В схватките между Бойко Борисов и Румен Овчаров има паузи за демонстрация на конструктивизъм и държавническо мислене. До следващата размяна на остри реплики. |
Проблемите на БСП
Вижда се, че БСП ще заложи на две основни линии в подготовката за генералното сражение на местните избори наесен. Тя вече се опитва да докаже, че Борисов не е алтернатива на наследената от епохата "Софиянски - Антоан Николов" система и е некомпетентен като градоначалник. В същото време партията трябва да си изгради публичен образ на градивната сила за София.
На социалистите повече им се удава изпълнението на първата роля, защото с противоречивите си ходове кметът им сервира на тепсия достатъчно поводи за атаки. Много по-трудно ще им е да се представят за алтернатива на статуквото, тъй като с участието си в бордовете на компрометирани общински фирми и в някои скандални решения напоследък част от общинските им съветници работят за неговото съхраняване.
Реално погледнато, червените нямат много полезни ходове с оглед на голямата вероятност отново да сработи формулата "всички срещу БСП". Въпреки че дясното мнозинство в Столичния общински съвет (СОС) окончателно се разцепи при избора на нов шеф на столичната топлофикация, когато хората на Софиянски и една друга малка дясна формация подкрепиха фаворита на БСП и НДСВ срещу ГЕРБ и СДС.
Атаката срещу кмета
На война като на война! Тези дни местната организация на БСП излезе с решение да работи за прекратяване на концесията за столичната чистота с фирмите ДИТЦ, "Волф" и "Чистота", след което да тръгне конкурс за нови изпълнители. Социалистите изчислиха, че разходите за чистотата на София за последните десет години са скочили от 9 на 95 млн., т.е. почти 10 пъти, докато сметта се е увеличила само два пъти. Ако кметството е осъществявало нужния контрол върху дейността на акционерите, нарушенията на договорите можеха да бъдат извадени на бял свят и концесията прекратена без неустойки, нареждат от "Леге" 10. Освен това припомнят, че цяла година кметът Борисов е говорил "как ще изгони Вълка (Румен Гайтански, собственик на "Волф" и ДИТЦ - б.р.) от чистотата", но това не се е случило.
Засега червените отричат акцията им да е ефектно начало на предизборната кампания. Но въпросът, задаван с право и от Борисов, който май наистина няма да развали концесията заради проблема с неустойките, е защо точно в този момент БСП скочи срещу нея. След като години наред нямаше нищо против.
Безизходицата на Овчаров
С натежала от проблемите около столичното парно глава Румен Овчаров все още не се произнася публично по казуса. Публична е обаче тайната, че той влиза с много негативи в предизборната битка. Но не защото инициалите "Р.Овч." присъстват трайно в сюжета с Вальо Топлото. Не и защото 200 симпатизанти на софийското ДСБ настояха прокуратурата да разследва дали министърът на икономиката и енергетиката е част от корупцията по високите етажи на властта и осъдиха "срамната сделка с Бойко Борисов" за новия шеф на "Топлофикация".
Проблемът на Овчаров е друг. Макар и направил кариера на национално ниво, като дългогодишен лидер на столичната БСП той олицетворява организационната й и идейна немощ да овладее София. В досието му са записани не само загубите на Татяна Дончева срещу Бойко Борисов през 2005 г. и на Стоян Александров от Стефан Софиянски през 2003 г., но и собственото му катастрофално поражение срещу Софиянски през 1999 г.
Този крайно негативен имидж на неуспял партиен мениджър не можа да бъде компенсиран от доброто представяне на социалистите във вота за общински съветници преди четири години, когато се класираха първи, но останаха в опозиция. На всичкото отгоре неудачите на Овчаров рязко контрастират с тоталното настъпление на БСП в национален план.
Загрявката на Борисов
Ако акцията срещу концесионерите на столичната "Чистота" засега е единствената по-сериозна предизборна изява на БСП, Борисов не е спрял да прави кампания, откакто е станал кмет. Той непрекъснато лъска имидж, не без помощта на услужливи социолози и медии. От друга страна, публичните самоинсценировки на кмета удрят съзнателно по БСП като негов основен противник както в национален план, така и на софийски терен. Малко преди историята с чистотата например, при откриването на един обновен фонтан, Борисов се изцепи, че "протестите за софийския боклук в Нови Искър са платени" и веднага привидя намеса на депутатите от БСП в това мероприятие. Той води и персонални битки с министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров - за контрола върху столичната топлофикация, "съживяване" на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" и др. При това постоянната размяна на удари няма как да не рефлектират и върху ролята на Овчаров като лидер на софийската организация на БСП. Макар че боксовият мач засега протича с променлив успех и за двете страни.
Със сигурност в предстоящите избори столичният кмет о. р. ген. Борисов ще дърпа ГЕРБ напред с образа си на мачо, който хем е "един от нас" , хем е медийна звезда. Но ако иска партията му да спечели категорично в София, той трябва да покаже, че е израснал до политик от национален мащаб. И че победата му през 2005 г., когато Софиянски се оттегли предсрочно, не е била служебна.
Политика вместо популизъм
За целта трябва да представи конкретна политическа програма и да убеди столичани, че може да я изпълни. Например, че:
- проблемът с боклука ще намери трайно решение в диалог с гражданите, политическите опоненти в СОС и правителството;
- София няма да се разкрасява козметично, а ще бъде постигнат видим напредък в строежа на метрото, разширяването на Околовръстното и ще започне ускорено изграждане на паркинги;
- най-сетне цивилизовано, но с твърда воля ще бъде решен проблемът с бездомните кучета. И т.н., и т.н.
Как Борисов би реализирал обещанията си - с подкрепата на силна дясноцентристка коалиция, с възстановяване на кметските правомощия, отнети от дясното мнозинство в СОС по времето от Софиянски, в условията на сътрудничество или студена война със Станишев и горещи схватки с Овчаров, е важен въпрос. Но не най-важният. Основното е проблемите на София да бъдат решавани с ясна политическа воля, съответстваща на дадения от избирателите мандат. Независимо дали носителят му ще се казва Бойко Борисов (ГЕРБ) или БСП.