Двата петъчни митинга в столицата се оказаха симптоматични за противоречивостта на актуалните обществени процеси. Те дадоха аргументи за двете противоложни тези в появилия се отскоро дебат за наличието и зрелостта на гражданското общество в България.
Тези, които твърдят, че то вече съществува и функционира, могат да се позоват на безспорния факт, че кампанията "Не сте сами" за първи път мобилизира значима гражданска енергия около позитивно послание. А медиите (или хората, които стоят зад тях) доказаха, че вече са фактор, който може да мобилизира по-голям обществен ресурс, от която и да е политическа партия.
Събирането и гневът на таксиметровите шофьори пък напомни, че не е изчезнал онзи негативен заряд, който може лесно да превърне личната драма в ирационална протестна вълна и да я доведе пред парламента, без ясни искания. Тази неовладяност на протеста дава основание на всички, които твърдят, че няма гражданско общество, да са убедени в тезата си.
Двата митинга обаче не се сляха
и това показа колко дълбоко са стигнали обществените промени. Техният резултат се изразява в това, че гражданските протести вече не са белег на криза в обществото, а са естествената реакция на групи, осъзнали своята идентичност и специфични интереси. С това се отличават и протестите в последните месеци - на шофьорите, на пенсионерите, на производителите на домашна ракия, на засегнатите от "Натура 2000". Общото между тях е в това, че са естествен израз на конкретни интереси и глас към обществото и властта за отстояването им. Но най-съществената им особеност е, че те не са деструктуриращи обществото, а са знак за нормалното му функциониране.
Промяната в механизмите на обществени взаимодействия не е случайна. Тя се корени в материалното и икономическо стабилизиране, в духовното оживление от последните години. Тези процеси промениха структурата на потребление, материалния статус, нивото на удовлетвореност на българските граждани, а с това формираха новите социални сегменти. Те се състоят от вече многобройни, относително малки и различаващи се една от друга социални групи. Процесът на развитието им продължава с формирането на гражданските и професионалните организации, които ги представляват и защитават. Може би най-краен, но ясен пример в това отношение, е съществуването на "Сдружение на бездомниците и клошарите". То показва, че дори асоциалните по природата си граждани вече осъзнават, че за да участват в обществения живот в собствен интерес трябва да имат своето представителство. "Атомизирането" на обществото е естествен процес на неговото развитие, а развитието на гражданските организации - на неговото демократизиране.
Това обществено преструктуриране обяснява и защо
партиите започват да губят естественото си представителство
и широка обществена подкрепа. При липсата на граждански сектор партиите изпълняват и неговите функции. Появата и изявите на гражданските организации са обективна причина за промяната в позиционирането на партиите. Те все по-малко могат пряко да влияят върху живота и поведението на гражданите и започват да стават все по-зависими от избирателите си, които вече не функционират като "тълпа", а имат собствени специфични интереси и каузи.
Първото следствие от това състояние на обществото е фрагментацията на политическото пространство. Разнообразието на интереси и появата на множество нови социални групи налагат появата и на ново, съответно на тях представителство, като успоредно с това го обрича на ограничена подкрепа. Второто следствие от атомизацията и демократизацията на обществото е активизиране на гражданските и браншови организации за постигането на конкретни цели и отдалечаването на партиите от тях. Поради това днес състоянието на партиите все по-слабо влияе на състоянието на обществото и все по-силно го отразява. Политическите действия остават непопулярни, ако не са съобразени с актуалните проблеми и състоянието на обществото. А гражданските инициативи се утвърждават като ефективен механизъм за постигане на обществено значими резултати.
Поради тази поредица от промени формите на социален протест в обществото вече са
знак за зрелостта на обществото,
а не за наличието на криза в него. В това е и разликата между днешните протести и вълненията от началото на прехода. Тогава те бяха израз на всеобща емоция и воля за тотални промени. Фрагментирането на обществото днес не е среда, в която е лесно да бъдат активирани широки обществени процеси, които да целят генерална промяна в политическото статукво. Със своята конкретика груповите интереси взаимно се регулират. Исканията на една група винаги имат противовес в интересите на друга група. А опитите да се яхне политически всеки граждански протест и да му се сложи политическо знаме изглеждат все по-нелепи.
Въпреки тези значими промени, структурата на гражданското общество в България все още не е добре изградена, не е силна и достатъчно ефективна. Eдва в началото си е и процесът на осъзнаването на новите групи като общности, на сдружаването и изграждане на представителството им. Това "позволява" на обществената сцена като заместители на граждански или "непартийни" структури да се проявяват новите партии. Те обикновено говорят както "от", така и "в името" на народа и се опитват да печелят подкрепа чрез граждански, а не с политически послания. Последните популистки явления са в двойнствената роля на отговор и на партийните, и на гражданските дефицити. Тяхната обреченост е в това, че за да се реализират, трябва да изберат една от тези роли и те неизбежно остават при партийната. С това бързо губят убедителност и подкрепа и изчезват относително бързо. Само с изграждането на устойчиви граждански организации тази възможност ще им бъде отнета. С естествената поява на граждански сектор, който да съответства на структурата на обществените интереси, връзката между гражданите и партиите ще получи и онова ниво, което да е естествен посредник между тях. Това не само ще даде устойчивост на гражданското общество. То би трябвало да стабилизира и партиите, защото ще ги насочи към същностни политически цели и поведение.
Кога ще бъде постигнато това състояние е трудно да се определи, но да се твърди, че днес няма гражданско общество е отказ да се видят реалностите в страната. Грешка е и преекспонирането на социалните протести като политически и обявяването им за предвестник на политически катаклизми. Ускореното икономическото и обществено развитие всъщност непрекъснато произвежда промените и подрежда обществените структури по нов начин. Това налага анализът на политическите процеси да следи внимателно и задълбочено обществените тенденции.
Да бе знак за узрялост
Група рекетери организират пикник пред парламента, а гражданското общество бодро ги заобикаля пеш и на дълги разстояния
Румяна да не те возят същите рекетери? А!