:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,199
Активни 710
Страници 22,102
За един ден 1,302,066
КЛАН

Гец отказал роля на Еторе Скола

Синовете на големия български актьор също са свързани с киното - Иван е режисьор, а Даниел писал музика за филм на Спилбърг
снимка: архив
Снимки: Велислав Николов и семеен архив



Родното село на големия актьор Георги Георгиев - Гец е Разпоповци. То е само на 4 километра от Елена. Основано е от поп Мартин в края на ХVIII в. Еленският бей харесал младата попска жена и я отвлякъл за харема си. Мартин хвърлил расото, сбрал чета, заловил бея и го зазидал в пещера, за назидание - с жена си. Тази случка дава и името на гневното село. Наследникът на поп Мартин, Петко Хълбюв, имал син, също Мартин, които се подписвал Мартин Разпоп. Той пък допълнил родословното дърво със синове - Станьо и Петко, и дъщеря Мария. Станьо Мартинов е дядо на Емилиян Станев. За него съпругата на писателя Надежда в "Дневник с продължение" предава спомените на чародея на словото - дядо му направил първата фалшива тарапана (монетарница) в Еленско и сякъл фалшиви меджидии - турски сребърни пари.

Големият актьор произхожда от рода на поп Мартин и всички негови предшественици са си Мартинови. Дядо му Георги, на когото Гец е кръстен, бил един от първите килийни учители в селото. Баща му е Иван Мартинов, 18 години изхранвал челядта си като градинар-гурбетчия в Румъния. Цялата работа по къщата лягала на женските плещи на майка му Денка. Неизвестно по каква причина обаче синът се казва Георги Георгиев.

- - -

Любопитен е фактът, че в Разпоповци, село с 62 къщи, пръснати в Балкана, през 40-те години на миналия век всички са играли театър и са правили по 5-6 постановки през зимата. По време на представление двете кръчми със звучните имена "Кръчмата на бедните лордове" и "Долу репарациите" затваряли. И всички отивали на "театро". Самодейните актьори са гостували по Златарица, Елена, Горна Оряховица, че и във Велико Търново.

Първата роля на Георги Георгиев е барон Скарпия от "Тоска" от В. Сарду. Тук трябва да се спомене, че режисьор е Иван Петров, бъдещия художник и професор в Художествената академия, а Гец е ученик в 12 клас на Еленската гимназия. Партньорка е братовчедка му Вичка, която е Тоска. Вместо да го удари в гърдите с юмрук, както правела на репетициите,



тя забила в него кухненски нож



Гец паднал, спуснала се завесата, но скрила само колената му, а той, ранен, останал проснат пред публиката. Изправил се по завесата и се скрил зад нея.

Георги два пъти е късан на първия тур на кандидат-студентските изпити във ВИТИЗ. В ония години, когато беше престижно да си актьор, и скъсаните кандидати на славата помпаха самочувствие: "И Гец са го приели от трети път!"

Докато следвал, цяло Разпоповци го подкрепяло с пари и колети. Пристигнал в София при проливен дъжд и тогава предусетил, че ще му върви по вода. След ВИТИЗ специализира в Москва и веднага след завръщането си е назначен в Народния театър. Назначава го проф. Филип Филипов, който режисира в Народния театър и чийто клас е завършил. Там заварва Иван Димов, Зорка Йорданова, Константин Кисимов, Владимир Трендафилов, Никола Икономов, а



първите му партньори



са Георги Калоянчев, Апостол Карамитев и Любомир Кабакчиев.

Същият Филип Филипов го кара да прекъсне гостуването си в Индия за Седмицата на българското кино, за да играе 10 минути в "Почивка в Арко Ирис" във Велико Търново, където Народният гастролира.

И киното не остава базразлично към Гец. В третия български филм, сниман след 9 септември, "Утро над родината", 1951 г., играе Шлосера. Зареждат се "Неспокоен път", "Осмият", "Селянинът с колелото", "Зарево над Драва", "Равновесие" и много други. Желан актьор е от 31 режисьори. Синът му Иван Георгиев е изчислил, че от общо 300 филма, снимани от 1951 до 1990 г., баща му е играл в над 70 от тях. Шест пъти е вземал първа награда на Варненския кинофестивал.

Големият му шанс е след "Селянинът с колелото".

Легендарният италиански режисьор Еторе Скола го кани да играе главната роля във филма си, който стана световен хит - "Грозни, мръсни и зли". Павел Писарев, тогава шеф в кинематографията, му казва: "Гец, няма да те спрем." Но италианецът му дал 6 месеца да научи италиански. Актьорът преценил, че ще има проблеми с езика, а



не искал дубльор и отказал



Съпругата му Цена е завършила "Славянска филология", но никога не работи по специалността. Срещат се на снимките на "Под игото". Тя става негов "домашен режисьор" - първа ще разучи ролите и ще ги запамети. Гец винаги се вслушвал в нейното мнение и знаел, че една роля е "станала" когато Цена е одобрява. Вярната й оценка се предала и на режисьорите Людмил Кирков и Зако Хеския. Те често питали по повод нов сценарий: "Цена прочете ли го. Какво каза?"

Тъщата на Гец е македонка, а тъстът му - Михаил Николов, е офицер от Шумен. След 9 септември набързо го пенсионират, защото войнишкият комитет избрал него за командир на полка, а не някой "заслужил" партизанин. Свирил на цигулка, научил няколко езика.

Синовете - Даниел и Иван - са колкото галени, толкова и строго възпитавани в семейството. Това, което баща им ненавиждал, било лъжата. Един ден Даниел излъгал, че ходил да решава задачи, а бил с приятели. И Гец му отвъртял такъв шамар, че се блъснал в гардероба и му потекла кръв от носа. После Гец разправял: "Сърцето ми се късаше, но не идва някак си, тъкмо съм го ударил и да започна да го целувам." Веднъж на Даниел му дали да прави класно на тема "Моят татко". И той написал: "Моят татко е артист. Той сутрин много рано излиза, вечер много късно се връща.



Къде ходи - не се знае!"



Нещо подобно се случва сега с брат му Иван - близнаците Георги и Деница питали майка си, като не го виждат из къщи: "Мамо, татко къде живее?" Тийнейджърът Станислав е свикнал на отсъствията му.

Иван е роден през 1958 г. От 4-годишен е с баща си по снимачните площадки. И най-интересна му била работата на режисьора - стои и командва с една голяма фуния според детския му спомен. По настояване на майка си учил една година "Българска филология", но завършва режисура през 1984 г. при проф. Янко Янков. Дипломира се през 1987 г. с първия си игрален филм "Един ден аванс".

Направил е три детски филма - българо-швейцарската продукция "Замъкът на вещицата", "Капитански истории" и "Резерват за розови пеликани", както и над 10 документални филма. Работи и за телевизията, снимал е рок-концерти на "Юрая хийп", "Лед Цепелин", "Уайтснек", "Назарет", "Апокалиптика", "30 години "Щурците", ФСБ - с Мобиком на път". От 1994 г. преподава в Нов български университет. С Ивайло Пенчев и Стоян Стоянов правят студиото "Синемак", което снима и продуцира предавания и филми. Техни са "Палавници" в неделя сутрин по Канал 1, "Техно" - за електронна музика, доскоро вървеше и "Латерна магика", на което бил режисьор. "Палавници" е първото българско телевизионно състезание, продадено в чужбина - купил го виетнамски режисьор.

Иван наскоро завърши снимките на филма "Леден сън". Сюжетът е за промените след 1989 г. Един човек го замразяват през 1985-та и го размразяват след 20 г. Той трябва да свиква с днешните условия. Сценарият е на студента Живко Георгиев, с помощ от съдружниците в "Синемак". Участват младите Иван Юруков, Теодора Иванова и Александра Сърчаджиева, както и други по-известни актьори.



Брат му Даниел залюбил музиката



Сигурно е наследство от дядо му Михаил Николов. Завършил консерваторията и през 1989 г. спечелил стипендия в "Бъркли колидж" в Бостън. После се заселва в Лос Анджелис. Пише филмова музика. Най-големият му успех е музиката към анимационен филм на Стивън Спилбърг. Естествено, че ще е композиторът на "Леден сън". Братята ще пробват вариант по интернет - Даниел изпраща записа, Иван слуша и си нанася корекциите.

Въпреки всички успехи Иван се гордее с филма за баща си в

поредицата "Умно село". Снимал го в Разпоповци. След него сериозно се е замислил да откупи родовата къща. Когато дядо му се разболял, взели решение да я продадат: "Не са проблем парите, лесно ще я откупя, но ще е по-лошо, ако я оставя да запустее!"

И Иван като баща си прибави наскоро името Гец дори и в официални документи. Навремето актьорът от Сатиричния театър Димитър Бочев - Бочката го измислил за баща му. Така викали на Георгиевците в неговото село Войнягово, Шуменско. За пръв път в "Най-дългата нощ" го изписали Георги Георгиев - Гец. Така сега подписват и сина му. Приемственост!
 
Иван Георгиев по време на работа над "Леден сън".
 
Родови спомени - синът с книгата за бащата.
 
Гец в емблематичната роля на Странджата в "Хъшове".
 
С Георги Черкелов в "Емигранти".
 
С Апостол Карамитев в Народния театър.
3
7874
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
02 Юли 2005 11:13
Велик беше...мир на праха му! Едно от малкото имена, върху което не сме посегнали..
19 Ноември 2008 22:50
Здравейте!Прочетох статията.Къде ли не потърсих(въсщност, само в това , което е публикувано в интернет, нямам сега възможност за търсене другаде), не намерих - интересува ме през коя година е постановката "Хъшове" с участието на Георги Георгиев -Гец ?
Благодаря!
28 Май 2010 13:28
Гец ги можеше тези неща.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД