Миналата пролет пред ресторанта на KFC на пл. "Гарибалди" в София природозащитната организация "PETA" протестира символично срещу начина, по който се отглеждат пилета за веригата. |
И България вече е напълзяна от "екотероризъм", с цялата условност на епитета. Преди седмица анонимни обявиха, че са заложили експлозиви на склона над пистите в Банско и заплашиха да предизвикат лавина. Те се представиха като дружество за защита на природата "Равноденствие". Разбира се, никой не се сети за такова сдружение - нито полицията, нито екоорганизациите, нито фирменият регистър. Едни провидяха в акцията опит да се дискредитират българските екоорганизации в момент, когато недоволството срещу "Натура 2000" се е нажежило до бяло. Точно това се е заел да прави в момента лидерът на движението "Зелени патрули" Амадеус Кръстев, гневен, че никой не го е поканил да работи по "Натура". Човекът с пяна на уста обяснява, че организациите, работили по мрежата, стоят зад терористичния акт. Други, като кмета на Банско Александър Краваров, решиха, че това е дело на нелоялна външна конкуренция срещу българския туризъм. Както и да е, заплахата се оказа блъф - бомби нямаше, "Юлен" преглътна финансовата загуба заради неколкодневното затваряне на пистите и продължи работа.
Екодемонстрации в страната имаше и преди, но мирни. Сред известните демонстранти освен Амадеус Кръстев, който вече се е сраснал с традиционната за движението му камуфлажна одежда, бе и Едвин Сугарев. През 1994 г., когато започна изграждането на деривацията Джерман-Скакавица, Сугарев легна пред фадромите, за да спре строежа.
Миналата година у нас изненадващо се състоя и акция на международната организация PETA - "Хора за етично отношение към животните", (да не се бърка с ЕТА, става дума за съвсем мирни действия). Пред софийския ресторант от веригата "Kентъки Фрайд Чикън" няколко младежи протестираха срещу начина, по който веригата отглежда пилетата си. Чрезмерното угояване на животинките е част от легитимните издевателства във фермите на "KFC", срещу които се бори PETA.
Тъкмо една ферма за пилета била и първият обект на протестите на организацията в далечната 1980 г., когато е създадена. Оттогава тя има доста спечелени епични битки - убедила е редица научни лаборатории да спрат експериментите с маймуни, котки, мишки и други животни. През 1993 г. по настояване на организацията, автомобилният гигант "Дженеръл Мотърс" се отказал от използването на прасета за тестовете на колите си. Активистите на PETA, въоръжени с видеокамери, са дали публичност и на жестокостите в десетки ферми и кланици. През 1994 г. в САЩ производител на кожи за пръв път бил осъден за нехуманно отношение към животни. PETA заснели тайно масовите "екзекуции" на чинчили с електричество в предприятието му, при които сърцата на животинчетата спирали без излишни поражения по тялото. Така производителят запазвал целостта на кожите.
Малко по-късно организацията убедила американското правителство да прекрати проекта "Бион" - съвместен експеримент на САЩ, Русия и Франция, при който маймуни трябвало да бъдат изпратени в космоса, пристегнати в усмирителни ризи и с имплантирана електроника в телата. През 2002-а PETA шамаросала индийските производители на кожи, понеже транспортирали животните в безобразни условия, натъпкани без въздух в камионите, и ги деряли живи. По нейно предложение "Найк", "Рийбок", "Даймлер-Крайслер" и още 40 големи мултинационални компании спрели да купуват кожа от тях.
През 2005 г. "Мерцедес" пък се съгласили да пуснат серия автомобили със салон от изкуствена кожа - PETA изчислили, че само за една кола отиват кожите на 4 крави. Последната голяма победа на закрилниците на безсловесните е съвсем скорошна: след серия протести американският месопроизводител "Смитфийлд Фуудс", захранващ големи вериги ресторанти като "Макдоналдс" и "Бест Фуудс", обещал до 10 години напълно да извади от употреба тесните клетки за свинете майки, където животните са принудени да прекарват години.
За разлика от PETA някои защитници на правата на животните не са склонни да чакат търпеливо еволюцията на човечността. Такива са АLF например (Фронт за освобождение на животните). Подобна организация у нас все още няма. Това е съвсем сигурно - ако имаше, столичният ЦУМ, където бе клетката на малката сибирска тигрица Шакти - един от последните 400 представителя на вида си, курдисана там за кефа на посетителите, вероятно щеше да бъде одраскан с гневни надписи от горе до долу, а софийският кучкарник щеше да бъде взривен. ALF е създадена в Англия през 70-те, сочи един доклад на ФБР от 2002 г. Оттогава тя и друга популярна екотерористична организация - ELF (Фронт за освобождение на земята), са осъществили над 600 "атентата" само в САЩ. "Алфовете" се занимават с разоряване на ферми за норки, лисици, чинчили, еноти и пр. жертви на кожарската индустрия и с разбиване на лаборатории с опитни животни. "Елфите" пък подобно на "Грийнпийс" са срещу презастрояването на природата, ядрените опити и т.н.
До момента няма пострадали хора при техните акции, но пък има немалко разсипани производители - на 43 млн. долара оценява ФБР щетите, причинени от двата фронта (цифрата вероятно не е актуализирана, защото ELF неотдавна са взривили един чисто нов жилищен комплекс за 50-ина млн. долара; ски лифтове, електропроводи - все тръни в очите на "най-активната екотерористична организация в Щатите").
Най-големият удар на ALF e през 1999 г. Тогава те атакували лабораторията на университета в Минесота - освободили лабораторните животни, причинили щети за 3 млн. долара и ФБР не успяло да хване никого.
Морално и нормално ли е човек да използва животни, за да изследва ново лекарство или козметичен продукт? Проучванията, отбелязват някои, са спасили доста човешки животи, тъй че безспорно си имат добрата страна. Ето лошата: едно новородено ушато маймунче макак, което е отделено от майка си и изолирано в килия и клепачите му са зашити; то пищи и прегръща един метален цилиндър, защото това е единственият предмет в помещението му. И всичко това е, за да се изследват реакциите при слепите деца. Случило се е през 1985 г. в лабораторията на Калифорнийския университет в Лос Анжелис и е разказано години по-късно от един британски учен, който го е видял с очите си и го е снимал. Природозащитниците, които свързват тези опити с онези в нацистките концлагери, може пък да не са просто фанатици.
Историята на горната маймунка има хепиенд. Също като историята на 28-годишния Питър Янг, който на 1 февруари е излязъл от затвора в Уисконсин, където е лежал 2 години затова, че е разбил 6 ферми с норки в 3 съседни щата. Партито по случай освобождаването му е било тази събота. Изказването на младежа пред съда в Уисконсин е монументално и е като от филмов сценарий: "Днес съм тук, за да бъда съден, понеже съм освободил 8000 норки. Съжалявам, че са само 8000. Доколкото зная, 2 от 6-те ферми са затворили впоследствие. Съжалявам, че са само 2. Нямам намерение да се опитвам да легитимирам постъпката си, молейки за милост и апелирайки към съвестта на този съд, понеже ако тази система имаше съвест, аз нямаше да съм тук в момента; на мое място щяха да бъдат всички касапи, извършители на вивисекции и производители на кожи". Пред анархисткия вестник "No compromise" Питър казва: "Пресметнах колко животни съм освободил и никога не са били хванати отново и бройката разделих на присъдата си, получи се по 12 часа на норка".
Зад витрина в ЦУМ няколко месеца стоя тигрицата Шакти. Ако у нас имаше организация от типа на английската ALF, пребиваването на животното за кефа на посетителите не би могло да се осъществи. |