:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,367,469
Активни 198
Страници 26,073
За един ден 1,302,066

Футболните клубове със свои промени в закона

Константин Баждеков (вляво)
Конкретни промени във внесения от МС проектозакон за изменение на закона за спорта ще предложат футболни клубове. Това бе решено на вчерашна среща по инициатива на ПФК "Левски" АД, на която бяха още представители на ЦСКА, "Беласица", "Берое" и "Черноморец", а още няколко клуба дистанционно изразиха принципна подкрепа. Промените са в три пункта, които ще бъдат съгласувани и подписани до понеделник (11 февруари) от всички футболни шефове.

Първото искане е в чл.50 да се създаде нова алинея - 10. Според нея ще се дава безвъзмездно право на ползване за 35 г. върху спортните обекти държавна и общинска собственост на всички професионални клубове, които са ги използвали по предназначение и са инвестирали за тяхната поддръжка и модернизиране. Мотивите са, че повечето футболни клубове вече десетилетия домакинстват на едни и същи стадиони. А в повечето случаи базата е общинска, защото собствеността не бе уредена в закона за спорта от 1996 г., но клубовете са инвестирали милиони. Като пример финансовият шеф в "Левски" Константин Баждеков посочи, че за 2000/06 г. клубът е вложил в ст."Г. Аспарухов" 10 291 000 лв. за реконструкция и модернизация. Отделно поддръжката на стадиона е 46 929 месечно.

Предлага се и ал.11, която гласи, че предоставянето на правото за ползване за 35 г. ще става "със заповед на областния управител, респективно с решение общинския съвет, съгласувано с ДАМС в двумесечен срок" по молба на съответния футболен клуб. Това опростявало процедурата. От клубовете се иска само да докажат, че са ползвали стадиона си по предназначение и са инвестирали в него.

Най-спорна изглежда предложената ал.12. Според нея "Футболни клубове, чиято спортна база е отнета незаконно след 09.09.1944 г., се обезщетяват от Министерския съвет с отстъпване безвъзмездно и дългосрочно право на ползване или право на строеж върху равностоен обект." Счита се, че тя ще облагодетелства главно "Левски", чийто стадион е отнет по време на комунистическото управление.
651
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД