:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,788,830
Активни 740
Страници 15,704
За един ден 1,302,066
Анализ

17 години след промените досиетата още вълнуват Източна Европа

Смяната на поколенията в политиката определи и по-голямата решителност при отваряне на архивите на комунистическите служби
Снимка: Ройтерс
Станислав Велгус бе принуден да се откаже от поста, на който го назначи папа Бенедикт XVI, тъй като полски вестник откри декларацията, с която Велгус е приел да сътрудничи на службите.
Оставката на полския архиепископ Станислав Велгус, след като той призна, че е бил информатор на бившите комунистически служби, е част от набираща скорост кампания в Централна Европа за преодоляване на тежкото наследство от комунистическото минало.

Близо две десетилетия след разпадането на Съветския блок едва ли минава и седмица, без медиите да посочат имена на истински или измислени сътрудници и "агенти" на страховитите комунистически служби. Варшавският архиепископ Станислав Велгус се оттегли в неделя, след като с неохота призна, че е бил информатор. Той е сред най-известните фигури в кампания, чиито мишени са интелектуалци, политици, свещеници и политици. Процесът е тласкан отчасти от смяната на поколенията - младите хора, които не са живели при комунизма и не се готови на компромис, настояват да научат истината.

"Младите хора влизат в политиката необременени. Те не се страхуват да разкрият всичко това, което трябва да бъде разкрито", казва Павел Лишецки, главен редактор на полския в. "Жечпосполита", който разпространи обвиненията срещу Велгус.

Изясняването на миналото е сред приоритетите на някои от управниците в региона, включително румънският президент Траян Бъсеску, полският президент Лех Качински и брат му, премиерът Ярослав Качински.

Те казват, че сред рухването на Източния блок през 1989-1990 г. и успешното присъединяване към ЕС техните страни трябва да решат някои морални въпроси.

От по-големите бивши комунистически държави, които сега са членки на Евросъюза,



само Чехия отвори рано архивите,



докато в Полша и в други страни те бяха пазени в тайна от страх, че ще попречат на националното помирение и на необходимите реформи.

Най-компрометираните представители бяха отстранени бързо, но други първоначално бяха оставени на спокойствие.

Юзеф Олекси подаде оставка като полски премиер през 1995 г. след обвинения, че е бил информатор на съветското разузнаване.

Други обаче не напуснаха постовете си. През 2002 г. стана ясно, че унгарският премиер от 2002-2004 г. Петер Медеши е работил за контраразузнаването през 80-те години, но той остана на власт.

Сега се засилва натискът стотици, а може би и хиляди информатори на тайната полиция в бившия Източен блок да бъдат разобличени и да им бъде забранено да заемат обществени длъжности.

Въпреки това известни личности в региона казват, че архивите трябва да останат затворени за още много дълго време. Полският либерален вестник "Газета виборча" твърди, че често е трудно да се направи ясно разграничение между сътрудничество и начин за оцеляване и дори за заблуждаване на потисниците.





Процесът на проверки не може да бъде честен,



казва Марчин Босацки, журналист от "Газета Виборча": "Стотици, дори хиляди хора биха могли да бъдат погрешно обвинени и няма как да се защитят".

Унгарският режисьор Ищван Сабо, носител на "Оскар", например призна миналата година, че е бил информатор на унгарската тайна полиция като студент по кинематография през 50-те години, но каза, че го е направил, за да спаси живота на свой съученик.

Критици посочват също, че често съгласие за сътрудничество е било получавано с принуда или изнудване.

Друг аргумент срещу отварянето на архивите е, че за разлика от бившата Източна Германия, където повечето архиви на Щази бяха запазени, много досиета в други страни са били подправени или унищожени. В политиката също е възможно да бъдат отправяни обвинения, за да се разчистват сметки или да се промени съотношението на силите. Такива случаи имаше наскоро в Полша, Литва, България и Румъния.

Полша е изправена пред особено остра морална дилема, тъй като проверките за миналото бяха съсредоточени върху активисти на синдиката "Солидарност", който бе единственото опозиционно движение в Източния блок.

