:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,293
Активни 778
Страници 5,223
За един ден 1,302,066
РАЗВРЪЗКА

Разводът между Белград и Прищина почти е уреден

Остава последната формалност - подписване под международен натиск
Снимка: Ройтерс
Специалният пратеник на ООН за бъдещия статут на Косово Марти Ахсисаари повече не ще да слуша кавгите между Белград и Прищина и пристъпи към действие.
Белград и Прищина се нацупиха на предложението, което специалният пратеник на ООН за бъдещия статут на Косово Марти Ахтисаари предостави на тяхното внимание и пред световната общественост. В края на миналата седмица бившият финландски президент обяви, че проектът вече е готов и изрази надеждата, че е приемлив и за двете заинтересовани страни. Те пък показаха разочарование, защото никоя от тях не получи очакваното. Нито Косово бе зарадвано с думата "независимост", нито Сърбия бе успокоена.

В Прищина премиерът Агим Чеку заяви, че независимостта на Косово е най-доброто решение, но като реалист принципно приема плана. В Белград премиерът Воислав Кощуница пък заплаши, че ще се откаже от поста, за да не бъде свързвано името му в историята със загубата на провинцията.

Документът, изготвен от емисаря на световната организация, не бе обявен официално, но съдържанието му "изтече" в косовските, в сръбските и световните медии. Анализаторите веднага усетиха отсъствието на ключовата дума "независимост". Никой не се впечатли особено от факта, че в замяна на този пропуск косоварите получават правото да създадат своя армия, гранична полиция, да членуват в международни организации и да сключват договори. Мимоходом бе отбелязано, че е предвидено бюджетът на новата мюсюлманска държава, която съвсем скоро ще се появи в региона, да бъде финансиран от САЩ и Европейския съюз, а местните власти да бъдат подчинени на ООН. И още нещо: че Косово получава правото да има свои национални символи - герб, химн и знаме. Косоварите и без това се ползват с повечето от предложените придобивки.

Косовските сърби определено са големите губещи според плана на Ахтисаари. Съдбата им е да живеят в резервати, охранявани от миротворци от Франция, Италия и Германия. Вярно, че за тях са предвидени квоти за участие в парламента, правителството, полицията и общините в Косово, но едва ли подобни гаранции ще направят живота им по-спокоен и щастлив.

Сръбският президент демократ Борис Тадич стиска зъби, но разбира, че даже ако на 13 февруари във Виена сърбите се откажат от преговорите, както заплаши премиерът Кощуница, това не променя нещата. Защото още през март планът ще бъде представен в Съвета за сигурност на ООН и най-вероятно ще бъде приет. Затова президентът е склонен да преговаря, макар да е наясно, че възможността Белград да изтъргува нещо в замяна е почти нулева. Сърбите обаче имат поговорка, която казва "Болье ишта него ништа*".

Скопие също се включи активно в балканския пазарлък. Македонският премиер Никола Груевски прие в събота лидера на най-голямата опозиционна партия ДПК в Косово Хашим Тачи. След 7 години отлагане най-накрая бе решено да започне маркирането на граничната бразда между Македония и Косово. Целта на Скопие е повече от ясна: да се хареса на Запада и да получи през 2008 г. членство в НАТО, което пък да бъде гаранция за ненакърнимост на македонските граници. Така албанският етнически проблем в Македония ще бъде туширан, а границите на страната ще бъдат по-сигурни.

Що се отнася до позицията на София, където днес пристига за консултации заместникът на Ахтисаари Албер Роан, външно министерство обяви, че е за международно признато решение за статута на Косово. Българската позиция по проблема се основава на убеждението, че конфликтите на Балканите могат да се решат не в двустранен, а в по-широк формат. Членството в НАТО и европейската перспектива са факторите, които най-силно мотивират враждуващите сили да свалят градуса на напрежението и да приемат международните формули.

-----------------------------------------------------------------

*По-добре нещо, отколкото нищо
15
2293
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
07 Февруари 2007 02:27
По-добре нищо, отколкото такова нещо!
07 Февруари 2007 10:38
Хайде сега, развод! насилствено откъсване на територия, наложено от USrael чрез война с цел подриване на ЕС и Русия.
07 Февруари 2007 10:43
Сърбия не дава "своето" Косово, където няма сърби.
07 Февруари 2007 11:04
Тоз Новев продължава да пише глупости. Сърбите нищо няма да подпишат - няма такъв сръбски политик (сал един Чеда Йованович дека едвам прескочи бариерата за парламента и има петнайсе пратеника).
07 Февруари 2007 11:46
Ще е жалко, ако такъв договор за Косово се подпише, защото той ще подпечата легитимността на етническото разделение. Ще се появят етнически партии в Косово, а конфликта ще продължи да съществува и да тлее. Тъжно е, че нито ООН нито ЕС са способни да оказват развиваща роля за манталитета на хората в региона. Нищо заслужаващо времето на 21 век не се случва с този план.
07 Февруари 2007 12:25
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 07/02/2007 г/ 13:02:35

07 Февруари 2007 15:31
Не ми харесва тая работа. Отдолу Турция, от запад - Косово, а тук вътре ДПС. И силна американска подкрепа, за да ври на Балканите и да и пари на Европа под задника. Кой знае какво ни чака.
07 Февруари 2007 16:28
ами то тя историята забавя ама не забравя. Като ги гледам сега сърбите и се сещам за България след Първата световна война и Ньойския договор. За катастрофата за която не малък принос имат и сърбите. Още е жива рана Македония, в която живеят много повече българи отколкото сърби в Косово. И моите деди са бежанци от Македония след този договор. Дошли с една риза на гърба си. Е сега сърбите знаят как са се чувствали. Макър че баба ми и дядо ми не дочакаха и си отидоха с отоворени очи за родния си край, мисля че сега биха се чувствали удовлетворени....Жалко обече че не плащат тези които са истински виновни. Щеше ми се Пашич да му се наложи да подпише този договор!
07 Февруари 2007 17:44
Кощуница да подпише и да счупи писалката. Справка - Ньойския договор.
07 Февруари 2007 18:58
Нито Тадич, нито Кощуница ще си сложат подписа под документ, който ще доведе до независимост на Косово. Щото ще ги последва съдбата на Джинджич. На Сърбия ще й трябва известно време за да преглътне независимостта. Колко точно е трудно да се отгатне. Вероятно от 5 до 10 години - докато я приемат в ЕС. Но тогава в Белград ще има други политици на власт, които ще се оправдават, че независимостта на Косово им е наложена и е факт, който те са наследили. А глупостите на Н. Новев няма смисъл да се четат.
07 Февруари 2007 19:50
Сърбия няма нито да види ЕС и за нас това засега е много добро нещо.
07 Февруари 2007 20:31
Фичо, това "за нас", звучи някак си неопределено, бих казал нелепо. За кого става добре - за държавата, за обществото, за бизнесмените, за върхушката, за беднотата... Ако има например някакви финансови /парични, материални/ ползи, ще достигнат ли те до всички, или някой ще ги окраде /пак/.
07 Февруари 2007 21:03
Баба и дядо лека им пръст са преселници от Цариброди до последно казваха
"нема нищо по лошо от сърбе" и знаеха защo.
Нямам молост към тях хак да им е.
07 Февруари 2007 23:16
Без никакъв сантимент към сърбите . Независимо Косово ще бъде огромен прецедент с ужасни последици за много еднонационални европейски страни То е вредно и нагло погазване на международното право. Признаване на последиците от мащабното етническо прочистване , наложено на сърбите в областта. Злорадството над сърбите е историческо късогледство , типично за тоя край на Европа още от векове. След Косово ще дойде и нашия ред.И членството в НАТО не само няма да ни спаси , но напротив - под формата на НАТО-вски "мироопазващи" сили , ще бъдем окупирани от една съседна страна-членка. За да се "прекратят етническите сблъсъци" в смесените ни райони-които със сигурност ще бъдат провокирани от същата страна членка на НАТО. И за да няма лабаво - под зоркото око на бигбрадърите от базите на САЩ на наша територия. За разлика от сърбите , които ритаха и се съпротивляваха на анексията / с цената на военно поражение/ - ние ще си доизуем гащичките мирно и кротко. Ще предадем управлението на Родопите и Лудогорието на Ахтисари -син / за временно , докато ООН постанови независими републики там/ След което Оло , Зевзека и кака Недялка ще изприпкат на Орлов мост с китки и ибрици да посрещнат братята анадолци. Докато в същото време Чичо ще организира хеликоптер / от турските ВВС / да вдигне и отнесе в историята Коня с Цар Освободител...
08 Февруари 2007 14:46
муктада....,
Независимо Косово не може да е прецедент за еднонационални страни, защото са еднонационални. Косово не трябва да бъде част от еднонационална Сърбия, защото в Косово няма сърби. Ако България с около 10-20% турци има право на независимост, защо Косово с 90% албанци няма това право. Нещо повече, има право /ако поиска/ на съединение с Албания, колкото и да не ти харесва. Не искай от другите това което не си готов да дадеш!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД