:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,765
Активни 560
Страници 10,668
За един ден 1,302,066
Сметки

Защо по-старите пенсионери ще са втора класа?

През 2000 г. възрастните хора бяха несправедливо разделени на повече и по-малко допринесли за осигуряването
Снимка: Борислав Николов
Отначалото на тази година пенсионерските протести стават все по-чести и по-многобройни. Те настояват за увелечение на парите си от 1 април вместо от 1 юли и за премахване на разликата в определянето на пенсиите на хората, работили преди 2000 г., и след това.
Пенсионната реформа от 2000 г. жестоко ощети пенсионерите и ги запрати на социалното дъно. Днес те все по-активно и организирано се борят за нейното коригиране. Чий бе приносът за погрома над повече от 2 млн. души? Ние, изпълзелите на припек алчни старци, помним, че той бе замислен и осъществен през 1997-2000 г. Тогавашното правителство си отиде, но сакатата пенсионна система остана. Изминаха 6 години. Защо почти нищо не се променя? Отговорът, който получаваме с половин уста, е: "Няма пари". Защо няма?

За да разберем защо няма пари, нека си спомним защо имаше.

При централно планираната икономика, държавната собственост на средствата за производство и ТКЗС в селата имаше пълна трудова заетост. Заплатите се получаваха редовно и по ведомост. Само счетоводителите имаха грижата 35 на сто от нашите заплати да постъпват в държавния бюджет като данък обществено осигуряване. Парите стигаха и за пенсии, и за медицинско обслужване и оставаха и за други цели, в т.ч. капитално строителство. След разгрома на селското стопанство секнаха осигурителните вноски от селата. След "братовчедската приватизация" и последвалата масова безработица драстично намаляха осигурителните вноски от промишлеността. За 1998 г. стана ясно, че няма да постъпят вноски и за половината от пенсиите. И... те бяха намалени 2-3 пъти.

Не бива да отричаме усилията на следващите правителства за стабилизиране на положението, но те едва стигаха за компенсиране на инфлацията. Особено тежко и неравностойно е положението на пенсиониралите се преди 2000 г. Техните пенсии веднъж бяха намалени наполовина, но освен това



допълнително изостанаха с 20%



от пенсиите, отпуснати през следващата 2001 г. Справедливите искания за ревизия на тези пенсии срещат чиновнически отпор с мотива, че тези пенсионери нямат принос към пенсионната система след пенсионирането си. Прави ли са чиновниците? Нека решим това с пример:

Колегата Късметлийски се пенсионира в началото на 2006 г. Неговата пенсия ще зависи от трудовия му стаж и индивидуалния му коефициент, който уж отразява неговия принос. Неговият индивидуален коефициент се изчислява малко сложно: осигурителният му доход за периода 1997-2005 г. и заплатата му за 3 избрани от него години от 15, предшестващи 1997 г. (нека те са 1987-1989), се сравняват със средните за страната. Ако средната величина на неговия осигурителен доход за тези 12 години е 232.22 лв. месечно, той ще е равен на средния за страната. Това му определя индивидуален коефициент единица. След 40 г. трудов стаж на Късметлийски е определена пенсия от 132.65 лв. Тя обаче е изчислена върху средния осигурителен доход за 2005 г., равен на 331.62 лв., и той получава бонус от 43% върху личния си принос.

Колегата М. Тотев е по-възрастен. Той се пенсионира през 1990 г., също след 40 години труд. За 12 предшестващи години (1978-1989) средната му заплата е 208.25 лв., равна на средната за страната, и той също получава индивидуален коефициент единица. През 1990 г. неговата пенсия е била 128 лв., но през 2000 г. тя е преизчислена на 72 лв. на база среден осигурителен доход 180.05 лв. На личния му принос е наложен малус (наказание) от 14 %.

Личният принос на Късметлийски е по-голям от този на М. Тотев с 11.5 %, но пенсията му е по-голяма с 84 %. Така чиновникът разбира личния принос.

Нека обаче не завиждаме на Късметлийски. Неговата пенсия е също така мизерна както нашите.



Какво да се прави?



Първо, за парите. Насърчаването на бизнеса, осигурителните прагове, извеждане на светло на част от сивата икономика, увеличаване броя на осигуряващите се и по-пълното събиране на осигурителните вноски са положителни стъпки във вярна посока. Но те не гарантират в близко бъдеще сериозен ръст на пенсиите. Мрачната демографска перспектива прави проблема още по-тревожен, а решението - неотложно. Демографският инвестиционен "сребърен фонд" не трябва да бъде предизборна залъгалка. Необходимо е да започне сериозното му попълване със средства. Ограбената приватизация предлага ограничени възможности за пари, но дори и за тях не се наблюдава някаква активност. Към фонда би следвало да се насочат постоянни източници на средства, например част от ДДС, акцизи, конфискувани средства от престъпна дейност и др. Едва когато такъв фонд започне да функционира самостоятелно, с достатъчен капитал, ще можем реално да мислим за европейски пенсии.

Второ, за пенсиите, отпуснати до 2000 г. Крайно време е поне частично да се намали постоянно увеличаващият се разрив между тях и пенсиите, отпуснати след 2000 г. Независимо от индексациите тези пенсии трябва да се увеличат с 20 % в края на тази година или от началото на 2008 г. или да се преизчислят еднократно от база 345 лв. Така те



ще настигнат поне пенсиите от 2001 г.



За тази цел са нужни допълнително около 40 млн. лв. месечно, което е в рамките на възможното. Тази група пенсионери няма да се увеличава, но е жестоко да се чака времето да реши проблема, или както предлагаше един самозабравил се политикан - грипът.

Трето, трябва да се промени методиката за определяне на пенсиите и тя да се върне към реалния личен доход, без фалшиви междинни индикатори. Една проста формула - личен доход Х трудов стаж Х коефициент - би премахнала парадокса за еднакъв принос да се получават различни пенсии. Коефициентът ще регулира ръста и актуализацията на пенсиите в зависимост от финансовите ресурси, политическата воля и сплотеността на пенсионерските организации.
23
5014
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
01 Февруари 2007 05:22
Много добре анализирани причините за малките пенсии. В допълнение за липсващите пари бих добавил Задължителното доброволно пенсионно осигуряване , чиито пари не отиват в НОИ да се ползват за пенсии, а отиват в частни пенсионни фондове с мъгляви цели. Който иска да се осигурява допълнително да има възможност, но не да е задължително
01 Февруари 2007 08:28
Кога ще изритат онзи дерибей Христосков?
Втори мандат цоца на работното място. А къщата му е по-долна и от бардак. В бардака поне човек си тръгва доволен, за НОИ.... доволни няма.
Организацията им на работа е такава, че предпочитам тризначките да я бяха правили. Качеството на обслужване - добре че е нула, щот сте имАли и минус. От години губят осигуровки. Няма никакво засичане между документи и пари. Инспекторите им работят по-зле и от катаджии. И постоянно се дават пари за софтуер. То не беше Аремис, то не беше USAID. Който мине и маже.... като в градска тоалетна. И главния уредник на тоалетната Христосков се наслаждава на мацаницата.
01 Февруари 2007 09:12
Глупости на търкалета.
През 1998г. вноските били намалени 2-3 пъти - нищо такова не се е случвало през 1998г. и това може лесно да се провери от всеки.
През 2000г. пенсията била намалена - дрън-дрън... В Кодекса за социално осигуряване още си го има параграф 7, който гласи, че пенсиите, отпуснати до 31 декември 1999г. се преизчисляват без да се променя индивидуалния коефициент "ако това е по-благоприятно за пенсионера" - т.е. през 2000г. пенсията или е увеличена спрямо 1999г., или е останала в същия размер. Авторът обаче, предпочита да сравнява пенсията си с тази от 1991г., а не с тази от 1996г. например.
Абе идеята е ясна - хубаво си беше при социализма, ама лошият Иван Костов развали всичко...
01 Февруари 2007 09:25
Държавата е длъжна да даде на всеки гражданин социална пенсия- гарантираща му социалният минимум !
От там нататък , той може да си направи пенсионно осигуряване в някой пенсионен фонд към някоя банка или застрахователна институция или каквото изчука да изпука !
В предприятието , което работи също могат да му направят пенсионно осигуряване , като той внася 1/3 от вноската , а работодателя 2/3 - за което получава данъчни облекчения !
Така в крайна сметка могат да ти се съберат 3 малки пенсии , които да ти осигурят спокойни старини !
01 Февруари 2007 09:33
Четец, мисли преди да пишеш. Това, което е доброволно, не е задължително и обратното. Въпреки че доброзорлем е хубава дума, тя по отношение на третия стълб от пенсионното осигуряване не важи. Аз доброволно се осигурявам в Алианц България с мижавите 40 лв., които ми се приспадат от облагаемия доход. Любопитно ми е, когато му дойде времето да получавам допълнителна пенсия от там, какво ще се получи? Ако имам мнение, то ще е на база личен опит, а не алабалистики.
01 Февруари 2007 10:08
Закачка, аз съм минал и преминал по този път, с тази разлика, че моите средства по обясними причини са стояли по молко във фонда. Какво пенсия ще взимаш допълнително, основно зовиси от желания срак за получаването и. По мое време имаше някакъв жалон за избор на срока. И аз , почти улучих подходящия срок, по скоро на късмет( Що се отнася до отстъпните при вноски, да знаеш, че ит пенсиите ги взимат. Ако вземаш 50 лв. башка не , ама ако са повече ведвага .
01 Февруари 2007 10:14
Вярно бе! Къде отиде 1996 като база за сравнение? Някой да си припомни какви бяха дълговете на източените предприятия вкл. и към социалното осигуряване?
Пенсиите на пенсионерите в никакъв случай не са справедливи - получавалите високи доходи и с дълъг трудов стаж са най-ощетени и то за сметка на въобще не работилите и с малък стаж, които получават социални пенсии. Така пенсионер с 35-40 години получава примерно с 20 лв. повече от социалната пенсия, т.е. реално изработената му пенсия е само 20 лева.
01 Февруари 2007 10:22
Вярно е, че пенсиониращите се през последните години имат по-високи пенсии. Ако, обаче, са си внасяли реални осигуровки. Практиката, обаче, на осигуряване върху възможния минимум, доведе до това, че много от новоотпуснатите пенсии са близки до минималната, защото пенсионният коефициент на хората е много нисък, изчислен е на база вноски от минимални заплати.

Това много удари редица професии, на първо място военните пенсионери, които след това работеха като охранители, миньори и други ниско квалифицирани професии, свързани с високо заплащане.

Очаквам това да даде един пренебрегван до сега страничен ефект - именно, че на НОИ ще бъде все по-лесно да изплаща пенсиите, въпреки демографския спад. Просто пенсиите стават по-ниски, спрямо осигурителните вноски, а тепърва се надяваме на по-висок дял реални такива.
01 Февруари 2007 10:44
Авторът много добре е изяснил проблемът, ама тука разни многознайковци се пънат.
Авторът прави сравнение с 1998г., защото тогава се направи реформата, която си беше ограбване на пенсионерите. Няма никаква причина да сравнява с 1996г., защото това беше една специална година, когато рухна банковата система благодарение на реформите Луканов-Костов. Тя се случи по една случайност по времето на Виденов, но аз не веднуж съм писал, че банковата система вървеше натам още преди Виденов да застане на власт.
Пенсионерите, за които пише авторът създадоха това, което лицето браво Ваньо браво Костов го раздаде с лека ръка. Сега едва ли има частник, като изключим някои чужди фирми, който да плаща реалните осигуровки, включая и почти всички редакции на вестници, като изключим немските (Труд и 24 часа). Масово се водят хората на минимална заплата, а получават на ръка по-големи заплати и когато дойде време за пенсия новите пенсионери се озъбват. И тук в Унгария го правят този трик.
При социализма на това, което се викаше средна заплата съвсем не отговаря на това, което му викаме сега, защото тези 35%, които се отчисляваха въобще не фигурираха във фиша. Аз научих за тях едва, когато имахме договори с външни изпълнители и там трябваше да ги впишем в цената.
Същите тези суеци дето се пънат сега на автора ревяха на митингите на СДС и скачахе пред Парламента заедно с браво Ваньо браво Костов. Като си помисля с какъв ентусиазъм си намериха белята.
01 Февруари 2007 10:48
Ако се отнемат заграбените милиарди от изпосталялият българин, то всичко ще може да се вдигне поне, минимум с 50%.
За да стане това трябва да се гласува а не да се ходи за риба.
01 Февруари 2007 11:55
Марксе,
Мога да ти кажа, че читавите фирми плащат и съответно удържат данъци и осигуровки върху цялата сума. Дъщеря ми плаща 700 лева общо данъци + осигуровки.
01 Февруари 2007 12:35
Прав е Маркс++. Тези хора са втора, че и трета и пета класа, по две причини. Първата е, че основно те построиха материалната база на България, която днес управляващите разграбиха и пропиляха. Второ, не могат да се защитят, децата и внуците им ги идоставиха, оседерастиха се, забегнаха по гурбети, изпаднаха в периферията на обществото. Трета причина беше безподобното предателство на позитанската банда, която ползваше гласовете на повечето от тях, за да работи в тяхна вреда.
01 Февруари 2007 12:42
И пенсионерите разделиха на социалистически, постсоциалистически и капиталистически.
-----------------
Апропо, не ни ли казваха навремето, че било справедливо, пък и така щяло да бъде - 30% от приходите от приватизацията да отиват в пенсионните фондове? Някой знае ли какво е отишло там?

Редактирано от - Zmeja на 01/02/2007 г/ 12:54:17

01 Февруари 2007 13:25
Марксе, то вярно че комунистическата наглост няма граници - ама да изкарваш Иван Костов виновен за Жан Виденовия провал в управлението - това вече наистина е уникално...
А ти преди да обиждаш хората, които разбират повече от теб за нещата, които коментират - вземи прочети нещо.
Може пък да научиш, че в България от няколко години не се дължат осигурителни вноски на минималната заплата - а на т. нар. "минимални осигурителни прагове" - които в някои отрасли са в пъти по-високи минималната заплата.
Може да научиш също, че по времето на социализма вноската не е била 35% - ти не го слушай тоя дето е писал статията какви ги приказва - за тези неща си има Държавен вестник. Та от него можеш да научиш, че този размер на вноската е от 1 март 1991г. - въведен с постановление, подписано от Д. Попов.
Хайде да си жив и здрав...
01 Февруари 2007 13:50

В общи линии статията е добра.
За мен есенцията е в
Нека обаче не завиждаме на Късметлийски. Неговата пенсия е също така мизерна както нашите.

Има си правило - разделяй и владей. Приложено към пенсионерите това правило доведе до голяма разлика между пенсиите на пенсионерите само на база кога са се пенсионирали.
Сегашната пенсионна система е плод на иванкостовото седерастко управление, за когото през 1997 година гласуваха и болшинството от пенсионерите.
01 Февруари 2007 15:10
То че ще се мре е ясно!
Ама поне да можем да си платим погребението, та да не сме в тежест на младите...щото като ги гледам какви мизерни заплати вземат, направо ме е срам да говоря за пенсия пред тях
01 Февруари 2007 15:53
Другари какво се колебаете!Нали знаете, че след като сме плащали ниски заплати , а и нашите фирми осигуряваха работещите по най-ниските тарифи естествено е пенсиите да са ниски.Другари, време е да протоивопоставите пенсионерите с ниски пенсии на тези, които имат по-високи и така да ги разцепим и да овладеем недоволството по нашия си метод.Другари, ако не ги противопоставите и не ги скарате помежду им, има огромната опасност 2 500 000 пенсионери да се обеденят и така да гласуват на изборите и ще изхвърлят от парламента всички наши хора, а те, така после могат да се озоват в затвора за много дълго време.Другари наши пенсионери, не се обединявайте с чуждите вражески пенсионери.
01 Февруари 2007 16:41
Енчо
Вземи си заври знанията няма да ти кажа къде.
Аз взех цифрата 35% от статията, но при социализма тя беше някъде около 30%, сега не си спомням каква беше, но над 30%. По-горе ти писах откъде я знам, при определяне на заплащанията по договорите, които съм правил за научни разработки с предприятията.
Още 1995г. аз срещнах един познат-икономист, с който ходехме на аспирантските курсове по език и философия в лекторатът на БАН. Той работеше в банка, но исклаше да се върне в БАН и той ми каза, че положението на банките е съвсем зле. Виденов тъкмо застъпваше в правителството. Банките бяха източени далече преди това. А Костов, като протеже на Луканов, а това се доказа многократно, е твърде много отговорен за сегашното състояние на нашата икономика.
Разбира се, Виденов го провалиха Лукановите хора от БСП. Те имаха икономическата власт.
01 Февруари 2007 16:56
Авторе ,
Виновна беше балдъзата на Муравей ... Пипнала се някъде и сетне сложила пръстче на "формулата"... Трябвало е да се поеме тежка отговорност за излизане от батака , мимо последствията за /кой?/... Иначе , краденето си е крадене , преди Жан почна , а края му и до днес го няма... Някъде изподкрай него , са заровени парите на пенсионерите...

01 Февруари 2007 17:11
Енчо ,
Сакън , не се гневи на деда ни Мркс-а... Добър ни е той , а и сам ще се убедиш... Селям и Добре дошъл сред Фор-умниците... Тук никой не е излишен... И лошите дори... Ползваме ги за отрицателен пример...

01 Февруари 2007 18:45
Някакви фантазми тук се тиражират. Че удръжките по онуй време били 35%. Сиреч хората вземали по 65%?
Няма такова нещо.
Редовата заплата при бай Тошо бе 12-16% от заработката.
Всичко друго - гепандо, уж за държавата.
Аз работих по едно време в едно ТПК (трудово-производителна-кооперация) в която по някаква тънка вратичка в законите вземахме по около 40% от заработката, та заплатата ставаше 500 - до 700лв.
Е тогава като се поинтересувах как става - че разбрах за процентите.
Това бяха времена, когато с 300 лв едно семейство изкарваше месеца с отскок.
01 Февруари 2007 21:04
дъртреалист
Аз съм ти го писал много ясно. На фиша пишеше 12% ДОО. Само това бяха удръжките и 5 лв ергенски данък, който беше ерген. И когато бях ерген ми се виждаха много тези 5 лв, защото това ми беше парното за гарсониерата, отделно 1.60 за топла вода. А получавах 350 лв.
Но по някакави документи се водеха малко над 30% за пенсионно и медицинско осигуряване. Едва ли щях да науча за това, ако не правехме договори с предприятията и там трябваше да прибавяме и тези проценти.
01 Февруари 2007 21:22
Защо никой не обръща внимание на въпроса на Змея, като той е най-важен? При положение че тези предприятия са строени с обществени пари, би следвало да се вкарат не 35% ами 100% от приватизацията в един пенсионен фонд. Държавата трябва да се издържа от настоящи постъпления, а не от разпродаване на обществената собственост.
Но да питам и пенсионерите- като сте толкова много и толкова отчаяни и толкова образовани защо не си направихте една партия или една организация за да ви защитава интересите? Имате опит от борбата срещу фашизма и от борбата срещу комунизма -значи може да се организирате. Освен това имате и отговорността за състоянието на нещата. Ако не ви слушат политиците- вдигнете бунт, така поне ще се (и ни ) отсрамите в очите на историята.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД