:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,535
Активни 756
Страници 5,465
За един ден 1,302,066
Стратегия

След дълги преговори България договори лиценз за "Калашников"

Възможно е в страната ни да бъде открит Балкански център за ремонт на руска военна техника. Това е последният шанс на българските изтребители и хеликоптери да литнат отново
СНИМКИ: "Сега"
Българската военна промишленост и армията ще имат голяма изгода, ако в страната се създаде балкански център за ремонт на руска военна техника, защото всичките ни съседни страни с изключение на Турция и Гърция имат техника от съветско време.
Преди ден военното министерство прекрати договора с израелската фирма "Елбит системс" за ремонт и модернизация на руските хеликоптери Ми-17 и Ми-24 на въоръжение в българската армия. С това де факто работата на българските ВВС се усложнява повече.
Този проект целеше за три години армията ни да има в хангарите си ремонтирани 12 щурмови и 6 транспортни руски машини, чиято летателна годност отдавна е изтекла.
Проблемите със старата съветска техника на пръв поглед изглеждат вечни. От една страна, страната ни е обвързана с тези руски машини, докато не се намерят пари за нови летателни машини. Такъв момент обаче може да настъпи едва след 2010 г. , защото дотогава ще изплащаме парите по договорите по другата нова техника - автомобилна, транспортни хеликоптери и транспортни самолети.
От друга страна, няма фирма в света, която да притежава документ за лиценз за ремонта на този тип техника - освен, разбира се, самите руски военни заводи.
От година и нещо израелската фирма "Елбит системс" се опитва да сключи договор с предприятия от бившия СССР за ремонт на двигателите, но не успява. Дълго се пробваха и в Азербайджан, и в Украйна. Но нито един двигател не напусна хангара на ТЕРЕМ - Летец.
Междувременно военните специалисти виждат един нов хоризонт, който трябва да ни извади от този омагьосан кръг.
Става дума за създаването в България на балкански център за ремонт и модернизация на руска военна техника. Стотици единици машини има например в румънската, сръбската, македонската армия и те могат да бъдат ремонтирани тук. Бившите социалистически републики Чехия и Полша също пазят на въоръжение машини от СССР. Част от бившите съветски републики също биха предпочели да ремонтират тук, ако им се предлагат по-благоприятни условия, смятат военни експерти.
Но пред цялото това начинание стои въпросът за лиценза на няколко руски модела оръжия, които се произвеждат у нас.
Спорът дали България трябва да плаща на Русия за това вече е решен на експертно ниво.
Експертите от двете страни са се договорили за оръжия от типа автомат "Калашников", пистолет "Макаров", РПГ или различни боеприпаси България да плаща процент на Русия.

Той варира от 0,5 до 3% от сделката

и това са по принцип международните норми при правене на оръжеен бизнес, коментираха военни експерти.
В момента Споразумението за защита на интелектуалната собственост се намира в българското Министерство на външните работи, което има задачата да го съгласува и оформи за подписване с руската държава.
Най-вероятно ще бъдат уточнени около 50 продукта, към които има интерес от страна на българските оръжейни фирми, за които ще се плаща лиценз.
Държавата се отказва от над 300 артикула, които с времето са отпаднали от въоръжение в армията ни. В момента ги има по складовете, но ще бъдат унищожени.
100-ина лиценза ще бъдат запазени за държавата за военно-временния запас. Пример за това са снаряди за определен тип оръжия, които в момента дори не се използват на учения, но при военни действия ще бъдат използвани активно.
Най-интересната част от проекта е, че двете страни имат идея да дадат възможност на оръжейните фирми сами да се договарят за проценти, количество оръжие, документация и др.
Друга важна част е, че руската страна няма да има финансови претенции за периода преди подписване на споразумението.
От няколко години Русия и най-вече специалистите от "Россоборонэкспорт" негодуват, че българското предприятие "Арсенал" изкарва на световните пазари нелицензирана продукция.

Според тях се нарушават авторските права на "Концерн Ижмаш"

- които разработват оригиналната версия на автомата "Калашников". Руснаците смятат, че на световните пазари за година се появяват около един милион единици оръжия, копия на автоматите със система "Калашников - АК". От целия обем около 10-12 % са руски автомати, останалото е нелицензирана продукция.
За момента лицензионно производство на стрелково оръжие със системата "Калашников", спазващо всички изисквания, няма в друга държава освен в Русия, се казва в комюникето на "Россоборонэкспорт", което беше публикувано преди Нова година в "Независимая газета".
От своя страна българските оръжейници неведнъж са изтъквали, че България има лиценз за производството на автомати "Калашников" още от 50-те години на XX в. Той е бил предоставен от Съветския съюз заедно с техническата документация за производството на автоматите за нуждите на Българската армия и доставки в страните от Варшавския договор.
Основите на завод "Арсенал" са положени от руснаците преди 130 години. В хода на Руско-турската война 1877-1878 г. е била организирана военна работилница в Казанлък. След изтеглянето на руската армия съоръженията и техниката за производството на оръжия са оставени в български ръце.
До края на годината може да бъде решен и още един проблем, трупан с годините. Дългът на българското министерство на отбраната към руското военно министерство. Той възлиза на 24 млн. долара. Идеята е да не се изплащат пари на руската страна, а във варненския клон на ТЕРЕМ да бъдат ремонтирани 15-16 руски военни кораба. Договорът ще бъде за четири години, а в доковете ще влизат по четири машини, съобщиха от МО. Парите от ремонтите трябва да бъдат отпуснати от Министерство на финансите. Същевременно българските политици трябва да направят така, че това да бъде приспаднато от общите задължения между България и Русия.


------------

ИНТЕРВЮ: Спас Панчев: Нашите производители нямат нищо против таксите

Спас Панчев е зам.-министър на отбраната от квотата на БСП.
Роден е през 1950 г. в с. Илия, Кюстендилско. Завършил е ВХТИ - София, инженер-химик. От 1998 до 2005 г. е бил председател на борда на директорите на "Аркус", Лясковец. 1993-1997 г. - генерален директор на "Техноимпекс", София. От 1985 до 1990 г. е директор на Търговско-икономическата служба към посолството ни в Багдад. Председател е на БЗНС "Ал. Стамболийски", на Съюза на българските филателисти и президент на Ротари клуб "Тангра"-София.

-Г-н Панчев, на какво ниво са преговорите с Русия за решаване на проблема с лицензите на продуктите, които произвежда нашата оръжейна индустрия по тяхна документация?
-Близо 6 години вече се работи по Споразумението за защита на интелектуалната собственост. На 19 януари си замина работната група от Русия, която беше на работно посещение в София. Ние вече сме изпратили в Министерство на външните работи това споразумение, за да може то да бъде съгласувано с външните работи на Русия. През февруари очакваме да бъде проведено заседание на съвместната комисия по военно-техническо сътрудничество. На мен много ми се иска до май месец да имаме вече завършено споразумение.
-Какво най-много ще засегне българската оръжейна индустрия от това споразумение?
-Очакваме, че 50-ина лиценза ще използва частната оръжейна промишленост. 100-ина ще бъдат запазени за държавата за военно-временния запас и от останалите ще се откажем. Ще има такси, които ще плащат производителите на руската страна за използването на лицензите. Ще се постараем да дадем възможност нашите фирми сами да се договарят с руските фирми от оръжейния комплекс за лицензите, за които те имат интерес. Ние като държава с междуведомствената комисия ще контролираме продажбите на продукцията.
-Най-болезнените теми за нашите производители са "Калашников" и "Макаров". Какво се случва с тези марки и нашите заводи ще плащат ли за тяхното производство?
-Може би това са марките, които най-често се споменават като цяло и в медийното пространство, тъй като българските заводи произвеждат висококачествена продукция, която се търси по света. Счита се, че това е конкуренция на руската оръжейна индустрия. За мен обаче това е едно нормално производство. А е факт, че България произвежда наистина много добра продукция. След като подпишем това споразумение, руската страна ще получава някакви такси за това, че те са изобретили или са първоначални производители на документацията. Освен това ще се увеличи в голям размер доставката на окомплектовка от руската страна. Просто това споразумение ще даде възможност да се печели много повече и от руска, и от българска страна. Руснаците също имат необходимост от това споразумение, тъй като и тяхното производство ще нарасне поне със 100 млн. долара.
-Каква е таксата и тя за всеки един компонент от оръжието ли се плаща?
- За всяко едно нещо, което е влязло в споразумението, българската оръжейна индустрия ще трябва да плаща. В света са известни правилата и те са, че се плаща от 0.5 до 3% от сделката. Това не е голямо като размер, а имам информация, че и нашите производители не са против да плащат тези такси.
-Да очакваме ли тази година да започне ремонтът на руските военни кораби във Варна?
-Надяваме се. Имаме договорка с руската страна и сега само чакаме решението на Министерство на финансите. Дългът е двустранен. Просто искаме да върви паралелно изчистването на двете задължения. Тъй като в бюджета на министерство на отбраната няма 24 млн. долара за ремонти, затова очакваме финансовото министерство да намери начин за това финансиране. Предвиждаме за 4 години да бъде изпълнено това споразумение. Всяка година ще могат да се ремонтират средно по 4 кораба. Това, от друга страна, пък ще даде работа на много хора от варненската корабостроителница.
 Зам.-министър Спас Панчев
35
4836
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
02 Февруари 2007 02:16
От целото дуднене остава едно впечатление - правителството на България е пълно с комуняги-ченгета, които продават националните интереси не зъ първи път.


Зам.-министър Спас Панчев...

•1993-1997 г. - генерален директор на "Техноимпекс", София.

•От 1985 до 1990 г. е директор на Търговско-икономическата служба към посолството ни в Багдад.


Начи на другара не му стига дето е бил директор по загробването на $2-3 млрд. харизани оръжия за Саддам, ами сега продължава с дейността на по-висока длъжност. Аферим, камуняки, машшала!
02 Февруари 2007 02:21
Пак питам - за какво се плаща? За патенти? Патентите имат срок на валидност до 20г. АК-47 е далеч преди това.

Това е предателство на българските интереси:
След като подпишем това споразумение, руската страна ще получава някакви такси за това, че те са изобретили или са първоначални производители на документацията.
02 Февруари 2007 02:56
EMACS,
За Патент плаща Изобретателят на патентованото Изобретение- плаща го на Патенната Служба на държавата!
ПОЛЗВАТЕЛИТЕ/производителите/ на чуждо Изобретение плащат Лиценз ЛИЧНО на Изобретателя, който го е патентовал, или на лицето/физическо или юридическо/, което е патентовало Изобретението, докато Патентът е в сила! Във всеки Лицензионен договор е посочено за колко време и/или за какво конкретно количество производство от лицензното изделие става въпрос!
02 Февруари 2007 04:34
Цял свят пищи от руска пиратска продукция - от дискове до часовници. Руснаците си я бичат и не им пука за протестите. Ама си бяха намерили майстора - едно тяхно нещо да става за продан , и нашите си го бичеха досега без да плащат лиценз. Ташаци.
02 Февруари 2007 07:19
Братушките имат ли секретни патенти в Българското патентно ведомство и какъв им е срока ? На този въпрос да отговори зам.министера.
А, като е бил в Багдат що не каже от какво е иракския дълг? Или и там има едни имперски интереси.
02 Февруари 2007 08:29
"Спас Панчев е зам.-министър на отбраната от квотата на БСП".....
И руски лакей и КГБ агент.
Шайката Парванов, Станишев, Овчаров краде, разорява България и я превръша в руска провинция!
Руски военни фабрики в ЕС и НАТО!?..Регламентиран шпионаж!
НАТО спи ли?
02 Февруари 2007 09:32
Параграфа е прав!
Тези отчисления, проценти и пр., трябва да влизат в сметката на ген.Калашников, а не на "Рособоронекспорт"!
Умници, сетиха се да "изчистват" проблеми едва след като влязохме в ЕС!
Това можехме да го направим много по-рано, когато самия Калашников призна, че по-добро копие на АК-47 от "Арсенал" не е виждал по света!
Тогава имахме възможност "да му измъкнем душичката с памук"...сега вече е късно!
02 Февруари 2007 09:54
Възможно е в страната ни да бъде открит Балкански център за ремонт на руска военна техника."
"Център" на руски шпионаж!...Още един!
Гоце Парванов не им ли стига?!
02 Февруари 2007 10:24
ФЛ - пак ли те изпуснаха санитарите?
02 Февруари 2007 10:29
Защо всички разумни решения се взимат с такива родилни мъки?
Колко пазари изтървахме за тези години? Ще можем ли да се върнем отново слет толкова време?
02 Февруари 2007 12:30
И как нашите мъдри военни сключиха договор с чужда фирма която изобщо няма лиценз за извършване на подобна дейност.
02 Февруари 2007 12:38
От година и нещо израелската фирма "Елбит системс" се опитва да сключи договор с предприятия от бившия СССР за ремонт на двигателите, но не успява.

Който е сключил договори с еврейски изроди е "прокопсал"...
02 Февруари 2007 14:25
параграфе, работата е в това, че не може да има патенти за изобретения преди 1986г по принцип. АК-47 е изобретение 1947 (най-късно).
Тези хора са за съд. Това е корупция или предателство.
02 Февруари 2007 15:13
Абе какви ремонти на руска техника в световния балкански център на гъза на географията. Абе тия комуняги ще ни отърват от себе си. Освен калашника другото отдавна е за скраб. Ще им връщаме дълг?!! А те на нас!
Същите тия тикви осраха социалистическото общество и сега осират и капитализма. Този на снимката 100% мазна комунистическа мутра, крадлив комунистически шопар.
Да каже как отидоха парите при другар му Първански от другар му Садам.
И после що я караме по комунистически още, ате комунистите ни полазили като на 9то септемврийска манифестация
02 Февруари 2007 15:56
EMACS,
Патентоването съществува от повече от 150/сто/ години, и Патентите се издават за определен срок и за определени държави, където се желае действието на Патента- според заявителя за Патент!!!
02 Февруари 2007 16:24
А да произвеждам Кока кола мога ли, нали лиценза е изтекъл преди повече от 100 години?
02 Февруари 2007 16:33
параграфе, трябва да си опресниш знанията. патентите са за 20 години максимум. Натиснете тук
Contrary to a common public misconception, a patent is not a right to practice or use the invention. Rather, a patent provides the right to exclude others from making, using, selling, offering for sale, or importing the patented invention for the term of the patent, usually 20 years from the filing date.
02 Февруари 2007 16:40
И още за Параграфа за четене преди да се изказва неподготвено: Натиснете тук
Срок - 20 години от датата на подаване на заявката.
02 Февруари 2007 17:37
Емакс, чети по внимателно. 20 г. е обичайният срок, ако не е уговорено друго, това искаше да ти каже параграфа. След този срок можеш да подновиш отново патента... струва ми се, не съм специалист.
02 Февруари 2007 18:06
EMAKS,
А ти къде прочете КОНКРЕТНО число на години, за което да съм казал, че важи Патента?!?

02 Февруари 2007 21:18
Доколкото знам, Кока Кола -та няма патент точно пордаи тази причина - ако публикува точния състав, след 20 или 25 години всеки ще може да я произвежда (не под същото име, разбира се). Затова си крият "тайната съставка" и не я патентоват - просто не я казват. Ако набараш формулата, пичелиш.
02 Февруари 2007 21:58
Единственото общо нещо между Кока-кола и Калашников е че започват с "К".
Останалото е различно
Кока- кола има защитена търговска марка. Търговската марка се защитава за срок на практика неограничен. Собственика на правата решава.
Калашников е известен не по-малко от питието, но ние сме преждеползуватели.
Кока- кола е защитила бутилката си като промишлен образец. Защитава се на практика като марката- докато се плаща.
Калашников не е защитил промишлен образец.
И накрая Кока-кола е и ноу-хау - карат екстрат по рецептура.Както се превозва "бацилус - булгарикус"
Ноу-хауто на Калашников е използването на отработените газове. Отдавна не е ноу-хау за инженерите на стрелково оръжие.
Останалото е от българите-еничари.....
03 Февруари 2007 02:15
Su38, в България, Русия, Европа и УСА е приет срок от 20 години. Фундаментален принцип е, че патентите са за опредлен срок. Това е положението. Като не си специалист, трай си и се образовай.
До Параграфа: Не ме интересува ти каквсо си казал. Законът ти казва, че не може да има валидни патенти за нещо направено преди повече от 20 години (1986 в случая). Това трябва да го проумееш.
И ще се усетиш, че става дума за корупция и/или национално предателство на тия руски агентурки.
03 Февруари 2007 10:46
Проблемът е сложен от правна гледна точка. Аз не съм експерт по оръжейни патенти. Но доколкото проследих дискусията и от моите принципни познания , склонен съм да приема , че сме изнудвани от руснаците. Няма такъв момент - да плащаш за патент половин век след регистрацията му. Освен това самото руско изобретение е доста спорно като автентичност и е заимствало доста от немски образци леко стрелково оръжие...Вина обаче имат и всички предишни и сегашни шефове в оръжейния ни сектор. Толкова ли не можаха да внесат две-три козметични подобрения в АК 47 с цел да го патентоват като родно оръжие?/доколкото знам , практически такива подобрения в нашите автомати ИМА/ .А такива хитрини са прилагани в други страни от източна Европа.Сега нямаше да има нищо , за което да се хванат руснаците от правна позиция.
03 Февруари 2007 11:57
Muktadasaxkoburgidiotski, Може да се защити само подобрението, ако има съответните качества. На практика не става дума за патентна защита.
Апропо, чували ли сте за АК-Б? /автоматична карабина-Бакалов/ Автора е българин.
А АФтора на статията е смесил и авторски права и лицинзионни права. За какви авторски права става дума при Калашников? Изглежда за инструкцията за експлоатация, която е написана на хартия.
А договор за лиценэия се подписва, ако се продава интелектуална собственост. Да я намери АФтора де.....
И както изглежда за иракския дълг няма да разбера от какво е натрупан. Някой има ли информация?

Редактирано от - Filosofa на 04/02/2007 г/ 07:05:51

04 Февруари 2007 08:02
http://orajie.start.bg/?article=3934

Редактирано от - Filosofa на 04/02/2007 г/ 08:25:17

06 Февруари 2007 11:58
ЕВРАЗИЙСКАЯ ПАТЕНТНАЯ ОРГАНИЗАЦИЯ
ЕВРАЗИЙСКОЕ ПАТЕНТНОЕ ВЕДОМСТВО
ЕВРАЗИЙСКИЙ ПАТЕНТ
¦ 0020


Название изобретения:
Автоматическое оружие "Автомат Калашникова"

Патентовлалелец(льцы):
Открытое Акционерное общество "Ижмаш" (RU)

Изобретатель (и):

Калашников Михаил Тимофеевич, Александров Юрий Константинович,
Безбородов Николай Александрович, Калашников Виктор Михайлович.
Нестеров Азарий Иванович, Паранин Валерий Николаевич (RU)

Евразийская заявка N: 970145
Приоритет изобретения:

Дата подачи евразийской заявки: 24 июля 1997 г.
Дата регистрации евразийского патента
в Реестре евразийских патентов: 10 октября 1997 г.

Настоящим удостоверяется, что евразийский
патент выдан на изобретение, сущность которого
изложепа в прилагаемом описании
и формуле изобретения.

БЛИННИКОВ Виктор Иванович

06 Февруари 2007 12:12
(снимка: натиснете тук)

Контрафактный «калашников»: за и против Натиснете тук

Разные точки зрения на один серьезный конфликт
Самое популярное оружие ХХ века фабрикуют все, кому не лень.
Фото из журнала «Российское военное обозрение»«НВО» уже рассказывало о скандале, связанном с незаконным с точки зрения российской стороны производством в ряде стран, в том числе Болгарии, автоматов Калашникова. Представляем взгляд на проблему Христо Ибушева, директора по торговым вопросам болгарского военного предприятия «Арсенал» а так же Андрея Семенова, директора департамента по внешнеэкономической деятельности, и Андрея Вишнякова, начальника отдела ОАО «Концерн Ижмаш».

*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.4)

Редактирано от - bot на 06/02/2007 г/ 12:59:24

06 Февруари 2007 17:47
“МиГ-35” направи демонстративен полет в Индия
06 февруари 2007 | 17:37 | Агенция "Фокус"
Москва/Делхи. Най-новият руски изтребител “МиГ-35” направи демонстративен полет в Индия, като това е първото излизане на летателната машина извън пределите на страната, съобщава ИТАР-ТАСС. Според мнението на специалисти, “МиГ-35, снабден с най-съвременните модификации на двигателите РД-33, има реални шансове за победа в търга за купуването от индийските ВВС на 126 многоцелеви изтребители.
06 Февруари 2007 18:00
Миг 35 не е "нов" в истинския смисъл на думата. Това е дълбоко модернизиран Миг 29 . "Старо и златно" - в кавър версия Истински нов е т-н. проект 1.42 . Руският 5-то поколение многофункционален изтребител, аналогът на "Раптър" Ф 22. За сега за него не стигат кинти , но може би с продажбите в Индия и те ще се намерят...
06 Февруари 2007 18:06
ПРИЕМАМ уточнението!
06 Февруари 2007 19:25
След като Индия започна да се въоръжава с атомни оръжия САЩ забрани доставяне на военна техника за тази страна.Затова Индия като Китай купуват негодно и небоеспособно руско оръжие!
България знае чe МИГовете не летят и са непоправими!На практика Русия и Китай са без въздушна отбрана!
06 Февруари 2007 20:29
Абе , Бай Йух Не четеш ли , че САЩ се натиска редом с другите в калабълъка за индийската поръчка ? С две машини , барабар - Ф16 - новите блокове и Ф 18-Хорнет.
06 Февруари 2007 21:09
"Спомени", я отговори на въпроса : Какво е това " евразииска заявка" и кой и №-ра в Българското Патентно Ведомство? Може пък да съм поизостанал и така да ги наричат секретните на МО патенти?
Иначе интересно изглежда за патент. Технически обект ползван над 30 години и изведнъж патентна защита. Нещо с критерия за новост, как стои въпроса? Като с легализираните дипломи на другото МО?
Иначе едно време имаше една крилата фраза "Советская микросхема самая болшая в мире!"....
Нищо лично и дано ставаш за спаринг.....
06 Февруари 2007 21:23
До "Вие дето сте тук" : цитат "То есть с явными нарушениями авторских прав ОАО «Концерн «Ижмаш» – разработчика оригинальной версии автомата Калашникова." Малко по кротко с авторските права. Трябва ли да търся цитати от патентните закони какво са авторски права?
За консултации се плаща. За дезинформация също. Доказателства моля....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД