече настояват за по-гъвкав подход към АЕЦ "Козлодуй". В качеството си на член на ЕС България ще може по-категорично да заявява своята позиция, а не да прави унизителни компромиси. За целта обаче ще се нуждае от политици с достойнство, за които гъвкавият подход не е синоним на гъвкави гръбнаци.
Снимка: Емил Иванов
Протестите пред Народното събрание за спасяване на АЕЦ не дадоха резултат. Подписката за иницииране на референдум изчезна в деловодството на парламента.
69
2948
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
69
 Видими 
27 Декември 2006 00:45
/:/ "...Фактически преговори не бяха водени, а бе прието старото искане на Еврокомисията двата енергоблока да бъдат изведени от експлоатация до края на 2006 г. ..."
......................................... ......................................... .....................................
ЛЪЖА, Терзиев, лъжа!
НЯМА официално и документирано Решение на ЕС/ЕК за затваряне на реактори в българската АЕЦ !!! Има ИЗМАМА на комисар Г. Ферхойген! И "проституиране" на Правителството на С. Кобургготски!!!
..........................
В. "МОНИТОР"-12.01.2006
...Да си спомним скандала в парламента от 31 май 2002 г., когато Ферхойген сензационно обяви: "Обещали сте да затворите III и IV блок на АЕЦ до 2006 г.!" - срок, посочен според него от Еврокомисията. Е, 2006 година дойде. България отчете износ на електроенергия, който я нарежда на 4 място в Европа. А ако има още работещи реактори, може да стане и трета. Това е пазарен дял, тоест огромни приходи от продажби, които трябва да бъдат отнети от българите, за да печели някой друг. Кой?
Преди година и половина проф. Андре Майсьо, президент на Световния съвет на ядрените работници обясни далаверата на комисаря Ферхойген и българското правителство в прав текст: между 1999 и 2000 г. комисарят е вложил умишлено фалшив цитат от доклад на WENRA (Организацията на европейските регулаторни органи в областта на ядрената енергетика) от март 1999 г. Същото е направил и в писмо от 26 март 2000 г. "Ферхойген е извършил манипулация и с твърдението, че "Европейският съюз моли за затваряне на "Козлодуй". А вие знаете, че се явихме пред съда в Люксембург и доказахме, че това не е вярно. Искането за предсрочно затваряне на 4 блока на АЕЦ "Козлодуй" е отправено не от Евросъюза, а от Г-7, Групата на седемте най-развити страни. Споразумението ви с тази организация от 1993 г. не ви задължава да затваряте реакторите", обясни професорът пред медиите от 16 май 2004 г.
Трагикомедията обаче е там, че както изглежда, Ферхойген не е притискал, нито манипулирал българските правителства. Те сами са предложили закриването на АЕЦ-а, както самият комисар не се посвени да каже впоследствие публично. И не само той. "На 1 октомври 2002 г. бях в Брюксел и разговарях с официални представители на Еврокомисията. Радостта им беше толкова голяма, че те ме поздравиха (!) със смелото решение на кабинета "Сакскобургготски" да закрие III и IV реактор на АЕЦ "Козлодуй" през 2006 г.", спомни си колегата Готев в края на миналата година.

Известно е и колко ще загубим. Ако примерно една инфраструктурна компания прави годишна печалба $ 1 милиoна, нейната пазарна цена е около $ 12-15 милиона. Затова загубата от спирането на 4-те реактора не се измерва само с покачването цената електроенергията, нито с остатъчната стойност на реакторите, както се опитваха да обясняват министрите Паси и Кунева.
"България ще загуби 1.5 милиарда евро от спирането на двата блока на АЕЦ "Козлодуй", посочи в доклад Ханс-Холгер Ронген, ръководител на Отдела за планиране и икономически анализи на МААЕ. В тях влизат преките икономически загуби за 734 млн. евро и пропуснатите ползи от износ на ток до 2016 година за 875 млн. евро. Финансовите загуби от износ са изчислени при цена на електроенергията от 2.75 евроцента за киловатчас. Сега България изнася ток по 4 евроцента на киловатчас. Тоест ще загубим доста повече от 1.5 милиарда евро. И толкова съответно ще спечелят онези от Г-7, които последните три български правителства обслужваха.

27 Декември 2006 01:07
Писмо на Ари Ватанен с искане да бъде преразгледана позицията на ЕС за 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй" (Пълен текст)
14 декември 2006 | 16:11 | Агенция "Фокус"
Страсбург. Агенция "Фокус" разполага с пълния текст на писмото на финландския депутат в Европейския парламент Ари Ватанен. Депутатът от групата на Европейската народна партия изпрати писмо до председателя на Европейския съвет министър-председателя на Финландия и до председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу с искане спешно да бъде преразгледано отношението на ЕС към затварянето тази година на блок III и IV на АЕЦ “Козлодуй”. Това стана часове преди днешната среща на високо ниво в Брюксел.
Писмото е подписано от депутати от различни политически групи в ЕП. Сред тях са председателят на Комисията по външна политика Елмар Брок и докладчикът за България в ЕП Джефри ван Орден. Писмото е подписано и от шестима български наблюдатели в ЕП.
Ето и съдържанието на писмото:


До министър-председателя на Финландия г-н Мати Ванханен,

До председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу

Уважаеми, господин премиер, уважаеми господин председател,

На 30 ноември Европейският парламент прие окончателния доклад за членството на България в ЕС. Заради политически маневри и неверни сведения от някои от евродепутатите, изложени в последната минута, въпреки протестите му, докладчикът не беше призован да говори, за да поправи тези погрешни сведения и беше пропуснат важен параграф от доклада, гласуван в комисията. Става въпрос за датите за затварянето и сигурността на блокове ІІІ и ІV на АЕЦ “Козлодуй”. Като условия за започването на преговорите за членство, България беше задължена да затвори четири блока на АЕЦ “Козлодуй” - два вече са затворени, а другите два трябва да бъдат затворени до края на 2006 година.
Няма да се впускам в подробности, но припомням писмо от моята колега Еийя-Рита Корхола до министър Пекаринен, което беше изпратено през месец юни 2006 година. Това писмо е добро и прецизно обобщение на историята, потенциалните последствия и решенията, които трябва да вземем сега. Чувал съм всички аргументи за задълженията по Договора за присъединяване, за компенсацията, за специалните споразумения и др., но остава фактът, че ако не се намесите сега, ще видим режим на тока, страдания, екологични щети, както и увеличаване на зависимостта от руския газ в района на Балканите, където социалната стабилност и икономическото възстановяване в момента са толкова важни за всички нас.
В допълнение, преждевременното затваряне на напълно действащи, чисти и доходоносни реактори е не само икономическа лудост - това е напълно безотговорно прахосване на парите на данъкоплатците и е против стратегията от Лисабон за конкурентноспособна Европа, но и пагубно от гледна точка на климатичните промени, тъй като могат да бъдат заменени само от централи, работещи с лигнитни въглища. И всичко това ще се случи малко след публикуването на тревожния доклад на Щерн за глобалното затопляне!

Както виждате, вие, лидерите на европейското семейство, имате три възможности и малко време да решите.

1. Може да приемете позициите, посочени в писмото на Еийя-Рита Корхола, предишните доклади на Европейския парламент и парламентарните въпроси и спешно да се предложи в Съвета на ЕС и в Европейската комисия да има отлагане на затварянето на блоковете, което е единственото разумно действие в момента. Ние ще приемем, че затварянето е задължение по договора, но има много по-важен обществен интерес и Съветът на Европа заедно с Еврокомисията трябва да намерят начин да отговорят на този интерес.

2. Може да предложите пълно преразглеждане, съгласно писмото на Корхола, без да има отлагане на датите за затваряне, като поемете цялата отговорност за предстоящите режим на тока, трудности, екологични щети и повишаването на зависимостта от руския природен газ, които очевидно могат да бъдат избегнати, ако се следва вариант 1.

3. Може да продължите “да не правите нищо”, като продължите с безбройните отговори на парламентарните въпроси, писмото на Еийя-Рита Корхола и предишни доклади на Европарламента. Разбира се, след това отново ще трябва да поемете пълната отговорност за всички негативни последици, представени във вариант 2, но за неопределен период от време. Финландското председателство и председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Дурао Барозу тогава ще бъдат запомнени като пропуснали възможността да върнат прагматизма в политиката и процедурите на ЕС.
През последните седмици давам интервюта в български медии по този въпрос. Надявам се, че в следващото ми интервю ще ви подкрепя за положителния ви отговор на това писмо.

Ваш, с надежда за смело, разумно и прагматично действия от вас като мислещи за бъдещето лидери на Европа
27 Декември 2006 02:09
В Европейскят Парламент мнозинство има народната партия. Там се знае, че ако в България се обяви безплатен ток в предизборна кампания, бсп ще спечели почти всичките гласове и ще има непоклатимо мнозинство завинаги. И за да не стане, и се отнема правото да се разпореди с Козлодуй...Друго не виждам в тази политика?!
27 Декември 2006 02:32
Ха ха ха
Смешен плач за Козлодуй
Ето още нещо по темата
http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=30198 4
Добре че взе да се чува тук там и друго освен познатата песен
27 Декември 2006 04:54
Океанолог прелетял над река, видял 3-4 комина, и казал-съборете ги?И наш'те пишман политици ги събарят.Не са виновни политиците или океанолога, ние сме виновни.
27 Декември 2006 06:27
Пеко,
Виж каква глупост пише в цитираната от теб статия:
"че много от европейските страни са закрили или закриват ядрените си централи и не допускат ядрена енергетика въобще (Германия, Италия, Австрия)"
Но не пише, 4е ве4е се преразглежда това положение, и ще са принудени да строят АЕЦи до побъркване.
Не знам дали си 4ул, 4е това е едно основно направление за УСА.
Така 4е "свят без АЕЦи" се оказа пълен абсурд.
27 Декември 2006 08:53
Параграфинът си преставая ЕС като СССР, ЕК като ЧК, а Ферхойген - като враг с партиен билет.
27 Декември 2006 09:03

babajaga2-2,

Много си заблуден. Това е точно така - Италия направи реферундум след Чернобил и закри всичките си 6 ядрени централи. Германия ги закрива по програма до 2018 г. Австрия не допуска по конституция ядрени централи. Но тук ядреното лоби, което е завзело всички медии, да не казвам как, дезинформира и обяснява, че който се отказал от ядрена енелгетика, ще преразгледа програмите си.
Тежко на държава, в която лумпени искат да гласуват на референдум да си запазят скапаните съветски ядрени блокове. Много сме далеч и от италианците, които уж са ни по-близки от западноевропейцитее.


27 Декември 2006 09:28
Пеко
Момше дребно талибанче.
1. не ми цитирай "Дневник" - един вестник създаден собственикът му да осигури работа на жена си;
2. и в Германия вече се надига вълна за преразглеждане на онова глупаво решение, взето под натиска на "зелените", трябва да си живял в Германия, че да разбереше, че те са най-вече зелени в главите.
Там аз говорих с един професор ядрен физик от изследователския център в Юлих. Той специалистът се възмущаваше от тези политически решения, които въобще не вземаха мнението на специалистите.
27 Декември 2006 09:29
Да закрием атомните централи, да, и несамо ние и в целия свят, че като почнем тогава га правим ток от нефт и въглища - чудничко! кеф ти киселинен дчждец, кеф ти черен снежец! До сега замърсяванията от АЕЦ, колкото и страшни да са са само локални, а от органичтите горива - повсеместни!
27 Декември 2006 09:47

ООО, Mrx-се,

1. Да не ти цитирам Дневник? А Сега ли да ти цитирам? Той пък на кого е?
2. Германия закрива по програма ядрените си централи, а ти си бил говорил с един професор дето казал не знам какво си. Много важен аргумент имаш. И такова закриване не става само под написк на зелени.
,
А тук разговора е за друго - опасни ли са или не 3 и 4 блок. Затова ги закриват. Автора по-горе повтаря стари басни - реакторите не били като Чернобилските. И били безопасни. Защо ЕС иска да закрие блокове 3 и 4, а не 5 и 6?

27 Декември 2006 10:03
Болка и плач отзад... байряма?! Който свари натовари...и отново ескадроните летят...Ха Ха.
27 Декември 2006 10:04
Кой ли се подмазва за постче в Брюксел? Боде в очите липсата на името на едно главно действащо лице - Меглена Кунева. Същата която се кълнеше, че е договорила затварянето за най-ранния възможен срок, но ще предоговори нещата след партньорската проверка. Същата която вероятно е знаела, че с пари от комуникационната стратегия за ЕС се финансираха доста от викачите срещу АЕЦ, нейното пресаташе (ллен на политическия кабинет на Кунева) обикаляше страната начело на хвърковатите чети от неправителствени агитатори за затваряне на АЕЦ. Не се вижда и името на Надежда Михайлова, този титан на мисълта и майка на българската дипломация. Няма ги имената и на Шиляшки и на Милко Ковачев. Лицето Сакскобурггоски също не е без принос по тази тема. Лицето Паси също.
27 Декември 2006 10:07

Heat ,
Що не добавиш и накой от БСП-то? Нали те вкупом гласуваха да се затворят реакторите на 1 януари? Или те са твои хора и затова не ги споменаваш?
27 Декември 2006 10:10
В точния разказ на г-н Терзиев липсва само едно: имената на няколко най-гласовити “зелени” еколози от онова време. Да видим доколко са “в небитието”. Не е излишно – ето, припяващи още се появяват даже във форума...
Иначе добре е това припомняне кой – какво. Че с течение на времето съвсем се каращисаха нещата и всеки започна да си вади своя удобна версия за виновните. И даже да пеят някои - фалшивичко, но затова пък многогласно - “Черноообил, Черноообил”...
Между другото: г-н Терзиев, също такъв точен календарен разказ “кой – какво” има нужда и за историята в Либия. И там има неща, които не ги знаем точно – тия дни от участник-потърпевш научавам интересни работи...
П.С. Драги Пеко, “Дневник” няма ли си форум? Щото гледам няколко вестници от тая класа усилено се препечатват тук с надеждата да ги прочете някой...
27 Декември 2006 10:12
Атомната ни централа плати греховете на няколко правителствани казва автора. Може и да е прав.
Обяснява ни той, кой министър и министър пледседател е грешен, но като се изключи Беров (Бог да го прости) другите грешници са си живи. Те са грешни не пред Бога , а пред народа, и най просто казано този същия прост народ би трябвало да ги съди с "народната" си съдебна система. Вместо подобна идея, накрая автора ни обяснява и дори агитира, че още сме имали шанс, но трябва да почакаме ЕС да ни помоли да ги пуснем пак, тия проклети реактори.
27 Декември 2006 10:13
Някой от умниците по-горе да знае случайно какво се прави с отработеното ядрено гориво (т.е. с ядрения боклук)? И в коя точка на България ни предстои да го складираме? Сагата със софийския боклук е 1/1000 от това, което ни очаква.
Иначе ядрените реактори са прекрасни. Докато не гръмнат (два вече изгърмяха, няколко бяха на косъм). Или докато не ни се изсипе ядреният боклук на главите. Що не кажат експертите нещо за ядрения боклук? Щото са забравили, или щото не е за говорене?
Бъдете здрави!
27 Декември 2006 10:58
Статия в руския вестник “Коммерсантъ” завършва така: "Газпромбанк спечели тази есен търга за атомна електроцентрала в Белене и възнамерява след приключването на строителството да я изкупи".


Май за това какво става (или ще става) трябва да четем винаги чуждата преса.
Защото какво договарят българските политици (без значение от цвета) , узнаваме винаги като свършен факт.
27 Декември 2006 11:19
Пеко, говори с факти - и то нови. Ангела Меркел вече заяви официално, че още през 2007 година ще се преразгледа решението за "неатомна енергия". В Ирталия подготвят референдум за отмяна на стария. Във Франция са започнали строежи на нови АЕЦ, в САЩ строежите не спират.
Изобщо - мисли по-широко. Кой има полза от затварянето на АЕЦ, даващи евтина и безопасна енергия? Какви са тези еколози, дето искат ТЕЦ-ове със замърсяващи комини, ветрени паркове, избиващи прелетните птици, ВЕЦ-ове, унищожаващи ибата?
Що се отнася до отработеното гориво - преди Коледа от Германия замина влак с отпадъци за Русия. Имат как да ги преработват, имат къде да ги държат - защо да не се използват?
И не ми говорете, че сме щели да попаднем под руско робство с АЕЦ-а. Та не виждате ли, ч е всъщност срещу независимите източници /до голяма степен/ на енергия се изправя Газпром? няма АЕЦ, спокойно - ще имате газ. АЕЦ-а е зависим - гориво, отпадъци, но газта е с кранче!
27 Декември 2006 11:24
Много точен анализ. Напълно съгласен с Графа.
Рядко може да се прочете такъв материал по българските вестници.
Терзиев
27 Декември 2006 11:38
генек,
Газпром и Атомстройекспорт са едно и също, ако не знаеш. Виж малко по-горе какво пише Доктора.
Първите 4 блока на АЕц Козлодуй са опасни, горе в статията се казва защо и кога са класифицирани. Особено в български ръце са още по опасни. Спомни си как се държаха Овчаров и шефа на Козлодуй (негов кумец) през март, когато имаше инцидент там.
27 Декември 2006 12:05
...другарю, Пеко, ЕС никога не е искала затварянето на АЕЦ!!! /Запомни това и чети по-нататък/
Затварянето на АЕЦ някога си, едно време, поискаха некакви мушмороци от Г7... мисля дадоха на малоумния Беров някъде към 25 милиона да "обещае"
После дойде "ерата Ферхойген" с неговите далавери, подправени документи и предполагам тлъста сметка от френско-канадския консорциум, строящ румънската АЕЦ. После г-н Майсьо /не некое БГ правителство/ осъди далаверите на тоз евротарикат в Люксембург и човечето, цапардосано с нагорещена ютия по мордата миряса.
Да, ама не. Тогаз на преден план излезна другарката Пръмова-Кунева, Соломон Паси, Милко Ковачев и Крадлив Симо - които за да защитят "имиджа" на колегата-далавераджия Ферхойген /предполагам и своите надлежно попълнени банкови сметки от същия източник/ - отидоха в Брюксел и сами поискаха затварянето на АЕЦ Козлодуй..... понеже виждам, че трудно четеш и разбираш, да повторя - Българското правителство в лицето на Пръмова-Кунева, Паси, Ковачев и Крадлив Симо - сами поискаха затварянето на перфектните 3-ти и 4-ти реактори на АЕЦ... за което, драги ми Пеко - получиха Ордена на почетния легион на Франция... а той се дава за изключителни заслуги към нея... т.е. за невероятно национално предателство към БГ и нейният народ, за което един ден ще отговарят, та коще снахата Пръмова да я пратят на Марс кат еврокомисарка
.....
понеже едва ли нещо си разбрал, Пеко - опитай се от някъде да намериш Решение на ЕС, в което да се иска затварянето на АЕЦ
... питай другите отворковци от Дневник - мое некой да знае, ама не ми се баят вЕрва
27 Декември 2006 12:12
Друкарго Костадинке,
твоите другари от БСП гласуваха да затворят блокове 3 и 4 от 1 януари. Само проф. Пантеф, комуниста и още един бяха против.
Иначе твойте аргументии са чисто полотически и няма какво да се обсъждат.
27 Декември 2006 12:26
...другарю Пеко, с БСП кака ти костадинка има толко общо, колко ти имаш с хората, мислещи и защитаващи БГ интереси и национален суверенитет...
... каманягите от БСП толкова пъти си сменяха позициите за АЕЦ, че изобщо едва ли некой мое им фане края. И не само за АЕЦ. Тез смрадливи хамелиони по същия начин си променяха визията и за НАТО и за Американските бази и за Ирак и за... каквото се сетиш...
... така че, драги Пеко - оди си у Дневник и там си пробутвай клишетата
ако мое оспориш и един от фактите на кака ти коца за далаверите около АЕЦ - моля
ако не моеш - аре изчезвай, че ми е писнало от въздухари
Капичи?
27 Декември 2006 12:37
27 Декември 2006 12:46

А, другарко Костадинке,
свърши това време, когато можеше да казваш кой да говори и кой - не.
Тук съм и си говоря каквото си искам.
Ти си като един другар, дето се обади в радиото преди години и вика: Защо пускате такива, дето са против!
Ами има такива, дето сме против. Против скапаните съветски блокове, заради които такива като теб положиха много усилия да не приемат България в ЕС. Уви. Малцинство сте. Половин милион българи вече работят в Европа. Ако ги накараш да избират между двата блока и работа там, познай какво ще изберат.
27 Декември 2006 12:51
Пеко, трова са различни руски фирми. И, ако смяташ, че се овдят по един план и с едно общо ръководство - да, така е. Но това не означава, че АЕЦ е опасна. А просто, че ни атакуват от две страни. ВЯъпросът е кое е по-изгодно. На отдавна ояждащите се с пари на нефто-газо-топлинната мафия "еколози" е удобно да дрънкат за 'опасностите". Цяла модерна Европа възстановява или започва работа по възстановяване на АЕЦ-ите - като най-евтино, екологично чисто и удобно призводтсво на енергия.
Остави твоя "Дневник" - там, за да се харесат някому, плюят по Русия и смятат, че са големи смелчаци. Русия ни трябва като снабдител и склад за гориво. Но. ако се газифицираме - кранчето ще е в тях. Питай европейците от януари 2006 година.
И един неудобен въпрос - защо не се говори за АЕЦ"Черна вода" - хем е по-близо до Вранча, за "Хемелин", за разширяваните централи в Литва, Франция, Великобритания? А за САЩ?
Не е пробелмът в работниците - то и не останаха наши специалисти вече.И на американски централи стават аварии - по-лоши ли са янките от нас? Просто българският износ на ток е вреден за нечии интереси. затова казват - не се безпокойте, ток ще има. А на каква цена? И защо да внасяме, щом можем да продаваме ние? Кусто е друга песен - просто "Черна вода" е строена от французи и част от нея е френска, а спонсори на ихтиолога са...
Пеко, остави идеологията и мисли не кое е по-удобно за годподаря, а кое за нас!!!
27 Декември 2006 12:55
Пеко, а що се отнася до 'скапаните руски блокове' - или си прекалено идеологизиран /идиотизиран/, или си невежа. Както и аз в тая област. Но специалистите - международните!!! - заявяват, че блоковете са си наред и могат още много дълго да работят. Те залагат имената си и реномето на организацията си, ти ми цитираш 'Дневник"! И Кусто плюс Костов!
И аз ще те питам - КОЕ Е РЕШЕНИЕТО НА ЕС ЗА ЗАТВАРЯНЕ НА БЛОКОВЕТЕ???
27 Декември 2006 13:22
ЕС предвижда увеличаване на неговия дял в енергетичния микс
НОВ ВЪЗХОД НА ЯДРЕНОТО ЕЛЕКТРИЧЕСТВО


АЕЦ "Саизуел Би" е гордост на британската енергетика. Вдясно: 100 тонен контейнер за отработено ядрено гориво в централата.
Напоследък се появяват все повече коментари за "завой" на ЕС относно ядрената енергетика в полза на строителството на нови реактори. Швеция, Белгия и Швейцария прекратяват мораториумите върху изграждането на реактори и удължават срока на съществуващите. В следващите 10 години в ЕС ще заработят още десетина нови реактора - във Финландия, Франция, Чехия, Румъния, Великобритания. Ревизия на политиката в полза на ядрената енергетика е налице в Италия и Германия, писа в. "Крисчън сайънс монитър" преди дни. 
Разбира се, тук трябва да различаваме демагогията от реалността. Германия например обяви през 2000 г., че до 2020 г. ще се откаже от ядреното електричество, произвеждано от нейните 19 реактора. Този дълъг срок, както отбелязват някои по-критични наблюдатели, не е отказ, а по-скоро гаранция за работата на тези реактори до пълното изчерпване на тяхното проектно време на живот. Двата най-стари от тях, пуснати в експлоатация през 1972 -1973 г., бяха спрени съответно през ноември 2003 и май 2005 г. Те обаче са само спрени, не и демонтирани. Така че Германия не е направила никакъв особен обрат - тя просто е решила да удължи още малко експлоатацията на своите реактори. Тази европейска тенденция получи ясно очертания още в началото на 2005 г. Един месец преди България да подпише фаталния за нашата енергетика договор за присъединяване към ЕС, през март 2005 г., в Брюксел се състоя  конференция на министрите на енергетиката от 74 страни, организирана от МААЕ.
Само със строеж на нови АЕЦ светът ще може да посрещне своите главоломно растящи нужди и същевременно да избегне екологична катастрофа, бе заключението им. Протоколът от Киото например задължава операторите да плащат за емисиите на въглероден двуокис и другите "парникови" газове, което прави реакторите още по-конкурентни. "В миналото липсата на ограничения, такси и глоби за емисиите на парникови газове означаваше, че основното предимство на ядрената енергия бе лишено от материална стойност, от икономическо изражение", каза Ел Барадей. Повечето почтени еколози и представители на "зелени" партии и движения" също признават предимствата на ядрените технологии. Според "бащата" на британското зелено движение Джеймс Лавлок "ядрената енергия е единственият практически отговор за предизвикателствата на глобалното затопляне". (Би Би Си, 16 май 2005 г.)
*****

Редактирано от - bot на 27/12/2006 г/ 13:31:11

27 Декември 2006 13:31
През 1992 г. въз основа на оценките на МААЕ групата на най-развитите държави Г-7 прие класификация за действащите ядрени реактори в света и ги раздели на три групи. Първата включваше реактори, които не отговарят на съвременните изисквания и по онова време не можеха да се осъвременят на разумна цена. Те трябваше да бъдат затворени преждевременно. Към тази група бяха причислени четирите малки блока на АЕЦ "Козлодуй", които са от типа ВВЕР-440/В-230.


Това е от статията горе. Само как е казано - в тази група бяха причислени 4-те малки блока на Козлодуй. Сякаш нещо нередно е направено. В тази група бяха, не причислени, а просто са, и блоковете на още няколко страни, които влизат в ЕС. И те ги закриха без много шум и с по-малки компенсации от тези за България. Централата на Литва произвеждаше 90% от тока им. Но не реваха като нашите лумпен-атакаджии и ВМРО-та.
27 Декември 2006 13:54
Как би се справило правителството и държавата при една авария изобщо не е ясно, не съм убеден че има някакъв план и организация , защото всичко в БГ е разрушено и дезорганизирано, няма правила , полици за реагиране при бедствени ситуации , цари анархия и хаос. Наличието на АЕЦ в бедна и проядена от корупция държава е опасно.
27 Декември 2006 14:30
Пеко, оставам с впечатлението, че за теб ядрената енергетика се дели на два вида-руска /т.е. лоша/ и американска /т.е. добра/. Всъщност нещата са малко по-различни. А именно, да уточним за Европата- ядреният гигант на ЕС се нарича Франция и срещу нея ритат всички останали европейски страни /особено испанците/, защото те искат евтин собствен ядрен ток, а не вносен скъп /за тях/ френски такъв. Що се отнася до германското недоразумение Зелена партия, то издъни бившата коалиция на изборите. Но и как няма-част от затворените централи /ако въобще знаеш какво е затворена централа, тя всъшщност е просто спряна/ са купени от френската национална електрическа компания. Но и това не е най-якото. Най-якото е, че повечето френски централи са с тежка вода /чернобилски тип/. Другото яко нещо е, че франсетата построиха ядрена централка на Дунава, къде отсреща нашто АЕЦ и чакат да почнат да изнасят ток за насам. Е, това разбира се, не са икономически интереси, а екология, но ние, за разлика от теб, сме прекалено проЗти, за да ги разбираме тез рабУти.
27 Декември 2006 14:30
ПЕКО,
Щях да се съглася с теб, ако и на Финландия бяха наложили да си затвори реакторите- които са от същия съветски тип и модел, като козлудуйските 3-4 реактори- и Финландия беше поела ангажимент да ги затвори и ги затваря!!!
Впрочем, оценките на МААЕ за българските реактори през 1992 г. и през 2002 година са РАЗЛИЧНИ- вторите оценки са, че СЕГА тези реактори ОТГОВАРЯТ на международните и европейские стандарти за БЕЗОПАСНОСТ. И т.нар. "партньорска проверка" от ЕС заключи СЪЩОТО!
Впрочем, ИЗВЕСТНО е/ и никой от ЕС/ЕК НЕ го оспорва!/, че българските реактори ги затварят "ПО ПОЛИТИЧЕСКИ ПРИЧИНИ"/каквото и да означава това!/, а НЕ по технически и свързани с БЕЗОПАСНОСТТА причини!
ЯСЕН ЛИ СЪМ?!

Редактирано от - paragraph39 на 27/12/2006 г/ 14:35:53

27 Декември 2006 14:39
Параграфе,
Заблуден си от плямпаници на наши експерти, които напарвиха банкови сметки в чужбина от комисиони за износ на ток.
Във Финландия реакторите имат похлупак и дори да гръмнат като в Чернобил, няма да осерат света като руснаците тогава. Нашите в Козлодуй нямат. Нямат и такава електроника като във Финландия, цялата система за безопасност е различна.
27 Декември 2006 14:55
Пеко, с такова презрение говориш за нашите специалисти, че си мисля - този пеко да не е някой водещ специалист от МААЕ? Което е невъзможно, защото онези от МААЕ са на мнение, че нашите реактори са сигурни, безопасни и за дълъг срок могат да ни осигуряват евтин ток. Струва ми се, че доста идеологизираш нещата - и други ти го казаха. Казваш мнението си като истина от последна инстанция. Единсвтената ти теза е - да затоврим АЕЦ! Защо? Ами опасна е! Но -ето специалистите отхвърлят подобно твърдение! Не, викаш ти, те не са специалисти, аз в "Дневник" прочетох мнението на редакторката /която също е спец - по ремонт на фасадата с мазила!/ и трябва да се затвори.
Е, какво да дискутираме, като не те интересуват никакви други мнения? МНЕНИЯ! Не единствената истина. Не цитирай 92-а година /и полета на Кусто!/, виж сегашните твърдения на специалистите!
Пеко, от предипшните ти постинги за Коледа личи фанатично убеден в своята /единствена на света / правота човек. А фанатизмът не е водещ напред път, а спиране на едно място. Изобщо - ако застанеш пред стена, тя ще падне. По-умният отстъпва. И аз се оттеглям от спор с теб!
27 Декември 2006 15:47
Aбе аз мисля, че никой от нас не разбира от ядрена физика и строеж на АЕЦ. Дали са руски, френски или американски според мен човешкият фактор е най-важен. Гледах наскоро филм на BBC за аварията в Чернобил - човешка грешка е! И не само от този филм излиза така. А аварии стават и в САЩ и в Нрвегия и в Япония. Все ми се струва по вупроса за предпазния похлупак както някой казва, че при експлозия в реактора той едва ли ще помогне много, а ако няма експлозия, то тогава няма да ина и Чернобил.
27 Декември 2006 15:53
Освен Ферхойген да не забравяме и една друга евродеятелка с принос към Козлодуй. Казваше се Лойола де Паласио. Наскоро Господ и даде според заслугите. Да се надяваме че няма да се забави да отдаде заслуженото и на другите с принос към една от най-големите гадости в новата история на България. За сведение на привържениците на тезата за "опасните" ВВЕР-440, Унгария има 6 броя реактори ВВЕР-440, Словашката Република има 6 броя реактори ВВЕР-440, Чешката Република има 4 броя реактори ВВЕР-440, Финландия има 2 броя ВВЕР-440. Нито един от тези реактори няма да се затваря скоро, изглежда само тези ВВЕР-440 в България са от "опасните".
Литва има 2 реактора РБМК и ще ги затвори срещу компенсации от 2 500 000 000 евро (до засега, следващата порция компенсации е в процес на преговаряне).
27 Декември 2006 15:59
Никой не ни е виновен! Не рачихме 1989-93 да сътрудничим с европейците, както предлагаха някой фирми и те ни туриха балтията!! Тогавашните пишман специалисти не даваха и дума да се издума по въпроса. Сами ще се оправяме, ние всичко знаем и много понимаем! Е оправихме се и то наистина сами!!! Браво, браво!
А по повод финландската ядрена централа Ловиса, тя наистина има контейнер ама от "по лек тип", има и ледогенератори за аварийно охлаждане на зоната, има и европейски КИП и А! И нашата можеше да има, ама някои рекоха йок!!
27 Декември 2006 16:02
" Пеко- Половин милион българи вече работят в Европа. Ако ги накараш да избират между двата блока и работа там, познай какво ще изберат."
Хитро
27 Декември 2006 16:10
Защо ли историята с АЕЦ "Козлодуй" ми напомня историята с медицинските сестри в Либия?
27 Декември 2006 16:14
Пеко - новата ядрена (за мирния атом иде реч) сила във форума! Само че за разлика от мирните атоми, мирен не седи. Мирясвай вече, Пеко!
Не спорете така разпалено с него, че човекът почна да се взема много на сериозно! Почуства, че мнението му тежи почти колкото тежката вода! Черна е тази вода, да знаете и мътна. И в нея се ловят едни такива рибоци ли, мишоци ли? Същински Пековци.
27 Декември 2006 16:17
..другарю Пеко, ти наистина си тук и говориш каквото си искаш... каквото ти изнася де
.... ама на кака ти Коца не мое обориш нито един от фактите
можеш ли да посочиш, макар и в един от докладите, при най-често проверяваните от международни организации ядрени реактори, за АЕЦ Козлодуй - макар и една забележка по отношение тяхната безопасност през последните 7-8 години ? Няма да можеш, душа... оти нема таквиз
..а найш ли, на кака пиуенцето, колко стотици милиони изсипахме за повишаване тяхната безопасност?.. и тва не знаеш, душа
.. ми кво знаеш бе, велики селски мислителю? Освен че щом са руски значи са скапани, а щом са мерикански - значи са добри
... винаги мое ти поднесе неква зненада пиуешкио мозък
27 Декември 2006 16:20
Козлодуй -дуй -дуй!*
______________________________
* -речитатив на "зелените" марули
27 Декември 2006 16:23
Не се занасяйте с Пека. Он рупа въглища на закуска...
27 Декември 2006 16:41
Пеко, ами експерименталният реактор на БАН на 8-ми километър? Обясни ми какво вредеше той? Или разсъжденията ти стигат само за 4-ти километър.
27 Декември 2006 17:06
Статията завършва с неумното, но често повтаряно клише, че Евроунията може да ни разреши отварянето на 3-ти и 4-ти реактори, ако се установи недостиг на енергия в района. Такава заблуда е много вредна - логиката на ЕУ и ЕК е да се залага в подобни ситуации на принципите на пазарната икономика, което означава че ще се чака построяването с кредити на нови мощности от самите нуждаещите се или адаптиране на икономиките им към вносна енергия. Единственото правилно решение за защита на собствените ни интереси е да се подчертава пълната енергийна зависимост на региона от контролирани от Русия източници на енергия след затварянето на изплатилия се и обезопасен Козлодуй. Само в такъв аспект запазването му е реалистично, а предоговарянето - възможно.
27 Декември 2006 17:26
НЯМА официално становище на ЕС/ЕК/, че 3-4 реактори на българската АЕЦ са "опасни" или НЕ отговарят на европейските "стандарти" и изисквания за Безопасност!
НЯМА официално Решение и Искане на ЕС/ЕК/ за затваряне на 3-4 реактори на българската АЕЦ!
ИМА официално Становище на ЕС/ЕК/, че България трябва да затвори тези свои реактори, понеже е проявила такава САМОинициатива и е самоОБЕЩАЛА това на ЕС/ЕК/!
ОФИЦИАЛНОТО Становище на ЕС/ЕК/ е, че България затваря 3-4 реактори на АЕЦ-а си "ПО ПОЛИТИЧЕСКИ ПРИЧИНИ", а НЕ по "технически Причини", свързани с Безопасността!!!
Значи, с "политически СРЕДСТВА" могат и ТРЯБВА да бъдат ОТСТРАНЕНИ "политическите Причини" за затварянето на 3-4 реактори на АЕЦ "Козлудуй! Например, с общонационален Референдум !
А "политическите Средства" са в ръцете на политиците/българските!/! Ако ги НЯМА в ръцете им- да идват други български политици, които да ги имат в ръцете си нужните "политически СРЕДСТВА"!
КАЗАХ!

Редактирано от - paragraph39 на 27/12/2006 г/ 17:29:28

27 Декември 2006 17:31
.. уважаеми Параграфе, ако позволиш - няма да се съглася с теб
АЕЦ Козлодуй не се затваря по политически, а по КРИМИНАЛНИ ПРИЧИНИ
.. знае се дори, кои са криминалнопроявените
Честита ти Коледа и успешна нова 2007-ма година!
27 Декември 2006 17:33
Въпросът за членството на Украйна в НАТО ще бъде подложен на референдум, заяви Виктор Янукович

27 декември 2006 | 17:23 | Агенция "Фокус"
Киев. Украинският премиер Виктор Янукович заяви днес, че въпросът за членството на Украйна в НАТО ще бъде подложен на всенароден референдум, предаде РИА Новости.
Именно това е записано в споразумението за национално единство между основните политически партии в Украйна, припомня агенцията.

27 Декември 2006 17:36
КОСТАДИНКА ИВАНОВА,
При Демокрацията-ДемоОГРАБВАцията-ДемоОСРА цията, т.нар. "политически Причини" са си, всъщност, "Криминални Причини", но облечени от Властимащите в "демократична" ЗАКОНОВА форма- т.е., НЕ водят до Наказание и Затвор за ПРИЧИНИТЕЛИТЕ!!!
Бъди жива и здрава!



Редактирано от - paragraph39 на 27/12/2006 г/ 17:53:26

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД