От няколко месеца "Екобулпак", една от 5-те организации за разделно събиране на отпадъците, прилага нова система, в която вместо 3 се използват 2 контейнера: жълт - за хартиени, пластмасови и метални опаковки и зелен - за стъклени. Този модел, приложен във Франция и редица европейски столици, е по-удобен и лесен за възприемане, обясниха от компанията. Събирането на хартия, пластмаса и метал на едно място позволява контейнерите да се разположат по-нагъсто. Това е важно за град като София, където броят на колите расте и групи от 3 и повече контейнера се обслужват трудно, казаха от "Екобулпак". В Париж например, където живеят 3 млн. души, отдавна се използват 2 контейнера.
В Германия пък отпадъците се събират в 3 контейнера и отделно в чували с различни цветове, което излиза доста скъпо на данъкоплатците. Там, както и в Швеция са широко разпространени и автоматите, които връщат монети срещу пластмасови бутилки и кенове. Заради голямото данъчно бреме, с което е свързана 3-контейнерната система, в Германия усилено обмислят варианта всички рециклируеми отпадъци да се събират на едно място и след това да се сортират.
"Екобулпак" има изградени системи за разделно събиране на отпадъците в 6 столични квартала - "Изгрев", "Слатина", "Надежда", "Възраждане", "Сердика" и Банкя, както и в редица други населени места, между които Средец, Търговище, Сливен, Албена, Горна Оряховица, Павел баня и др.
проблема с отпадъците се решава с куриерски фирми специализирани в събирането на определен вид боклук
събираш в къщи или офиса магазина до 5 килограма хартия, метал или стъкло или биологичен отпадък и се обаждаш на куриерската фирма да прати куриер които попълва товарителница в няколко екземпляра и с тях се отчитат колко отпадъци са предали гражданите
нещо като приказката сливи за кмет пардон сливи за смет