:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,786
Активни 547
Страници 11,689
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Отварянето към света е болезнен процес

Един роман може да каже много повече за времето и човека от многото науки по въпроса, твърди известният културолог и преподавател в Пенсилванския университет Владислав Тодоров
Снимка: Михаела Катеринска
Владислав Тодоров
---

Владислав Тодоров е роден през 1956 г. в София. Кандидат на изкуствознанието, БАН (1987). Доктор на философските науки от Пенсилванския университет (1996), където понастоящем преподава културна история на Русия и Източна Европа. Автор на книгите: "Адамов комплекс" (София, 1991, 2006); "Червен квадрат, черен квадрат: Органон за революционно въображение"(Издателството на Държавния университет на щата Ню Йорк, 1995); "Малък парадокс за театъра и други фигури на живота" (УИ "Св. Климент Охридски", 1997) и "Хаотично махало: политическа публицистика" (Фондация "Пространство Култура", 2005). През 2006 г. публикува своя първи роман "Дзифт" ("Жанет 45"). Член основател на кръга "Синтез".

---



- Посрещате 50-годишнината си, пуснали корен като преподавател в САЩ. Какви са плюсовете и минусите за вас в творчески план от този ваш избор?

- Все още не съм готов да направя подобна равносметка, да се обърна смело назад и да отсъдя. Но със сигурност мога да кажа, че светът ми стана толкова голям и отворен, че спрямо това, което се опитвам да върша, той създава усещането за някаква непокорна празнота.

- Масово разпространената у европейците, включително и у българите, представа за САЩ не прелива от ентусиазъм. Например ни изумява тоталната липса на елементарни географски и исторически знания у средния американец. Адекватна ли е тази представа?

- По-скоро става дума за някаква европейска имиджова конфекция, лека промишленост на шаблонни образи на Америка и американците. Тази промишленост се бори с неимоверния натиск, който американската култура упражнява не само в Европа. Това е ширпотребно фалшифициране на Америка с цел подкопаване на културната й хегемония. Сама по себе си Америка е страна на велики разнообразия, на крайни състояния, на несъизмерими реалности и феномени. Пътешестването сред архипелазите на американската култура е било винаги източник на мощни вдъхновения, особено за необременени с готови отговори и образни щампи чужденци. Иначе съществува едно натрапливо европейско откриване и преоткриване на Америка. Пред Европа Америка се е изправила като един вечно питащ Сфинкс, чийто въпрос "Коя съм аз?" виси многозначително открит. Отговарянето му е формирало цели мисловни школи и масово споделени заблуди.

- Как дефинирате носталгията? За вас през какви етапи премина тя и сега в какво се изразява?

- Носталгията по отминалото време е по-реална от тази по напуснатото място. Тегли те нещо назад, искаш да се върнеш там, откъдето си тръгнал. Връщаш се, но мястото не е същото, защото в него е протекло време и го е променило. То вече е друго място. И разбираш, че не ти, а времето трябва да се върне на това място - нещо напълно невъзможно. Носталгията прави така, че човек по парадокс да се завръща винаги на не същото старо, а на едно все по-ново място.

- В своя статия от 1997 г. Йордан Ефтимов цитира свой разговор с вас, в който вие сте заявили, че "литературата днес е декоративна, че това е мъртва институция, празна като храм на Веста". Казали сте още, че не познавате голям съвременен писател. Споделяте ли същото 10 години по-късно? Може ли в такъв контекст да се разглежда и появата на първия ви роман на български "Дзифт"?

- Да, спомням си добре тази случайна среща на улицата, разговорът тръгна от дребните житейски работи и бързо стигна до едрите литературни работи, което направи възможно говоренето на едро. Стана дума за отсъствието на големи теми, големи истории, емблематични герои, откроен стил, или иначе казано, на една литература с реални следствия за хода на културата. Тези неща правят писателите и техните романи големи. Днес големите живи англоезични писатели се броят на пръсти. Вероятно последният голям американски роман е "Хладнокръвно" на Труман Капоти.

А романът "Дзифт" е определен като черен роман, кратък опит да се разкаже историята на последната нощ в живота на един бивш затворник в шаблона на жанровата литература, като постепенно в хода на разказа се взриви този шаблон. Жанрът е ограничение, доколкото предполага разказване на определен вид история по определен начин. Това за мен беше основното предизвикателство - да се подчиниш на една жанрова система, на един шаблонно измислен свят и в хода на изграждането му да го преодолееш, подобно на главния герой на романа, който се оказва фатално хванат в капана на класическия любовен триъгълник, сглобен около едно извършено в миналото престъпление.

- Каква е разликата между писането на роман и на културологичен текст?

- Романът е слънчев сплит от идеи, истории и маниер на разказване. В този смисъл той е пределно предизвикателство. По неизбежност всеки автор на романи, било то рицарски, трилъри или метафизични, заявява претенция да принадлежи на едно семейството от световни образци и така по същата тази неизбежност бива оценяван през тях. Световната класика диша във врата на всеки, хванал перото. Така че това мое начинание е рискована проверка за човек като мен, писал нехудожествени текстове, който се залавя с литературната измислица сравнително късно. И както при един културологичен труд, тук също се изисква подготвителна работа - изучаване на епоха, на речеви практики и поведения, на разнообразни факти, на манталитета на големи и малки групи, все неща, които правят една откровено съчинена история поне правдоподобна. Един роман може да каже много повече за едно време, за човека някога, за човека сега и тук и за човека от гледна точна на вечността, от многото науки по въпроса. Писателите би трябвало да разглеждат труда си като източник на стратегически уголемено знание и разбиране на това, което Ницше нарича "човешко, твърде човешко".

- Съзирам в романа ви прилика с езика на Андрей Платонов. Имали ли сте съзнателни усилия в тази посока?

- Платонов е имал силно въздействие върху мен много преди да си помисля да съчинителствам. Приликите вероятно идват от опита да се жонглира с езиковите странности на комунизма. При мен героят излиза от затвора в началото на 60-те години, след като е бил вкаран там преди девети септември. Комунистическият жаргон е попил в главата му по странен, килиен начин, изкривил е съзнанието му по особено нелеп, трагикомичен принцип. Този герой е разказвачът. Историята е разказана от първо лице и идеята, че ставаме свидетели на една черна комедия, би трябвало да идва не просто от жанровия ход на действието, от ситуациите, които то поражда, но и от речевата характеристика на разказващия глас. Друг автор, който обичам, е Джеймс Кейн, авторът на "Пощальонът, който винаги звъни два пъти" и "Двойна осигуровка". Той е един от създателите на черния роман в Америка, или по-конкретно на този вид черен роман, където не детективът, а престъпникът, в изповеден ключ, разказва за престъплението. Методът, който авторите на черни романи развиват в началото на 30-те години е познат в Америка като "твърдосварена" проза. В нея нищо не бива да се точи, действието е задъхано, обратите са внезапни и неочаквани, диалогът е кратък, остър и афористичен. Може да звучи парадоксално, но философът на абсурда Камю пише, че съзнателно е следвал този именно "американски метод" при написването на "Чужденеца". От този метод се ражда и черният филм, или ноарът, който комбинира похватите на трилъра с критическия реализъм и натурализма -- анатомия на криминалните инстинкти на социалното дъно. Неслучайно първата екранизация на "Пощальонът" е дебютът на големия италиански режисьор Висконти, който поставя началото на неореализма в европейското кино. Намерението ми беше да напиша роман, жанрова комбинация от нео-ноар и ретро соц, и затова гледам на Кейн и Платонов като на мои творчески подстрекатели - единият по отношение на композицията на разказаната история, другият -- на нейния исторически конкретизиран език.

- Вероятно като специалист имате достатъчно детайлен поглед върху световната литература. Къде съзирате най-интересните съвременни явления?

- Струва си да се запитаме защо например Русия вече твърде дълго не произвежда универсални, или иначе казано, големи литературни събития. Отговорът няма да бъде лесен, защото Русия все още представлява една от най-престижните и популярни литературни дестинации.

В Щатите се е наложило едно деление на пишещите на автори и на писатели. Писателите са малко, но силно различими един от друг. Авторите са извънредно много и слабо различими един от друг. Така масовият книжен пазар влияе на икономиката на писането и четенето. Налице е нарастваща грамотност в световен мащаб, която прави така, че много да се пише, масово и поточно, а и много да се чете, също така масово и поточно, дори клозетно. Жанровите потоци са мощни и добре обособени, но в масата си - сиви. Съществува и категорията "нечетени бестселъри" - все заглавия, които поради различни "престижни" причини и "авторитетни" препоръки биват купувани, но остават неотворени. От друга страна, сивият литературен поток става все по-чист и качествен. Много са станали авторите на сносна проза, числото на умелите и похватните, на обиграните автори расте, без това да множи големите измежду тях. Безкрайните вариации на литературна похватност не могат да компенсират отсъствието на една голяма история.

- Вашият "български" кураж за 2007 г.

- Куражът да се отворим за света, да се отдадем на света и да ни влияят, да ни поправят, ако щете, за да разберем как ние да му влияем и да го поправяме. Отварянето е изпитание, защото то невинаги води до равноправно взаимодействие с другите. Само конкурентната среда ще ликвидира заблатяването. Това е болезнен процес, доколкото се преоценява значението на самородното според критерия на универсалното, корените на дървото според критерия на короната му, на това, което формира общоевропейския културен силует. Ние трябва да развием свойствена принадлежност към разнообразни духовни семейства, културни класове, художествени жанрове, да развием собствената си разпознаваемост в този широк свят според неговите стандарти и рубрики. Защото в него действа опитно класифициращо око, което подрежда уникатите, за да знае къде да ги търси и намира.
53
4824
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
53
 Видими 
30 Декември 2006 01:12
Олигархията не може да прочисти сама себе си. Всеки, който някога е бил част от нея, винаги си е част от нея, както и да изглежда сега. Промяна може да дойде само с външен за олигархията натиск. Възможните му източници са 2. Натиск външен изобщо за държавата – например ЕС. Или външен за кастата на привилегированите – това са обикновените граждани, имащи (все пак) право на глас…

(Подход към промяната на Добри Божилов – кандидат за евродепутат)
30 Декември 2006 08:34
милюционерска менталност и духовно европейско пространство, нонсенс, те мразят и репресират мислещите, а с мисъл е направен по.добрия свят, един станишев не стига срещу властта на службите
30 Декември 2006 08:52
И тоя, пак: ние трябва, да развием, да направим това, онова, като че ли сме некви пеленачета, поставил летвата на превъзходство у другите и особено американците, и ни поучава, еми щом преподава там "културна история на Русия и източните страни..."ква ли ще да е е тая история: преди Девети чудесна, и след Девети ужасно, тоталитарна...преди Октомври 17-а и след това...нейсе нали за това му плащат...
30 Декември 2006 09:16
Този е умен българин, но понеже не се гъзи на червените селяни, ще си кюта немил-недраг из тежка чужбина.
30 Декември 2006 09:41
Не така бе!!! Та Милче червен селянин ли е????
30 Декември 2006 09:44
дежурен таен червен, ще възпява страната на победилия милюционаризъм
30 Декември 2006 09:55
За 12 години е разбрал доста неща!Не е уловил обаче вибрацията!
Ама с тези саветски тесни специализаций , как?!!
30 Декември 2006 09:59
нема и да усети, нема чип, стар съветски модел, от последните работещи тук милю гражданина, сеизмично извисил мисленето си милчо

Редактирано от - Пейчо Пеев на 30/12/2006 г/ 10:04:09

30 Декември 2006 10:10
gudjosen правилно си описал о4аваното положение никой не дава пове4е сирене от хляба но жалко за онези които гледат през розови о4ила които са били на запад са видяли истината
30 Декември 2006 10:15
Пейчо, ти по меките си части ли ги усещаш "вибрациите..."?!Ха Ха.
30 Декември 2006 11:01
Емиграция в ... - ... безвремието.
Владислав Тодоров:
"- Носталгията по отминалото време е по-реална от тази по напуснатото място. Тегли те нещо назад, искаш да се върнеш там, откъдето си тръгнал. Връщаш се, но мястото не е същото, защото в него е протекло време и го е променило. То вече е друго място. И разбираш, че не ти, а времето трябва да се върне на това място - нещо напълно невъзможно."

Любомир Левчев:
"Децата все по-бързо ставали големи.
Съзрявали във всяко отношение.
разочаровали се.
Емигрирали в безвремието...И...
снежните човеци
все по-дълго ги чакали.
Ставали снежни джуджета,
болни от пролет, ..."
30 Декември 2006 11:07
подсъзнание на минипут, дълго си служил петолъчка
30 Декември 2006 12:58
Много точно!!!!
"- Носталгията по отминалото време е по-реална от тази по напуснатото място. Тегли те нещо назад, искаш да се върнеш там, откъдето си тръгнал. Връщаш се, но мястото не е същото, защото в него е протекло време и го е променило. То вече е друго място. И разбираш, че не ти, а времето трябва да се върне на това място - нещо напълно невъзможно."

30 Декември 2006 13:45
Пейчо, не псувай, а само "вибрирай" в безидейността си...Ха ха.
30 Декември 2006 13:53
а ве ти тъп таен или тъп явен агент ли си
30 Декември 2006 14:00
Изкрейзи ли що ли наш Пейчо, а разлисти библията и изпей нещо на синедриона тука...Ха Ха.
30 Декември 2006 14:22
олабили сте се таен, само пет фугаса гръмнаха колегите ти и три пъти алармиха, ще ви накажат, а ти ще ми липсваш, трогателно безпомощен с буквите, сигурно си наймногоспособен там, чао тъпо евроченге
30 Декември 2006 14:42
Никога не забравя кой си? Откъде идва6_ ? Не става със псувни ...Първо наистина ако има демокрация във света ( не ми се вярва)трябва да си на ниво да убеждава_6 ида отбранява6_ слабите и да си на еднакво растояние за правото на вси-4и (право на свобода , вяра , език , изповедание ) жалко няма никъде
30 Декември 2006 15:07
Да обърна внимание на едно от многото гениални откровения на преподавателя от Пенсилванския:

"Иначе съществува едно натрапливо европейско откриване и преоткриване на Америка."

Що ми се струва, че трябва да е обратното - Америка да открива и преоткрива Европа. Да, ама не. Откакто избраха за президент човек, който не беше пътувал зад граница (т.е. не беше посещавал Европа) няма такава потребност. Затуй подобни на преподавателя от Пенсилванския ще защитават тези като горната. Мерси!
30 Декември 2006 18:21
Малко ми е трудно да приема, че един преподавател в средно училище /както и да го нарича/, толкова бързо е забравил що е култура и що ерзац/ Дадоха ми знаменития му роман - пълна скука и репортажност. Никакви образи, никаква художественост. напълно в стила на бързото хранене. То янките затова възхваляват Хемингуей и Фицджералд - творбите им са чисто журналистически, наричат се "фичър", бедни и направени за бързо задоволяване на апетита. Дали, защото янките са хора с елементарно мислене и една простичка метафора ги затруднява, дали толкова са възмоожностите на рекламираните автори - това е. Вижте един роман на пространния Дюма, или разказ на стегнатия Мопасан, или новела на Флобер. И ще разберете колко по-живи и интересни са от американските книжки.
И това е така, защото европейският писател пише, за да задоволи естетическото чувство на читателя. Бавно, спокойно, с възможности за размисъл над проблемите. Американската бърза книга е за запълкване на времето -обсъждат се само действията, няма мисъл дори, която да предизвика наслада. Модерно? Ако вземем за модерно желанието да научиш КАКВО става. А не се замисляш ЗАЩО, КАК, КЪМ КАКВО ВОДИ.
Омръзна ми да идват всякакви хорица, шпразходили се из гплямата страна зад океана и да ми обясняват колко кли имат, какви специални са, какво щастие е, ч е са допуснали да ги чуем. Макар всъщност да са някъде някакви бачкатори.Пуст комплекс за малоценност, който ни кара да се самовъзвеличаваме без основа!
30 Декември 2006 20:13
Изпитвам силно недоверие към изкуствоведи, философи, културолози и вся асталная хуманитарии от СУ. Сигурно греша, ама като ме залива недоверие, що да сторя
30 Декември 2006 21:25
Другари комунисти Олабете го малко ваш Милчо- почва да дава БРАК, вяло се справя с поставените му задачи- май ше требе и него да пенционирате у некоя будка пред некоя другарска институция(холдинг, банка, пенционенно фондче, камарка...има, има)
Невежата на куб- батка важното е че Юврупейските лидери посещават ЮСА -ей тоя дето му турнаха сърдечно моторче например...
31 Декември 2006 00:40
генек

мислех и аз да пиша мнение, ама ти си казал всичко, което щях да кажа


31 Декември 2006 01:27
Протестират срещу спирането на 3 и 4 блок на атомната централа
Протестен митинг срещу спирането на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй", организиран от местната структура на партия "Атака", се състоя в Козлодуй.
http://WWW.ACTUALNO.COM
Козлодуйският кмет съобщи, че на митинга още веднъж е подчертана безопасната и надеждна работа на двата блока
...От обещаните около 300 милиона евро компенсации от Европейския съюз нито цент не е влязъл в Козлодуй, а отпуснатите от Европейската комисия 40 милиона евро директно за общината, са били отклонени за модернизация на софийската "Топлофикация" през 2003 година, информира той...
...........................
ОЩЕ- ТУК:
Натиснете тук
31 Декември 2006 08:40


НЕВЕЖА, намирам иронията ти за съвсем неуместна.Откъде този кураж, след като дори не си разбрал, че в първата част предмет на интервюто е американската КУЛТУРА, а не ПОЛИТИКА.Или робуваш на стари соц.стереотипи.Което не променя нещата.Уверявам те , че силно грешиш.
Авторът предлага една много ясно и свежо поднесена представа за историята и проблемите на културния обмен между Стария и Новия свят , базирана на неговата ерудиция и непосредствени впечатления.Образът на Сфинкса е много точно намерен.Докато американската култура никога не е преставала /и до днес/да прави дълбок реверанс към Европа, донеотдавна получаваше в отговор само високомерно и пренебрежително кимване. Но в един прекрасен ден стана непоносимо ясно, че нещата отвъд Океана са отишли доста далеч...Хайде, прочети си го сам.Аз не бих могъл да го кажа така добре.
СВЕЖАРКОВ, твоето "недоверие" си е само за твоя лична консумация.Хуманитарите от СУ нямат никакви проблеми с приравняването на дипломите си в УСА.Получават потвърждение на магистърските си степени и могат да започнат работа в колеж веднага, а след година-две вземат докторска степен и могат да преподават в университет.










31 Декември 2006 09:22
gregory, а на мен ми се струва, че Вие не сте обърнали внимание на втория въпрос на интервюто: “Масово разпространената у европейците, включително и у българите, представа за САЩ не прелива от ентусиазъм. Например ни изумява тоталната липса на елементарни географски и исторически знания у средния американец. Адекватна ли е тази представа?” (подчертаното мое). Като прочетох (за всеки случай) още веднъж отговора, намирам иронията на Nevezha3 не само уместна, но и точна! Вие виждате ли отговор на зададения въпрос?
31 Декември 2006 11:54
Преди около три седмици, ако бъдем точни -на 03 декември Кенеди център
даде свойте ежегодни така наречени "онърс"!
Зубин Мета, Доли Партън, Андрю Лоид Уебър, Стивън Спилбърг, Уилиам "Смоуки" Робинсън- са тазгодишните избрани!
Само тези имена като прочете който разбира, разбира!
А иначе средния американец доста пътува , много повече от средния европеец!
За изброените по горе някой ако не е чувал-Зубин Мета е индиец, Доли Партън-реднек-американка, Андрю Лоид Уебър-англичанин, Стивън Спилбърг-евреин, Уилиам "Смоуки" Робинсън-афро-американец!!!
31 Декември 2006 17:03
Да, Ангеле - типични американци. А защо онзи е афроамериканец, а не негър? Защо се срамува от расата си, а ние - белите, не? Ако заживее в европа - евроафроамериканец ли ще е? Ако се премести в Хонг Конг азиатоевроафроамериканец ли ще е? Защо едни са само американци, а този с двойна титла? Тогава потомците на ирландците и италианците /да не изброявам/ трябва да се наричат евроамериканци?
Или просто комплексарщината хвърля прах в очите? И , ако му кажеш, че е афроамериканец ще стане по-бял? Един вече има, но му пада носът.
Изобщо, не знам да има по-големи расисти от японци, китайци, негри. Освен еврейте, разбира се.
Ангеле, приятна вечер на Нова година!
31 Декември 2006 19:21
Афроевропеец е по-благозвучно. Не е лошо да подемем инициативата за още едно преоткриване на Америка като въведем в ЕС термина афроевропеец.
31 Декември 2006 20:58

Да, ГРАФЕ.
Отговорът е категорично "НЕ", изразено в мнението на автора за "тази представа"по няколко начина:
1.европейска имиджова конфекция
2.лека промишленост на щаблонни образци
3.ширпотребно фалшифициране
4.масово споделени заблуди
Той ти дава и отовор на въпроса, който логично следва '"Защо тогава ?!".И той е : хегемония на американската култура не само в Европа. Усещането , че ВЕЧЕ НЕ СИ ПРЪВ е много неприятно, нали?! Особено за високомерния европеец.Че и СЕ НАЛАГА ДА СЕ СЪОБРАЗЯВАШ.Оттам вече идват идеята за Сфинкса /худ.образ на американската култура/ и съвсем очевидното "натрапливо европейско откриване и преоткриване на Америка"/художествен образ на наложената необходимост да разбереш защо и как с цел да си върнеш загубеното/.
Тук не става въпрос за лични предпочитания.А за констатирано състояние и взаимоотношения.
Бъди здрав и честита Нова година!

31 Декември 2006 21:37


ГЕНЕК, ако ти се случи да попаднеш в УСА /което искрено ти пожелавам!/, забрави думата "НЕГЪР". Рискуваш много, особено в компания на ЧЕРНИ, както официално /в документи/ е названието на тази част от американците."Негър" всячески се избягва и от бели и от черни, защото напомня много болезнено за миналото.То е все едно да наречеш някого "РОБ".
Самите черни предпочитат термина "афроамериканец" , намират в него своята идентичност и се гордеят, че са наследници на културата на най-стария континент.
Жив и здрав ! Весели празници и на теб!
31 Декември 2006 22:04
Грегъри, благодаря! Но негърът си е негър, бял няма да стане. И да го наричаш афроамериканец е просто лицемерие. Като на глупака да казваш алтернативно умен. Или на китаеца яйчнен. Абе, оставям за утре! НАЗДРАВЕ!
01 Януари 2007 09:05
Генек, американци са само "синовете на Великата мечка", останалите са преселници/пилигрими/...Ха Ха.
01 Януари 2007 09:38
ЧНГ 2007!
Бъдете здрави! Желая ви късмет и берекет, хубави да са дните ви и да я изпратите весели!
Графът
02 Януари 2007 09:15
Тъй като разговорите тръгнаха за откриването на света от американците и пре-откриването на Америка от европейците ще споделя някои впечатления.
Ница е традиционо американски и английски курорт. Главната улица ктрай морето се нарича La Promenade des Anglais (да ме извинят маниаците на правописа ако съм сбъркал нещо в него), т.е. разходката на англичаните. Седя една вечер на една пейка над плажа и до мене седна един възрастен американски турист. Той започна разказа си очуден, че в Европа има такава цивилизация. Той не бил чувал.
Друг случай: в магазин в Ню Джърси една продавачка чувайки ни, че говорим на чужд език ни пита от къде сме. Аз и казвам и я питам ходила ли е в Европа, тя казва, че от Ню Джърси не е излизала, камо ли в Европа. Такива разбира се можеш да намериш и в Европа, но ако не са излизали от родните си места то поне в образованието си са научили много неща за света.
В САЩ по телевизията се предава много малко за световните новини, сега може би повече. Същото се отнася за историческите предавания. Така например History Channel по мое време предаваше изключително за американската история, за еврейската, за християнството и малко за английската, и тук таме нещо друго.
Европейски филми почти нямаше по телевизията.
Що се отнася до колегите ми в службата в САЩ те имаха адекватни познания, явно те бяха един много по-висок културен слой. Единият свиреше на фагот в местния (живееше постояно около Балтимор) самодеен оркестър. Познаваха европейската история и култура не по-лошо от всеки европеец.
За да се разбират световните новини, обаче, трябва човек да има едно по-солидно образование. Въобще имам чувството, че американското образование не дава на обикновения американец тази основа за разбиране на света.
02 Януари 2007 09:44
MILCHO,
Освен "Синовете на Великата Мечка" и "Синовете на Бялата Мечка"- ескимосите в Аляска!- са "американците" в САЩ / а преди САЩ да купят Аляска от Русия, те са били "РУСНАЦИ" в Америка!/ !!!
Впрочем, и ХАВАЙЦИТЕ са "американци" сега, де!

Редактирано от - paragraph39 на 02/01/2007 г/ 09:47:55

02 Януари 2007 10:34
Честита нова година на всички!


Параграфе, в грешка си брато. Не се казва хавайци, а хаваищници и, разбира се, те не са америакнци. Те са сащтци.



Марцо, ти кога си бил в Джързи, бе калпак? 1864?

Щото в 2005 (поеми сега дъх) 63.5 милиона американци (сащци, де) са пътували зад граница. Осмисляш ли с правеца? Да знаеш, и всички останали нелепици дето ръсиш са от същия дол вкиснали пролетарски друнки.
02 Януари 2007 10:42
OLO,
И защо- КАК тъй?!- хавайците да НЕ са "американци" ?! Нали всички, които са граждани на САЩ са "американци", бе?! И ескимосите от САЩския щат Аляска и те са "американци"! И китайците в САЩ също са "американци"! Да НЕ ти говоря пък за италианците, ирландците, поляците, руснаците, българите, арабите, кубинците и прочие в САЩ- които стават "цисти АМЕРИКАНЦИ" там, още същия ден, щом получат САЩско Гражданство !!! AMERICANS, бе, ти казвам- няма лабаво!
02 Януари 2007 10:42
Ако се проведе подобна анкета сред българските продавачки, едва ли ще демонстрират много по-високи познания. Че американците, като правило, не се стремят да трупат много общи познания, които не са им от пряка ежедневна полза, е добре известно. Дали това е по-добре или по-зле, не знам. От една страна, не е хубаво да нямаш обща култура. От друга пък, да знаеш доста за историята и географията на света, но да не можеш да се справиш с един банкомат или мобилен телефон, да не говорим за компютър - а това е честият случай сред по-възрастните хора у нас - също май не е добре.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?

Редактирано от - Manrico на 02/01/2007 г/ 10:42:56

02 Януари 2007 12:47
Първо - честита Нова година на всички от Форума! Всичко най-добро за тях и техните семейства!
Манрико е прав. Богатата обща култура е нещо много хубаво, но предполага и наличието на достатъчно свободно време и интелектуални ресурси. Ако човек работи, той прекарва до 9-10 часа на ден извън къщи, сложете времето за работа в дома и занимания с децата и като теглите чертата, почти нищо не остава за "самообучение". От друга страна ако работата ви е свързана със специализирани познания и обработката на голямо количество информация едва ли капацитетът ще ви стигне за по-сериозни интелектуални занимания и в къщи. Особено ако ви се налага да си "доработвате".
Та като се тегли чертата приоритетът е на натрупване на специализирани познания, без които развитието на един специалист е немислимо. Като отида на лекар за мене е важна квалификацията на лекаря, а не това дали той се интересува от опера или балет например и знае коя е столицата на Мозамбик. Или дали пилотът на самолета, с който ще летя е чувал или не за шумерската култура.
Много хора с богата обща култура нямат семейства, деца или пък са на работа, която им предоставя почти неограничено свободно време. С това не искам да обидя никого, просто времето на хората с повече задължения не достига за всичко, което искат да направят през живота си.
02 Януари 2007 13:24
Тъй де, Круелке. Става дума за тез хамериканци, които имат и свободното време и възможностите да пътуват. А сега ми обясни защо дебилът, по волята на едно съмнително гласуване президент на най-могъщата държава, не е бил зад граница до избирането му за президент? Син на милионер (президент дори), освободил се от патриотична служба във Виетнам, с бол свободно време. Защо първото му пътуване беше в Мексико, в качеството му на държавен глава, да се види с В. Фокс? Какви представи за света е имал до 2001 г.? Сал един тексаски мироглед?
02 Януари 2007 13:59
Няма какво да гледаме толкова далеч, чак в Америка.
Щото има един президент (няма да му казвам името!), занимавал се през целия си трудов живот с изучаване на историята на БКП в съответния за целта институт и писане на нАучни трудове и дисертация по темата. Много полезни и съвременни знания.
Или един министър-председател, започнал трудовата си кариера на 39 години... Дотогава и той учил и писал трудове по некаква история, май на КПСС.
То чудесии има навсякъде по света. И няма какво да се смеем на американците, че са си избрали тъп президент.
02 Януари 2007 14:08
Това равенство между интелектуалния багаж на тримата разглеждани обекта, начинът им на изразяване и най-важно, употребата на етикета тъп по отношение и на тримата наистина ме хвърли в музиката, и аз онемявам, което действие се оказва изглежда най-изгодно и за дискусанти, и за политическите лица.
Боже, като влязохме вече, дано не придобием и с другите благини и този начин на оценка на нещата...
02 Януари 2007 14:24
Хайде да се изясним - става дума за американския президент!
Другото са чисти асоциации.
02 Януари 2007 17:16
Свежарков, не си сам, брато
Все пак и уманитарите ни поднасят изненади - тоя, например, иска да се отворим още повече, а цел свет знае, че българите сме най-големите отворковци.
ЧНГ, здраве и успехи, който пуши - да спре, който пие, пее и ебе - да продължава.
02 Януари 2007 18:29
генек,

мненията ти често ме радват, но тука не сам съгласен.
Хемингуеи е мъжки автор.........но щом не ти харесва хубаво.

Днес няма време да четеш 30 страници описание на облеклото на слугинята........може би в Ориента още да има време за това, ама по принцип както и във всички деиствия, единте правят, другите гледат, философсват и търсят причини защо са на това дередже и си доказват(на маса) колко са некултурни водещите.

не можеш спря прогреса.

Втория винаги търси извинения и така вече над 50 години в случая с Европа. не знам дали Англия да я слагам в Европа, както и Канада в Америка.
02 Януари 2007 20:08
"Налице е нарастваща грамотност в световен мащаб, която прави така, че много да се пише, масово и поточно, а и много да се чете, също така масово и поточно, дори клозетно."



За "клозетно" : Аз пък си мислех, 4е съм изклЮ4ение. [/u][/b]
02 Януари 2007 20:16
Напълно съм съгласен с Круела.
А за третия невежа: "Защо първото му пътуване беше в Мексико, в качеството му на държавен глава, да се види с В. Фокс?"
Защото си невежа, и не знаеш, 4е УСА по слу4айност има мно-о-ого дълга граница с Мексико. (За да си представиш, ще те светна, 4е границата е по-дълга даже от мерá та на ваше село.). И икономиките на двете страни са доста свързани, и е(и)мигрантският поток - също.
Ако си забелязал, нещо така главните интереси на УСА отдавна не са свързани с Европа. Китай, Япония, араби, Русия - спрямо вси4ко това Европата е джудже.
02 Януари 2007 21:21
Това е ширпотребно фалшифициране на Америка с цел подкопаване на културната й хегемония

Да, бе, "културната" хегемония е направо тотална - "Макдоналдс" на всеки ъгъл...
И тоя сляп гъзоблизец е бил в БАН...
Да им е жив и здрав там, в Пенсилвания....
02 Януари 2007 21:44
Планетата Земя все повече ПРЕСТАВА да бъде "добро място за ЖИВЕЕНЕ" и все повече става "добро място за правене на ПАРИ" !/Р39/
КАЗАХ!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД