Аз така съм научен: "Бой се от данайците, дори когато носят дарове"*. По тия земи винаги е било така - хората живеят, както са научени - по ясни и недвусмислени правила, и гледат да не ги нарушават. Щото ако само за миг се отплеснат, ако един-единствен път се предоверят на съседа си - после дълго и тягостно страдат. Историята го е доказала. Раздори, конфликти, войни, войни, войни...
Спорните точки на Балканите са десетки - територии, езици, ценности, минало, настояще. И ние, българите, сме по средата на този казан от конфликти. Мирът за съжаление няма толкова опори - той се крепи май само на взаимноизгодната търговия, на външни източници - преди СИВ, сега ЕС, на умората от самите конфликти.
Когато след 01.01.2007 г. се заговори за повторното включване на 3-и и 4-и блок на АЕЦ, всички се засмяха. Не на самата идея, не дори на безплодния напън да се реализира тази идея. А на мотива, който ще изтъкваме пред ЕС - Балканите страдат от липсата на ток, затова
целият регион настоява да се пуснат реакторите
Този мотив предполага, че съседните ни страни, които купуваха енергия от АЕЦ, сега ще се помолят на Европа да пусне отново реакторите от нашата централа. Или още по-ясно казано - че Гърция и Румъния ще искат тези блокове пак да работят.
Застъпниците на тази идея - Първанов, Борисов, Овчаров, очевидно не си знаят урока. Балканите никога не са били СИВ и ЕС, че да има такава братска взаимопомощ. Тук векове наред всеки си гледа чергата, не вижда зад хоризонта на граничната бразда и няма как да се притече на помощ на съседа. Гърците ни смятат за бедни православни роднини - много по-лоши от сърбите; македонците ни броят за татари-поробители; румънците хем ни смятат за малки, хем искат да се мерят с нас; сърбите са ни обърнали гръб от години и идват само за да се топнат в море - те нали си нямат вече... А ние? Ние едновременно мразим всички и им завиждаме.
Та,
кога гърците ще поискат от ЕС да пусне АЕЦ?
Никога! Онзи ден гръцкият президент Каролос Папуляс каза това, което се очакваше от него. На среща с Първанов държавният глава на всички гърци обясни, че повторното отваряне на двата блока е "вътрешен въпрос на България, свързан с органите на ЕС". Ясно е какво ще стане нататък. Ние ще си замълчим, спокойно ще изчакаме лятото да дойде и когато температурите на "Плака" минат 40 градуса, а климатиците им започнат да се скапват, тихичко ще се зарадваме. Те сигурно ще си вземат ток от някъде другаде и пак ще кажат: "Не на "Козлодуй!". Няма драма - гърците имат пари да си купят ток, на нас тока от спрените реактори не ни трябва чак толкова много - тогава какво остава? Да се закачаме по балкански. И ние го правим по всички фронтове.
Последната закачка е историята около
костите на цар Самуил
Ние искаме те да ни ги дадат, а в замяна на това обещаваме да им върнем ценни ръкописи. Идеята не е лоша. За нас. Не знам поради каква причина, но в България кости на царе трудно се намират. А стотици ръкописи, сигурно съвсем ненужни за нас, са взети от Северна Гърция по времето на Първата световна война. Чудесна идея за размяна на ценности.
Само дето тази идея не е нова, тя кръжи от поне 4 години и резултат няма никакъв. Папуляс каза онзи ден още една типично гръцка фраза: "Това е позитивен подход към проблема..." Нищо незначеща фраза. Все едно човекът е минал, казал е: "Калимера", и е продължил по-нататък. Ако имаше реално желание за размяна на ценностите, тази идея въобще нямаше да се обсъжда на равнището на президентите - тя щеше да се реализира тайно и бързо. Медийният шум никога не е помагал за такава уникална размяна. Ние как си взехме "История славянобългарска"? С преговори ли?
Не, ние я откраднахме
С преговори я върнахме.
Освен типичното балканско нежелание за споделяне и общи действия в историята около костите на Самуил има и нещо друго. Самуил е българин, той е наш, но преместването на семейната гробница от остров Ахил на Преспанското езеро в България е акт, който ще вдигне във въздуха още повече тежките македоно-български отношения. Такъв вой ще има на Вардаро, че ще се чуе из цяла Европа. Сигурно 90% от българите биха казали: "Нека македонците плачат". Да, но тук въпросът е какво биха направили гърците? Поради незнайни причини те също смятат, че Македония е стара гръцка провинция и едва ли биха подхвърляли костите на Самуил, без да имат печалба от това.
Всъщност проблемите на Балканите са толкова много, че всяко говорене за тях като че ли е вредно. Всяко говорене ескалира напрежението.
Добре, че: "Гръцкото иго за шивачките в Пиринско свърши", както писа един вестник вчера. Някой ден сигурно и по трасето Бургас-Александруполис ще потече нефт. И нови ГКПП-та ще открием на южната граница. Какво толкова - има поводи за оптимизъм, нали?
* "Бой се от данайците, дори когато носят дарове" - реплика по адрес на гърците при вида на Троянския кон, приписвана на жреца на Аполон в Троя - Лаокоон.
Други статии от автора - http://www.petyotsekov.dir.bg
Дурак ты боцман. И шутки у тебя дурацкие. Торпеда то мимо проплыла!
Каза капитан на боцмана който счупи кораба с органа си за да отвлече екипажа от неприятните мисли за немската торпеда
Ето този също се старае...
А то се пита, защо по стар български обичай реакторите тихо да не продължат да работят, а!