:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,980
Активни 448
Страници 9,883
За един ден 1,302,066
Анализ

Студентските такси ще ударят не мързеливите, а бедните

Връщането на платеното обучение в държавните университети ще задълбочи социалната пропаст, тъкмо когато станахме членове на социалноориентирания ЕС
Снимка: "Сега"
МОН предлага бъдещите студенти по медицина да плащат около 1300 лв. годишна такса за държавна поръчка, а 20% от тях 4600 лв. за платено обучение. Това създава опасност от елитаризиране на цялата професия, която и в момента поглъща огромни суми покрай дългите специализации.
Представете си дванайсетокласник от малко населено място. Необяснимо как на този хипотетичен герой му хрумва еретичната идея да кандидатства в държавен университет. Пари за частни уроци обаче няма и почти по правило нашият кандидат-студент се оказва на дъното на класацията. И така ще стане един от 20-е процента млади хора, които от тази есен според МОН би следвало да плащат пълните разходи за обучението си, защото са немотивирани. Т.е. очевидно не са положили достатъчно усилия да са умни.

Този сюжет съвсем не е толкова хипотетичен и може да бъде реалност още от този октомври. Покрай умението на просветния министър Даниел Вълчев отдалече и ловко да защитава идеите си, съчетано с хроничния недостиг в университетските бюджети, платеното обучение е на път да се завърне в държавното висше образование, и то с фанфари. Съпротива за момента няма, а и надали ще се появи. Така България е на път да постави своеобразен рекорд, прехвърляйки без особени проблеми около 200 млн. лв. бреме на гърба на данъкоплатеца.

Тези пари идват от обещанието на държавата покрай връщането на платеното обучение тя в продължение на 4 години да дава на вузовете около 50 млн. лв. годишно. Това е удвояване на сегашния бюджет за висше образование. Университетите са щастливи, държавата също, а студентите - съвсем безучастни. Поне докато реалността не им бръкне съвсем убедително в джоба.

Идеята е, че студентите като бъдещи кешови бенефициенти на полученото по-високо образование следва да поемат част от разходите. За това допринася и рязко нарасналата ножица между доходите на хора със средно и висше образование - някога съвсем не толкова голяма, колкото днес. Истинският натиск обаче оказва повишеният в пъти брой на потенциалните кандидат-студенти. Интересът към висше образование нараства значително и никой няма интерес от обратното - нито държавата, нито обществото. Това неминуемо поставя на дневен ред въпроса кой и как поема разходите за обучението на тези в пъти повече кандидати.

Отговорите не са еднозначни. Скандинавските страни например не събират такси за обучение, което не им пречи да изразходват близо 10% от бюджета за висше образование за студентски субсидии (по данни на Организацията за икономическо развитие и сътрудничество). Дори и да приемем, че това не е по силите на бедна България, пред връщането на платеното обучение в бакалавърските програми у нас стоят ред въпроси, към момента без отговор.

Големият аргумент за връщане на платеното обучение в държавните университети е



стремежът за по-пазарно ориентиране на системата



В България само за 15 г. се разви нетрадиционно голям за Европа пазар на частно висше образование, осигурявано от частни университети. Ако държавата не бе ограничавала изкуствено броя места в държавните висши училища, младежите, обучавани частно, вероятно сега щяха да седят в други аудитории, а частните университети биха срещали сериозни финансови трудности.

В този смисъл отговорът кой трябва да поема разходите за покриване на нарасналия интерес към продукта висше образование у нас е очевиден. Тъй като в последните няколко години изцяло за своя сметка се обучават около 30-40 000 души (45 144 за учебната 2005/2006 г.), звучи логично да се твърди, че няма пречка тези хора да си плащат и в държавния университет. Единственото различно в този случай би било наличието на избор, твърдят от МОН. За да е по-справедливо, срещу намерението да допусне 20% платени студенти в държавните университети, МОН обещава правителството да се оттегли от намесата при определянето на броя места в държавните висши училища.

В това има една добре прикрита манипулация, имитираща по-висока равнопоставеност на държавните спрямо частните играчи. Нарастването на броя студенти в даден поток - да речем, приемането на 2 пъти повече младежи, не води до пропорционално двукратно нарастване на разходите на вуза (с изключение на професии, при които се харчат много консумативи). Така държавният университет се оказва в преимуществено положение спрямо частния, получавайки субсидия и ниски такси от студентите държавна поръчка, както и високи такси от тези в платено обучение.

Заради смесване на държавно и частно държавните вузове могат да се окажат и в парадоксалната и непазарна ситуация да са длъжни да изискват по-високи суми от частните университети. МОН предлага таксите за платените студенти да са равни на субсидията, която се привежда за студент държавна поръчка. В някои професии като изкуствата например таксата би следвало да е 3700 лв. на година. При медицината сумата е 4600 лв.

Но да оставим настрана отвлечения въпрос за конфликта между държавно и частно. Големият проблем е именно липсата на каквито и да е било към момента гаранции, че държавата няма не просто да възпроизведе



съществуващите социални неравенства, но и да ги подсили



В момента в България съществуват достатъчно високи бариери за достъпа до образование, макар и тази тема да не е особено популярна сред управляващите. Разделянето на бедни и богати тръгва още от 7-и клас (ако снизходително пропуснем училищата за богоизбрани първокласници и някои нерегламентирани плащания при приема в елитни математически гимназии след 4-и клас). В 12-и клас, с добре подплатената финансово кампания за вузовете, опозицията богати-бедни се препотвърждава. Същото се случва трети път в самите университети - бедните са принудени да работят, а n-часов работен ден и учене не вървят добре ръка за ръка.

Така предложената от държавата схема 20-е процента най-слаби студенти да си плащат е с предопределен резултат. Няма да помогне - при работещите бедни студенти, и идеята за ежегодно прекласиране по време на следването на квотата за държавна поръчка и платено обучение. То уж трябва да гарантира по-голяма справедливост и реално залягане над книгите. Ако, разбира се, не породи другия логичен ефект - корупция.

Казано с други думи, от социална гледна точка картината просто изглежда парадоксална. Ако приемем, че България наистина трябва да разшири достъпа до висше образование, следва да помислим кои са слабо представените в него групи. Отговорът боде очите - етнически малцинства и икономически бедните. В същото време излиза, че според държавата допълнителните 20% прием в университетите е предназначен за точно обратната група - на богатите.

Тези въпроси може би нямаше да стоят толкова остро, ако държавата проявяваше усилия за паралелно развитие на сериозна система за социално подпомагане. Някак си между другото от МОН говорят за отпускане на кредити, с които бедните студенти да посрещнат разходите. Това обаче съвсем не е толкова просто. Държави, които залагат на кредитите, вместо на стипендии разчитат на гарантираните високи доходи на студентите след дипломиране и фиксират граници за заплатите, под които заемите не се изплащат. У нас гаранции, че висшистът наистина ще може да покрива заема си, няма. В същото време създаването на добра система за подпомагане на студентите би намалило чувствително и очакваната "печалба" от платеното обучение. Страните-членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие изразходват за подобно подпомагане средно 17% от общия бюджет за висше образование.

Някак между другото се пропуска и фактът, че държавата се кани да направи втори, последващ удар върху достъпа до образование, като предостави на университетите правото да определят сами таксите за държавна поръчка, в рамките на определен максимум. По закон той е до 30% от отпусканата от държавата субсидия за студент. Опитът от други страни като Великобритания показва, че почти всички университети, при предоставени подобни права избират максималната такса. Причината е логична - опасението, че по-ниската такса ще се приема като знак за по-ниско качество и стремежът към по-високи приходи. Това ще доведе до поскъпване и на ниските, уж държавни такси. Годишната такса за медицина например би стигнала 1380 лв., за изкуствата - 1100 лв.

Възможно е в хода на дебатите тези въпроси да се поставят. Обратното би било опасна игра с образованието на бедните. А те у нас, уви, не са малцинство. Да не забравяме и за любимата Европа, която в голямата си част си остава социална и все по-достъпна. Дори и Германия, въвела с тежки родилни мъки такси за следване, събира около 1000 евро годишно - близо 2 пъти по-ниско от евентуалната цена на задаващата се такса за платено обучение в областта на изкуствата у нас. А в богата Австрия срещу скромната 363 евро такса на семестър, които България се кани да надскочи, от началото на годината текат яростни студентски протести.
Снимка: Ройтерс
11 януари, 2007 г., Австрия. Протестиращи студенти обвиниха политиците в предателство заради въведената такса за следване от 363 евро на семестър. Австрия предвижда възможност тя да се изплаща и с общественополезен труд.
27
3914
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
01 Февруари 2007 02:43
Зад словесните заврънкулки ни се хили познат оксиморон: умни, но бедни. Нема такова животно.


Умният е богат. Инак е тъпак. Нали, другари!?
01 Февруари 2007 05:25
Целата статия е изградена върху хипотезата че бедните немат пари за частни уроци затва ще плащат повече, обаче я да ви кажем само глупавите си дават пари за частни уроци
01 Февруари 2007 05:29
Уйо, има такова животно - умни, но бедни. Е вече нема, ама по соц време и допреди 5-6 години имаше. Я съм виждал
01 Февруари 2007 05:56
На "бедните" трябва да се помага с храна, подслон, лекарства но не с више образование!
Отличници получават стипендии в частни университети навсякъде по света!
"Социалното" више образование като през комунизъма произвежда тълпи некадърни кадри годни да мият чинии на Запад или да паразитстват, безработни в България.

01 Февруари 2007 08:48
Било си отишло комунистическото мислене ли? Да, да

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
01 Февруари 2007 08:55
Всяко разумно и справедливо общество дава възможност на бедния да стене богат и на богатия - да стане беден. Според кой какво заслужава.
01 Февруари 2007 09:15
Студентските такси ще ударят именно бедните , защото няма никаква гаранция , че баща ти ако е богат , ти няма да излезеш някакъв оІо-гофрен !
Или пък като си беден , детето ти да е задължително тъпо !
"По света частните университети давали стипендии на отличниците ! " - А в България ???
А колко български фондации има за подпомагане на даровити , но бедни(в затруднено материално положение) ? И наистина ли подпомагат бедни или уреждат "наши" момчета и момичета да следват в чужбина?
Айде стига с антикомунистическите си простотии , слезте на земята - БСП е част от коалицията , а и те са комунисти , колкото аз - марсианец ! Комуняги
Мислете за бъдешето на децата си , стига сте простяли !
01 Февруари 2007 10:00
Авторката пропуска да спомене, че в много богати европейски държави се въведоха такси в университетите (Германия, Австрия, Великобритания, Ирландия). Отчетено беше, че въпреки държавното субсидиране университетите се нуждаят от повече средства.
Спорът тук е кой да плаща за висшето образование - всички данъкоплатци или част от тежестта да се прехвърли само върху ползващите. При недостатъчния държавен ресурс платеното обучение все пак е някакъв изход за увеличаване на средставата за университетите и повишаване качеството на образованието.
В крайна сметка трябва да се избира - безплатно, но некачествено образование или по-качествено, но частично (изцяло) платено.
01 Февруари 2007 10:02
Няма нищо лошо висшето образование да бъде скъпо платено. Само, че ако бъде обвързано с:
1) сериозна реформа в унитата, които сега са се превърнали в закостенели бордеи, където стари комунистически кадри се крепят взаимно, и където нищо не отговаря на новите реалности на пазара на труда,
2) развитие на студентското кредитиране
3) тесни връзки между унитата и работодателите, така че последните да могат да "следят" и "набелязват" бъдещите си кадри още от зародиш, тъй да се каже
01 Февруари 2007 10:08
Статията не е лоша, а коментарите след нея са недомислени. Особено първите, които, явно, идват от чужбина. (много пъти съм казвал, че емигрантите са далеч не най-умните българи, ама това е дуга тема)

Та, въпросът е за умните деца с бедни родители. И за това, че системата стимулира възпроизводство на бедността - типично латиноамериканска ситуция, между другото. Умно дете с беден татко => необразован човек. А необразованият има по-голям шанс да остане беден.

Относително по-беден. Защото е хубаво да се припомни и нещо друго. Образованите не са богати.Те са по-малко бедни. Само полуумници могат да се тупат в гръдите колко са богати със смешните си доходи от по $4- 5000....


01 Февруари 2007 10:33
В статията се избягва отговора на един важен въпрос. Кой трябва да поеме грижата за образованието на по-неплатежоспособните?[/b]. Досега това се вършеше от държавните универсистети. В резултат на тази политика нивото на образованието рязко спадна защото частните университети не успяха да се превърнат в аналози на тези от Ivy League. И така в момента имаме все още задоволителни държавни университети, които западат, и търговски предприятия наречени частни университети, които няма да просперират защото не са изградени на основата на акдемичните принципи. Изходът, който се предлага от МОН дава надежда, че някои от добрите университети ще се съвземат и може би нещата ще се подобрят. И все пак, кой трябва да поеме грижата за по-бедните студенти?[/b]

Редактирано от - bot на 01/02/2007 г/ 12:45:06

01 Февруари 2007 10:55
За много тъпанари, забогатели от куфарчетата на Луканов или от мутренския си период, е изгодно да развиват тезата за умните богати. Която е обидна за истинските богати и умни бизнесмени. Умен не означава богат. Има ли смисъл да връщаме историята назад и изборяваме гении, живели и умрели в беднотия. Или поне не станали богаташи.
А проблемът е именно за умните и бедните. На които трябва да се даде възможност - НЕ ПАРИ, А ВЪЗМОЖНОСТ - за образование. дали ще са преференциални кредити, дали ще са стипендии за успех - всичко има резон и във всичко има опсаност от побългаряване.
Къде са фирмите, дето от унивесрситета си търсят стипендианти? Къде са почтените учени, градящи школи и опазващи умните студенти от глупостите на властта? И докога ще се решава по комунистически - за всички, колективно? А не според личността?
Че и диференцирани такси трябва - според успеха от сесията дасе формира таксата. Или опрощава. Или плаща стипендия.
01 Февруари 2007 11:04
Правилно
роденият беден ше умира прост
01 Февруари 2007 11:09
аз съм баща на двама студенти(ди двамата държавна поръчка без да са ходили на курсове), добре от следващата година може да се наложи да пращам такса , а тази такса защо не ми се признава като разход в данъчната декларация? по -този начин може да се реши и финансирането на по-бедни студенти, например богат роднина плаща таксите на студента в замяна на това държавата признава тези такса , като разход в данъчната си декларация.

А за сегашните университет с тези 70-годишни порфесори мани мани , например сина ми е скъсан а и други от групата , само за това, че не са ходили на платения курс на професорът , където същия решават и обясняват същите задачи Математически анализ І(интеграли), нали упражненията във вуза са затова, а не да бием частно, професора е Трендафилов от ТУ. Друг случай е продажбата на учебници от всеки преподавател , учи се само по неговия и се следи по списък да ли си го купил основна практика по този начин е в УНСС.[/u]
01 Февруари 2007 11:39
Въобще не можах да дочета статията.
Безмислено е.
Щом се появи само възможност за решение В УЩЪРБ на народа - ще се прави точно това.
Над 70% от населението не може да задели 1000-1500 лв.
Следователно техният интелектуален резерв ще бъде ефективно изолиран.
Да ликуват враговете на българската нация.
И - съответно - да почерпят управляващите ни имперски агенти от Русия, Турция и Америка, а и новоизлюпените ни еничари да не забравят.
01 Февруари 2007 11:43
Свидетели сме на целенасочено и последователно разграждане и унищожаване на българската държава.
Който вижда в нашата обществена реалност някакво развитие което противоречи на тази теза - да си каже. Че да се зарадваме.
01 Февруари 2007 12:25
Ако тия бабайковци въведат подобни такси значи съвсем не са в час. И кой ще отиде да им ги плаща? Само тоя които не може да научи що годе един европейски език и да избръмчи по Европата, където хем таксите са по-малки, хем образованието по-добро, хем стипендиите по-големи и по-справедливи, хем заплащането е по-високо ако се хванеш да бачкаш нещо допълнително.
Т.н. "държавна поръчка" трябва да се намали поне двойно и се вдигне камеството.
01 Февруари 2007 12:44
Като как да свържа бъдещето на децата си с държава , която не ги мисли в себе ...?

01 Февруари 2007 14:00
генек,
за пореден път
01 Февруари 2007 14:06
Круела
Наистина се въведоха такси (за Германия) , но се дава възможност да се освободиш на база ниски доходи+нормално протичане на следването.Така че един подобен подход в България не би бил несправедлив.Който е беден но си учи не е проблем да му се опрости таксата.Изисквания за успех според мен са ненужни тъй като студента би се концентрирал бърху оценката , а не върху добиването на знаия.Двете не са непремено свързани, т.е висока оценка -многознайко и съответно слаби оценки незанещлРеално това не би било кой знае какво финансово бреме за държавата.Все пак образованието е инвестиция, а не просто разход, както не малко политици се опитват да го представят.
01 Февруари 2007 14:31
Да, разбира се, въвеждането на такси в университетите би трябвало да се съчетае с развитие на кредитирането, стипендии, опрощаване на таксата при някои условия и т.н. Без тези условия такава мярка би довела до имотна селекция.
Има и нещо друго - ако висшето образование в общия случай е платено, много младежи ще се замислят дали да учат разни специалности, от които пазара няма нужда и съответно не биха намерили работа по специалността. Така и нетърсените специалности в университетите постепенно ще редуцират приема на студенти до необходимото ниво.
01 Февруари 2007 17:52
Всеки "умен"трябва ли да завърши више образование?
Вишето образование прави ли те по "умен"?
Всички "умни" вишисти ли са?
В България всички ли вишисти са некадърници?
Education is overrated!
Бил Геитс не е завършил више!
Комсомолска простотия(и мафиотска алчност) управляват България
01 Февруари 2007 18:12
Май не всички форумци са прочели статията, та да давата мнения за нея. Особено първите. Но когато искаш да се изкажеш, нищо не може да те спре.
Ще припомня, че и сега в държавните университети се плаща такса - някъдсе около 120-150 лв. на семестър. Също така преди повече от 7-8 години имаше наред с държавната поръчка и платени студенти. Това развращаваше атмосферата и създаваше напрежение между студентите. Разумно такова съжителство беше премахнато. Сега университетски началници искат отново да се въведе платено обучение, за да се увеличат приходите на университетите. Пак преди 7-8 години се доказа, че платеното обучение не увеличава приходите на университета, а пълни определени джобове, докатохвсъщност с част от държавната субсидия се финансира образованието на "платените" студенти. Таня Петрова е права!
01 Февруари 2007 18:36
НЕобразован /поради Бедност/ електорат се манипулира и управлява МНОГО по-лесно! Колкото повече на БРОЙ НЕобразован електорат- толкоз по-лесно за управляващите в ТЕХЕН /на богатите и образованите/ Интерес! При това, БЕДНИЯТ електорат НЯМА достъп нито до медиите в държавата, нито до управлението на държавата- при Демокрацията това е ПРИВИЛЕГИЯ на богатите, нали?!
Ето защо Досегашните управляващи правят такова управление на държавата ни, че образованите български граждани масово да ЕМИГРИРАТ по Света с "уан уей тикет"- за да останат в държавата България лесноуправляемите НЕобразовани или по-малко образовани български граждани/най-вече тези от цигански и турски етнос, които са им СИГУРНИ електорални гласове/!
01 Февруари 2007 20:01
Айде стига с тия щуращини и тоя фалшив рев за бедните. Образованието на Сулю и Пулю не може да тегне на джоба на данълоплатеца. Искаш да учиш, плащай си сам таксата! Университетите трябва да имат възможност да си определят сами таксите. Ако са реномирани, да си вдигат таксите колкото си искат. Студентите ще плащат. Ще плачат и ще плащат. Ама и ще учат. Няма да си пилеят времето. Държавата, разбира се, може да помогне. Например, като отпуска нисколихвени заеми на приетите и желаещи да учат студенти. Взимаш заем, плащаш си таксата, завършваш, започваш работа и си изплащаш заема. Така е ясно кой пие и кой плаща. Това е то социалната справедливост. Всеки си бере гайлето сам.
01 Февруари 2007 20:10
Замисълът може да е добър, но изпълнението ще е калпаво. Давате ли си сметка колко от сегашните отличници са умни деца, които се подготвят съвестно за изпити и колко са с ходатайства? Ами да ви кажа, че има места с по 20 и повече процента с ходатайства и то за високи оценки. Следователно, кои 20% няма да плащат? Ами тези дето си плащат на определени хора да им оправят изпитите и да са отличници, а останалите няма да могат да влезат в класацията. Затова помислете за промени в законите за висше образование, за научните степени и звания, за структурни промени във ВУЗ-овете, а накрая правете разни промени в таксите. Или приемете, че образованието в България е задължително до 16 г. възраст и всеки, който иска да учи след тази възраст да си плаща. Нека всички плащат едни поносими такси, които да отиват за развитие на университетите и за едни прилични заплати на преподавателите. А сега с 460 лева доцентска заплата и 260 лева парно, нали разбирате?
01 Февруари 2007 22:48
Леле, Пенке, тоя доцентин с 460 лева заплата жив да го ожалиш ма....
Ми то на каво ли ще научи децата човек с такава заплатка?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД