Българинът Людмил Дионисиев, който е подсъдим в САЩ заради скандала "Петрол срещу храни", попадна и в черния списък на ООН. Тексаската рафинерия "Бейойл", за която работел Дионисиев, бе посочена в доклада на анкетната комисия на ООН, ръководена от Пол Волкър, че е плащала подкупи на режима на Саддам Хюсеин. Американската компания е била в центъра на схема, чрез която руски политици са се облагодетелствали незаконно от програмата на ООН "Петрол срещу храни".
Известни политически фигури и бизнесмени от Франция, Русия, Великобритания, Италия и Швейцария също са замесени в злоупотреби с програмата. Сред посочените в доклада са бившият шеф на кремълската администрация Александър Волошин, комунистическият лидер Генадий Зюганов и ултранационалистът Владимир Жириновски.
Руската петролна компания "ЛУКойл" също плащала подкупи на иракския режим, за да получи договор по програмата на световната организация.
В корупционни сделки са замесени британският депутат Джордж Галъуей, бившият френски посланик в ООН Жан-Бернар Мериме, бившият френски министър на вътрешните работи Шарл Паскуа, френският бизнесмен Клод Касперейт и др. В документа е включено и името на сина на генералния секретар на ООН Кофи Анан - Коджо, който работел за швейцарската фирма "Котекна", получила договор в Ирак. Компаниите "Сименс", "Волво" и "Даймлер-Крайслер" също са обвинени в далавери.
Според доклада на анкетната комисия режимът на Саддам Хюсеин е получил 1,8 млрд. долара подкупи и комисиони от над 2200 фирми от 66 държави, които имали делови отношения с Ирак.
Тексаската рафинерия "Бейойл" е била един от най-големите износители на петрол от Ирак през 2000-2002 г. Тя е купила чрез италианска компания посредник 45 млн. барела, като дала над 6 млн. долара рушвети на иракските власти.
"Бейойл" възложила на българина Дионисиев да се свърже с няколко руски фирми, за да им продаде иракски петрол. Той беше задържан през април заедно с други трима бизнесмени от петролния сектор, сред които и шефът на рафинерията Дейвид Чалмърс. Завчера те бяха изправени пред нюйоркски съд и заявиха, че са невинни.
През 1998 година "Бейойл" подписала споразумение за закупуване на суров иракски петрол от руския политик Владимир Жириновски, който бил предпочитан от Саддам Хюсеин клиент.
В доклад на ЦРУ миналата година бяха споменати три български фирми за опит за продажба на оръжие на режима на Саддам Хюсеин. Това са компаниите "Джеф", "Елмет" и "Сара-М".
Тоз червен айдук още ли не са го сложили в панделата?
Брачед му Борето Дiонисиев от клуба на мъртавците Г13 също го бавят
от Тимуровската команда.
Айде давайте по-бързо.Че на Павлов и Кюлев им требат хора за табланет.