"Солидарност" оцеля при опитите да бъде смазан от комунистите и по-късно спечели властта. Но хиляди негови активисти бяха арестувани след обявяването на военно положение през 1981 г. и мнозина се пречупиха и се съгласиха да сътрудничат на службите.

Стотици станаха информатори, но други отказаха и се присъединиха към нелегалната борба, след като бяха освободени. Някои от тях станаха политици след свалянето на комунизма. Но в досиетата често е трудно те да бъдат различени от истинските шпиони. Тази ирония гневи мнозина поляци.

Дори и Лех Валенса, бившият лидер на "Солидарност", бе изправен пред такива обвинения. Той се превърна в злодей за радикалните антикомунисти, когато след избирането му за президент отказа да отвори архивите с аргумента, че те не са надеждни.

Негови опоненти, включително братята Качински, стигнаха дотам да намекват, че Валенса може би е бил информатор на полската полиция. Валенса отрече това и след като спечели многобройни съдебни дела, миналата година името му бе изчистено от специална агенция, която се занимава с проверки на миналото.

Някои други активисти на "Солидарност", определени като сътрудници, все още се опитват да изчистят имената си, а случаят с Велгус показва колко много духовници скоро също биха могли да се изправят пред подобни въпроси.



КАРЕ

Докъде са стигнали различните страни със законите за достъп до досиетата на информаторите от комунистическата ера.

БЪЛГАРИЯ - България прие нов закон през декември, който позволява на хората да видят досиетата си, и създаде комисия, която да разследва обществени фигури и да публикува имената им в интернет, ако открие, че те са били агенти.

АЛБАНИЯ - Досиетата на тайната полиция остават затворени. Специална комисия разглежда документите преди всеки избори, забранявайки на онези, които са сътрудничели като информатори, да се кандидатират.

БОСНА - През 2000 г. бяха направени публично достояние около 70 хиляди досиета от комунистическия период. Те са достъпни за всички граждани, които искат да проверят конкретна година или събитие.

ЧЕХИЯ - Прага позволи на чехите да се запознаят със собствените си досиета, събирани от чехословашката тайна полиция. От 2003 г. чехите имат достъп до около 75 000 досиета на агенти.

ХЪРВАТИЯ - Опозиционната Хърватска партия на правата настояваше досиетата да бъдат отворени за обществеността, но досега не са предприети никакви стъпки.

УНГАРИЯ - Унгарците могат да видят собствените си досиета, но имената на информаторите са заличени. Има обещания за пълно отваряне на полицейските архиви.

МАКЕДОНИЯ - Скопие започна да отваря досиетата, събирани от бившите югославски служби, през 1998 г. Македонците могат да се запознаят със собствените си досиета, но журналисти и изследователи нямат достъп до архивите.

ПОЛША - През юли миналата година в Полша бе гласуван закон за отваряне на архивите на тайната полиция за настоящи дипломати, министри и депутати.

РУМЪНИЯ - Букурещ приключи отварянето на архивите на бившата тайна полиция "Секуритате". На румънците е позволено да прочетат досиетата си. Документите, засягащи националната сигурност, не са публично достъпни.

СЪРБИЯ - През 2001 г. Белград позволи на гражданите си освен на "вътрешните врагове" и на "сътрудниците на чужди разузнавания", главно опозиционни политици и журналисти, да видят досиетата си. По-късно процесът бе замразен.

СЛОВАКИЯ - В средата на 2002 г. Словакия позволи на хората да прочетат информацията, събрана за тях. Архивите съдържат около 30 хиляди досиета.

СЛОВЕНИЯ - Повечето от досиетата са отворени за обществеността, но интересът към тях е малък.
Снимка: Ройтерс
През 2002 г. малко след като бе избран за премиер на коалиционно правителство, доминирано от социалистите, Петер Медеши бе обвинен в пресата, че е сътрудничил на службите преди 1989 г. Първоначално той отрече, но след това се извини и призна, че през 70-те години е работил и за контраразузнаването. В Унгария и до момента тайните архиви не са отворени.
24
3278
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
16 Януари 2007 01:06
Ами, вълнуват! Жалки пропаднали или пропадащи политици квичат и кудкудякят, за да се позадържат над водата някак, услужвайки на чичо Сам.
16 Януари 2007 01:17
Обедняхме 10 пъти от борда до ЕС
Годишната инфлация стопи увеличението на заплати и пенсии

В."МОНИТОР"-16.01.2006
...Това става ясно от анализа на статистическите данни за инфлацията, натрупана у нас от годината, когато беше въведен валутният борд, до влизането ни в Европейския съюз.
Общо натрупаната за този период инфлация е впечатляваща - цели 998.75 на сто...
........................................
ЦЕЛИЯТ МАТЕРИАЛ ТУК:
Натиснете тук
16 Януари 2007 05:41
Престъпност, кражби на управници и убийства няма да престанат докато ДС агентите не напуснат вищите дъжавните служби.
Парванов трябва да си подаде оставката!
ДС доносник неможе да е президент на България, държава член на НАТО и ЕС!
16 Януари 2007 08:39
" Обедняхме 10 пъти от борда до ЕС...."Mонитор.
Идиоти!
16 Януари 2007 09:08
На калпавия политик досието му пречи...Ха Ха.
16 Януари 2007 10:50
За да няма тън мън всичко тайно трябва да излезе на яве, да постъпи в Държавен архив и да се обработи от специалисти. Новият псевдозакон ще създаде условия в политиката да се кадрува като при комунизма. Тогава партийните секретари при всяко решаване на кадрови проблем питаха ДС. Сега поставените ва високи държавни постове пак ще искат справки от някаква Комисия, която без да иска ще действа като комунистически партиен секретар. Ех, европейци, европейци! Защо попадате в капана на фашиокомунизма и монархокомунизма?
16 Януари 2007 11:28
Защо сме толкова загубени? Кои размахват досиетата?
Г. Марков - доказан доносник, Д.Иванов-ченге от шесто, Райдовски-ченге и дезинформатор, А.Атанасов-ченге, Сугарев-ментално нестабилен индивид, Коритаров-доказан доносник . .
Списъкът може да бъде продължен до безкрай и всички ще са или ченгета, или доносници. Е, спомнете си, че бивше ченге няма и се попитайте - кой има полза от това.
16 Януари 2007 12:43
от ченге съвески милюционер европолицай не става, липсва цивилизационното ментално стъпало
16 Януари 2007 13:38
Както виждате - не само у нас се въртят далавери с и около досиетата. НЯМА ДА ГИ ИЗВАДЯТ!!!Едно, че самите размахващи закона са с досиета, второ - това е изгоден бизнес, трето - нещо се загуби интереса, доста истини за манипулации видяхме.
Досиетата като катализатор? Забравете, всичко е отдавна подготвено за разигравания сега фарс. Най-шумно крещящите срещу милиционерите са доскорошните им подлоги. Нима сега ще излязат на светло? Ха!
16 Януари 2007 14:01
промена има, да, с нови униформи са, без петолъчки

Редактирано от - Пейчо Пеев на 16/01/2007 г/ 14:05:30

16 Януари 2007 15:41
Жалко, че СДС не отвори досиетата и някои други архиви от страх, че тогавашните властимеющи ще се окажат долни доносници, а това щеше да даде отговор на много въпроси, които нашето общество все още задава. И които все още се разискват във форумите и по кръчмите. Съмявам се, че с новия закон нещо ще се промени. БСП все още не са готови да дадат отговорите за генезиса на мафията, сивата икономика и престъпноста в държавата. А ОТГОВОРИТЕ СА ТАМ
16 Януари 2007 15:53
много ясно е кой са допускали до баницата, нататък проблемът е малко медицински, чак след няколко поколения ще започне да им расте мислене
16 Януари 2007 16:02
Abe цялата работа е стани, че аз да седна.
[/red][/red][/size=2]Искам да се отвори досието на FL . Явно промените му са нанеслои огромна психотравма, за да стигне до такова умопобъркано състояние на дебилп[/size=2]

Редактирано от - bot на 16/01/2007 г/ 16:10:09

16 Януари 2007 16:05
Добре де, отваряме всички досиета които са останали и какво от това? Наистина питам какво ще стане след като ги отвориме? Дали Бор ще спре да си издава вестника, Димитър да се скрие, Алберт да се махне от екран, Сава и Сидер да напуснат парламента и т.н? Мислите ли, че е възможно това да се случи....аз съм песимист!
16 Януари 2007 17:03
Марксчо, защо ти е бе чоджум, он и така отдалеч смърди на ренегаД...Ха Ха.
16 Януари 2007 17:27
И, ако отворят някому досието -ще стане както с агент Алберт. Седи си, раздава морал и вика: "Моля, другарко, кой ми пика в гащите?".
Пак виц. Отварят досиетата, разбират, че някой е агент. А той...Абе, ето ви вица. 'Госпожо, какво лошо, че за малко съм се изпуснал? Да не мислите, че винаги така си мириша?". Който усети- усетил! Който вярвал и се минал - минал, останалите да си чакат реда.
16 Януари 2007 19:05
Пак ли досиета вълнуват комплексарчетата? Някакъв щял да открие в тях "всичките отговори" на всичките въпроси Бе къде ви отглеждат такива недо-?
Маркс++, не е само той с тежка психотравма, уви! Срещат се и сред типове с лекарски дипломи, които поради дълбоко вродената си мизантропия и морална идиотия никога нямат да станат лекари. Но са ги пуснали да лекуват за беда на нещастните пациенти.
И какво като осветиха депесарите, че са били агентура? Да не би да губят на избори? Какво като осветиха Коритаров, да не би да не е с предаване в национална ТВ? Гоце сам се похвали, да не би да се провали на изборите? Даже Пьотеринг дойде лично да го подкрепи, да не говорим за туземните партии. Няма да пострадат (с малки изключения) разкритите офицери и сътредници, но много тежко за години напред ще пострада националната сигурност на държавата ни. Но това е последното, което интересува ядните комплексарчета, разбира се. Помия.
16 Януари 2007 19:09
СЛОВЕНИЯ - Повечето от досиетата са отворени за обществеността, но интересът към тях е малък.”
Това не е единственото, по което се различава Словения от останалите.
Има за какво да се замисли човек...
16 Януари 2007 19:11
Писна ми,
от тези досиета. Не досиетата са причината, че в България мафията си има държава. Хубаво, ако ги отворят какво ще стане - едно голямо нищо. Само дето спецовете по манипулация ще трябва да си търсят друго нещо за отвличане на вниманието ни.
16 Януари 2007 19:28
дс шизофреници с раздвоена преданност и сигурност е щур майтап слугинаж сте драги, завинаги
16 Януари 2007 20:48
Абе, защо някои хора досега пет пъти повичкат в тази зона? Много ги интересува, изглежда, дали е намерено досието им. И, както виждаме, по езика и стила ще ги разпознаем веднага. То и доносте им са били такива несвързани имазни. Хвърковати -чак до дувара.
16 Януари 2007 21:56
Пейчо какво си мърмориш като луд на онази си работа.
Май пак си друсан.
16 Януари 2007 22:53
не си ли в зимбабвия умен, ще си липсваш, безкрайно досаден дежурен, е и локира ли радиовълната, захапа ли, с 300 лева само гледам пияни като мотики ченгета, кесиш в некоя дискотека за безплатно поркане смешльо, и ти плащат от нашите данъци, нива нема ли баща ти, заради вас не ползвам мобилен, много тежки полицески вълни пътуват там слуга ти мазохист ли си ве, то не беше присмех, ирония, сардония a насита немаш

Редактирано от - Пейчо Пеев на 16/01/2007 г/ 23:43:54

17 Януари 2007 02:33
Проф. Янко Янков, юрист и публицист: Кметът на Елин Пелин е третата жертва на досието “Кирилов”
Може да съм следващият, макар да доказах, че не съм агент

В. "МОНИТОР"-17.01.2006
...Защо беше толкова важно, според вас, да бъдете публично злепоставен, като ви се припише тайното минало на агент "Кирилов"?­ Беше важно, защото още по време на Кръглата маса обявих, че тя е замисъл и агентурна реализация на ДС. Публично казах същото за Великото народно събрание. Както и за СДС, в което тогава участвувах и го опознах отвътре...
....................................
ЦЕЛИЯТ МАТЕРИАЛ ТУК:
Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД