:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,129
Активни 499
Страници 21,032
За един ден 1,302,066
Кариера

Надя Обретенова работила една година в завод

Журналистиката е второто висше на водещата в Канал 1, иска и 2-годишната й дъщеря Неда след време да обикне тази професия
Снимка: Александър Михайлов
Наскоро БНТ предложи на зрителите си нова форма на късните новини, които значително се отличават от досегашния модел, практикуван от родните тв канали. Лице на късните емисии стана водещата Надя Обретенова и всеки, който е следил досегашните й изяви на екран, знае, че решението за това не е случайно.

Идеята за "По света и у нас" в 22 ч е редакционна и амбицията ни е да правим наистина различни новини, обяснява водещата Надя Обретенова. До сегашния вид на късните новини се стига, след като редколегията решава те да бъдат представяни от нея, а шефката на новинарите Вяра Анкова й възлага да направи концепцията. Така на журналистката се наложило да изгледа много европейски и руски канали. После си избрала и екип - редактора Христина Бацарова, Марио Гаврилов, който представя икономическата рубрика, и международните редактори Биляна Бонева и Милен Атанасов. Ние сме генераторите на идеи, но не можем без репортерите, обяснява водещата. Самата тя признава, че това не е първият път, в който експериментира с работата си.

------

Надя Обретенова започва журналистическата си кариера в Нова телевизия през 1994 г. по време на следването си по журналистика. Била във втори курс, когато се явила на конкурс там, без въобще да знае за каква медия става въпрос. Наясно била само, че е нова и че ще трябва да прави новини. Едва след като преминала успешно първия кръг и я поканили за събеседване пред камера, разбрала, че става въпрос за телевизия. За нейно щастие случайността и желанието й се пресекли, защото още от началото на следването си във факултета искала да се занимава именно с телевизия.

След няколко години в НТВ получава покана да започне в държавната медия. Тогава шеф на новините там е Мирослава Нейнска. Приех веднага, защото предложението беше доста примамливо и така до днес съм все репортер, редактор и водещ, обяснява Надя Обретенова. Заради ангажимента й с късната емисия обаче чисто репортерската работа в момента е оставила на заден план. Иначе Надя е автор и на документални филми. Последният беше посветен на съдебната реформа, а преди това Канал 1 показа



неин филм за футболното хулиганство,



който беше отличен с награда от СБЖ през 2004 г. Тв водещата има също филм, посветен на забавените следствени дела, както и разследване за финансови пирамиди, за което има награда от фондация "Гардиън".

Въпреки признанията, не смятам, че съм научила всичко в професията, аз продължавам да се уча, обяснява журналистката. Тя казва, че основите на професията усвоила, докато била в НТВ. Там имах възможност да се уча сама от собствените си грешки и така с времето израснах, но не достатъчно, за да кажа, че няма още какво да усъвършенствам в занаята, разсъждава новинарката. Според нея всички тв журналисти у нас следват модел на работа, наложен през годините от единствената в миналото БНТ. Когато започнах в НТВ, нямаше откъде другаде да се учим, освен да гледаме "По света и у нас" и новините на Ефир 2. Опитвахме се да ги надскочим, да правим нещо по-различно, но всъщност преповтаряхме техния начин на правене на новини. Едва по-късно започнах да разучавам Си Ен Ен и други чужди медии, разказва Надя Обретенова.

От всичко обаче най-трудно й било да влезе в професията. В семейството й тя е първият журналист и около нея няма близки хора, от които да черпи опит. Въпреки това мечтата й била да стане именно журналистка. Била в четвърти клас, когато в началото на учебната година след лятната ваканция учителката й по литература възложила на класа да разкажат за най-яркото си преживяване през лятото. Надя описала футболен мач и се оказало, че съчинението й било като журналистически репортаж. "Материалът" бил посветен на финала на световното първенство по футбол в Испания през 1982 г. Учителката толкова била впечатлена от стила й, че настояла да говори с майката на Надя. Аз пък много се притесних, защото



нямах представа, че ще ме хвалят



Реших, че ще се карат на майка ми, а не разбирах защо, при положение, че бях отличничка и беше едва началото на учебната година, спомня си Надя. Майка й също била изненадана от искането за среща и от настояването на преподавателката момичето да бъде насочено към журналистическата професия. Родителите обаче не се съобразили с това мнение, защото били абсолютно против тя да кандидатства и учи за репортер. Преди 1989 г. във факултета на СУ приемали само по 9 бройки и практиката тогава била да се влиза с връзки. А семейството ги нямало. Затова родителите на Надя настояли тя да кандидатства с математика.

Аз много се лутах, исках да избера някоя нестандартна инженерна специалност и затова кандидатствах в Лесотехническия институт, но не ме приеха, спомня си сегашната тв водеща. После влязла във Висшето транспортно училище и завършила съобщителна и осигурителна техника и системи. След това получила договор за работа в метрото, но с идването на демокрацията и икономическата криза проектът за строежа му е замразен, а договорът й - прекъснат. Така попаднах в Завода по автоматика и телемеханика и изкарах там цяла една драматична година, спомня си Надя. Мястото й било осигурено с връзки, макар там новоизлюпената висшистка да била обикновена работничка, която правела влакови релета. Това беше моята представа за дъното в живота, защото там не беше моята среда и се чувствах ужасно, признава Надя. Въпреки това за нея този опит се оказал решаващ, защото се научила какво е да започне от нулата и сама да върви нагоре. Тогава Надя се мотивирала да прави това, което смятала, че ще е най-добре за нея. Използвала времето, за да се подготви за изпитите по журналистика, после кандидатствала и я приели. Така започна журналистическата ми кариера, обобщава перипетиите си вече опитната новинарка.

Любовта й към професията стига дотам, че сега се опитва да я предаде и на дъщеричката си Неда, която е едва на 2,5 години. За малката се грижи предимно майката на Надя, която се пренесла да живее при тях, за да е на разположение и по време на късните предавания на дъщеря си. Мъжът на Надя, Петър, работи в МВР и също не се връща редовно навреме вкъщи. Надя обаче е доволна, че новата схема все пак й дава възможност да



прекарва почивните дни с малката



Тя вече е свикнала, че майка й се появява на екрана и познава всички водещи на новини, и то не само тези от БНТ. А когато се представя пък, освен името си, казва задължително че майка й работи в БНТ.

В нашата къща се гледа много телевизия, а също и много филми, обяснява Надя Обретенова. Напоследък Неда проявява и лични предпочитания към анимацията. Аз обаче непрекъснато се опитвам да й обясня какво представлява моята професия и да и предам любовта си към нея, признава си тв водещата. Тя нито за миг не е съжалявала, че се е захванала с този занаят, нито пък се е почувствала претоварена от работата. Тежи ми единствено, че лишавам Неда от майчинското си присъствие, обяснява журналистката.

Семейството живее в центъра на София, близо до Министерския съвет. Затова често се случва по време на разходка Надя и Неда да попаднат на чакащите с камери журналисти пред входа на правителствената сграда. Тогава използвам случая, за да покажа на Неда какво работят журналистите и винаги й обяснявам, че в БНТ е много хубаво и интересно. Засега обаче 2-годишното момиченце не дава вид, че държи много на подобна кариера. Повече й се иска да стане манекен.
1
14344
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
14 Март 2008 16:24
Тази статия е хубаво да се чете за хора, които искат да се развиват в професията си, както и за хора, които искат да намерят своето призвание. Аз винаги се мотивирам, когато чета историите на хора, които са се борили и са пожънали успех в своето поприще. Особено е интересно, когато въпросната личност се е лутала и се е сблъсквала с препятствия по пътя си! Браво, Надя! Сега, когато знам твоята история, ти се възхищавам още повече!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД