3600 абитуриенти ще се явят на пробни матури по български език и литература и по предмет по избор на 23 и 26 април. Това са 5% от всички, които тази година завършват средно образование. Това съобщи Милка Коджабашиева, шеф на дирекция "Координация и контрол на средното образование" в МОН след среща на Даниел Вълчев с началниците на регионалните инспекторати.
Предстои да се определят училищата и населените места, в които да се проведат изпитите, така че извадката да е представителна за страната. Обсъжда се вариант изпитите да се провеждат в областни центрове с висши училища в тях, за да се привлекат университетски преподаватели в националните изпитни комисии.
Първите пробни матури бяха проведени през 2002 г. и на тях се явиха около 50 000 единадесетокласници. Те трябваше да държат реални изпити през 2003 г., но ВАС ги отмени. Догодина трябва да има задължителни матури по български и литература и по предмет по избор. М.г. броят на матуритетните предмети бе намален и отпадна възможността да се полагат зрелостни изпити по музика, изобразително изкуство и физическо възпитание. Младежите вече ще избират сред чужд език - английски, немски, френски, испански, италиански или руски, могат да се явят и на изпит по математика, история, география, философия, физика, химия и биология.
Изпитите са анонимни и с продължителност 4 часа. Матурата по български език и литература включва 40 тестови въпроса. Предвижда се и създаване на текст, свързан с творба или с откъс от нея, който се оценява с максимум 30 точки. В примерния вариант, публикуван на http://www.mon.bg, учениците трябва да коментират в обем до 4 страници конфликта на ценностите, представен в откъс от повестта "Гераците". Максималният брой точки от изпита е 100.
Оценките от пробните изпити няма да влизат в дипломата, увериха от МОН. За първи път сканирани копия от удостоверенията за завършено средно образование ще бъдат публикувани в интернет регистър. Той ще е готов през юни. Чрез него ще може да се проверява легитимността на документа.
ПРОМЯНА
Председателите на областните комисии за кандидатстване след VII клас ще са началниците на регионалните инспекторати по образование. Предвижда се и промяна в състава на проверителите. Всички документи по организацията на изпита за гимназиите ще са готови до 31 март. Този година ще бъдат приети повече деца след VII и VIII клас. Паралелките, за които няма достатъчно кандидати, ще се закриват.
Страницата на министерството НЕ Е http://www.mon.bg , а http://www.minedu.government.bg
Наистина трябва да се сменят проверяващите учители , защото от години в един и същ град това са едни и същи хора , като много често те не са най-компетентните , а такива със здрави връзки в местния РИО - заради хонорара .Така частните им ученици неизменно са с високи оценки , а останалите са ощетени , за да не се подбива "преподавателския" авторитет на проверяващия .