:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,274
Активни 740
Страници 30,839
За един ден 1,302,066

Страхувай се от съседите!

Поводите за конфликти на Балканите все още са много повече от идеите за взаимно партньорство
Петьо Цеков
Аз така съм научен: "Бой се от данайците, дори когато носят дарове"*. По тия земи винаги е било така - хората живеят, както са научени - по ясни и недвусмислени правила, и гледат да не ги нарушават. Щото ако само за миг се отплеснат, ако един-единствен път се предоверят на съседа си - после дълго и тягостно страдат. Историята го е доказала. Раздори, конфликти, войни, войни, войни...

Спорните точки на Балканите са десетки - територии, езици, ценности, минало, настояще. И ние, българите, сме по средата на този казан от конфликти. Мирът за съжаление няма толкова опори - той се крепи май само на взаимноизгодната търговия, на външни източници - преди СИВ, сега ЕС, на умората от самите конфликти.

Когато след 01.01.2007 г. се заговори за повторното включване на 3-и и 4-и блок на АЕЦ, всички се засмяха. Не на самата идея, не дори на безплодния напън да се реализира тази идея. А на мотива, който ще изтъкваме пред ЕС - Балканите страдат от липсата на ток, затова



целият регион настоява да се пуснат реакторите



Този мотив предполага, че съседните ни страни, които купуваха енергия от АЕЦ, сега ще се помолят на Европа да пусне отново реакторите от нашата централа. Или още по-ясно казано - че Гърция и Румъния ще искат тези блокове пак да работят.

Застъпниците на тази идея - Първанов, Борисов, Овчаров, очевидно не си знаят урока. Балканите никога не са били СИВ и ЕС, че да има такава братска взаимопомощ. Тук векове наред всеки си гледа чергата, не вижда зад хоризонта на граничната бразда и няма как да се притече на помощ на съседа. Гърците ни смятат за бедни православни роднини - много по-лоши от сърбите; македонците ни броят за татари-поробители; румънците хем ни смятат за малки, хем искат да се мерят с нас; сърбите са ни обърнали гръб от години и идват само за да се топнат в море - те нали си нямат вече... А ние? Ние едновременно мразим всички и им завиждаме.

Та,



кога гърците ще поискат от ЕС да пусне АЕЦ?



Никога! Онзи ден гръцкият президент Каролос Папуляс каза това, което се очакваше от него. На среща с Първанов държавният глава на всички гърци обясни, че повторното отваряне на двата блока е "вътрешен въпрос на България, свързан с органите на ЕС". Ясно е какво ще стане нататък. Ние ще си замълчим, спокойно ще изчакаме лятото да дойде и когато температурите на "Плака" минат 40 градуса, а климатиците им започнат да се скапват, тихичко ще се зарадваме. Те сигурно ще си вземат ток от някъде другаде и пак ще кажат: "Не на "Козлодуй!". Няма драма - гърците имат пари да си купят ток, на нас тока от спрените реактори не ни трябва чак толкова много - тогава какво остава? Да се закачаме по балкански. И ние го правим по всички фронтове.

Последната закачка е историята около



костите на цар Самуил



Ние искаме те да ни ги дадат, а в замяна на това обещаваме да им върнем ценни ръкописи. Идеята не е лоша. За нас. Не знам поради каква причина, но в България кости на царе трудно се намират. А стотици ръкописи, сигурно съвсем ненужни за нас, са взети от Северна Гърция по времето на Първата световна война. Чудесна идея за размяна на ценности.

Само дето тази идея не е нова, тя кръжи от поне 4 години и резултат няма никакъв. Папуляс каза онзи ден още една типично гръцка фраза: "Това е позитивен подход към проблема..." Нищо незначеща фраза. Все едно човекът е минал, казал е: "Калимера", и е продължил по-нататък. Ако имаше реално желание за размяна на ценностите, тази идея въобще нямаше да се обсъжда на равнището на президентите - тя щеше да се реализира тайно и бързо. Медийният шум никога не е помагал за такава уникална размяна. Ние как си взехме "История славянобългарска"? С преговори ли?



Не, ние я откраднахме



С преговори я върнахме.

Освен типичното балканско нежелание за споделяне и общи действия в историята около костите на Самуил има и нещо друго. Самуил е българин, той е наш, но преместването на семейната гробница от остров Ахил на Преспанското езеро в България е акт, който ще вдигне във въздуха още повече тежките македоно-български отношения. Такъв вой ще има на Вардаро, че ще се чуе из цяла Европа. Сигурно 90% от българите биха казали: "Нека македонците плачат". Да, но тук въпросът е какво биха направили гърците? Поради незнайни причини те също смятат, че Македония е стара гръцка провинция и едва ли биха подхвърляли костите на Самуил, без да имат печалба от това.

Всъщност проблемите на Балканите са толкова много, че всяко говорене за тях като че ли е вредно. Всяко говорене ескалира напрежението.

Добре, че: "Гръцкото иго за шивачките в Пиринско свърши", както писа един вестник вчера. Някой ден сигурно и по трасето Бургас-Александруполис ще потече нефт. И нови ГКПП-та ще открием на южната граница. Какво толкова - има поводи за оптимизъм, нали?



* "Бой се от данайците, дори когато носят дарове" - реплика по адрес на гърците при вида на Троянския кон, приписвана на жреца на Аполон в Троя - Лаокоон.



Други статии от автора - http://www.petyotsekov.dir.bg
снимка: Борислав Николов
Папуляс на разходка из Археологическия музей в София. Вниманието му бе привлечено от находките, изнесени от Беломорска Тракия по времето на Богдан Филов.
52
3360
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
52
 Видими 
14 Февруари 2007 00:12
Дурак ты боцман. И шутки у тебя дурацкие. Торпеда то мимо проплыла!
Каза капитан на боцмана който счупи кораба с органа си за да отвлече екипажа от неприятните мисли за немската торпеда
Ето този също се старае...
А то се пита, защо по стар български обичай реакторите тихо да не продължат да работят, а!
14 Февруари 2007 00:34
Ай-яй-яй, и адрес блога дал автор обществу... Держись, Цеков, то ли еще будет
14 Февруари 2007 00:56
"
А ние? Ние едновременно мразим всички и им завиждаме."


Тука, Петьо, си на върха на вълната! Па, може и некоя награда да ти дадат, но песнята е стара и фалшива!
Аз съм го казвала и преди: Колкото повече се плюеш - толкова повече се мразиш. То, това е и целта на занятието.
14 Февруари 2007 01:53
С византийците по византийски но ние сме българи и номерата са ни такива.
(не можем да си прескочим сянката)
14 Февруари 2007 02:37
НЯМА причини да се страхуваме от съседните ни Народи/Нации/!
ИМА/когато има?!/ причини да се страхуваме от съседните ни ДЪРЖАВИ!
Народ и Държава НЕ е едно и също! България е абсолютно нагледен Пример- в България Мнозинството от българския Народ/Нация/ иска едно, а Държавата Му прави съвсем друго или точно обратното!!!
14 Февруари 2007 02:47
Авторът e прав, че балканска общност на интереси засега няма, макар че в ЕС сигурно ще възникне все някога.
*
Но не е прав да изпитва комплекси за различиe пред гърците и другите съседи. България няма основания за комплекси. Сърбия за неограничено време е парий в Европа, върната е в духовното си развитие си към епохата у нас преди Балканските войни. БЮРМ е малка, провинциална, потенциално изчезваща страна.
*
В сравнение с Гърция ние имаме по-централно разположение, по-благоприятен (по-хладен през лятото, да не забравяме и глобалното затопляне) климат, по-плодородна земя, относително повече вода, ще имаме и по-развита транспортна инфраструктура, ще възстановим предимствата си в промишлеността и науката. Населението ни беше и ще стане пак по-образовано и е кадърно от гръцкото. Миналото лято установихме, че и новата българска кухня е далече по-разнообразна и вкусна от гръцката. Гръцките ресторанти са обикновено отвратителни и в Ню Йорк, и обслужването им е хамско. За жените няма да какво говоря. Българите като народ са по-симпатични от гърците на някои западняци, вкл. англичаните и американците. Гърция е най-антиамериканската страна в Европа и това не остава незабелязано тук. Имаме по-близки връзки и с Русия и с бившия соц лагер, особено западнославянските страни. Атина е излъскана за олимпиадата, но е затънала в дългове, а си е провинциален град, с който София няма да има проблеми да се конкурира след няколко години. Варна също в недалечно бъдеще ще задмине Солун по размери и значение.
*
Румъния е по-голяма и по-близо до централна Европа, и има останали късчета от унгарско и немско наследство, но е и по-дива и по-трудно оправяема от България. Предполагам - и по-бедна, макар че статистиката не го доказва (скептичен съм към румънската статистика). Опустошенията на чаушизма бяха огромни и още недокрай осъзнати. Например само в центъра на Букурещ бяха съборени в края на режима му около осем квадратни километра град от 19-началото на 20 в. (малкия Париж, както те си го наричат) и беше построен мамонтския булевард и двореца на народа (Чаушима, казват румънците - от Чаушеску + Хирошима). Много села бяха унищожени, разрушения имаше и по градовете. Циклопските градежи на Чаушеску като канала Черна вода - Констанца никога няма да се изплатят. Българските морски и планински курорти са далече по-добри от румънските и самите румънци се тълпят у нас.
*
Гърция и особено Румъния имат и проблем с националната си идентичност, подобно на БЮРМ. Това може да има голямо въздействие в бъдеще.

Редактирано от - Чичо Фичо на 14/2/2007 г/ 02:48:18

14 Февруари 2007 03:15
Щмичо добре лакърдия е раздул, но за Варна малко удари гъзо в тавана. Солун е към 1 милионен град със прилежащата му инфраструктура и бизнес, докато Варна е бивша морска столица от времето когато повечко търговия минаваше през варненското пристанище и все пак винаги по-малко отколкото през бургаското такова. Азе тогаз ще очаквам Бургас да задмине Атина. бахмалемааму и някаква си Атина, развииш ли.
14 Февруари 2007 03:17
Фичо отново показва средновековно мислене.

1. "Сърбия за неограничено време е парий в Европа, върната е в духовното си развитие си към епохата у нас преди Балканските войни. БЮРМ е малка, провинциална, потенциално изчезваща страна. " - Шопите вече са го казали това, че по се кефят от това на Вуте да му е зле, отколкото на тях да им е добре. Отгоре на всичкото, доста българета намират тоя лаф за страшно забавен и наистина се утешават с това, че има някой по-зле от тях (или поне така си мислят) .
2. Да изтъкваш предимството си над Гърция по отношение на прясната вода граничи с безумие.
3. За обслужването в кръчмите няма да споря при положение, че не съм бил свидетел, но мога да предположа, че Фичо се е правил на американец (надуване на бузи, сериозен зареян поглед към маслините на натежалата олива, размятане на кредитни карти по плаца и цитиране на четвъртата поправка при пристигане на сметката), което наистина би изправило на нокти персонала на всяка таверна.
4. За близките връзки с Русия покрай соца звучи примитивно, особено от фичовите уста. Ако се търси какво най-вече крепи оста Русия-Гърция-Сърбия, то това би трябвало да е православието преди всичко. Независимо от това, Русия не се намесва в жизненоважни за сърбите въпроси като Косово, а само подсеща "международната общност" , че предприетите мерки и решения би трябвало да са еднакви за всички. Но със сигурност в момента Гърция (за Сърбия е донякъде спорно) са по-предпочитани партньори за Русия в балканската й политика, отколкото България.
5. "Късчетата" от унгарско наследство в Румъния се изразяват в десетки хиляди. В същото време Румъния играе и на молдовския фланг. Що се отнася до румънските села, то е въпрос на гледна точка - на мен лично ми се видяха по-богати от българските. Но страната е голяма и няма как да се обобщава, то и в българия от село до село има разлика. Румънската статистика наистина не изглежда особено убедителна, но българската пък със сигурност е трагична.
6. българските курорти са по-зле от гръцките и по-добри от румънските, но е въпрос на време да се доосерат окончателно, гърците благодарение на дългогодишните си традиции успяха да избягнат печалния испански опит. България няма да успее.
7. Проблем с националната идентичност на гърците би могъл да съзре само Дарий. За румънците няма да споря - при тях има големи групи унгарци и молдовци, а в България има турци. Цигани има и в двете страни в прилични количества. Не знам кое по влияе на идентичността и затова няма да коментирам.
14 Февруари 2007 05:59
Най-големите врагове сме си ние самите. Номерата на съседите ни изобщо няма да минат, ако сме си на мястото. Излишъкът от ток можем да го продаваме изцяло на Албания, тя поне не ни плюе. Гърци и Македонци да си намерят. Просто, трябва да се демонстрира, че и те са зависими от нас. Народът го е казал: "Храни куче да те лае".
14 Февруари 2007 06:12
Рядко щастие, но като се случи...
Този път съм съгласен с повечето неща казани от Фичо.
Искам само да ви обърна внимание, че вече споменава и глобалното затопляне като фактор па макар и в скобки
Единствено се опасявам, че по т. 6. бегетопидйота ще се окаже печално прав
14 Февруари 2007 06:45
Колкото и да ми е неприятно, доста съм съгласен с Пеше Цекоски!
14 Февруари 2007 07:23
И по т. 6 Бгтопидиот не е прав. Освен че не е ходил в Гърция и не познава руснаци и отношението им към България, Гърция и Румъния, не е ходил много и на море у нас, освен може би на Слънчев бряг. Там, и може би в по-малка степен в Созопол, е презастроено. Сл. бряг не е вече курорт, а жк почти с размерите на Люлин - от морето до Е87, от Несебър до Влас - няма зеленина, културни развлечения, няма и улици. Само легла и чалга. (Но Сл. бряг никога не е бил особено качествен курорт.)
*
Но Албена почти не е променена от соц. време, Златните са обновени, но върху старите си сгради, сравнително малко е построено на празно място, Св. Константин - също. От н. Галата до н. Емине и северно от Балчик си е напълно девствено и диво, Странджа надолу от Созопол също е слабо развита. По най-големия български плаж (13 км, широк до 200-300 м) - от Палеца до Карабурун, на устията на р. Камчия и Шкорпиловска няма почти нищо, няколко бараки. Има биосферен резерват на ЮНЕСКО, минерална вода, стари живописни села, почти необитаеми, ферми за биволи, диви муфлони и всякакъв дивеч, всичко на 40 км от летище Варна и на 5-10 км от Е87 и бъдещата м-ла Черно море. Надолу са Карадере, Белите скали (геологическа забележителност, К-Т преход), известното ни вече Иракли.
*
Там ще има много големи нови инвестиции, но не на парче и хаотично като в Сл. бряг, а системно и природосъобразно - просто няма как иначе, няма никаква инфраструктура. Ще има ново качество - уелнес хотели, тематични паркове и села, селски туризъм, гледане на птици (birdwatching), фотосафарита по Добруджа, походи с каяци по Камчия и Ропотамо, трекинг по Стара планина и Странджа. Това ще е бъдещето на света - от производство и потребление на вещи към производство и потребление на културен опит.
*
Мохадо, симпатичния ми Бургас съществува от около стотина години и е пристанище за внос на суровини за Кремиковци и Лукойл (и по-нататък - и за тръбопроводите от последния за Гърция и Албания). Варна е била от около 2500 г. най-вече пристанище за износ на български (преди това - тракийски/гетски и т.н.) стоки. Освен това тя не зависи на живот и смърт от водния транспорт за разлика от Бургас, има си отделен живот. Големите инвестиции на Чаушеску в Констанца в канали и кейове никога няма да станат рентабилни, и изобщо в наше време кираджилъка с гемии и вагони не е най-добрия начин да се забогатее. Напълно основателно варненското пристанище ще отива в езерото, старото морско пристанище ще става зона за производство и потребление на културен опит.

Редактирано от - Чичо Фичо на 14/2/2007 г/ 09:03:05

14 Февруари 2007 07:44
Краснъй тикварят е погнал Фичката.
Защо? Защото пише за хубавите перспективи пред България.
Краснъйе тиквята искат Рассея, Сербия и Греция да са дабре, а Балхария - зле!
Мисля, че по натовска линия требва да ги изпратиме в Анадола за прочистване на ауспусите...
14 Февруари 2007 08:44
RE:Отговор на чичо Фичо.Чичо Фичо, ма немой тако! Нашто гардже е най-хубаво, щото си е наше.Така излиза по твойта логика. Как па всичките ни комшии са прости и неграмотни, а па ние сме най-кадърни.Ама на тебе ти е лесно да пишеш от щатите, ама ние живеем тук и сега с днешните реалности! А те са: Да живеем в мир и разбирателство с комшиите си , добри, лоши, комшии са ни.Винаги можеш да поискаш помощ от комшия, в зависимост от това, какво си си постлал... Жалкото в случая е друго: Познавам неколко университетски преподаватели, които много те похвалиха, ама след такива приказки от твоя страна хич не съм убеден, че ще продължат да го правят.Иначе поздрави
14 Февруари 2007 09:07
Прочетох чичо Фичо и ми стана едно хубаво-о-о-о! Обзеха ме едни позитивни мисли! Но трябваше да се събудя!
14 Февруари 2007 09:48
Чичо Фархи, променил свирката, сега ни "повдига"националното самочувствие, явно една седмица е мислил, как да си подобри имиджа на американско мекере у форума, но нейсе...На автора ще напомня, че гръцкия енергиен министър подхвърли, че могат да се изпълват преносните елсъоръжения за доставка на ток от Украина, ха сега де, кво да му кажеш на този данайец, освен да му удариш един по мутрата...ама одма ставаш терориС...Пфу.у-у...
14 Февруари 2007 15:58
Hugin
Фичо
14 Февруари 2007 16:27
Добре де Фичо
Разбрахме, че след Ню Йорк най-обичаш Варна.
Аз като завършвах висшето в последното лято свирех в бар Астория на Златните. Там споменах на осветителя, че ще съм разпределен в Бургас, и той, който беше варненец ми каза, че във Варна хората са лоши, докато в Бургас са добри.
Във Филаделфия, където работех също имаха лошо мнение за Ню Йорк-чани. Така, че комбинацията варненец в Ню Йорк се оказа много лоша.
Това е за да бъзна Фичо.
14 Февруари 2007 16:36
сега нещо по-сериозно в подкрепа на Фичя.
Значи, унгарците имат много добро мнение за нас българите. Това може би се дължи на погрешнатаж теория, че и маджарските и прабългарските племена имат тюрски произход и са се пръкнали от ордите на Атила. И двете теории сега се считат за неверни, маджарите произлизат най-вероятно от унгро-фински племена, а прабългарите от иранската група. С маджарите, обаче са се предвижили и хазарите, които са от тюрски произход и според най-достоверните истторически теории от тях са произлезли евреите ашкензи в Европа.
Снощи бях на чашка вино при шефа, той е един от най-големите бизнесмени тук в Будапеща. Всички присъстващи говореха, че България има много добри переспективи да настигнем и да надмине Унгария, защото според тях сме много талантливи и гъвкави. Това не го чувам за пръв път тук.
14 Февруари 2007 16:49
Фичу е ползвал конфиденциална информация - статистика от туроператорската фирма на Нидялка. Лошу нема , само дето разбрахме , че може да има и по-лоша статистика и от българската и румънската. Топ-адашът
14 Февруари 2007 16:57
MARX ++,
Българинът, който /и когато/ работи за себе си, а НЕ за друг, е НЕнадминат!
Дори и когато чисти за себе си, българинът е НЕнадминат- в къщата на българина е ЧИСТО и подредено! А извън къщата на българина той е "анархист" и "опортюнист" по отношение на Чистотата на околната среда!
Очевидно, става въпрос за ОТНОШЕНИЕ на българина към Работодател или към Властта, или към себеподобните?!
14 Февруари 2007 17:27
Марксе,
Унгарците просто смятат България за сериозна страна, със сериозна история, подобна на тяхната. Гърците (по-умните) също мислят, че България ще ги задмине скоро. Един приятел пловдивски бизнесмен лятото ми обади, че гръцкия му партньор казвал, "засега още вашите търсят работа у нас, но скоро нашите ще търсят у вас". Руснаците нямат понятие за историята, но повечето обичат България, имат "специално отношение". Сърбия и Гърция може да плетат политически комбинации с Кремъл, но хората им не познават и не разбират Русия. Американците вече възприемат България като приятел, Сърбия като враг и Гърция - като една досадна неприятност. Те са склонни да харесват България - не като руснаците, но също като че ли добиват леко специално отношение.
14 Февруари 2007 17:40
Кога пък гърците са били преди България, да по маслините и узото, а живеят на изполица от ЕС, кво произвеждат всичко е от топлото море, плаж и сиртаки, география..., че и ток от нас купуват, и се сърдят, че сме им вземали водата от Места и Струма...Хайде бе...
14 Февруари 2007 17:43
Ех, мечти...

За националното самочувствие мечтите са необходимост, разбира се, и в тях няма нищо лошо. Само че става въпрос за това, че не е удачно да седиш по форумите и да се утешаваш, че оня отдолу бил византиец, оня отгоре мамалигар, а тоя улево - военнопрестъпник, а да се бачка. Перспективи пред България има, възможности има, ма шес иляди войводи чета не правят. Секи дърпа към неговата си дружинка, състояща се от него и от образа пред огледалото. В криворазбирането на българина за цивилизацията е проблемът, нищо не се е променило оттогава. Сички са маскари, само той е у бело и критикарства наред. Дали по форуми, дали на събрание у входа на блока или на паветата пред Събранието се тая - посидели, пошумели и ушли.
14 Февруари 2007 17:54
Драго ми е, колчем родниците почнат да обвиняват нашего брата безродника в "шовинизъм".
14 Февруари 2007 18:29
Най напред към автора, по повод"като им се скапят климатиците, ще си вземат ток щого имаг пари" Ама така не ставабелТова тока не е като мандарините или маслините, нито дори като петрола. Той все още не може да се товари на никакво провозно средство. Трябва съответна инфраструктураНашага енергийна система ве още не е свързана с общоевропейската та тока да мине през България л Сщото се отнася и да Сърбия и Македония. За да се направи такава електропреносна мрежа, само за проговори, трябват години.
Чичо Фичо Що се отнася до р"одниците" и "безродниците" ще ти кажа , че "шовинизма" изобщо не може да бъде комплимент. За мен то си е просто ругателство. Имах един познат "безродник" който приживе идваше всяка годино в Бургас и първата му работа беше да отиде край морето и да погледне гларусите. После отиваше в старата махала и спираше и гледаше всяка къща с насълзени очи. Неговата приказка беше "По целия свяг няма такива гларуси като Бургаските! Да му кажеш, че е шовинист си е направо смъртна обида- Той си е просто местен Пагриот. Той си е Патриот, не защото е "безлодник" а защото си има Родина и тя е България.
14 Февруари 2007 19:26
Чичо не ми се влиза в насти дискусия с тобой, но на базата на пристанища да разсъждаваш за перспектива е инфантилно. Отговора на моята закачка е много по на място защото икономическия факт е че бургаското пристанище е с по голям товарооборот от всички останали взети заедно и ще става повече поради южното си положение, за Лукоила който споменаваш между другото беше доскоро 1/4 от българската индустрия. Дано да не е вече Толкоз за икономическата география на източна България. НО това по никакъв начин не прави Бургас важен център. В Бургас няма градска култура , въпреки всички таланти който са родени и оформени в тая среда за разлика от Варна. Факт, но пусто родно.
14 Февруари 2007 19:38
Марксе , в Бургас "варналия" е мръсна дума а "гагаузин" каквото е обикновенното обръщение е направо батамата Според мен проблема е че една голяма част от "варналиите" са асимилирани турци- християни и оттам гагаузи. Обърнете внимание че след освобождението най-голямата етническа група във варненско са самодекларирали се турци, мюсулмани и християни . До 1944 напълно изчезват, остава само мита за гагаузите. Къде са отишли? ! За това нравите по варненско стоят като чуждо тяло в Българско. В Щумен са харабии, в Русе, в Пливдив , в Търново в София, само варналии са студени и скучни. За това македонистите имат до някъде право като смятат че българите сме мешана сган от татаро-турци. Македонистите разбира се не са прави.
14 Февруари 2007 19:53
Ако някои си направи труда да разгледа историческо-икономическите "анализи" на Чичо ще има да се чуди как е възможна такава коренна промяна на мнението за националния характер и перспективите пред България. Какво ли би написал под статия на Б. Димитров? "Повеи, повеи му ветре..."
14 Февруари 2007 19:58
Съвсем ясно очертана се вижда демаркационната линия между балканските лумпени (водени от автора) и хората със западен манталитет. Първите задъхано обясняват колко непълноценни били българите и как мразели и завиждали; вторите се придържат към реалността, поглеждат и назад в историята и теглят закономерно заключение, че България е била по добре и пак ще бъде. Един поглед към Книгата с Факти на ЦРУ: Брутен продукт на глава: България - 10, 400; Сърбия - 4, 400, Румъния - 8, 800; Македония - 8, 200; Гърция - 23, 500. Кратко напомняне: Гърция се придвижва към сегашната си позиция в продължение на 40+ години като член на ЕС (да допуснем че стартовата и позиция е била сравнима с България); точно преди 10 години България беше сравнена със земята (инфлация на годишна база около 1 500-2 000%, 30% безработица, 80% държавна колабирала икономика). До сегашното си равнище България се придвижи за 10 години без да е член на Евр. Съюз.
Без много риск може да се направи извода, че хората от първата категория (както и влиянието на любимата им чалга) постепенно ще намаляват, а хората от втората категория ще се увеличават.
14 Февруари 2007 20:28
Към т. нар. Чичо Фичо
Уважаеми варненски патриоте,
Слави своя град, колкото си искаш, но знай, че варненци са най-меркантилните (разбирай: груби интересчии) хора. Живял съм в този град и го знам от собствен опит. За разлика от тях гражданите на Бургас са известни със своето гостоприемство и откритост. Това им е генетично заложено и промяна няма да има. Апропо - и ти повтаряш набиваното ни от някои медии измислено понятие "морска столица". Тогава знай, че България има една столица и тя се казва София. Иначе, ако тръгнем по твоята и на споменатите медии логика, ще имаме "речна столица" (Русе), "тракийска столица" (Пловдив) и накрая ще стане като преди поробването на България от турците. Дали би ми казал къде по света една страна има няколко столици - например чувал ли си да се казва за Марсилия, че е морска столица на Франция, или Хамбург - подобна столица на Германия, или Барселона пак такава столица на Испания? Примери колкото искаш. Учуден съм, че вече дори името Варна не се споменава толкова често, колкото втръсналата ни "морска столица". Ха сега, вземи и размени местата на първата и третата букви от думата "МоРска" и какво стана - "РоМска"!Е такава столица искаха вече циганьорите преди известно време. Халал да им е!
14 Февруари 2007 20:32
Загадъчната фигура на Mrx++ започна да ми става ясна: "Аз като завършвах висшето в последното лято свирех в бар Астория на Златните. Във Филаделфия, където работех..." - типичен ПРОЛЕТАРИЙ, демек... Само дето със ВИСШЕ да свириш в бар - ами даже и ако това висше е в Музикалната...
Е, то зависи и ка си го завършвал, де...
Виж, ако си завършил класа по тъпан в Широка лъка...
Само дето тогава не се казва "Аз като завършвах висшето..., а "Аз като тъпанар..." За местоработата във Филаделфия също не се спомава точно...
Озадачаващ остава единствено изборът на НИК.
Ако човек се чувства онеправдан и комплексиран, обикновено избира името на някоя известна личност. Само че кой от многото Марксове в човешката история е достатъчно известен, та да му избереш името?
Всъщност сещам се за едни, ама те бяха много - шест ли, седем ли, девет ли?
Приятелю Mrx++ - на кого си се кръстил всъщност -
на Гручо
или на Зепо?

.......................................... ..........
Основното различие между нещата
е в абсолютната им еднаквост.
14 Февруари 2007 20:36
Мохадо,
Варна и Бургас са два съседни приятелски града, между които има много брачни, роднински и професионални връзки, доста хора живеят във Варна и работят в Бургас (морски, военни), има много фирми с клонове в двата града. Във Варна никога не съм чул лошо за бургазлии като такива, варненци не гледат на Бургас като съперник за нищо (ако гледат някой град като съперник, то е само София). Поне по-рано бургазлии идваха за дрехи във Варна, както варненци пък ходеха в Добрич за салам. В момента Варна се развива като втория по значение и привлекателност български град, Бургас е пристанищен и индустриален град - функция на Лукойл, и това ще се засили с тръбопроводите.
*
Населението и в двата града е пъстро, но все пак във Варна по освобождението било 26 хил., българите станали абсолютно мнозинство към 1890-те, бълг. език - господстващ - след Балканските войни, а в Бургас в 1878 практически нямало българи (от около 3-те хил. население - там не е имало постоянно населено място преди 16 в.). Бургас има процентно далече най-много по площ панелни комплекси от всички големи бълг. градове, той се увеличил много едва след 1950-те години със соц. индустриализация.
*
Гагаузите, които били много във Варна в 1880-те (те били лозари и махалата им била на север, от канала (бул. Цар Освободител) до Ченгене пазар (д-р Шишковата градинка), и били мнозинство по селата северно от града много след това, са сега напълно побългарени, а и в старо време били пробъларски настроени (освен гръкоманите сред тях) и се наричали "ески булгар". В Бесарабия гагаузите даже били смятани за вид българи, участвали в бълг. възраждане. Участвали в Каварненското въстание срещу турците. Във Варна, както и в София и Бургас, има много повече българи по произход от цяла България, както и от "външни" Добруджа, Македония и Тракия, отколкото потомци на местни, живели там преди 120 г.
*
Имената - Варна е най-древното (документирано поне от 7 в.) оцеляло непроменено име на голям бълг. град, от славянски произход, произнасяно еднакво на всички регионални езици, а Бургас (Бургаз) е турско от гръцки произход (Пиргос), което се среща навред в Турция (Люлебургаз, Кемербургаз, Яръмбургаз...) и Гърция.
14 Февруари 2007 21:32
Зомби, дарлинг,
да свириш в бар си е кеф, аз също съм с висшо даже две...
14 Февруари 2007 21:40
Айде стига с тоя местен патриотизъм. Всеки си обича родното село, гара, град, мегаполис, но да определяш жителите на един цял град , като най-меркантилни, пък на своя роден град да слагаш "генетични" предимства са инфантилни изхфърляния. Варна си е Варна, преди това Одесос, пък и Сталин, а Бургас си е бил едно рибарско село Пиргос със 140-150 г. . история..., като град...Друг е въпроса, че след Девети септември и социалистическите индустриални изхфърляния Бургас покрай нефтохима порасна неимоверно , направи се много в инфраструктура, жилищно строителство, услугите..., даже навремето месното ръководство натискаше сериозно в Бургас да се строи атомната централа...Такива противопоставяния са в стил: "курица не птица, а Болгария не заграница"...
14 Февруари 2007 21:45
Фичо, Фичо р Местния ти патриотизъм, толкова много те гони та заприличва на патриотарство. Много си далеч от истината като твърдиш че икономиката на Бургас е функция на Лукойл.Просто не е така, защото там работяг понастоящем с всички помощни предприятия около 5000 души. Това значи, че максимум 20000 бургазлее су хранят от него а Б, ргас е минмум 250 хиляди. Ти виждал ли си нефтен терминал и имаш ли понятие, колко душе работяг гам? Явно не, защото , ако беше виждал нямаше да говориш, че щял да се развива и покрай тръбата. Аз обаче съм виждал, и то не само Бургаския съществеващ ами и по модерни и по големи. Примерно тръбопровода Риека, Унгария Австрея кагато работеше с капацитет 15 млн тона годишно се обслужваше от 10-тина души на смяна.
Така че остави местния патриотизъм и разсъждавай по реално. Често си показвал, че можеш.
14 Февруари 2007 21:54
Знаеш ли, BroodWar, може и да си прав... Просто аз самият не умея да свиря на нищо...
Но за Мъркс...



.......................................... ..........
Основното различие между нещата
е в абсолютната им еднаквост.
14 Февруари 2007 22:03
Zombi
В бар Астория с тъпан не се свири. Аз свирех като студент и в София, а през лятото и на морето. Свирех пиано. След това започнах работа като инженер, а след това като научен работник, а сега май вече съм избран за професор. Утре трябва да попитам дали е подписан избора ми.
Работил съм във Филаделфия като scientific programmer. Бил съм Senior reseracher on Nato scholarship във Франция и съм работил в Германия, като scientific programmer. В момента работя в Будапеща. Доволен ли си от CV -то ми. Обаче ми се иска да се върна в България.
14 Февруари 2007 22:06
Тъй, тъй - и Сталин се е казвала. Кое ли ще е следващото й име - Джордж Буш младши?
14 Февруари 2007 22:07
Стар писач,
Виждал съм нефтопристанище, знам колко души работят, прав си. Върни се към предишния ми пост, отговор на дрънканиците на мохадото (което сигурно е толкова от Бургас, колкото и живее в ЛА) - Бургаското пристанище служи главно за внос на суровини за Кремиковци и Лукойл - факт. Бургас се разви като голям град при социализма, покрай пристанището и Нефтохим - факт. 80% от града (площ) е панелни комплекси. Разбира се, след като градът е вече голям - населението му е 205, 821 (декември 2006, ГРАО) - си става самодостатъчен. Въпреки това тежестта на Лукойл за икономиката (не само за заетостта, но и БВП на глава) на Бургас е още много голяма, сравнима само с тая на Козлодуй за Враца (област). Сигурно знаеш, не гледам с добро око на енергийната ни зависимост от руските държавни монополи.

Редактирано от - Чичо Фичо на 14/2/2007 г/ 22:14:08

14 Февруари 2007 22:12
И още нещо Зомби в този Форум съм от доста години. С Фичо и проф. Поповски и Султан БГ и още някои други дойдохме от форума на Монитор, където се дърлехме преди. Така, че сме стари познати. Повечето по-стари муцуни от този Форум ги знаят тези неща, които съм ти писал.
Само не ми е ясно дали bay Hasan и Hasan от Hamburg от Форумът на Монитор са едно и също лице.
14 Февруари 2007 22:14
Чичо пишеш в стил американски местен вестник. Тинтири-минтири-дръндърнярини, син къскет розови кюлоти, па офицерския плаж, па комлука, все добре. Не че не е верно ама кво! Няма Садам и жестокоста ти се сломи, майна
14 Февруари 2007 22:23
Фичо понеже си голям демократ, Бургас е типичен град на социализма, в който от един работнически град израстна в един голям културен център, може би втория в България. Направи справка колко големи артисти са излезли от Бургас или са минали през Бургаския театър, почти всички изтъкнати наши артисти. Тук сравнения с Варна не може да става.
Аз не си спомням нито една естрадна певица или певец от Варна, докато от Бургас постояно излизат все нови и нови певци, от там излязоха Тоника, Домино, Тони Димитрова и кой ли не още. Не само, че са родени там, но и са създадени там. От там израстна починалия млад дирегент Чакъров и мн. др.
Разбира се Варна е по-голям град, град на Северна България - има известна разлика между северняците и южняците българи. Аз съм роден в Северна българия, но съм тясно свързан с Бургас, така, че имам усещане за тази разлика. Северна българия - Варна, Русе са по-аристократични, докато южняците са по-т5 опли и по-демократични.
14 Февруари 2007 22:23
Чичо в ЛА съм и нямам зелена карта стягам се за обедна почивка сега ще дойдат и твоите бъдита, пичелова olo и ако имаме късмет и Оакъния със дълбкомислените си писания. те ми знаят и зип кода и колата и жената все сме дървета изхвълени на западния бряг, майна.
14 Февруари 2007 22:30
Марксе. Бай Хасан си е турчин, наш Хаасан от Хамбург е българин и пак си пише, ама с друг ник, почва с Г.
*
Не си е все така, мохадо. Бургас има висок БНП на глава само заради Лукойл, и е най-голямото по тонаж пристанище само заради нефтопр-ще Росенец (Отманли), което движи 33% от целия тонаж в страната (с тръбопроводите може би %-та ще се увеличи). Без него пр-ще Бургас има близо два пъти по-малко тонаж от сегашното пр-ще Варна и то главно внос руда и кокс за Кремиковци, няма голям контейнерен терминал, а 90% от морския транспорт в развития свят сега е контейнери. Отманли разрушава природата - Бургас фактически не е голям туристически център, само транзитен пункт за Сл. бряг и Странджа. Няма и пътническо пристанище. Това е опасно за бъдещето му и изглежда, че бургаските фактори като че ли нямат много глас в решаването на тези въпроси, а имат повече глас София и Москва.
14 Февруари 2007 22:33
Божкеее, утре требва да намина при JP-то... Съгласен съм 200% с Фичата...
1. Гърците ше ги издухаме до 15-20 години. Тъпи са масово, ограничени и необразовани - също; жените им тлъсти и грозни; всички плюскат като за последно; изобщо - прастара нация, с изразходван потенциал. Лъгаха счетоводно Евросъюза, ся им туриха чепарката; Олимпиадата ги заби с дългове. "Гърция е един огромен кредитен балон. Малко да го боцнеш и - край!" - това са думи на грък, съпроводени с такива псувни по адрес на собствената му държава, квито и шоп не мое измисли...
2. БЮРМ. Също масово прост народ. Псуват с яки сръбски попръжни. Ако са били българи нявга, ся ситуацията се е променила радикално - поголовно приличат физически на сърби и албанци. Бурно се радвам на Божидар Димитров, като им бърка отзад с прогнозата, че до 20 години нема да ги има като държавица. И адски се нервирам, когато същият Божидар продължава да ги смята за българи. Толкова прост българин - колкото македонец - просто си нема, и не мое да има. Ако некой ден Вардара си го върнем, направо ше си вкараме у държавата втора колона цигани. Тогава Люпчо Г. (вече - Любчо) мое го направим областен на област Скопие, ако Михо Михов не се е пенсионирал от дип. служба...
3. Румънците - Фичо се е обосновал добре...
P.S. И нашта простотия не е малка, ама е с пъти надолу от на тия горе...
14 Февруари 2007 22:34
Маркс, аз съм във Форума много преди вълната от Монитор (ако ще си мерим кръщелните). Тогава атмосферата беше друга, хората - също. Просто имах една година прекъсване по това време и Второто ми влизане беше малко след появата ва Мониторци. Наскоро пък ми изтече едногодишното наказание за нецензурни изрази по адрес на Станишев, Първанов и Пирински... Така че имам две години прекъсване - като слаб студент. По някаква случайност не съм попадал на CV-то ти - извинения, ако съм те подценил...
Негативизма ми, впрочем, е не толкова към личността ти, колкото към странната идеология, която изповядваш... Имам много лош опит с нея - бях в "окото на урагана", а не по технократичната му периферия... И ми е странно, че някой все още мисли в подобни категории...
А за другото -
аз така ставам приятел с хората:
като ги измайтапя за нещо...
Тест за хумор -
могат ли да се смеят
и на себе си -
това е и тест
за интелигентност.
Хайде,
не се сърди
за училището
в Широка Лъка -
не беше сериозно...

.......................................... ..........
Основното различие между нещата
е в абсолютната им еднаквост.
14 Февруари 2007 23:05
Щмичо, глей ся. Щом си гагаузин, тоз път ще карам направо, трябва да си виждал дръво изфърлено на офицерския плаж . Ами значи повечето дръвета са едни просто пънове , форма обтекаема, голо , лъзгаво, няма ни чеп ни дръжка де да го фанеш и кухи за нищо не стават, няма субстрат както се казва в мои бизнес. Обаче има при някои дръвета все пак оцеляват някои родови белези, кора, разклонения , почти можеш си ги предстваи в гората. Сфана ли, майна? Я дръпни една класификация на дърветата ама в тоя отработения стил тинтири-минтитри-дръндърнярини да ти се радваме.
14 Февруари 2007 23:48
Марксе, с тия аристократични и демократични ме разби. Бургас беше при соца пролетарски, простолюден град, Варна - по-еснафско-чиновнически. За "втория културен център Бургас" се шегуваш. Културни центрове са били Пловдив, Русе, Стара Загора, Търново, даже Шумен, но Бургас? А и в културата сега нещата се променят, понеже не са планират "отгоре".
15 Февруари 2007 00:17
Кога се планираше "отгоре" във Варна построиха делфинариум а за Бургас остана по план крокодолариум. много е забавен нашия гагаузин-шмък добре загрява от къде е извора на бургаската-варненската любов но инвертира по чмъчки.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД