:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,728,753
Активни 741
Страници 13,656
За един ден 1,302,066

България лесно се отказва от слабите ученици

Повечето европейски страни не позволяват често повтаряне на класове в началните училища
Карта на Европа
Голяма част от европейските страни не позволяват на учениците в началните училища да повтарят годината и дори да прибягват към тази мярка, го правят много рядко или в края на точно определен клас. Изключение от тази тенденция са страните от Централна и Източна Европа, където тези решения се взимат с повече лекота. Това става ясно от сравнителните данни на европейската образователна мрежа Еuridyce за правилата за преминаване в по-горен клас, прилагани в ЕС.

В 9 европейски държави преминаването от клас в клас е автоматично, независимо от успеха на децата. Онези малчугани, които имат трудности, се подготвят допълнително, за да наваксат. Повтаряне на годината се допуска изключително рядко, например ако детето е отсъствало по здравни причини твърде дълго или пък има специална препоръка за това от външни специалисти като психолози и социални работници.

Други страни като Испания, Франция и Португалия позволяват повтаряне само в края на съответния образователен етап. В българските училища е забранено повтарянето само на 1-ви клас, в който не се пишат и оценки. Наскоро просветният министър Даниел Вълчев лансира идеята повтарянето на класове в началното училище да се забрани.



Държави, които забраняват или разрешават повтарянето на класове в началните училища

КАРТА

Първа група - Автоматично преминаване в по-горен клас

Втора група - Възможност за повтаряне на годината

Трета група - Възможност за повтаряне на точно определени класове



Първа група - Норвегия, Швеция, Дания, Исландия, Великобритания, Ирландия, Гърция, Кипър, Лихтенщайн



Втора група - Финландия, Естония, Латвия, Литва, Полша, Германия, Чехия, Словакия, Унгария, Австрия, Словения, Италия, Холандия, Белгия, България



Трета група - Франция, Испания, Португалия, Корсика



Допълнителни бележки:



1. Белгия - ученикът може да повтаря клас само два пъти за периода на начално образование.

2. Дания и Гърция - повтарянето е в изключителни случаи, в зависимост от това дали ще има полза за детето.

3. Полша - в първите три години повтаряне се допуска само в изключителни случаи, след като училището се е консултирало с родителите и с психолог.

4. Лихтенщайн - възможно е еднократно повтаряне на един от класовете в началното училище, но на доброволни начала.

5. Великобритания - въпреки че обичайната практика е децата да продължават със съучениците си, законът не забранява повтарянето на класове и може да има изключения.

6. Естония - учениците могат да повтарят само първата или втората година при изключителни обстоятелства като заболяване например.
5
5529
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
22 Януари 2007 02:30
И защо слабите ученици да не повтарят клас?Ами тогава да им дадем дипломи за средно образование с 2.00.Че може и по-нататък да ги уредим.По мое време(преди 22 год.бях първи клас) не можеше да има ученик в клас на възраст над 2 години от другите ученици.И правилно, защото преди няколко години бяха смесили 18годишни с 8 годишни деца.Училището не е забавачница и който не иска да учи, да върви да работи!А много интересно как ще мотивират някой, който изостава защото просто не му се учи да го прави.Явяването на поправителен все пак действа отрезвяващо, ако някой не се отнася сериозно и си мисли, че ще му подаряват оценките.Но като се замисля, че в миналото са се писали 7-ци заради раждането на Симеон.Нищо чудно да се вземе и това решение, съвсем ще падне нивото на образованието.Този който иска учи, който не, в който и клас да е, ще е все същия.Какъвто министъра, такива и идеите.Вместо това можеха да се вземат мерки за реда в училище, сътрудничеството със социалните служби и полицията и най-вече психолози за да се намали насилието в училище.
22 Януари 2007 07:51
Пак глупости!

Не може да се преминава от клас в клас без да се гарантира ниво на получени знания. Във Великобритания преминавали автоматично от клас в клас? Тоя дето го е писал да иде да се прегледа! Това е страна, в която има изключително ясни критерии кой колко знае; и в резултат на знанията на учениците - оценка на работата на учителя. И това става дори на равнище Британска общност, а не просто една страна.

Друг е въпросът, че може ученикът да е в различно ниво на успеваемост - А, В, С. При което да му се преподава по различен начин, различно количество материал, а след завършването на степен - да получава съответно по-различен шанс за реализация.

Разпада на българската образователна система започна именно от момента на въвеждане на неконтролируем процес в началното училище. Това беше през 80те, мисля. Спряха да пишат оценки от 1 до 4 клас; всички минаваха... На учениците от нищо не им пука, а на даскалиците - още по-малко. Резултатът - нищо не знаещи деца; без никакъв шанс да си създадат от 5 клас нагоре навик да учат; никаква представа (и на учениците и на родителите) от това за какво става и за какво не става детето; невъзможност да се планира правилно развитието на детето; демотивация и на учители и на ученици; бъркотия, която се влачи до някаквото завършване на образованието...

Работещите в министерството дори не познават опита на българската образователна система; седнали да се сравняват с чуждите образователни системи - за които знаят още по-малко.

Нашето образование е длъжник на надарените деца (на тези дето са над средното ниво) и по това трябва да се работи. Да им се даде възможност да се развиват - а не да ги задържат, както е от времето, когато всички бяхме равни според сържавната идеология. Да им се дава възможност да се развиват със собствената си скорост, а не да ги 'задържат', докато ги 'настигнат' изоставащите. За 'слабаците' винаги се е отделяло много повече време и внимание в часовете и от цялата ни образователна система като цяло. Дори училищата за изоставащи струват повече, отколкото училищата за нормалните деца. За по-интелигентни училища имаше чак след 7ми клас. Сега и такива няма - огромният прием в 'елитните' училища ги направи просто масови училища. Вярно, че там са и по-надарените, но болшинството им съученици са просто средно интелигентни (дори има деца под средно ниво!).
22 Януари 2007 08:20
Искам да успокоя родителите , които четат тази статия . Макар в България повтарянето да не е забранено , през последните години тенденцията е случаите постоянно да намаляват , защото :
1) под натиска на родителите мнозинството учители волю-неволю свалят летвата и тя става елементарна за прескачане ;
2) под натиска на директорите учителите вече само в най-крайни случаи си позволяват да поставят двойка за годината ( Идеята е ниския диплом от училището да не прегради потока от желаещи да учат в него ) ;
3) за заплата от 290 лева учителите съвсем правилно решават , че не си струва да си прецакват 2 седмици от летния платен отпуск
22 Януари 2007 14:41
Те матури се канят да въвеждат за 2-3 клас, а тук се говори за НЕповтаряне на нач. клас!
Иначе позицията ми е който не му се учи да го гонят и после като иска да си плаща! Неможе от 100 души ученици да има по 5-6 качествени, а другите да са пълнеж!
22 Януари 2007 21:01
Въпросът с повтарянето на даден клас е сложен. Струва ми се, че наистина в началното образование не трябва да се повтаря клас, защото изцяло се губи мотивацията на децата. Друг е въпросът с малцинствата, и по-конкретно циганското, където тези напъни за десегрегирано обучение според мен не са полезни. А иначе имам собствен опит: голямата ми дъщеря нямаха оценки до 4 клас и това в никакъв случай не й се отрази зле, нито на нея, нито на другите деца. При малката вече имаше оценки, и какво да ви кажа: връща се един ден от училище, 3 или 4 клас беше, не се вижда от земята, и ме гледа нещастно и стои като наказана до вратата. Аз като всяка майка си помислих кой знае какво нещо му се е случило на детето, а то имало 4 по математика. Успокоих го разбира се, но веднага направих сравнение с голямата, при която такива тъпи стресови ситуации нямаше.
Що се отнася до по-големите ученици, там вече борбата срещу мързела трябва да се води безкомпромисно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД