Ген. Бойко Борисов декларира пред ЦИК желание да бъде избран за депутат от Благоевград. Вчера той внесе в комисията необходимите документи. ЦИК пък обяви, че личният лекар и приятел на Борисов Лъчезар Иванов влиза в парламента от Пловдив-област.
"Ще спазя избирателния закон, макар че го смятам за нелогичен. Няма да се превръщам в анархист и ще вляза в НС като депутат от Благоевград", обяви Борисов. Днес той ще подаде и документи в парламента за отказ от депутатско място, за да може в понеделник искането му да бъде включено в дневния ред на заседанието. "Консултирал съм се по въпроса с бившия конституционен съдия Георги Марков", каза още Борисов.
По закон срокът, в който Борисов трябваше да избере дали да е депутат от Благоевград или от Пловдив-област, изтече още в четвъртък. "Генералът е пропуснал срока, но в чл. 63 на конституцията императивно е записано, че депутатите са 240", обясни Георги Марков пред "Сега". Според Марков това би трябвало да надделее и ЦИК да уважи желанието на Борисов. В противен случай 40-ото НС ще започне с 239 депутати.
Според Борисов други юристи умишлено са го подвели, за да бъде показан като човек, който не спазва закона. "Няколко дни чаках юридическото лоби на НДСВ, но днес реших да действам", обясни той.
Преди дни Борисов спомена, че по казуса са го съветвали Пламен Панайотов, Даниел Вълчев и Ради Найденов.
"Много съм изненадан, да призная честно, аз не си говоря много с ген. Борисов. За последно разговарях с него преди повече от година", каза вчера Даниел Вълчев пред БНТ. "Не знам какво е искал да каже Борисов, ако въобще допуснем, че нещо е искал да каже", добави той.
ЗА КАРЕ
Доколкото може - достойно
Хубаво е, че най-после и Бойко Борисов влезе в час със закона. Призна си заблудите, разкритикува законодателството, което му се струва нелогично, но обеща да му се подчини. Поведението му е достойно, доколкото това е възможно след абсурдната юридическа каша, в която се забърка.
Важното в случая е да се разбере, че законите важат за всички - и за обикновените граждани, и за генералите. Няма значение дали даден юридически казус се отнася за Борисов, Иванов или Петров. Законът, добър или лош, трябва да се спазва, а не да се заобикаля, подценява или нарушава. Особено прецизни в това отношение трябва да са хората, които по силата на служебните си задължения трябва да се борят с нарушителите на закона. Само така ще опазят авторитета си.
Затова казусът "Борисов" трябва да се помни.
Без коментар:
"Консултирал съм се по въпроса с бившия конституционен съдия Георги Марков", каза още Борисов.