Жител на Прага е опънал антиамерикански плакат по време на протест срещу намеренията за разполагане на американска ПРО в Чехия. |
В края на миналия месец Вашингтон покани Прага и Варшава да започнат преговори по разполагането на части от американския противоракетен щит на чешка и на полска територия. Става дума за радиолокационна станция (РЛС) в Чехия и за база или бази с ракети-прехващачи в Полша. Големият въпрос тук е защо на САЩ им е необходим "ядрен чадър" в центъра на Европа? И този "чадър" наистина ли ще пази?
Управляващите и в трите страни, най-вече американските представители, се надпреварват да убеждават, че щитът е предназначен срещу ракети на страни като Иран или Северна Корея. Че ще укрепи сигурността не само на Полша и Чехия, но и на Европа. Те особено подчертават, че ядреният чадър в никакъв случай не застрашава Русия, нищо че ще бъде отворен под носа й.
Не така обаче мислят чешките и полските граждани. Те вече организираха протести. "Системата за ПРО ще укрепи безопасността на САЩ, но не и на Полша", убеден е Филип Илковски, един от лидерите на обществената организация "Стоп на войната". Според последното допитване 65 на сто от чехите и 53 на сто от поляците са против ядрения чадър върху тяхна територия. Не е изключено в Полша въпросът да предизвика референдум.
Доводите на Вашингтон се пукат като детски балони, ако погледнете картата на света. Вярно, един противоракетен щит е по-ефективен, когато е колкото се може по-далеч от територията, която брани. Затова е понятна амбицията на Вашингтон да изнесе противоракетния чадър на хиляди километри. Той би се намирал по средата на дистанцията между Иран и САЩ. Да допуснем, че след 15 години Техеран се сдобие с междуконтинентални балистични ракети и ги изстреля срещу САЩ. Първата съюзническа държава, от която американската ПРО ще може да пресрещне тези ракети, е Турция. Вашингтон обаче не прави и намек да разпъне противоракетния си чадър там. Други съюзнически държави, от чиито територии могат да се свалят иранските ракети, са Италия, Франция или Испания. САЩ обаче не планират и там свой щит.
Ако ирански ракети полетят срещу САЩ, но на изток, най-удобно е да бъдат пресрещани от американския щит в Япония или Южна Корея, които също са съюзници на САЩ. Никой обаче не е чувал Вашингтон да планира системи за ПРО там. Още повече че Япония е най-удобното място срещу ракети от Северна Корея, които също се сочат като потенциална заплаха.
Още по-абсурдно е да се твърди, че противоракетният щит в Чехия и Полша щял да сваля ракети на Северна Корея. За да удари САЩ, Пхенян едва ли ще предпочете траектория през два континента и един океан вместо само през океан (Тихия). Няма ракетни стратези, които да предпочетат обиколната пред пряката траектория.
Очевидно друга е целта на американския ядрен чадър в Чехия и Полша. "Целта е антируска и антикитайска. С приближаването към руските граници американците искат да решат главната си задача - да прехващат нашите ракети на стартовия етап от траекторията, когато са най-уязвими", обясни главният руски експерт в сферата на ПРО ген. Владимир Белоус.
Командващият Космическите сили на Русия генерал-майор Владимир Поповкин контрира с още един довод: "Съмнително е траекториите на иранските ракети да минават през територията на Чехия и Полша". Според него РЛС в Чехия би имала обхват 4500 км и ще "вижда" руските ядрени сили в европейската част на страната и в Северния флот.
Студената война между двете военнополитически системи свърши, но свършила ли е конфронтацията Вашингтон-Москва?
Особено важен за България е отговорът на Русия. Даде го президентът Владимир Путин на годишната си пресконференция миналата седмица. Той говореше за абсолютно нов тип оръжие, което прави "сляпа" ПРО - за "напълно различни системи стратегическо оръжие, които ще действат с хиперзвук и ще сменят траекторията си както на височина, така и като посока". Намекът му е, че всеки би могъл да стане уязвим, ако влезе под американския ядрен чадър.
Има предложения за общоевропейски ядрен щит с участието на САЩ и Русия. Той ще бъде много по-ефикасен срещу ирански, ислямски или каквито и да е други вражески ракети. И би отговарял и на българските интереси.