Според мене има голям напредък в подбора през последните години.
Съжалявам, че Вапцаров не е в десетката (може би вместо Симеон Велики, но ако той па е и Черноризец Храбър... не знам).
*
Другарите не могат да преглътнат учителя Дънов, но не знаят за него. Той е един от най-прочутите българи - човек с бълг. възрожденски корени, ню ейдж гуру, американски образован, универсалист, енвайрънменталист, пацифист... световно известен - без майтап. Както е бил прочут в 30-те години и Г. Димитров.
*
Интересно е, че Дънов, като се преместил в София, известно време живял у свой приятел на Опълченска 66, в един двор с баба Парашкева, и очевидно тя го ценяла. Може да се е познавал и с Г. Димитров. Във всеки случай след 9.9.1944 имало разпореждане лично от Димитров бялото братство да не се закача, и не ги закачали. След излизането на вожда от строя национализирали имота им на Изгрева (сегашното руско посолство), а вече в 50-те години посегнали на архива им и ги попритеснили, но сестрата на Г. Димитров, омъжена за В. Червенков, издействала да им върнат архива и пуснат поживо поздраво. Людмила също си падаше по учението на Дънов. Белки туй смекчи жестокостта на другарите.
*
Дънов е роден 1864 в Хадърча (Николаевка), община Суворово, 30 км северозападно от Варна и няколко км северно от Девня. Баща му е свещеник, Константин Дъновски, пръв служил литургия на български във Варна (1860, в бълг. църква Св. арх. Михаил, дето беше музея на възраждането с първото бълг. у-ще). Дъновски е родом от Устово в Родопите. Майката на П. Дънов Добра е дъщеря на местен възрожденец, чорбаджи Атанас Георгиев Хадърчалията, кмет на селото, създал първото бълг. училище във Варненско (1847) и бълг. църква. Във Варна има улици на К. Дъновски и А. Георгиев.
*
Дънов учил в дядовото си училище в Хадърча в турско и Първа мъжка (моята) г-я във Варна след Освобождението. Оттам - в американската методистка семинария в Свищов. Това е църквата на баба Парашкева и баба Елена Вапцарова, техните хора построиха във Варна и новата хубава църква с органа, лепната зад Първа мъжка, сега худ. галерия "Борис Георгиев" - който известен бълг. художник м/у другото бил ученик на Дънов. Друг варненски ученик бил полк. Петър Димков, известен природолечител и общественик, на когото дължим (в 30-те гг.) построяването на мавзолея на Вл. Варнечик, портала на Осми пехотен полк, паметниците на Аспаруховия вал и преименуването на фабричното предградие Сес Севмес на Аспарухово в 1935. Петко Войвода също бил приятел на Дънов.
*
Дънов бил една година учител в Русенско и в 1888 заминал да учи в Америка, дето живял 7 години, завършил бакалавър в семинарията на Дру колидж в Медисън, Ню Джързи, дето сега живее Мария Луиза Хробок, сетне магистърска степен в Бостънския ун-т с дисертация за покръстването на германските народи. Учил една година и медицина в Бостънския и се прибрал в Б-я, живял във Варна при омъжената си сестра, отказал предложеното му протестантско пасторско място. Получил озарението си в 1897, сбирките на синархическата верига (после бялото братство) били във Варна от 1899 до 1908, сетне няколко години в Търново и накрая в София.
*
Известно е, че Айнщайн бил казал някъде, че се прекланя пред Учителя Дънов от България. Добро отношение към Дънов са имали и много видни българи, вкл. знам за Иван Вазов, Владимир Димитров-Майстора, Стамболийски и Борис III. Ст.Л. Костов го осмял в една пиеса. Още в 1917 бил толкова важен, че д-р Радославов го заточил във Варна за една година (живял в хотел Лондон, сега гранд хотел Мусала) да не разлага войската в столицата. Бил отлъчен от БПЦ в 1922.
*
Дънов е погребан в градинката на ул. Никола Мирчев на Изгрева (зад руското посолство, успоредната на Незабравка) и там сега се събира бялото братство в частна къща. Имаше един от тях в моята секция в института по философия на БАН, д-р Йордан Ватев. Като отивах на работа през гората (от Семинарията към зала Универсиада) в 90-те години, ги виждах като си правеха евритмията на полянката до алея Кумчо Вълчо.
*
В момента възстановяват с дарения родната му къща в Николаевка и правят посетителски център, получили са и грант от ЕС - 280 хил. евро. Предполагам ще дойдат туристи, доста близо е Златните и Албена. Имат и язовир. В съседното селце Дръндар е роден Ахмед Доган и се създало ДПС в 1985 от Касим Дал. В общинския център "град" Суворово на две крачки има голяма джамия, може би най-старата бълг. църква в областта и исторически музей - там била голямата битка на Суворов с турците в 1774 (битката при Везир Козлуджа преди договора в Кючюк Кайнарджа). Наблизо са и Побитите камъни. Николаевка се смяташе столица на Гагаузландия, говорят български и са стари православни християни. Те са на границата нежду Добруджа и Девненската низина.
Редактирано от - Чичо Фичо на 20/2/2007 г/ 15:33:12